vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

434 επισκέπτες, 10 χρήστες
gfilip, I.P, dkostas, Xxristos, manoslykos, lagoudakis, Jorge, tibolaso, Milarepa, gama

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2265 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 08:52 »
Καλησπέρα και από μένα και Χρόνια Πολλά με Υγεία πάνω απ'όλα. Έχω στην κατοχή μου εδώ και ένα χρόνο το Ego-T αλλά το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα. Ο λόγος είναι πως ενώ μου αρέσει, ότι έτοιμο υγρό έχω δοκιμάσει μου φέρνει μεγάλη ξηρότητα στο λαιμό, βήχά και γδάρσιμο. Αποτέλεσμα να έχω χαλάσει αρκετά χρήματα σε υγρά αναπλήρωσης και στην ουσία χωρίς όφελος + ότι άκουγα γύρω γύρω ότι προκαλεί υγρό στους πνεύμονες.!
Δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό το Ego-T, αλλά μπήκα πάλι στο τρυπάκι να ξαναδοκιμάσω το Η.Τ. και συγκεκριμένα είδα μία συσκευή της NoBacco το mini&more. Θέλω να ακούσω γνώμες για αυτό το Η.Τ. όπως επίσης για DIY υγρά αναπλήρωσης. Από Κ.Τ. κάνω καπνό marlobo lights (gold).


Εγω παλι θα σου προτεινα να κρατησεις τις μπαταριες σου και να δοκιμασεις τους nobacco epsilon ή παρομοιους crystal CE4 αλλης εταιριας με αποσπομενη κεφαλη.. Απο την δικια μου πειρα το συστημα τροφοδοσιας τον ego-t και ego-c ειναι λιγο ιδιομορφο... Αναλογα το υγρο που εχεις.. την μια μπορει να τροφοδοτει καλα την αλλη παλι οχι.. ακομα και καινουριοι ατμοποιητες πολλες φορες μου εχει τυχει να μην δουλευουν σωστα και να χρειαστει να τους βαλω χερι... Ακομα και πως πρεπει να τραβας τζουρα παιζει ρολο... Βαλε μετα και την διαδικασια γεμισματος τον τανκ που ερχεσε καθε φορα σε επαφη με τα υγρα... Θελω να πω οτι εγω αυτο που θυμαμαι απο τους ego-t και c και αργοτερα επισκευασιμο ls-e ειναι ταλαιπωρια... οποτε δεν το συστηνω σε νεους ατμιστες.
Οι epsilon λειτουργουν πολυ πιο απροβληματιστα, καλυτερη τροφοδοσια, πολυ πιο σπανια διαρροες και γευση νομιζω καλυτερη. Γενικα εγω απο τοτε που χρησιμοποιώ αυτους βρηκα την ηρεμια μου. Τωρα τελευταια γνωριασα και τα cartos, αν και δεν εχω μεγαλη πειρα σ'αυτα μπορω να πω εντυπωσιαστικα και αυτα ακομα θα ελεγα ειναι πολυ καλυτερη επιλογη για νεους ατμιστες.
Για το προβλημα σου στο λαιμο υπαρχει και μια πιθανοτητα να εφτεγαν και ατμοποιητες που υπολειτουργουσαν.. Κι γω ειχα για μεγαλο διαστημα καθε πρωι ερεθισμενο λαιμο.. και τωρα πολυ σπανια.. Δεν ξερω, δεν πειρα χαμπαρι ακριβως πως και ποτε περασε.. ισως να ειναι και οντως μεχρι να προσαρμοστει ο οργανισμος. Αλλα σιγουρα πιστευω βοηθαει κι ολας να εχουμε μια σταθεροτητα σε συσκευες και υγρα.

Αποσυνδεδεμένος glko

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
  • Caminhando e cantando
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2266 στις: Δεκεμβρίου 27, 2012, 13:21 »
 Κι ομως γινεται !!!
Δεν το πιστευα εγω, δεν το πιστευε η κοπελα μου, δεν το πιστευαν οι γονεις μου, δεν το πιστευαν οι φιλοι μου.
Παρεουλα, φαγητο, ποτακι, χαβαλες και εκει που ολοι βγηκαν εξω στο κρυο για τσιγαρο ακολουθησα κ εγω. (Τρακα Marlboro lights) τσιγαρο που καπνιζα αρκετα χρονια κ πολλες φορες οταν μου τελειωναν τα Muratti επαιρνα απο του πατερα μου.
Δεν το καταφερα ολοκληρο κ οσο καταφερα ηταν ΑΙΣΧΟΣ.
 Φαρμακι σκετο.
Μετα απο αυτο πηρα μια Μπαταρια Giant στον εαυτο μου σαν δωρο γιατι δεν νομιζω να αποχωριστω ποτε το Η.Τ. μου.
1000 ευχαριστω σε ολους που μου τα λεγατε κ δεν σας πιστευα.
Καλο το τσιγαρο αλλα σαν το ατμισμα δεν εχει....
Α και να μην ξεχασω, 3 μηνες σημερα!!! Γιορταζω!!!

Καλες γιορτες σε ολους και πολλες ευχες για το 2013.

Αποσυνδεδεμένος Kyriakos15

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2267 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 04:24 »
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!Τελικά το έφερα από εδώ το έφερα από κει κατέληξα στο να κρατήσω τις μπαταρίες κ να πάρω καλό ατμοποιητή. Πήρα και ένα υγρό της nobacco με 6αρα νικοτήνη και θα δείξει για το θέμα του λαιμού. Και πάλι ευχαριστώ για τις γνώμες σας!!!

Αποσυνδεδεμένος ntinos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2268 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 11:55 »
Καλησπέρα στον κόσμο των ατμιστών

Νέος κι εγώ στο άτμισμα (3 μήνες περίπου) και έχω δύο ερωτήσεις:
1) Μαζί με το άτμισμα συνεχίζω και το κάπνισμα (μειωμένο κατά 90% σε σχέση με πρίν – κάνω δηλαδή 1-2 τσιγάρα ημερησίως). Κρύβει κάποιους κινδύνους αυτή η παράλληλη χρήση;
2) Τις τελευταίες ημέρες νιώθω μία ξηρότητα-τράβηγμα από τον ουρανίσκο προς τον οισοφάγο και μια μικρή ενόχληση και στη μύτη. Υποπτευόμενος πως μπορεί να φταίει το άτμισμα, το σταμάτησα για μια ημέρα και εξαφανίστηκε και αυτή η «αίσθηση». Την επόμενη ημέρα όμως που άρχισα και πάλι να ατμίζω, ξαναγύρισε. Επισημαίνω ότι είμαι ήδη 3 μήνες χρήστης και εμφανίστηκε εδώ και 2-3 μέρες. Δεν έχω αλλάξει κάποιο υγρό αναπλήρωσης (χρησιμοποιώ 2 συγκεκριμένα υγρά της nobacco) ούτε έχω κάνει κάποια άλλη αλλαγή. Η συγκεκριμένη αίσθηση δεν έχει σχέση με την ξηρότητα του λαιμού που συνήθως εμφανίζεται με το άτμισμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε πληροφορία

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2269 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 12:07 »
Ntinos καλή σου μέρα.

Για αρχή, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, κάνε μια βόλτα από εδώ και εδώ.

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου:

1) Το άτμισμα και το κάπνισμα προσφέρουν στον οργανισμό 2 διαφορετικούς τρόπους απορρόφησης της νικοτίνης. Δεν υπάρχει κάτι επιστημονικά τεκμηριωμένο που να λέει ότι η παράλληλη χρήση βλάπτει περισότερρο, αλλά από την άλλη, δεν υπάρχει και κάτι που να ΜΗΝ το λέει, και αν κάνω λάθος και έχω χάσει κάποια έρευνα, διορθώστε με. Προσωπική μου άποψη, παρ' το απόφαση και κόψ' το τελείως.

2) Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους. Παράλληλη χρήση κτ, κακή κατάσταση ατμοποιητή, δυσανεξία σε κάποιο από τα συστατικά του υγρού αναπλήρωσης. Καλό θα ήταν να αναφέρεις τι ατμοποιητή χρησιμοποιείς, πόσο καιρό, τη σύσταση και το όνομα των υγρών καθώς και την περιεκτικότητά τους σε νικοτίνη.

Και εδώ είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2270 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 12:14 »
Ισως η απαντηση στο δευτερο σου ερωτημα,βρισκετε εδω

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,384.msg5025.html#msg5025


Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2271 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 12:15 »
Χρησιμοποιώντας τα δύο ταυτόχρονα δεν μπορούν να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα. :dontknow:

Πάντως από όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα σαν τη δική σου περίπτωση τις περισσότερες φορές οφείλονται
σε κακή λειτουργία του ατμοποιητή.(συνήθως καμμένο)
Βέβαια αναφέρομαι σε ατμιστές μόνο η.τ. και όχι ταυτόχρονα και των δύο (η.τ. και κ.τ.)

Τέλος πάντων ελπίζουμε να βρης τι φταίει και να μείνης εδώ μαζί μας στο η.τ. και νάσαι σίγουρος ότι θα
βγεις κερδισμένος. ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος ntinos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2272 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 12:18 »
Ntinos καλή σου μέρα.

Για αρχή, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, κάνε μια βόλτα από εδώ και εδώ.

Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου:

1) Το άτμισμα και το κάπνισμα προσφέρουν στον οργανισμό 2 διαφορετικούς τρόπους απορρόφησης της νικοτίνης. Δεν υπάρχει κάτι επιστημονικά τεκμηριωμένο που να λέει ότι η παράλληλη χρήση βλάπτει περισότερρο, αλλά από την άλλη, δεν υπάρχει και κάτι που να ΜΗΝ το λέει, και αν κάνω λάθος και έχω χάσει κάποια έρευνα, διορθώστε με. Προσωπική μου άποψη, παρ' το απόφαση και κόψ' το τελείως.

2) Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους. Παράλληλη χρήση κτ, κακή κατάσταση ατμοποιητή, δυσανεξία σε κάποιο από τα συστατικά του υγρού αναπλήρωσης. Καλό θα ήταν να αναφέρεις τι ατμοποιητή χρησιμοποιείς, πόσο καιρό, τη σύσταση και το όνομα των υγρών καθώς και την περιεκτικότητά τους σε νικοτίνη.

Και εδώ είμαστε.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
 
Όσον αφορά αυτό που ζήτησες, χρησιμοποιώ τον ατμοποιητή epsilon και τα υγρά nobacco classic (κυρίως το tobacco 11mg).
 
Ευχαριστώ και για links, θα τα διαβάσω αναλυτικά

Αποσυνδεδεμένος ntinos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2273 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 12:40 »
Χρησιμοποιώντας τα δύο ταυτόχρονα δεν μπορούν να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα. :dontknow:

Πάντως από όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα σαν τη δική σου περίπτωση τις περισσότερες φορές οφείλονται
σε κακή λειτουργία του ατμοποιητή.(συνήθως καμμένο)
Βέβαια αναφέρομαι σε ατμιστές μόνο η.τ. και όχι ταυτόχρονα και των δύο (η.τ. και κ.τ.)

Τέλος πάντων ελπίζουμε να βρης τι φταίει και να μείνης εδώ μαζί μας στο η.τ. και νάσαι σίγουρος ότι θα
βγεις κερδισμένος. ;) ;)

Δε νομίζω ότι φταίει ο ατμοποιητής γιατί είναι σχετικά καινούριος (2 εβδομάδων) και το πρόβλημα παρουσιάστηκε εδώ και 2-3 μέρες. Επιπλέον η γεύση δεν έχει αλλοιωθεί καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2274 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 12:52 »
Επειδή δεν το χω με τα υγρά της Nobacco, τι ποσοστά PG-VG-άρωμα έχουν?

Αποσυνδεδεμένος ntinos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2275 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 13:01 »
Δεν έχω ιδέα όχι μόνο για τα ποσοστά αλλά και για το τι είναι το PG και VG. Πάντως στα συστατικά αναφέρει προπυλενογλυκόλη (μάλλον αυτό είναι το PG) και γλυκερίνη (+νερό και άρωμα)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2012, 00:30 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2276 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 13:05 »
ntinos στην ετικέτα γράφει, στο golden-margy που είχα πάρει παλιότερα έλεγε 80%PG 20%VG, κάτι θα γράφει, δεν μπορεί.


Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2277 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 13:13 »
...τα υγρά της Nobacco, τι ποσοστά PG-VG-άρωμα έχουν?
Ρώτησε τους -καλύτερα με e-mail- εδώ: http://www.nobacco.gr/el/contact ...Aπαντούν σχεδόν αμέσως...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2278 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 13:15 »
Στις χημικές αναλύσεις που έχουν στο site, λέει PG>70%. Αν όντως ισχύει, ορίστε μία αιτία ξηρότητας λαιμού...

Αποσυνδεδεμένος ntinos

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #2279 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 13:23 »
ntinos στην ετικέτα γράφει, στο golden-margy που είχα πάρει παλιότερα έλεγε 80%PG 20%VG, κάτι θα γράφει, δεν μπορεί.

Δεν αναφέρει ποσοστά, μόνο τα συστατικά που ανέφερα παραπάνω. Ίσως στο κουτί του να έγραφε κάτι αλλά δε το έχω αυτή τη στιγμή.
 
Αν κατάλαβα καλά to PG είναι η προπυλενογλυκόλη και το VG η γλυκερίνη; και το PG προκαλεί ξηρότητα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279186 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124078 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias