vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

407 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, kostas..., Tazz, gigelis78, lagoudakis, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4260 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 18:56 »
Ο περιορισμός της εγγραφής 1 μήνα πριν ισχύει για όλες τις κληρώσεις; Ή πάει ανάλογα με την αξία του δώρου;

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4261 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 19:36 »
Στο πρώτο μήνυμα κάθε κλήρωσης, θα δεις τις προϋποθέσεις συμμετοχής.

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4262 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 11:52 »
Δεν ξέρω αν το ρωτήσει ξανά. Το φθινόπωρο ένας που δουλεύει σε μία πολυεθνική μου είπε πως η μεγάλες καπνοβιομηχανίες ετοιμάζονται να βγάλουν υγρά. Έχει ακούσει ή διαβάσει κανείς κάτι σχετικό;

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4263 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 11:58 »
Ο περιορισμός της εγγραφής 1 μήνα πριν ισχύει για όλες τις κληρώσεις; Ή πάει ανάλογα με την αξία του δώρου;
Ρίξε μια ματιά και στον κανονισμό
Οι κληρώσεις είναι για ενεργά μέλη του φόρουμ μας, όχι για περαστικούς.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4264 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 14:10 »
Ναι. το είχα διαβάσει αυτό, απλώς είχα δηλώσει συμμετοχή σε δυο κληρώσεις πριν γραφτούν στο πρώτο ποστ οι όροι από τους διαχειριστές με αποτέλεσμα να διαγραφούν τα ποστ μου. Απλώς έλεγα αν είναι γενικός όρος η εγγραφή ένα μήνα πριν ή αν εξαρτάται από την εκάστοτε κλήρωση. Στην τελική, σιγά το πράγμα, θα περιμένω μέχρι να δηλωθούν οι όροι από τους διαχειριστές πριν δηλώσω συμμετοχή.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πάντως.

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4265 στις: Δεκεμβρίου 28, 2013, 02:40 »
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!

Έκανα εγγραφή στο forum μόνο και μόνο για να μαθω περισσότερα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Διάβασα πολλά topic εδώ μέσα αλλά επειδή παραμένω μπερδεμένος θα ήθελα να σας ρωτήσω.

Καπνίζω κανονικό τσιγάρο (στριφτό) εδω και 4 χρόνια αλλά σήμερα για πρώτη φορά δοκίμασα ηλεκτρονικό από έναν φίλο μου και πραγματικά είναι ακριβώς ότι χρειάζομαι αυτή τη στιγμη. Προσφέρει κάτι πολυ βασικό για μένα: απλές τζούρες όποτε θέλω και χωρίς να πρέπει να το καπνίσω όλο.

Παρόλα αυτά βλέπω ότι επικρατεί ένας χαμός! Φιλτράκια, μπαταρίες, υγρά, συσκευές... Και το κόστος ξεκινάει από 30 ευρω που δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω αρκεί να πάρω κάτι που να με βολεύει.

Θέλω να μου πείτε καταρχάς αν αξίζει να αγοράσω από Ελλάδα (Ηράκλειο Κρήτης μένω) και τι ακριβώς να προσέξω... Γιατί μια συσκευή κάνει 30 και η άλλη 60; Και να, διάβασα τα topic με τις ερωτήσεις αλλά δε κατάλαβα πολλά πράγματα... Μόνο κωδικούς και τύπους :P

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, ελπίζω σε απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4266 στις: Δεκεμβρίου 28, 2013, 03:35 »
Αφού σου άρεσε το η.τ. του φίλου σου γιατί δεν παίρνεις ένα ίδιο?

Τα πιο φθηνά τσιγάρα είναι οι απλές μπαταρίες eGo. Αυτές όταν είναι φορτισμένες παράγουν ικανοποιητικό ατμό αλλά όσο αποφορτίζουν πέφτει η τάση τους και συνεπώς η απόδοσή τους. Δεν έχεις δηλαδή σταθερή ποιότητα ατμίσματος.

Αμέσως μετά είναι οι πολυβολτικές μπαταρίες. Σ' αυτές ορίζεις τα volt που θέλεις να ατμίζεις και τα κρατάνε σταθερά έως ότου αποφορτιστεί η μπαταρία. Έχεις λοιπόν σταθερή ποιότητα ατμίσματος αλλά βέβαια είναι και πιο ακριβές από τις απλές.

Από εκεί και πέρα παίζουν ρόλο και πολλά άλλα πράγματα στη διαμόρφωση της τιμής. Αν οι μπαταρίες είναι noname ή επώνυμες, πόσες περιέχει το σετ, πόσοι ατμοποιητές και κεφαλές περιλαμβάνονται, φορτιστές, υγρά κλπ.



Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4267 στις: Δεκεμβρίου 28, 2013, 08:33 »
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!

Έκανα εγγραφή στο forum μόνο και μόνο για να μαθω περισσότερα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Διάβασα πολλά topic εδώ μέσα αλλά επειδή παραμένω μπερδεμένος θα ήθελα να σας ρωτήσω.

Καπνίζω κανονικό τσιγάρο (στριφτό) εδω και 4 χρόνια αλλά σήμερα για πρώτη φορά δοκίμασα ηλεκτρονικό από έναν φίλο μου και πραγματικά είναι ακριβώς ότι χρειάζομαι αυτή τη στιγμη. Προσφέρει κάτι πολυ βασικό για μένα: απλές τζούρες όποτε θέλω και χωρίς να πρέπει να το καπνίσω όλο.

Παρόλα αυτά βλέπω ότι επικρατεί ένας χαμός! Φιλτράκια, μπαταρίες, υγρά, συσκευές... Και το κόστος ξεκινάει από 30 ευρω που δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω αρκεί να πάρω κάτι που να με βολεύει.

Θέλω να μου πείτε καταρχάς αν αξίζει να αγοράσω από Ελλάδα (Ηράκλειο Κρήτης μένω) και τι ακριβώς να προσέξω... Γιατί μια συσκευή κάνει 30 και η άλλη 60; Και να, διάβασα τα topic με τις ερωτήσεις αλλά δε κατάλαβα πολλά πράγματα... Μόνο κωδικούς και τύπους :P

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, ελπίζω σε απάντηση.
Στέλιο καλημέρα και καλως ήρθες! :bye: 

Μια καλή (και ανώδυνη οικονομικά) αρχή, θα ήτανε να ξεκινήσεις με μια (ή δυο για σιγουριά) μπαταρίες ego. Σαν ατμοποιητή,θα σου πρότεινα τον Thor Bcc Clearomizer ο οποίος είναι αυτός: Απ:THOR BCC ον βάζεις στο google και βλέπεις που σε βολεύει να τον πάρεις (είτε οποιονδήποτε άλλο αποφασίσεις)Οι μπαταρίες είναι απλές ego, και μπορείς να τις προμηθευτείς απο οποιοδήποτε κατάστημα η.τ, το ίδιο και τα υγρά σου.

Αν δεν τα βιάζεσαι, παραγγέλνεις απο εξωτερικό και περιμένεις. Αν πάλι θές να ξεκινήσεις άμεσα, μπορείς να τα προμηθευτείς απο οποιοδήποτε μαγαζί εδώ στην Ελλάδα.
Καλή αρχή, και κοίτα να λύνεις τις απορίες σου μόλις σου δημιουργούνται :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2013, 08:43 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4268 στις: Δεκεμβρίου 28, 2013, 09:55 »
Στέλιο καλημέρα και χρόνια πολλά. Είμαστε και συντοπίτες οπότε θα σου δώσω κάποιες επί πλέον πληροφορίες. Συμφωνώ με τους παραπάνω φίλους και η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις ως νέος ατμιστής είναι να πάρεις δύο μπαταρίες απλές ego. Απλώς φορτίζεις, βιδώνεις, ατμίζεις. Για ατμοποιητή και εγώ προτείνω κάποιον bcc δηλαδη να έχει χαμηλά την αντίσταση γιατί έχει πιο καλή γεύση και βγάζει δύσκολα καμένο. Τώρα το αν θα είναι thor η joytech κλπ δεν έχει σημασία γιατί είναι όλοι το ίδιο ουσιαστικά. Αλλάζει το όνομα που γράφουν πάνω. Η πατέντα είναι ίδια.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποιο κατάστημα και να σε βοηθήσει ο πωλητής. Στην αρχή είναι εύκολο να κάνεις λάθος αγορές αν δεν ξέρεις και επίσης θα σε βοηθήσουν στο troubleshooting που λέμε στο χωριό μου, που πίστεψέ με στην αρχή όλο κάτι θα νομίζεις ότι πάει στραβά. Δεν είναι τίποτα. Απλώς πρέπει να μάθεις πως ακριβώς να τα χειρίζεσαι και δεν είναι δύσκολο. Καταστήματα έχει δύο στο κέντρο στην πλατεία Κορνάρου σε κάθετους δρόμους( στον πεζόδρομο που είναι ο φούρνος του Νύκταρη και στο δρόμο που ανεβαίνει απ´ τη στάση του λεωφορείου), στην Ικάρου στο ύψος περίπου του Πόρου και στην 62 Μαρτύρων αρκετά χαμηλά αλλά πριν το Γιόφυρο. Μπορεί να έχει κι άλλα αλλά εγώ αυτά ξέρω.

Καλως ήρθες στον ατμό. Αν δείξεις επιμονή και υπομονή σου εγγυώμαι ότι δεν θα επιστρέψεις στο παλιοτσίγαρο

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4269 στις: Δεκεμβρίου 28, 2013, 15:59 »
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, το ήξερα ότι θα λυθούν πολλές απορίες μου αλλά δε περίμενα τόσο γρήγορα!

Θα δοκιμάσω κάτι απλό και φθηνό στην αρχή και ελπίζω ο πωλητής να με βοηθήσει και να μην προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την άγνοια μου.

Φίλε altan μένω Πόρο και ξέρω για ποιό κατάστημα λες αλλά έχω ακούσει ότι είναι πανάκριβος. Θα πάω στην 62 Μαρτύρων που έχω ακόυσει καλά λόγια και βλέπουμε.

Και πάλι σας ευχαριστώ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4270 στις: Δεκεμβρίου 28, 2013, 16:20 »

Αν δεν τα βιάζεσαι, παραγγέλνεις απο εξωτερικό και περιμένεις. Αν πάλι θές να ξεκινήσεις άμεσα, μπορείς να τα προμηθευτείς απο οποιοδήποτε μαγαζί εδώ στην Ελλάδα.

Eιναι λιγο ασχετο αυτο που θελω να πω αλλα και σχετικο ταυτοχρονα.
Ειναι σιγουρα πιο οικονομικη η λυση αγορας καποιων εξαρτηματων απο το εξωτερικο αλλα οταν καποιος που ακομα καπνιζει περιμενει 10 μερες να παραλαβει εχει ηδη ξοδεψει ενα καλο ποσο στον περιπτερα! Πιστευω οτι αυτο το ποσο της διαφορας καπνισματος-ατμισματος στο χρονικο περιθωριο αυτο ειναι μεγαλυτερη απο την διαφορα Ελληνικου-ξενου καταστηματος.
Και στα μειων ειναι οτι ο νεος ατμιστης...πρεπει να δει,να πιασει,να δοκιμασει,να ακουσει και να ρωτησει!
Η παραθεση δεν εχει να κανει με αντιπαραθεση η ασυμφωνια με τον joyeman που ειναι σωστος αλλα ειναι μια σκεψη το πως βλεπω τα πραγματα.
Νομιζω οτι οταν καποιος μπει στην διαδικασια να σκεφτει το η/τ πρεπει να το εχει στα χερια του χτες και να ξεκινησει προχτες..γιατι ηδη εχει αργησει!

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4271 στις: Δεκεμβρίου 28, 2013, 21:49 »
Τελικά μίλησα με το φίλο μου που μου έδωσε χθες να δοκιμάσω, μου είπε ότι έχει το ego C και το πήρε 30 ευρω.


Υποθέτω είναι καλό για αρχάριους;  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4272 στις: Δεκεμβρίου 28, 2013, 21:53 »
Την δουλειά σου θα την κάνεις Στέλιο, αλλά προσωπική μου γνώμη μιας και δεν είναι και ότι πιο τελευταίο, υπάρχουν και ατμοποιητές που μπορούν να σου αποδώσουν πολύ καλύτερα, με το ίδιο κόστος, και ίσως και με λιγότερα. (την γνώμη μου σου την είπα παραπάνω).

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4273 στις: Δεκεμβρίου 28, 2013, 23:15 »
Όπως τα λέει ο joeymam. Τη δουλειά σου γενικά θα την κάνεις αλλά καλύτερα να πάρεις κάτι πιο εξελιγμένο. Γνώμη μου πάντα. Αυτό που είναι αρκετά σημαντικό είναι να ρωτήσεις το φίλο σου τι υγρό κάνει και από που το πήρε. Το μεγάλο πρόβλημα όλων μας είναι να βρούμε το τέλειο υγρό. Αν εσένα σ´ άρεσε τόσο όσο κατάλαβα είσαι πολύ τυχερός που το ξέρεις εξ αρχής

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4274 στις: Δεκεμβρίου 29, 2013, 17:13 »
Το συγκεκριμενο μου αρσει γιατι ειναι πολυ διακριτικο και η γευση νομιζω ηταν red bull...  :))


To THOR BBC δε μου αρεσει και τοσο (εξωτερικα παντα) γιατι ειναι αρκετα μεγαλο για τα γουστα μου  :(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279300 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13293 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93166 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3993 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias