vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

399 επισκέπτες, 4 χρήστες
Buliwyf, gstamatos, manoslykos, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος TheGreatDalmuti

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4815 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 11:19 »
Υπάρχουν κάπου υγρά με γεύσεις ποικιλιών καπνού? Εννοώ Virginia, Burley, Kentucky, Perique κλπ. Δεν εννοώ την τσιγαρίσια ακαθόριστη γεύση αλλά κάτι που να μοιάζει με αυτήν που αφήνουν τα φύλλα των καπνών αυτών όταν καίγονται. Έχω δοκιμάσει βιρτζίνιες πχ και απλά είναι ένας ζαχαρούχος ατμός εντελώς επίπεδος. Το περίκ από κάπου ήταν μια άλλη ζαχαρούχα λίγο πιο δυνατή γεύση. Προσπάθησα να εξηγήσω πως το περίκ όταν καπνιστεί έχει γεύση και αίσθηση πιπεριού (ακόμα και στον λαιμό)  αλλά ... Δοκίμασα και κάτι που είπαν "τούρκικα" και ενώ σιχαινόμουν τα τούρκικα (oriental λέγονται κανονικά) καπνά, αυτή η γεύση που πήρα..... του καφέ! μου άρεσε αλλά δεν ήταν oriental.

Γενικά όπως τα υγρά με γεύση φράουλας έχουν γεύση φράουλας, υγρά με γεύση καπνού θα βρω?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4816 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 11:30 »
Θα βρείς αλλά μη φαντάζεσαι ότι θα είναι κάτι αντίστοιχο με τη φράουλα που δίνει γεύση φράουλας  ;)

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4817 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 12:22 »
Υπάρχουν κάπου υγρά με γεύσεις ποικιλιών καπνού? Εννοώ Virginia, Burley, Kentucky, Perique κλπ. Δεν εννοώ την τσιγαρίσια ακαθόριστη γεύση αλλά κάτι που να μοιάζει με αυτήν που αφήνουν τα φύλλα των καπνών αυτών όταν καίγονται. Έχω δοκιμάσει βιρτζίνιες πχ και απλά είναι ένας ζαχαρούχος ατμός εντελώς επίπεδος. Το περίκ από κάπου ήταν μια άλλη ζαχαρούχα λίγο πιο δυνατή γεύση. Προσπάθησα να εξηγήσω πως το περίκ όταν καπνιστεί έχει γεύση και αίσθηση πιπεριού (ακόμα και στον λαιμό)  αλλά ... Δοκίμασα και κάτι που είπαν "τούρκικα" και ενώ σιχαινόμουν τα τούρκικα (oriental λέγονται κανονικά) καπνά, αυτή η γεύση που πήρα..... του καφέ! μου άρεσε αλλά δεν ήταν oriental.

Γενικά όπως τα υγρά με γεύση φράουλας έχουν γεύση φράουλας, υγρά με γεύση καπνού θα βρω?

Δοκίμασε τα υγρά El Toro. Κατά γενική ομολογία, νομίζω, θεωρούνται τα καπνικότερα υγρά της αγοράς.  :)

Αποσυνδεδεμένος akisfis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4818 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 12:59 »
Καλημέρα παιδιά. Αγόρασα τον Omikron απο Nobacco και δε μπορώ να τον ευχαριστηθώ με τπτ. Και τι εννοώ? με τις στάνταρ αντιστάσεις δεν είδα φως, πολύ αεράτη τζούρα και λίγος καπνός. Εγώ θέλω καπνό (πολύ) και χτύπημα επίσης.


 Να διευκρινίσω πως το υγρό μου ειναι 12αρι, χρησιμοποιώ προς το παρών τις στάνταρ μπαταρίες (η μία είναι VeVe της nobacco με ρυθμιση βόλτ) και από σύρμα 0.15mm με φυτίλi 2mm. Δε μπορώ με τπτ να φτίαξω μια καλή αντίσταση που θα με καλύψει. Μήπως χρειάζομαι ένα modaki ? μηπως κάνω λάθος στη δημιουργία της αντίστασης ? (εχω δοκιμάσει και με 3 κ με 4 και με 5 κ με 6 σπείρες αλλά δε γίνεται δουλειά). O απλός ατμοποιητής των 7-8 ευρώ που πήρα της Nobacco με 1.8ωμ μου φαίνεται 10 φορές καλύτερος (περισσότερος ατμός και χτύπημα) άρα κάπου κάνω κάτι λάθος.


Θέλω τα φώτα σας, ευχαριστώ !!!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4819 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 13:13 »
Χρησιμοποίησε σύρμα από 0.17 ώς το πολύ 0.20 mm και κάνε 4 σπείρες. Θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4820 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 13:15 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4821 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 18:30 »
Γενικά όπως τα υγρά με γεύση φράουλας έχουν γεύση φράουλας, υγρά με γεύση καπνού θα βρω?
Η "ατμιστική" φράουλα είναι εύκολο να μοιάζει με τη φράουλα γιατί έχει σχέση με την γεύση της ίδιας της φράουλας και των αρωμάτων της. Δυστυχώς, στα καπνικά δεν προσομοιάζουμε γεύση φυτού αλλά αυτό που αφήνει όταν καίγεται. Χωρίς καύση δεν υπάρχει ακρίβεια.
Οπότε τα καπνικά είναι πολύ πιο δύσκολα και αμφιβάλω αν βρεις την ακρίβεια που επιθυμείς (κι εσύ και πολλοί από εμάς).

Τα El Toro (ή άλλα υγρά που βασίζονται σε εκχυλίσματα φύλλων καπνού) ίσως σου δώσουν αυτό που επιθυμείς.
Κάπου στο φόρουμ θυμάμαι αναφορά σε αμερικάνικο οίκο που ειδικεύεται σε ακριβείς αποδόσεις ειδών καπνού. Δεν ξέρω πόσο ισχύει ο ισχυρισμός τους ή το κόστος αλλά αν ψάξεις κάπου θα βρεις το λινκ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4822 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 19:23 »
Υπάρχουν κάπου υγρά με γεύσεις ποικιλιών καπνού? Εννοώ Virginia, Burley, Kentucky, Perique κλπ. Δεν εννοώ την τσιγαρίσια ακαθόριστη γεύση αλλά κάτι που να μοιάζει με αυτήν που αφήνουν τα φύλλα των καπνών αυτών όταν καίγονται. Έχω δοκιμάσει βιρτζίνιες πχ και απλά είναι ένας ζαχαρούχος ατμός εντελώς επίπεδος. Το περίκ από κάπου ήταν μια άλλη ζαχαρούχα λίγο πιο δυνατή γεύση. Προσπάθησα να εξηγήσω πως το περίκ όταν καπνιστεί έχει γεύση και αίσθηση πιπεριού (ακόμα και στον λαιμό)  αλλά ... Δοκίμασα και κάτι που είπαν "τούρκικα" και ενώ σιχαινόμουν τα τούρκικα (oriental λέγονται κανονικά) καπνά, αυτή η γεύση που πήρα..... του καφέ! μου άρεσε αλλά δεν ήταν oriental.

Γενικά όπως τα υγρά με γεύση φράουλας έχουν γεύση φράουλας, υγρά με γεύση καπνού θα βρω?

Ένα πιο ειδικό θέμα, όχι για έτοιμα υγρά αλλά για υγρά DIY (τα φτιάχνεις μόνος σου με βάση + άρωμα) είναι και αυτό:
http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=10793.0
EDIT: Υπάρχει κι αυτό: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,795.0.html
Ίσως όμως βρεις ενδιαφέρον κι αυτό το θέμα:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19226.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2014, 20:08 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος akisfis

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4823 στις: Φεβρουαρίου 16, 2014, 20:00 »

Χρησιμοποίησε σύρμα από 0.17 ώς το πολύ 0.20 mm και κάνε 4 σπείρες. Θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Θα παραγγειλω αύριο σύρμα 17ρι λοιπόν. Με το 15ρι από ότι καταλαβαίνω δεν έχουμε ελπίδες. Σύντομα θα πάρω κ ένα mod, με 17ρι κ ίδιο φυτίλι εντάξει θα είμαι πιστεύω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4824 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 09:03 »
καλημερίζω την όμορφη παρέα σας

σας διαβάζω αρκετό καιρό αλλά τώρα γράφτηκα ως μέλος προκειμένου να θέσω κι εγώ την ερώτησή μου προς τους γκουρού του αθλήματος.

καπνίζω ηλεκτρονικό τσιγάρο περίπου 2 χρόνια. αυτή τι στιγμή δουλεύω μία μπαταρία Delirium 1300 (σπίρωμα 510) και ατμοποιητή aspire BDC με τον οποίο (δεν θέλω σχόλια) είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος.
όμως.....
ο ατμοποιητής θέλει τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα γέμισμα και η μπαταρία δεν μου βγάζει την ημέρα. θα μου πείτε, βάλε μία καβάντζα..... το κάνω με μία απλή 1000άρα που έχω, όμως, δεν μου δίνει την τάση που δουλεύω στην spinner μπαταρία των 4.0 V και έτσι χάνω την απόλαυσή μου.

σκέφτομαι να πάω σε μπαταρία evig η οποία είναι πλήρως ρυθμιζόμενη και δέχεται τον ατμοποιητή που δουλεύω.
από την άλλη όμως είναι πολλά τα λεφτά Άρη.....

η ερώτηση λοιπόν.....

θα ήθελα να μου προτείνετε μία συσκευή με πολύ μεγάλη μπαταρία και να δέχεται σπίρωμα 510, επίσης, θα ήθελα να μου προτείνετε και έναν ατμοποιητή BDC μεγάλης όμως χωρητικότητας και κατά προτίμηση μεταλλικό με γυάλινη δεξαμενή

ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4825 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 09:09 »
Η spinner 1300 είναι μια χαρά και αφού είσαι ευχαριστημένος με την απόδοσή της θα σου έλεγα να την προτιμήσεις. Από ατμοποιητές ο πιο μεγάλος σε χωρητικότητα με πάνω από 5ml σε ατσάλι και γυαλί είναι ο Ναυτίλος αλλά είναι και λίγο ακριβούτσικος.

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4826 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 09:12 »
δεν διαφωνώ ότι είναι πολύ καλή μπαταρία ΑΛΛΑ δεν μου βγάζει την ημέρα..... εκεί είναι το θέμα μου και δεν έχω διάθεση να κουβαλάω και δεύτερη για καβάντζα στο παντελόνι....




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2014, 12:38 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4827 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 09:17 »
Σε απλή μπαταρία η spinner είναι η πιο μεγάλη σε διάρκεια που ξέρω... μετά πας σε μοντάκι αλλά και πάλι δύσκολα να γλυτώσεις την καβάτζα μπαταρία...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4828 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 09:19 »
Mια ακόμα πρόταση ατμοποιητή/clearomizer είναι ο ASPIRE ET-S Pyrex Glass BDC. Με χωρητικότητα 3 ml περίπου.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19747.0.html
Αν η 1300άρα spinner δεν σε καλύπτει τότε πηγαίνεις αναγκαστικά σε λύση μπαταριοθήκης-mod που δέχεται μεγάλες μπαταρίες.
Με μεγαλύτερο όγκο βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4829 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 09:23 »
την λύση της evig την βλέπεις ορθή ή να πάω απευθείας σε mod? δεν με νοιάζει ο όγκος αλλά το αποτέλεσμα

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2014, 09:56 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279143 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias