vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

371 επισκέπτες, 7 χρήστες
aalex, dkostas, Milarepa, Xxristos, camber, Αράπης, gigelis78

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3825 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 04:42 »
Να λαμβάνεις υπόψιν σου ότι οι συμβουλές που σου έδωσαν τα μέλη, όπως και γω, δεν είναι
ιατρικές γνωματεύσεις, όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο και το αντιμετωπίσαμε.
Δεν είσαι ο πρώτος ούτε και ο τελευταίος κατά τη μετάβαση από το κ.τ. στο η.τ.
Συνεπώς μην αγνοείς τα παραπάνω και μην κρατάς ότι σε βολεύει για να καπνίζεις κ.τ.  :)

Μετα κανω 5 τσιγαρα την μερα και ταυτοχρονα ηλεκτρονικο. Και βγαινουν και μου λενε πως για το βραχνιασμα φταιει το κ.τ. ή η ταυτοχρονη χρηση. Ε αυτο εγω το βρισκω αστειο.
100% το η.τ. φταιει, ισως για τους λογους που λες.

Την τελευταία παράγραφο που έγραψες θα ήθελα να σου πω να την κάνεις τροποποίηση και να την αφαιρέσεις. Εσύ ζήτησες βοήθεια και συμβουλές σε αυτό που σε προβληματίζει και σου απάντησαν με την εμπειρία που έχει το κάθε μέλος.

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3826 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 04:50 »
Οχι δεν κραταω τι με βολευει. Και δεν ψαχνω δικαιολογιες για να γυρισω στο κ.τ.
Τι φταιει για το συγκεκριμενο ψαχνω. Βασικα τον λογο εψαχνα γιατι ημουν 100% σιγουρος που οφειλεται.

Οσο για το κ.τ. το να πεσεις απο την μια μερα στην αλλη απο 25 τσιγαρα στα 5 δεν νομιζω να ειναι μικρο πραγμα. Ισα ισα δεν το περιμενα κιολας...

Εγινε τροποιηση το προηγουμενο μηνυμα. Δεν ηθελα να προσβαλλω κανενα παντως και συγγνωμη αν το εκανα. Ειμαι γενικα λιγο αποτομος. Ελπιζω με το η.τ. να ηρεμησω  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 04:59 από cruskro »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3827 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 05:03 »
Ωραία λοιπόν! είσαι σε καλό δρόμο και φρόντισε να παραμείνεις εκεί.
Δοκιμές θα κάνεις να δεις που θα κατευθυνθείς, σε πόσα mg ας πούμε νικοτίνης, αλλά και σε
περιεκτικότητα Vg ή Pg που θα σου αρέσει να ατμίζεις. Το γεγονός πάντως πως η ταυτόχρονη
χρήση κ.τ. και η.τ. θα σου δημιουργεί πρόβλημα στο λαιμό, μην την αγνοείς.

Αν δεν έχεις τρόπο να κατευθυνθείς, καλύτερα να ξεκινήσεις με 50-50 Vpg και να αρχίσεις
να ανεβάζεις την Vg. Για παραπάνω "χτύπημα" θες pg, οπότε μπορεί να μην την αντέχει ο
λαιμός σου. Το χειρότερο είναι πως όσο καπνίζεις ταυτόχρονα, δεν θα μπορείς να έχεις άποψη
σωστή ποια από τις βάσεις σε ενοχλεί περισσότερο και ποια δεν σε ενοχλεί, γιατί μπορεί να σε
ενοχλεί ο συνδυασμός η.τ. και κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3828 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 05:13 »
Βασικα πιστευω με καλυψε αυτο που ειπε Bigsur.

Οπως οταν αλλαζεις μαρκα τσιγαρο κλπ ετσι και με το η.τ. πρεπει να το συνηθισει ο λαιμος.

Πιστευω σε μερικες μερες θα μικραινει το προβλημα.

Και σημερα παντως ,για να το ξεδιαλυνουμε και αυτο, που εκανα ΜΟΝΟ η.τ. το βραχνιασματακι μου το ειχα. Απο οτι εχω καταλαβει οσο περισσοτερο κανω τοσο μεγαλυτερα ειναι τα συμπτωματα. Οπως και με το κ.τ. οταν το ξεφτυλιζες μερικες φορες. Σε αυτον τον τομεα παντως δεν διαφερουν πολυ κ.τ. και η.τ. Ελπιζω και πιστευω να ειναι μονο εκει η ομοιοτητα...

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3829 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 11:26 »
Συχνά όταν αλλάζω υγρό και βάζω άλλο στον ατμοποιητή μένει η γεύση του προηγούμενου. Αν βάλω την κεφαλή σε ένα ποτηράκι με ξύδι για λίγα λεπτά θα φύγει η γεύση του προηγούμενου υγρού; ???

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3830 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 11:49 »
Ναι θα φύγει , θα το πλύνεις όμως μετά και θα την στεγνώσεις ειδικά στα φιτίλια που προεξέχουν  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3831 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 12:27 »
Συχνά όταν αλλάζω υγρό και βάζω άλλο στον ατμοποιητή μένει η γεύση του προηγούμενου. Αν βάλω την κεφαλή σε ένα ποτηράκι με ξύδι για λίγα λεπτά θα φύγει η γεύση του προηγούμενου υγρού; ???

Θα σου πρότεινα αντί για ξύδι να κάνεις ένα γέμισμα με σκέτη βάση. Έτσι, θα αποφύγεις κάποιες τζούρες που πιθανόν θα αποδώσουν γεύση από ξύδι. Για να το προτείνει ο Giannis Pap βέβαια, κάτι θα ξέρει, απλά είναι κάτι που εγώ δεν θα το έκανα.

Αποσυνδεδεμένος spyrosrg505

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3832 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 13:43 »
Αν έχεις και λευκό ξύδι ακόμα καλύτερα γιατί αφήνει λιγότερες οσμές.
Σε κάθε περίπτωση καλό ξέπλυμα μετά το ξύδι.

Αποσυνδεδεμένος alex66

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3833 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2013, 21:30 »
καλυτερα με οινοπνευμα

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3834 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 03:22 »
Παιδια θελω να παραγγειλω καινουργια υγρα να δοκιμασω καμια γευση αλλα και για το προβλημα που εχω με το λαιμο (λεω να παρω κατι με περισσοτερη vg).

Μεχρι στιγμης εχω μονο το bebeca balanced 12 mg. Αυτο ειναι 50%pg 50%vg?

Εχω δοκιμασει την γευση βανιλια της FA απο ενα φιλο και μου αρεσε. Επομενως μαλλον θα την παραγγειλω αυτη. Λεω να παρω απο FA και την γευση μηλο. Αυτα λεω να τα παραγγειλω σε νικοτινη 9 mg (να την ριξω λιγο δηλαδη σε σχεση με τα 12 mg του bebeca)
Αυτα τι ποσοστο εχουν σε pg και vg? Δεν το βρισκω...

Προτεινεται και καποιο αλλο υγρο ρε παιδια γιατι ειμαι νεοπας και παω στα τυφλα. Να εχει λιγο περισσοτερο vg κατα προτιμηση.

Α βαλτε και κανενα link απο online μαγαζι για αυτα που προτεινετε γιατι και απο μαγαζια δεν ξερω τι παιζει.

Τα πρωτα που πηρα τα παρηγγειλα απο fabvape. Αρκετα ευχαριστημενος εμεινα απο εκει. Μου καναν δωρο και ενα ατμοποιητη επιπλεον...

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3835 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 03:44 »

Μη ρωτάς για γεύσεις, γιατί η γεύση κατά 90% είναι κάτι υποκειμενικό.Ίσως θα ήταν καλύτερα να πάρεις μια βάση με VG και αρώματα για να δοκιμάσεις . Το κόστος δεν είναι μεγάλο. Αντίθετα, έτσι μπορείς να το κατεβάσεις.  Και το μαγαζί που ανέφερες και άλλα ασφαλώς ,έχουν βάσεις με νικοτίνη και αρώματα . Το συγκεκριμένο νομίζω έχει και flavurart, αν και δεν τις βλέπω στη σελίδα τους. Πάρε τους ένα τηλέφωνο και ρώτησε. Επίσης, επειδή είσαι νέος, ρώτησε να σου πουν πως ακριβώς κάνεις τα υγρα μόνος σου.
 Αν δε Θεςνα μπλέξεις με συνταγές και τέτοια , μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε οποίο μαγαζι θελήσεις και να τους ρωτήσεις ποιά υγρά έχουν μόνο vg.
Επισης γεύσεις μπορείς να δοκιμάσεις αν πας σε ένα μαγαζί. Στα περισσότερα πλέον έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις υγρά.


Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3836 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 04:16 »
Παιδια δεν θελω να μπω στην διαδικασια να φτιαξω ακομα μονος μου υγρα. Καλα καλα δεν εκλεισα μια εβδομαδα. Αυτο το απορριπτω προς το παρον ακομα και αν ειναι ευκολο. Μονο ετοιμα επομενως...

Επειτα για τις γευσεις. Το ξερω πως ειναι υποκειμενικο αλλα πως αλλιως να διαλεξω? Δεν εχω μαγαζι να παω να δοκιμασω (ειμαι επαρχια), επομενως αν δεν μου πειτε καμια αποψη στα κουτουρου θα διαλεξω.
Δεν θα σας παρω και το κεφαλι αν δεν μου αρεσει κατι που μου προτεινατε μην ανησυχειτε... :))

Πες τε μου τις προτασεις σας επομενως ή τουλαχιστον τι αρεσει σε εσας...

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3837 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 04:23 »
ξεκίνα με 1-2 καπνικά απο atmos ή Fa
να δεις τι σου αρέσει και μετά βλέπεις

Agrinio- kapnos-gina by atmos
Comboy blend-maxboro-7leaves by Fa

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3838 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 04:45 »
Παιδια δεν θελω να μπω στην διαδικασια να φτιαξω ακομα μονος μου υγρα. Καλα καλα δεν εκλεισα μια εβδομαδα. Αυτο το απορριπτω προς το παρον ακομα και αν ειναι ευκολο. Μονο ετοιμα επομενως...

Επειτα για τις γευσεις. Το ξερω πως ειναι υποκειμενικο αλλα πως αλλιως να διαλεξω? Δεν εχω μαγαζι να παω να δοκιμασω (ειμαι επαρχια), επομενως αν δεν μου πειτε καμια αποψη στα κουτουρου θα διαλεξω.
Δεν θα σας παρω και το κεφαλι αν δεν μου αρεσει κατι που μου προτεινατε μην ανησυχειτε... :))

Πες τε μου τις προτασεις σας επομενως ή τουλαχιστον τι αρεσει σε εσας...


Αφου το είδα λίγο πριν κοιμηθώ  ;D , θα σου απαντήσω . Είπες οτι Θες τη βανίλια . Εγώ τη συχαίνομαι. Δεν μπορώ ουτε να τη μυρίσω. Το ίδιο και το μήλο. Εδώ και ένα μήνα ατμίζω μόνο τα καπνικά της liqua και σκέτη βάση , όλα σχεδόν  στα 24mg., εκτός απο το πρωί που ατμίζω 18mg.
Αυτό όμως δε λέει τίποτα για σένα. Δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να τα πάρεις και εσύ. Για αυτό σου είπα πως δεν μπορώ να προτείνω υγρά.
Και γω επαρχία είμαι. Οπότε πάρε τηλέφωνο σε οποίο μαγαζί Θες, πες τα υγρά που σου αρέσαν και ρώτα αν βγαίνουν μόνο σε vg. Αν όχι, πάρε αυτά που είπες οτι σου άρεσαν και άλλα δυο με vg, στο ποσοστό νικοτίνης που Θες.
Ελπίζω να βοήθησα . Πάω για  :sleep35:


Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #3839 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 04:46 »
WILDE αυτα που προτεινεις απο περιεκτικοτητα pg και vg τι ειναι?

Γιατι τωρα κανω το bebeca balanced 12 mg που πρεπει να ειναι 50-50 αναλογια (δεν ειμαι σιγουρος βεβαια) και με ποναει ο λαιμος.

Απο οτι διαβασα σε αυτες τις περιπτωσεις μια λυση ειναι να ανεβασεις λιγο την Vg. Αρα θα ηθελα να δοκιμασω κατι τετοιο μπας και φυγει το προβλημα.
Θα ηθελα να δοκιμασω επομενως κατι σε περιεκτικοτητα Vg απο 60-80%.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279007 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207160 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64293 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173390 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311057 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias