vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

405 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #120 στις: Ιουλίου 13, 2011, 22:39 »
Συμφωνώ με τον Gabriel74.
Εγώ, ας πούμε, αν δεν υπήρχε το forum, δεν θα μάθαινα ποτέ ότι οι ατμοποιητές ζουν σχετικά λίγο (έχω 6 και κανείς, μετά από 40 μέρες, δεν έπαθε τίποτα, να κάνω το σταυρό μου;), δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ότι ίσως είναι καλό για τον ατμοποιητή να τον βάλεις σε οινόπνευμα,  θα μάθαινα πολύ καθυστερημένα και τυχαία ότι υπάρχει το hybrid, και ΚΥΡΙΩΣ, ίσως να μην μου περνούσε καν από το μυαλό να φτιάξω δικά μου υγρά.
Αυτή τη στιγμή το forum βοηθά αυτούς που θέλουν να ξεκόψουν από το κ.τ.
Και μια λεπτομέρεια που εμένα με βοήθησε σημαντικά: δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου ή μόνο προσωπικό συναίσθημα, αλλά έχω την εντύπωση ότι τα μέλη του forum νοιώθουν για το κ.τ. απλά... μίσος!  :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος AngelsDAD

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα κόψω το τσιγάρο, αλλάζω avatar... (Done!)
    • Φωτογραφία (όπως λέμε χόμπυ)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #121 στις: Ιουλίου 14, 2011, 01:03 »
Φίλε AngelsDAD, μια σκέψη να πώ θέλω... πως θα δείς αν σε καλύπτει όταν δε θα έχει χτύπημα, πολύ ατμό και σωστή τροφοδοσία υγρού? Επίσης, αν κάθε 1 ώρα θέλει φόρτιση η μπαταρία, και μέχρι να φορτίσεις δεν ατμίζεις (αφού αυτο το πακέτο αν δε κάνω λάθος έχει 1 μπαταρία)... δε θα είναι κάτι επίσης αρνητικό?
Ίσως.
Αλλά για να πάρεις μια γεύση, ίσως (πάλι) να είναι αρκετό, για να αποφασίσεις να μπεις και στο έξοδο του βαρβάτου εργαλείου αλλά και στο χειρουργείο με τις πατέντες και τις επεμβάσεις... ;)


H μικρη μου εμπειρια στο θεμα του ητ μου εχει δειξει πως οποιος προσπαθει να κοψει το κτ για οικονομικους προπαντων λογους εχει ελαχιστες εως μηδενικες πιθανοτητες επιτυχιας . Και συ αγαπητε , φοβαμαι πως δεν αποτελεις εξαιρεση . Τα θελεις ολα  ( εγγυησεις , καπνιστικη απολαυση , επαρκεια ) με το ελαχιστο δυνατο κοστος . Σου μιλησα για αυτονοητα γιατι το λεει και η λεξη...αυτονοητο . Δυστυχως ..το σπορ..δεν ειναι τοσο φτηνο η τουλαχιστον τοσο οσο το φανταστηκες. Λυπαμαι που σου χαλασα το ονειρο με τις εξυπναδες μου  :(   
Διευκρίνιση: Όχι κυρίως για οικονομικούς, αλλά όχι και ανεξάρτητα από αυτούς...
Αν π.χ. μου είχε πει ο γιατρός να κόψω το κάπνισμα ή να κάνω μια θεραπεία, δεν θα έψαχνα για φτηνά φάρμακα. Αλλά τώρα που μου παρουσιάστηκε αυτή η δυνατότητα και αφού το έψαξα και είδα την μεγάλη διαφοροποίηση σε τιμές και αποδόσεις των διαφόρων τύπων, θα το ψάξω όσο θεωρώ απαραίτητο...
Ο σκοπός μου δηλαδή δεν είναι να αποκτήσω ένα νέο γκατζετάκι, ούτε ένα νέο χόμπυ... :nope:
Είναι ο συνδυασμός του τερπνού με το ωφέλιμο.
Ακόμα δεν άρχισα να ονειρεύομαι, ούτε με έχει πάρει ο ύπνος, οπότε σόρρυ αν σου χάλασα τις εξυπνάδες (χωρίς παρεξήγηση). :D

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #122 στις: Ιουλίου 14, 2011, 02:47 »
Συμφωνώ με τον Gabriel74.
Εγώ, ας πούμε, αν δεν υπήρχε το forum, δεν θα μάθαινα ποτέ ότι οι ατμοποιητές ζουν σχετικά λίγο (έχω 6 και κανείς, μετά από 40 μέρες, δεν έπαθε τίποτα, να κάνω το σταυρό μου;), δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ότι ίσως είναι καλό για τον ατμοποιητή να τον βάλεις σε οινόπνευμα,  θα μάθαινα πολύ καθυστερημένα και τυχαία ότι υπάρχει το hybrid, και ΚΥΡΙΩΣ, ίσως να μην μου περνούσε καν από το μυαλό να φτιάξω δικά μου υγρά.
Αυτή τη στιγμή το forum βοηθά αυτούς που θέλουν να ξεκόψουν από το κ.τ.
Και μια λεπτομέρεια που εμένα με βοήθησε σημαντικά: δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου ή μόνο προσωπικό συναίσθημα, αλλά έχω την εντύπωση ότι τα μέλη του forum νοιώθουν για το κ.τ. απλά... μίσος!  :angry_orange:


Μίσος νοιώθουν αυτοί που το καπνίζουν, γιατί το αγαπάνε κιόλας.


Μίσος νοιώθουν και αυτοί που το κόψανε μαχαίρι ή με τσίχλες/τσιρότα κλπ., γιατί φοβούνται πως θα το ξαναγαπήσουν με την πρώτη ευκαιρία.


Οι ατμιστές/ατμίστριες νοιώθουν σαν να άλλαξαν τον παλιό τους ερωτικό παρτεναίρ, που είχε αρχίσει να κουράζει και να βγάζει χούγια, με έναν καινούριο, όλο φρεσκάδα, ταλέντο και διάθεση. Καμιά φορά σκέφτονται και τον παλιό. Ίσως και να τον νοσταλγούν χαμογελώντας μερικές στιγμές, όταν τον βλέπουν με άλλον. Αλλά προχώρησαν μπροστά και δεν υπάρχει τίποτα να τους γυρίσει πίσω. Ακόμα και αν κάνουν το παραστράτημα του πισωγυρίσματος, αμέσως μετά σκέφτονται τον καινούριο και καταλαβαίνουν πως το μόνο κίνητρο για το πισωγύρισμα ήταν η νοσταλγία...

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #123 στις: Ιουλίου 14, 2011, 10:08 »
Ίσως.
Αλλά για να πάρεις μια γεύση, ίσως (πάλι) να είναι αρκετό, για να αποφασίσεις να μπεις και στο έξοδο του βαρβάτου εργαλείου αλλά και στο χειρουργείο με τις πατέντες και τις επεμβάσεις... ;)

Αν δεν έχεις δοκιμάσει ποτέ και θέλεις να δοκιμάσεις, σαφώς και όλες οι ελληνικές εταιρείες θα σε βοηθήσουν σ' αυτό. Πήγαινε και ζήτα τους, είναι φιλικοί και εξυπηρετικοί.

Επίσης, δε κάνουμε κανένα χειρουργείο, αυτά τα κάνουν όσοι έχουν όρεξη και μεράκι για "μαστορέματα". Εγώ ας πούμε δεν έχω βάλει ποτέ χέρι σε αλλαγή φιτιλιού, καθάρισμα των εσωτερικών φίλτρων σε Hybrid κλπ κλπ. Μου χαλάει, παίρνω άλλο. Τόσο απλά. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #124 στις: Ιουλίου 14, 2011, 19:28 »
Θα πέσουν να με φάνε τώρα, αλλά έχω την απορία:
Έχεις υπολογίσει σε μηνιαία βάση -ας πούμε- πόσο σου κοστίζει το ...σπορ;
Φίλε AngelsDAD δεδομένου ότι αν διαθέτεις λίγη θέληση είναι κάτι παραπάνω απο σίγουρο ότι μπορείς με το ΗΤ να κόψεις το τσιγάρο σου προτείνω το εξής
Να ξοδεύεις αρχικά / μήνα ότι ξόδευες για τσιγάρα
Σιγά σιγά μαθαίνοντας θα μειώσεις το κόστος αισθητά, προσωπικά ξοδεύω το πολύ 30 ευρώ/μήνα με εργοστασιακά ατμιστικά υλικά και λιγότερα απο 15 ευρώ / μήνα χρησιμοποιώντας mods. Και στις 2 περιπτώσεις το υπολογίζω με δικά μου υγρά.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #125 στις: Ιουλίου 14, 2011, 19:47 »
Θα πέσουν να με φάνε τώρα, αλλά έχω την απορία:
Έχεις υπολογίσει σε μηνιαία βάση -ας πούμε- πόσο σου κοστίζει το ...σπορ;

Οκ, ας πάρουμε ένα παράδειγμα. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι χαλάω ένα cartomizer 510LR κάθε βδομάδα, σημαίνει 4 το μήνα. Εγώ θα σου πώ ότι μπορεί να χαλάσω 10, δεδομένου ότι κάποια είναι χαλασμένα εξ αρχής. Αυτο μου κοστίζει 15€ χοντρικά πες, αγορασμένα από Ελλάδα. (από εξωτερικό σχεδόν μισή τιμή)

Χρειάζομαι και 30ml υγρό τη βδομάδα x 4 = 120ml (στη χειρότερη περίπτωση), αυτά μπορούν να κοστίσουν από 32€ εώς 85€.

Οπότε συνοψίζοντας, τα έξοδά μου κυμαίνονται από 45€ εώς 100€, στη χειρότερη δηλαδή ξοδεύω όσο και όταν κάπνιζα.

ΥΓ Νομίζω ότι δεν έχω κάνει λάθος στους υπολογισμούς.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #126 στις: Ιουλίου 14, 2011, 20:26 »
AngelsDAD, εγώ είμαι λίγο διαφορετικός από τους άλλους. Πήρα 1 συσκευή για να πέρνω την νικοτίνη μου, ως δοσομανής! Δεν κάνω πειράματα, δεν κάνω αλλαγές, δεν πειράματίζομαι, δεν ψάχνομαι.
Το μηνιαίο κόστος είναι γύρω στα 40 ευρώ.
Εξωτερικό ή εσωτερικό, είναι σχετικό. Π.χ. αγοράζω συμπληρώματα διατροφής/κορδελάκια σακχάρου για την μητέρα μου και η τιμή είναι στο 1/3 γι'αγορά από  το εξωτερικό.
Η αρχή είναι δύσκολη. ΠΡόσφατα πήρε ένας συνάδελφος στην δουλειά που με βλέπει 2 χρόνια με το μαραφέτι. Τον ρώτησα μετά από 2 ημέρες και μου είπε " έκανα 3 τσιγάρα σε 2 ημέρες". Ο συνάδελφος που είναι στο ίδιο γραφείο, λέει πως θα το δοκιμάσει από Σεπτέμβριο....

Αποσυνδεδεμένος AngelsDAD

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα κόψω το τσιγάρο, αλλάζω avatar... (Done!)
    • Φωτογραφία (όπως λέμε χόμπυ)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #127 στις: Ιουλίου 15, 2011, 12:47 »
Abet, ankouts και XristosK, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, είναι αυτό που με ενδιέφερε να μάθω, με τις σχετικές διαφοροποιήσεις.
Εξαιρετικά χρήσιιμες πληροφορίες.
Ελπίζω να βοηθήσουν  κι άλλους...

Αποσυνδεδεμένος john72

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #128 στις: Ιουλίου 16, 2011, 09:22 »
Γεια σε ολους.  θα ηθελα να ρωτησω  αν ξερει καποιος να μου πει [η το εχετε αναφερει και δεν το ειδα εγω]
 Τωρα τελευταια  ακουγετε    οτι με το ατμισμα   μπορει να   δημιουργηθεί νερο στα πνευμονια .

                                                                                                                                 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 16, 2011, 09:29 από jer »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #129 στις: Ιουλίου 16, 2011, 09:30 »
Ναι και η υγρασία προκαλεί το ίδιο :yes:
Να μην πω τι παθαίνεις με τις χύτρες ταχύτητος, ή αν είσαι μάγειρας σε κουζίνα που φτιάχνει σούπες, χόρτα κ.α. βραστικά :yes:
Εγώ προσωπικά δεν πίνω νερό πλέον, μόνο ατμίζω :))
Α παπαπαπα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #130 στις: Ιουλίου 16, 2011, 09:37 »
Κοίτα στα Θέματα Υγείας - Ιατρικά. http://e-kapnisma.gr/index.php/board,19.0.html


Η μόνη έρευνα που βρήκαμε και που αναφέρει πως προκαλεί ζημιά, ήταν σε ζώα με ποσότητες εξωφρενικά μεγάλες:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1493.msg57329.html#msg57329
Αναφέρει κάποια συμπτώματα αλλά όχι νερό στους πνεύμονες.
Εδώ που τα λέμε, ο αέρας περιέχει περίπου 1% υγρασία. Με κάθε ανάσα δηλαδή, τζουράρουμε 5 ml ατμών... δεν νομίζω πως το νερό στα υγρά είναι συγκρίσιμο με αυτό.






Αποσυνδεδεμένος john72

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #131 στις: Ιουλίου 16, 2011, 09:38 »
 :wall:συμφωνο  , οτι βλακεια θελεις ακους απο τριτους , εγω την διαφορα ως τωρα που ατμιζω 20 μερες  , την εχω δει αρκετα στο στομα που πλεον δεν υπαρχει πισσα ,  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #132 στις: Ιουλίου 16, 2011, 13:10 »
Γεια σε ολους.  θα ηθελα να ρωτησω  αν ξερει καποιος να μου πει [η το εχετε αναφερει και δεν το ειδα εγω]
 Τωρα τελευταια  ακουγετε    οτι με το ατμισμα   μπορει να   δημιουργηθεί νερο στα πνευμονια .

                                                                                                                               

Τι εννοείς με αυτό που λές;
Ο πνεύμονας όπως κάθε μαλακός ιστός στον οργανισμό αποτελείται από 65% περίπου από νερό.
Πώς να δημιουργηθεί κάτι που ήδη υπάρχει;

Μήπως εννοείς αν μπορεί να πάθει κάποιος πνευμονικό οίδημα;
Είσαι πνευμονοπαθής?
Καρδιοπαθής?

Αποσυνδεδεμένος john72

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #133 στις: Ιουλίου 16, 2011, 13:58 »
οχι δεν εχω τιποτα προβλημα υγειας , αλλα εγραψα αυτο που ακουσα οτι λενε , ουτε γιατρος ειμαι
για να ξερω οτι αν εισπνέεις  ολη μερα ατμο αν σου κανει ζημια η οχι, δεν το ξερω .
αν και πιστευω οχι , αλλα αν ρωτας κατι που δεν ξερεις καλο ειναι . ..

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #134 στις: Ιουλίου 17, 2011, 15:54 »
Η αλήθεια ειναι πως τις πρώτες ημέρες, έχεις μία αυξημένη υγρασία στην μύτη.
Από εκεί και περα, οι εξετάσεις που έκανα τον Δεκέμβριο (μετά από 1.5 χρόνο η.τ.) δεν έδειξαν τίποτα, ενώ η σπιρομέτρηση ήταν φυσιολογική.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15649 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias