vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

399 επισκέπτες, 4 χρήστες
2Fdeal, manoslykos, Doubt, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #570 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 18:26 »
Η νικοτινη που παιρνεις απο το τσιγαρο και απο τον ατμο ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα. Επιγραμματικα (και επειδη δεν το ξερω τοσο καλα ωστε να μην πω κοτσανα) Στο τσιγαρο μετραται το προσληψιμο μεγεθος νικοτινης, ενω στα υγρα η περιεκτικοτητα του υγρου! Αλλα δεν προσλαμβανεται απο τον οργανισμο το ιδιο μεγεθος! Αφ ενος επειδη ο ατμος ως πιο πυκνος δεν εισχωρει στους πνευμονες τοσο οσο ο καπνος για να επικαθήσει παντου, (και αυτο αποδυκνείεται απο την πολυ πιο αργή δραση της νικοτίνης του ατμου απο του καπνου) κξαι αφ ετερου δεν εχει γινει εμπεριστατωμενη μελετη για το θεμα "προσληψη νικοτινης" στον ατμο! μερικοι λενε οτι ουσιαστικα το προσληψιμο ειναι καπου το 1/10 του αναγραφομενου !!!
γραψε μας τι ΗΤ χρησιμοποιείς, τι ατμοποιητές και τι υγρα, και αν ξερεις την περιεκτικοτητα τους σε φυτικη γλυκερινη και προπυλενογλυκολη! ισως φταινε τα υγρα σου, αν δεν εχες δοκιμασει καναδυοτρια διαφορετικα.

Αποσυνδεδεμένος ymeg

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #571 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 18:34 »
Έχω eGO-C και τα υγρά είναι (αυτά που πουλάνε οι αποκλειστικοί της ovale) Maxboro 0 και 9 ανακατεμένα.
Αν έχω καταλάβει καλά αυτά είναι μόνο vg (δεν είναι ανακατεμένο με pg).
Tώρα για την διαφορετική απορρόφηση, οκ μπορεί να είναι όντως έτσι (αν και αν κάποιος κάπνιζε 3 πακέτα νορμάλ τσιγάρα θα ήθελε υγρό με 5000mg/ml ;D)

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #572 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 18:39 »
Ασε γιατι και εγω, καπνιζα δυο πακετα καπνό 25ρια Old Holborn τη μερα!!!!
παρ ολα αυτα και εγω με 9mg ξεκινησα νομιζοντας οτι θα ειναι λιγο, και σε 5 μερες το αραίωνα ηδη στα 6 και 7 και 5 ! τωρα κανω 3 με 4 αναγκαστικα γιατι πειναω πολυ οταν κανω χωρίς νικοτίνη που ειναι αυτο που μου αρεσει περισσοτερο! οποτε ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα. ισως και εσυ οπως μαλον κι εγω, να ημασταν παντα εν δυναμει ΑΝΤΙκαπνιστες, και να μην το ξεραμε!!!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #573 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 18:46 »
Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις κι αν θέλει κάποιος ας απαντήσει. Πιθανόν να υπάρχουν ήδη οι απαντήσεις σε αυτά που ψάχνω αλλά όπως καταλαβαίνεται δε μπορώ να ψάξω όλες τις σελίδες όλων των νημάτων σε όλες τις κατηγορίες.
Κατ αρχάς είμαι ατμιστής των 5 ημερών στις οποίες δεν έχω καπνίσει καθόλου (από 3 πακέτα 24άρια που έκανα). Έχω παρατηρήσει τα εξής:
1. Την μισή μέρα είμαι με το egoc στο στόμα και πάφα πούφα, την άλλη μισή εντάξει ατμίζω με πιο χαλαρο ρυθμό.
2. Μερικές φορές ο ατμός με το που μπαίνει στο λαιμό μου μου φέρνει έντονο βήχα.
3. Το πρωί που ξυπνάω το στόμα έχει την αίσθηση που είχα όταν είχα κανπίσει τα κέρατά μου την προηγούμενη.
4. Κάνω 2 "αμπουλίτσες θα τις πω" την μέρα με "4,5mg" νικοτίνης (πήρα 0 και 9άρι ίδιο άρωμα και τα ανακάτεψα). Τώρα αυτό είναι πολύ ή λίγο δεν ξέρω. Κάπνιζα 70 τσιγάρα (μη μουτζώνετε παρακαλώ) με 0,1 νικοτίνη (πολύ ελαφρά).

Αν θέλει κάποιος ας απαντήσει :respect:

μονο παφα πουφα δεν εισαι αλλα αυτο δεν ειναι κακο  :)
προσεχε 2 παραγματακια που ερεθιζουν τον λαιμο
ο πολυ ζεστος ατμος και κυριως το καμμενο



Αποσυνδεδεμένος Oldirty

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #574 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 02:32 »
Γεια σας κ απο μενα, ειμαι καινουριο μελος. Βρισκω το forum σας πληρες γεματο πλιροφοριες. Μπραβο!
Θελω να κοψω αυτη τη κακη σινιθεια και εγω και να αρχησω το η/τ αλλα υπαρχουν τοοοοσες πολλες επιλογες και τοοοσα να
διαβασει κανεις εδω μεσα που μου φενετε βουνο.Απο τα λιγα που διαβασα εδω καταλαβα οτι δεν μπορει το τσιγαρο που αρεσει
σε εμενα να αρεσει και στον διπλανο..Οπωτε ο καθενας εχει τη δικια του προσωπικη αποψη για το πιο η/τ ειναι καλητερο.
  Τωρα στο ζουμι... καπνιζω 1 πακετο prince την ημερα με νικοτινη 0,9 mg. 2 φιλοι στη παρεα εχουν ego (δεν ξερω πιο μοντελο)
αλλα ειναι ευχαριστιμενοι.. και ετσι θα ηθελα και εγω να παρω ego. εψαξα λιγο και βρικα οτι το ego-w ειναι καλητερο απο το ego-t. τι λετε?
μποριτε να μου προτινετε πως να κινηθω? απο κει και περα τη γευση τη βρισκω (γουσταρω golden virginia :D)

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #575 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 02:44 »
Ριξε μια ματια στη συζητηση για ego-w
Στα συν ειναι οτι μπορεις να αλλαξεις και αντιστασηευκολα αν πιανουν τα χερια σου! (δες εδω)
Στα μειον (για εμενα) ειναι οτι δεν εχει αυτοματη μπαταρια.
Για πρωτο η.τ ειναι μια τιμια προταση.

ΥΓ: Αν θες ριξε μια ματια και στο giant.

Αποσυνδεδεμένος Oldirty

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #576 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 04:05 »
και πια ειναι η διαφορα αυτοματης κ μη αυτοματης μπαταριας? (απο τι ξερω ειναι οτι το ενα κλιδωνει (5 κλικ) και το αλλο οχι)
μα καλητερο δεν ειναι να κλιδονει η μπαταρια?!
 Και κατι ακομα... οταν ερθει η ωρα μπορω να αλλαξω ατμοπιητη και να βαλω αλλο μοντελο (οχι ego) ???

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #577 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 04:29 »
Η αυτοματη μπαταρία ενεργοποιείται οταν εισπνέεις. Οι αλλες λειτουργουν με διακόπτη που πρεπει να πατας οσο τραβάς τζούρα. Προσωπικα, και ξεκινωντας ακόμα, ενω οι αυτόματες φαινόταν καλή ιδέα, ανακαλυψα οτι και απο την πρώτη μερα πάταγα το κουμπί, κανα δευτερόλεπτο πρίν τραβηξω οποτε οι αυτόματες δεν θα μου έκαναν.
Οι μπαταρίες eGo εχουν σπείρωμα 510. οποτε οτι και να δείς στην αγορά με σπείρωμα 510, κολλαει επανω!

Αποσυνδεδεμένος ellada

  • **
  • 444
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΙΠΟΤΑ :)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #578 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 05:52 »
και πια ειναι η διαφορα αυτοματης κ μη αυτοματης μπαταριας? (απο τι ξερω ειναι οτι το ενα κλιδωνει (5 κλικ) και το αλλο οχι)
μα καλητερο δεν ειναι να κλιδονει η μπαταρια?!
 Και κατι ακομα... οταν ερθει η ωρα μπορω να αλλαξω ατμοπιητη και να βαλω αλλο μοντελο (οχι ego) ???
κυριες κυριοι την καλημερα μου  :respect_hat: :yawnstretch:

να πω και εγω την γνωμη μου καλυτερα με κοθμπι γιατι θα σου κρατιστη περισσοτερο σε διαρκεια κ ζωη

οπως λεει ο φιλος ποιο πανω οτι 510 κανει αλα στην αγορα εχει κ ανταπτορες αν θελεισ να κανεισ παραλαγες αλα κ για να μην αγοραζεισ αλεσ μπαταριεσ κ φορτιστες

Αποσυνδεδεμένος dionysg

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #579 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 12:49 »
Καλημερα σε ολους
Ξεκινησα πριν μια εβδομαδα το ατμισμα και ολο προβληματα μου προκυπτουν. Πηρα ενα freeline (ego t style 900 mah μπαταρια) με clearomizer για αρχη αρκετες διαροες απο την βαση αλλαχτηκε, μετα πηρα giant s τρεμοσβηνε το φωτακι στην μπαταρια και εβγαζε μηδεν καπνο, αλλαχτηκε παλι σημερα με αλλο giant s παλι τα ιδια τα πρωτα 5 λεπτα οκ τωρα τρεμοσβηνει παλι το φως.
Πηρα ενα nobacco dct tank 3,5 ml ελαχιστη γευση ελαχιστο χτυπημα ζεσταινοταν το επιστομιο
Clearomizer ce2 στυλ want τα ιδια (γευση χτυπημα)
Ολα τα παραπανω τα δοκιμασα με nobacco virginia/tobacco

Μεσα σε μια εβδομαδα χαλασα 2 20 ml μπουκαλακια  πιστευω καπνισα το 40% τα αλλα διαροες και χαμενα υγρα απο επιστροφες ατμο. Πηρα ενα E natura υγρο virginia 18 mg αναγουλα απο την φαρμακιλα. 

Αποτελεσμα ειμαι στο τσακ η να το πεταξω η να βαλω το χερι πιο βαθεια και να παω σε καποιο μηχανικο mod με Α2 ατμο (αν ποτε στοκαρει ο Τουρκος).

Εχω αρχισει να το θεωρω μεγαλη απατη το ολο θεμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2012, 13:01 από dionysg »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #580 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 13:02 »
Αφου εχεις τη διαθεση να το παλαίψεις και δεν παραιτείσαι όλα καλα!
Υπαρχουν μοντς φτηνα και αξιοπρεπη, και "συγγενων" μας. Συμφορουμιτών.
Μπαταριοθήκες του PAPS και του craven.gr που θα σου πανε γυρω στο 50ρικο, δεν χανουν βολτ, και τους εχεις "διπλα σου" για οτι συμβει! Και επισκευάσιμο μπορεις να βρείς σε αγγελιά πιθανον! Αν και μια καλη μπαταριοθήκη σαν αυτές, θα σε καλυψει για καιρό ακομα και με καρτοτάνκ λόγω απόδοσης!

Αποσυνδεδεμένος dionysg

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #581 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 13:17 »
Την παλευω ακομα δεν ξερω για ποσο ειναι το θεμα.

Καπου ειχα δει ενα mod που ειχε και τανκ μαζι αρκετα μικρο σε μεγεθος αλλα δεν μπορω να 8υμηθω το ονομα μηπως ξερει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος striker

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #582 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 13:19 »
Αυτο που εχει στο στομα του ο απο πανω λες!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος dionysg

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #583 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 13:22 »
To orion ειναι χαχα sorry

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #584 στις: Φεβρουαρίου 06, 2012, 13:39 »
Χαααααααααααααα
Ρίξε μια ματιά στος αγγελίες, νομίζω είδα ενα να πουλιέται χτες προχτές!
ρίξε μια ματια και στη νήμα να το δείς καλύτερα.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3838.0.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124048 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias