vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

382 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4545 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 15:38 »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4546 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 15:40 »
Καλησπερα. Για αρχη καλως ηρθες και προσπαθησε να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες.
Οταν λες να αραιωσεις ενα υγρο εννοεις να κατεβασεις τη νικοτινη ή να μειωσεις το αρωμα?

Αποσυνδεδεμένος antonis theod

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4547 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 15:46 »
να κατεβασω την νικοτινη θελω


Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2014, 22:44 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4548 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 15:47 »
οπότε θα πάρεις το ίδιο υγρό με μηδενική νικοτίνη
και με την  απλή μέθοδο των τριών
θα φέρεις την νικοτίνη στα μέτρα σου

Αποσυνδεδεμένος antonis theod

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4549 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 15:49 »
να το  αραιωσω με νερο δεν γινεται??

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4550 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 15:50 »
Όχι. Το υγρό σου περιέχει ελάχιστο νερό, γύρω στο 10% το πολύ. Περιέχει φυτική γλυκερίνη vg, προπυλενογλυκόλη pg και άρωμα. Όπως σου έγραψε ο wilde θα κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4551 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 15:52 »
και οχι νερο βρυσης να προσθεσω...σε περιπτωση που ο φιλος θελει να το κανει 15%..

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4552 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 16:15 »
...μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις μηδενική βάση της αρεσκείας σου και πάλι με την μέθοδο των τριών να το φέρεις εκεί που επιθυμείς ΑΛΛΑ εννοείται ότι θα ατονήσει και η γεύση όσο περισσότερο μηδενική βάση βάζεις. Σε κάποια υγρά με πολύ έντονο άρωμα το αποτέλεσμα είναι αποδεκτό ειδικά αν για κάποιο λόγο προτιμάς ποιο άτονες/ελαφριές γεύσεις. Σε κάποια άλλα βέβαια αλλάζει έως και χαλάει τελείως το υγρό (προσωπική άποψη). Επιπλέον διαφοροποίηση του αποτελέσματος μπορεί να υπάρξει  αν δεν τηρηθεί η αρχική αναλογία σε VG/PG που έχει το αρχικό υγρό ή και η μάρκα της βάσης που θα προσθέσεις. Δλδ. αν το αρχικό σου υγρό είχε αναλογία 80 VG/ 20 PG και το αραιώσεις με 50 VG/ 50 PG, τότε το νέο σου μίγμα θα έχει περισσότερο PG από το αρχικό. Μπορεί να το καταλάβεις, μπορεί και όχι.  :hmmm: .

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4553 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 17:00 »
Όπως λέει σωστά και ο Βλαδίμιρους παραπάνω, μπορείς άνετα να το αραιώσεις αλλά το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται από το τι θέλεις να βγάλεις και πόσο δυνατό είναι το άρωμά σου. Για παράδειγμα έχω αραιώσει 18άρι υγρό ώστε να το κάνω στα 12-13 και ήταν μέτριο, ενώ έχω αραιώσει και ένα άλλο 18άρι πιο δυνατό στο ίδιο ποσοστό νικοτίνης και βγήκε φανταστικό. Αν θες να πας όμως από το 18 πχ στο 6, τότε να ξέρεις ότι πιθανότατα θα βγει χάλια

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4554 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 21:09 »
Φίλοι μου ο λόγος που άρχισα το η.τ πριν από λίγες μέρες ήταν ότι πίστευα ότι θα είναι πολύ καλύτερο για την υγεία και ότι ίσως σε βάθος χρόνου καταφέρω και το κόψω και αυτό (προς το παρόν με τίποτα δεν θέλω να το κόψω).
Η αλήθεια όμως είναι πως διαβάζοντας το φόρουμ απογοητεύτηκα λίγο γιατί είδα ότι τελικά ίσως και το η.τ δεν είναι τελικά όσο αθώο νόμιζα.
Μην με παρεξηγήστε για τα λεγόμενα μου γιατί δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι το κ.τ είναι πιο υγιές από το η.τ αλλά με όλα αυτά που διαβάζω εδώ έχω μπερδευτεί πολύ.
Αυτό που θέλω να πω δηλαδή είναι το εξής:
Αν κάποιος καπνιστής ρωτούσε κάποιον έμπειρο αλλά και αντικειμενικό ατμιστή για τους λόγους για τους οποίους θα έπρεπε να κάνει την μετάβαση από το κ.τ σε η.τ τι θα απαντούσε ?
Ότι το η.τ είναι σίγουρα πιο αβλαβές από το κ.τ και αν ναι σε τι ποσοστό? ΄
Ότι δεν γνωρίζουμε ακόμα με ακρίβεια πόσο αβλαβές είναι το η.τ και ότι ίσως να αποδειχθεί πολύ περισσότερο απ όσο πιστεύουμε τώρα?
Ότι σίγουρα το η.τ προσφέρει καλύτερη ποιότητα ζωής?
Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί για μένα τουλάχιστον ήταν ένα  σημαντικό βήμα η μετάβαση σε η.τ και θέλω να πιστεύω ότι ωφελήθηκα απ αυτό και συν της άλλης είναι απολαυστικό το ρημάδι. :yes:


Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4555 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 21:23 »
Φίλε μου όλα αυτά που ρωτάς είναι σωστά και έχουν συζητηθεί
εδω στο forum δεκάδες φορές.

Το σίγουρο είναι ένα:
Οτιδήποτε εισπνέουμε, πλην του καθαρού αέρα, μας κάνει κακό!

Σε τι βαθμό? Κανείς δεν ξέρει με σιγουριά!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4556 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 21:32 »
Εγω αυτο που εχω να πω στα ερωτηματα σου,ειναι κατι που ειχε πει καποιος σε μια αναλογη συζητηση εδω μεσα στο φορουμ:

Το η.τ. δεν ειναι αθωο.  Αλλα αν ειναι να βγαλω ουρα σε 20 χρονια και κερατα σε αλλα 20,χαλαλι.

Τουλαχιστον δεν θα εχω δωσει ολα τα λεφτα μου σε θεραπειες για τον καρκινο απο το κ.τ.,δεν θα βρομαω σκα...λα,δεν θα εχω αυτα τα βλεματα καθε πρωι και κατι που μου λενε τα δικα μου παιδια.....μπαμπα δεν σε φιλαω,βρομάς.....

Τωρα οσο αφορα αυτα που διαβαζεις,αν προσεξεις δεν λεμε οτι ειναι κατι που ο οργανισμος μας δεν το δεχεται και θα δεις συμπτοματα με τη μια.

Ακομα και κατι κακο να περιεχουν τα υγρα ,ας πουμε,το ποσοστο θα ειναι τοσο μικρο που ο οργανισμος μας το αποβαλει ή δεν το ''χαμπαριαζει και καθολου.


Εχω κανει και μια ερωτηση και θα ηθελα να μαθω εσυ τι πιστευεις:

Εγω στα Τρικαλα με 9-15-24 mg νικοτινης ειμαι καλυτερα ή καποιος που ειναιο στην Αθηνα με 0-5-10 mg νικοτινης ;;;;;;

Εγω εχω τη νικοτινη να ρουφαω.  Ο Αθηναιος εχει την νικοτινη και τα μικροσωματιδια της ατμοσφαιρας και του νεφους.

Τι γνωμη εχεις ;;;    Αμεσως καταλαβαινεις οτι το η.τ. εχει σε γελοία ποσοστα βλαβερες υλες , αν εχει...


Για 'μενα , οπως παρα πολλοι εδω μεσα,απολαυσε αυτο που κάνεις και το τι λεει ο καθενας,ακομα κι απο εμας εδω,αστο στην ακρη.

Υπαρχουν ατομα που ειναι ατμιστες οχι ενα και δυο χρονια,αλλα 4 που ειναι ο Atmos , SEB  και εγω προσωπικα γνωριζω ατομο που μετραει αυτη τη στιγμη 8 ολοκληρα χρονακια....

Πια αλλη αποδειξη ειναι πιο καλη απο καποιον που ειναι 8 χρονια στον ατμό και ειναι περδίκι............

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4557 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 21:33 »
Το κ.τ. περιέχει περίπου 4.000 χημικές ουσίες από τις οποίες πολλές είναι καρκινογόνες.
Το η.τ. περιέχει PG/VG, νικοτίνη (προαιρετικά), βρώσιμα αρώματα από τα οποία κανένα δεν είναι καρκινογόνο.

Με την κοινή λογική βγάλε συμπέρασμα. Εγγυήσεις δεν υπάρχουν, όπως είπε και ο wilde μόνο ο φρέσκος αέρας είναι εγγύηση (όχι αυτός της Ομόνοιας, ο φρέσκος)

Καλά κάνει και σε ενδιαφέρει το θέμα, όπως όλους μας. Μελέτησε τα Ιατρικά Θέματα για περαιτέρω πληροφορίες.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4558 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 21:47 »
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και όσων αφορά το ερώτημα για τα Τρίκαλα και την Αθήνα καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου φίλε μου και σίγουρα ισχύει το αυτονόητο.
Αυτό που ήθελα μέσα από το προηγούμενο post μου να πω είναι ότι όσοι ξεκινούν το η.τ χωρίς να έχουν ενημερωθεί καθόλου,το πιθανότερο είναι να αγνοούν τους πιθανόν κινδύνους αν βέβαια υπάρχουν.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ξεκινάει κανείς το η.τ πεπεισμένος ότι όλα είναι καλά και όταν μπει στην διαδικασία να ψαχτεί λίγο παραπάνω  τότε ίσως να απογοητευτεί εύκολα.Στην περίπτωση μου βέβαια δεν ισχύει αυτό μιας και πιστεύω πως το η.τ είναι ένα θετικό βήμα και θα προσπαθήσω να ενημερώνομαι συχνά.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4559 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 00:12 »
Καλα κανεις και ρωτας,ψαχνεις κλπ.

Εδω μεσα ειμαστε ....... δεν ξερω και 'γω ποσοι ειμαστε......

Για να υπαρχουν τοσα και τοσα ατομα που ασχολουνται με το η.τ. και απο πισω να υπαρχουν τοσες και τοσες εταιριες που κατασκευαζουν ενα κάρο πραγματα,κατι υπαρχει και ειναι καλο.


Καλα κάνεις και προσπαθεις να μαθεις οσο γιναιτε πιο πολλα,αλλα θα ηθελα να κρατησεις το εξης:

Απο 100 ανθροπους θα ακουσεις 100 γνωμες,αλλα καμια δεν θα σε αποτρεψει απο το να ατμιζεις.


Και κατι που εμαθα στο σχολειο......παλια. Πολυ παλια.... ;D ;D ;D

Ο οργανισμος μας ειναι ενας ανιχνευτης.Οτι και να μπει μεσα μας,το αποδεχεται ή οχι σε χρονο μηδεν.  Αν κατι ειναι κακο,αυτοματα το απορηπτει.

Οταν κανεις τζουρα απο κ.τ. εχεις την ιδια ευχαρηστηση οπως με το η.τ. ;;;
Δωσε εμπιστοσηνη στον οργανισμο σου.  Ξερει να διακρινει τι του αρεσει και τι οχι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias