vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

380 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος haigs

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4635 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 21:19 »
Εγω δεν εχω την εμπειρια που εχουν τα παιδια παραπανω αλλα σαν νεος ατμιστης σε καταλαβαινω  :D
Το πιο δυσκολο για μενα ειναι να βρω ενα υγρο που να μου αρεσει. Σημερα μετα απο δοκιμες 8-9 υγρων βρηκα υγρα που με καλυπτουν. Οποτε συμβουλη δικη μου να πας σε ενα καταστημα να δοκιμασεις υγρα κατα προτιμηση 50%-50%. Εννοειται και οτι σου ειπαν τα παιδια ειναι πολυ σωστα.



Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4636 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 21:19 »
Nemesis ειναι ρυθμισμένη στα 3.6v. Και κάποιες φορές βάζω και 3.8v

Την δουλευεις πολυ χαμηλα, φιλε μου.
Εισαι μολις στα 5-6watt με την αντισταση των 2,5ωμ, ενω οι περισσοτεροι ατμιστες ατμιζουν στα 8-10watt.
Δοκιμασε να ατμισεις στα 4,4-4,7 Volt.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4637 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 21:22 »
Το συγκεκριμένο υγρό, ήταν το πρώτο μου. Ακόμα το τιμώ περιστασιακά, ως φόρο τιμής. Αν η βάση σου είναι Velvet, τότε λογικά το υγρό θα είναι αρκετά μαλακό σε σημείο να νομίζεις ότι είναι αεράκι, και η γεύση υποτονική. Αν βρεις το ίδιο με βάση Traditional στα 12mg, πιστεύω ότι η απόδοσή του θα ανέβει κατά πολύ.

Συστήνω επίσης να μην κάνεις το ίδιο υγρό συνεχώς, αναφέρθηκε και πιο πριν. Βρες κάνα δύο ακόμα που να σου αρέσουν, έστω και για διάλλειμα, και κάνε συχνές εναλλαγές στη διάρκεια της ημέρας. Η αντίστασή σου επίσης, είναι μπόλικη και πρέπει να ρυθμίζεις μεταξύ 4,6-4,8 για να πεις ότι κάτι κάνεις, ψάξε για αντίσταση κοντά στα 2.0 ώστε αν νομίσεις ότι θες γκάζι να μπορείς να δώσεις λίγο παραπάνω, στα είπε και ο Nemesis.

Αν και το αρχικό σου σχόλιο ήταν για τη γεύση, κάνε αυτό που σου λέει ο κρούζερ και δοκίμασε και στα 12 mg νικοτίνης. Πολλές φορές η ψηλότερη νικοτίνη έχει και πιο έντονη γεύση

Θα διαφωνήσω κάθετα, ιδιαίτερα όσον αφορά την FA. Αυτό το συμβάν το έχω παρατηρήσει μόνο με το Tribecca και συγκεκριμένα μεταξύ 6 και 12 mg.




Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4638 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 21:24 »
Έχει και 12αρια υγρά αν τα 18αρια σε ενοχλούν τα οποία είναι μια χαρά για αρχή. Στα 2.5Ω αντίσταση τα 3,6-3,8 βολτ είναι λίγα. Θα έλεγα πιο μικρή αντίσταση και παίξε λίγο με τα βολτ μη τα φοβάσαι. Οι BDC είναι όντως καλύτεροι σε παραγωγή ατμού και γεύση αλλά είναι μεγάλη κουβέντα αν όντως κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά (αυξάνουν κατανάλωση υγρού και μπαταρίας και ανεβάζουν πιο ψηλές θερμοκρασίες). Θα σου έλεγα να τους δοκιμάσεις πάντως.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4639 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 21:24 »
Ναι, ξέρω ότι τα υγρά της FA ειναι σκέτα vg  και μάλλον σκέφτομαι να δοκιμάσω και κάποια που να έχουν και pg. Σκέφτηκα σε αναλογία 50-50. Για πες κανέναν καλό aspire βρε metmat και ας ειναι και ακριβός, φτάνει να με ικανοποιεί. Άλλωστε όπως είπανε και ποιο πάνω τα παιδιά, στην αρχή κάπως έτσι συμβαίνει μέχρι να βρούμε τι θα μας ταιριάζει καλύτερα.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4640 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 21:27 »
Το έχω συναντήσει επίσης σε υγρά της ecocig και συγκεκριμμένα στο forbidden apple και orion tribute. Για την fa δε γνωρίζω γιατί δεν έχω δοκιμάσει. Θεώρησα ότι ισχύει για όλα. Προφανώς έκανα λάθος

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4641 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 21:28 »
Το πρώτο διάστημα είναι βασικό να καλύπτεσαι από νικοτίνη και χτύπημα ώστε να μη σου μπαίνουν κακές σκέψεις.

Το Cuban Supreme της FA που κάνεις είναι με σκέτη VG (όλα τα υγρά της FA είναι μόνο VG εκτός κι αν κάτι έχει αλλάξει γιατί έχω πολύ καιρό να αγοράσω). Η σκέτη VG σου δίνει πολύ χαμηλότερο χτύπημα από υγρά που περιέχουν και PG. Προσωπικά δεν ένοιωθα ΚΑΘΟΛΟΥ χτύπημα και τα σταμάτησα παρόλο που μου άρεσαν σαν γεύση.

Η συμβουλή μου λοιπόν να βρεις τον πρώτο καιρό κάποιο υγρό που να σε μπουχτίζει σε χτύπημα και νικοτίνη ώστε να μη σε τραβάει το κ.τ. Μετά σταδιακά μειώνεις νικοτίνη.

Τα 9mg που κάνεις σε συνδυασμό με σκέτη VG μου φαίνονται πολύ χαμηλά. Τι μάρκα κ.τ. κάπνιζες?

Ακριβώς, ειναι σκέτη vg. Κάπνιζα old hoborn κιτρινο

Επίσης δοκίμασα να ανεβάσω τα volt αλλα νόμιζα ότι χαλάνε τη γεύση... Μάλλον βλακείες λέω αλλα δείξετε κατανόηση...


Το συγκεκριμένο υγρό, ήταν το πρώτο μου. Ακόμα το τιμώ περιστασιακά, ως φόρο τιμής. Αν η βάση σου είναι Velvet, τότε λογικά το υγρό θα είναι αρκετά μαλακό σε σημείο να νομίζεις ότι είναι αεράκι
Αυτό αναφέρετε στη συσκευασία? Δεν ξέρω κάν ποια ειναι η βάση.


Sent from my iPad using Tapatalk


Φίλε Pempis, καλώς ήρθες. Ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω για αρχή:

Όχι συνεχόμενα μηνύματα από τον ίδιο χρήστη, κάντε τροποποίηση του μηνύματός σας   

Μην κάνετε παράθεση του προηγούμενου μηνύματος όταν απαντάτε αμέσως από κάτω
Μη δημοσιεύετε το ίδιο μήνυμα σε διαφορετικά θέματα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2014, 22:09 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4642 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 21:40 »
Κανονικά πρέπει να αναφέρεται, αν και έχω την εντύπωση ότι πλέον οι έμποροι στην Ελλάδα μόνο velvet φέρνουν. Κοίταξέ το καλού κακού.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4643 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 21:47 »
H ρύθμιση των volts γίνεται με βάση τα δικά σου κριτήρια. Αν βλέπεις ότι ανεβάζοντας τα volts δεν σου αρέσει η γεύση δεν τα ανεβάζεις και βρίσκεις αυτό που σε ικανοποιεί περισσότερο.
Ωστόσο θεωρώ κι εγώ ότι τα volts που χρησιμοποιήσεις για τέτοια αντίσταση είναι λίγα. Μπορείς να τα ανεβάσεις λίγο. Δεν χρειάζεται να πας αμέσως στα 4,4. Πήγαινε σταδιακά στα 3.9, μετά 4.0 κλπ
Εκεί που δεις ότι αρχίζει να σου χαλάει η γεύση σταμάτα και πήγαινε 0,1 πιο κάτω.

Η velvet βάση νομίζω ότι είναι αυτή που είναι αποκλειστικά VG και είναι πιο απαλή στον λαιμό. Δεν σου δίνει δλδ το χτύπημα που δίνει η PG αλλά σου δίνει περισσότερη ποσότητα ατμού. Δοκίμασε και κανένα υγρό 50/50 και στο τέλος θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει.

Να ξέρεις ότι πολλές φορές όταν κάνεις ένα συγκεκριμένο υγρό για πολλές μέρες και σε μεγάλες ποσότητες, κάπου αρχίζεις να το συνηθίζεις και να σου δίνει την εντύπωση ότι η γεύση του άρχισε να μην είναι τόσο έντονη. Μπορεί να αρχίζει να εξασθενεί ακι η αντίσταση από τα κατάλοιπα που αφήνει η VG πάνω της και να "πνίγει" την γεύση.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4644 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 22:03 »
Τα el-toro μου είπανε ότι ειναι 50-50. Αξίζουν να τα δοκιμάσω? Άλλη μάρκα σε  50-50? Επίσης να ρωτήσω, χαμηλή αντίσταση= καλύτερη γεύση? Αυτό δεν το έχω καταλάβει...


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4645 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 22:05 »
χαμηλή αντίσταση = καλύτερο χτύπημα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4646 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 22:17 »
Τα el-toro μου είπανε ότι ειναι 50-50. Αξίζουν να τα δοκιμάσω? Άλλη μάρκα σε  50-50? Επίσης να ρωτήσω, χαμηλή αντίσταση= καλύτερη γεύση? Αυτό δεν το έχω καταλάβει...


Sent from my iPad using Tapatalk

Πολύ ωραία τα El toro αλλά αφήνουν πολλά κατάλοιπα στην αντίσταση με αποτέλεσμα να αχρηστεύεται πολύ πιο γρήγορα από την πλειοψηφία των υγρών.

Χαμηλότερη αντίσταση στα ίδια βολτ=περισότερρα Watt=περισότερρο ντουμάνι=περισότερρο χτύπημα=μικρότερη διάρκεια μπαταρίας=μικρότερη διάρκεια ατμοποιητή (το τελευταίο με πάσα επιφύλαξη).

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4647 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 22:24 »
Στην δικιά σου περίπτωση με 3.6-3.8 τάση και 2,5 αντίσταση παίρνεις ισχύ 5.2-5.7 watt τα οποία είναι πολύ λίγα για άτμισμα γενικά οπότε επηρεάζεται τόσο η γεύση όσο και κυρίως το χτύπημα. στα ίδια βολτ με 2Ω αντίσταση έχεις 6.5 - 7.2 watt τα οποία δίνουν καλύτερο αποτέλεσμα γενικά.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4648 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 22:26 »
Για να υπολογιζεις τα watt χρησιμοποιεις τον τυπο: Watt = Volt x Volt / ωμ.

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4649 στις: Ιανουαρίου 28, 2014, 22:27 »
Η αλήθεια ειναι ότι χτύπημα δεν αισθάνομαι αλλα νόμιζα ότι ειναι λόγω της σκετης vg. Τελικά όμως καταλαβαίνω ότι ειναι συνδιασμος πολλών πραγμάτων.


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15653 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias