vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

358 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, gstamatos, manoslykos, Jorge, Ηρακλης, stamatisgr

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #720 στις: Φεβρουαρίου 20, 2012, 08:29 »
eGo-T , eGo-C , eGo-W είναι και τα τρία πολύ καλά πακέτα εκκίνησης... :thumpup:


Βλέπω σε διάφορα μαγαζιά το eGo-T και το eGo-C, αλλά δεν καταλαβαίνω αν έχουν και τι διαφορές. (Το eGo-W δεν νομίζω να το βλέπω πουθενά).

Οπως και να ΄χει, προσανατολίζομαι σε αυτό με την 900άρα μπαταρία (υποθέτω ότι θα είναι πιο βαρύ από την 650άρα, όμως φαντάζομαι ότι το βάρος θα το συνηθίσω και μετράει περισσότερο η αυτονομία).

Καλά το πάω, τι λέτε;

Α, και κάτι ακόμη... Passthrough USB έχουν τα e-Go; Στα starter kit που κοιτάω λένε για usb ταχυφορτιστή και έναν αντάπτορα.

ΥΓ. Αντε, την Τρίτη το πρωί λογικά θα πάω να το πάρω... Για να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #721 στις: Φεβρουαρίου 20, 2012, 09:06 »
Στον -C τον οποίο κ' χρησιμοποιώ είναι πιο φθηνός ο ατμο.
Στο κατάστημα που θα πας, κοίταξε να έχει κ' -T κ' -C για να δείς τις διαφορές  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #722 στις: Φεβρουαρίου 20, 2012, 10:36 »
δηλαδη αν βαλω στο τανκ του ego-t νερο θα ρουφαω ατμο? Σαν να ειμαι πανω απο κατσαρολα ας πουμε?
Υπαρχουν υγρα με ουσιες βοτανων οπως πχ.μεντα?

Επειδη, ω ναι, το δοκιμασα θα σου πω: δε θα ρουφας απολυτως τιποτα! Κ αυτο γιατι η αντισταση δε φτανει σε θερμοκρασιες βρασμου του νερου - τουλαχιστον με το νερο ως μεσον. Δηλαδη δεν εχει τη δυναμη να δημιουργησει ατμο. ;)
Εαν θες να φτιαξεις κατι με δικο σου αρωματικο μεσο (μεντα νομιζω υπαρχει ηδη υγρο αν ψαχτεις) τοτε καλυτερα να χρησιμοποιησεις ως διαλυτη VG η PG. Περισσοτερες λεπτομερειες στην "εγκυκλοπαιδεια του η.τ. -> υγρα" εδω στο φορουμ.

;)

Αποσυνδεδεμένος Corsakias82

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #723 στις: Φεβρουαρίου 20, 2012, 21:02 »
Πρώτα απ' όλα καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος του φόρουμ και νέος "ατμηστής"(μόλις κάτι ώρες). Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος από το η.τ. που πήρα, το Nobacco Want. Ελπίζω να έχω κάνει καλή επιλογή, θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη σας όμως.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #724 στις: Φεβρουαρίου 20, 2012, 21:08 »
δες επισημη παρουσιαση εδω

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #725 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 01:34 »
Το νερό δεν το ατμοποιεί η αντίσταση. Το νερό βρύσης είναι καλός αγωγός του ηλεκτρισμού οπότε όταν βραχεί το φυτίλι, τοτε βραχυκυκλώνει την αντίσταση η οποία δεν λειτουργεί. Το πιο πιθανό είναι η μπαταρία να αρνηθεί να δουλέψει αν έχει προστασία, αν δεν έχει, μπορεί να χαλάσει τελείως.

Αποσυνδεδεμένος tyxaios13

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • BB+PVC+SUV+MP3
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #726 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 02:36 »
Οποτε δεν παιζει να κανεις εισπνοες ατμου με σκετο νερο,το πιασα.
Οσο για DIY υγρα ειναι για ποοοοοολυ μετα για μενα.Ακομα δεν εχω καν ατμισει με δικο μου,στην αναμονη ειμαι!
Αλλα αν μου αρεσει το ΗΤ σιγουρα καποια στιγμη θα πειραματιστω με τα υγρα.

Αποσυνδεδεμένος c.k.freetrack

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #727 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 09:51 »
vasilis36 και  petra μολις δοκιμασα τις Hybrid με
τους atomizer m&m και mouthpiece m&m.
Ευχαριστω παρα, παρα πολυ παιδια με
ξελασπωσατε. ;)

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #728 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 12:36 »
Και ναι, όντως από σήμερα το πρωί έχω στο χέρια μου το πρώτο μου ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Πήγα στο κατάστημα του Ζωγράφου της Nobacco έχοντας στο μυαλό μου, μετά από όλο το διάβασμα στο φόρουμ, τον Giant (κυρίως λόγω usb passthrough). Πολύ εξυπηρετική η κοπέλα, μου έδειξε όλα τα είδη (μόνο το ego δεν είχε) και τελικά κατέληξα στον Giant-S. Δεν ξέρω, ο Giant μού φάνηκε τεράστιος για πρώτη επαφή, θα μου ήταν πολύ δύσκολο να τον συνηθίσω να τον ατμίζω  στο δρόμο ή γενικά εν κινήσει. Εχω την εντύπωση ότι ο Giant είναι όταν πλέον είσαι κανονικός ατμιστής και αράζεις σπίτι σου να απολαύσεις - σαν να ανάβει ένας καπνιστής πούρο ή τσιμπούκι :)

Οπως και να χει, το πακέτο είχε μέσα 1 μπαταρία και 2 ατμοποιητές, πήρα και 1 δεύτερη μπαταρία και έναν ακόμη ατμοποιητή και δοκίμασα και διάφορα υγρά, τελικά πήρα δοκιμαστικά δύο, ένα virginia και ένα turkish blend.

Παρότι είμαι γενικά δύσκολος με τα νέα πράγματα και καθόλου καλός στα ''μαστορέματα'', όλα πήγαν οκ, τον γέμισα κανονικά και τώρα σας γράφω πίνοντας καφέ και ατμίζοντας. Εχει λίγο παράξενη γεύση, αλλά υποθέτω ότι είναι η πρώτη επαφή και μέχρι να ''στρώσει'' ο ατμοποιητής. Αλλά είμαι ευχαριστημένος και αποφασισμένος να το παλέψω και να εγκαταλείψω το κ.τ.

Μια ''χαζη' ερώτηση.  :-[ Τώρα που δεν έχουμε τασάκια, πού και πώς το αφήνετε το τσιγάρο; Τώρα που πληκτρολογώ το έχω δίπλα μου ξαπλωμένο, νομίζω κάπου πήρε το μάτι μου να το έχω όρθιο;

Α, και κάτι ακόμη επειδή μου έμεινε η απορία, το ego, σε σχέση με το giant-s, είναι μεγαλύτερη ή μικρότερο;

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #729 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 12:42 »
Άστο ξάπλα, να ξεκουράζετε κιόλας
Ανάλογα πια μπαταρία θα βάλεις , κατά βάση τα υπόλοιπα είναι πιο μικρά (e-go)

Αποσυνδεδεμένος tyxaios13

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • BB+PVC+SUV+MP3
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #730 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 06:50 »
Μια ερωτηση (ακομα μια μαλλον).
ΑΝ εχω καταλαβει καλα κατα μεσο ορο ενας ατμιστης καταναλωνει 3-4ml καθημερινα?
Αν ειναι ετσι,αν τα 10 ml εχουν περιπου 8 ευρω απ οσο εχω δει,τοτε θελει 10χ10ml = 100 ml το μηνα?
Δηλαδη περιπου 80 ευρω το μηνα?
Συν τα λοιπα περιφερειακα (ατμοποιητες,μπαταριες,φορτιστες και τα τοιαυτα)
Αν ειναι οπως τα λεω το κοστος ειναι περιπου ιδιο,ισως και μεγαλυτερο,σε σχεση με το κτ.
Ειναι οντως ετσι ή κατι υπολογιζω λαθος?  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #731 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 07:58 »
Κατά την γνώμη μου, ναι, υπολογίζεις λάθος!  :))
Τα 3-4 ml είναι μέγιστο συνιστώμενο (δλδ προτείνεται να μην το ξεπερνάει κάποιος). Προσωπικά ατμίζω 1-1,5 ml/ημέρα. Αυτό αντιστοιχεί περίπου σε 1-1,5 πακέτο τσιγάρα, αν συγκρίνουμε με το παρελθόν. Και πράγματι, τόσο κάπνιζα.
Τα τελικά κόστη (όχι στην αρχή που κάποιος ψάχνεται με υγρά, είδη η.τ. κλπ) είναι πολύ μικρότερα σε σχέση με το κ.τ. Αν φτιάχνει κάποιος μόνος του τα υγρά (βλέπε DIY) τότε μειώνει ακόμα περισσότερο το κόστος.
Αλλά όπως και νά 'χει, ακόμη και το ίδιο με το κ.τ. να ήταν το κόστος, την τεράστια διαφορά στις επιπτώσεις στην υγεία πόσο την κοστολογείς?  8)

Αποσυνδεδεμένος anima

  • **
  • 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • DD+Iatty--------super little choco..-)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #732 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 08:00 »
Περαν του οτι τα υπολογιζεις λιγο υπερτιμημενα...

κι οτι υπαρχουν πολλοι τροποι να σου βγουν πολυ πιο φτηνα τα υγρα...

+οτι μετα απο καποιο καιρο τα εξοδα λιγοστευουν αισθητα οταν κατασταλλαξεις σε ητ

το βασικο ειναι οτι γλιτωνεις γυρω στα 50 κιλα πισσα στον οργανισμο σου...+τις εξτρα ουσιες που υπαρχουν στο κ.τ.

Αξια ανεκτιμητη.... ::) :tongue_smilie:

Δεν μιλαω εκ του ασφαλους εε...υπολογισε οτι ατμιζω 8-10 ml ημερησιως.... ;)

Αποσυνδεδεμένος tyxaios13

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • BB+PVC+SUV+MP3
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #733 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 08:04 »
Καλα οσον αφορα τα οφελη που εχουν να κανουν με την υγεια δεν το συζητω! Γιαυτο κι αποφασισα να μπω στο τριπακι του ητ,μπας κι απαλλαγω απο τη σαπιλα.Ανεφερα αυτες τις ποσοτητες γιατι τις διαβασα σε διαφορα θεματα.
Μακαρι ναναι οπως τα λες.
Μη καθομαι και υπολογιζω lt/100km οπως με τη βενζινη!
Ελεος πια!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #734 στις: Φεβρουαρίου 22, 2012, 08:06 »
to 1 με 1,5 μλ δεν είναι 1 με 1,5 πακέτο, όπως οι 10 τζούρες  δεν είναι ένα κ.τ.  και πάει λέγοντας. Ολ αυτά είναι αυθαίρετες  εκτυμήσεις. Με την ίδια λογική , θα σου πω εγώ, κάπνιζα 2 πακέτα, τώρα κάνω 4 μλ, άρα 2μλ=1 πακέτο.
Τεσπα, στο κόστος τώρα..
Οταν πρωτοξεκίνησα και αγόραζα από ντίλερ της Νομπάκο 17 ευρώ τα υγρά των 20μλ και 10 τους ατμποιητές που χαλούσαν στη βδομάδα, κι εμένα πολλά μου έβγαινε. Δεν έφταιγε όμως το η.τ. αλλά οι χρεώσεις. Πήρα να φτιάχνω μόνη του τα υγρά και έπεσα στα 2 ευρώ το μπουκαλάκι, κι άλλαξα κάρτο πέφτοντας στο 1 ευρώ ανά 3 μέρες. Κάντα τώρα έναν πολλαπλασιασμό να δεις ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias