vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

398 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, marlborakis, manoslykos, Jorge, lagoudakis, zakyn8inos, ramon

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #555 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 13:40 »
Ρεύμα έχεις, ο ατμο σου δουλεύει, μήπως να δοκιμάσεις και μια άλλη αμπούλα?

Αποσυνδεδεμένος epimithios

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #556 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 13:44 »
το δοκιμασα κι αυτο  αλλα τιποτα  εν το μεταξυ οταν παταω το κουμπακι αναβοσβινει  η μενει σταθερα αναμενο

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #557 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 13:45 »
Δες το πόλο της μπαταρίας, έχει γεμίσει υγρό?

Αποσυνδεδεμένος epimithios

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #558 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 13:51 »
ναι εχει γεμισει


Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #559 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 13:57 »
Καθάρισε καλά τη μπαταρία και μετά δοκίμασε καινούργιο ατμο

Αποσυνδεδεμένος divinitygr

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #560 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 14:32 »
Καλησπερα σας και απο μενα,
καλως σας βρηκα και καλως ορισα στο φορουμ.
Ομολογω πως εμαθα αρκετα πραγματα για τα οποια ειχα πληρη αγνοια !
Εμαθα για το η.τ εντελως τυχαια απο ενα φιλο ο οποιος με ενημερωσε
και για την υπαρξη της κοινοτητας και επειτα απο αρκετο διαβασμα
πηρα την αποφαση να ασχοληθω με τον ατμισμο μιας και το κ.τ το βαρεθηκα.
Η οσφρηση μου μειωθει αρκετα, ο βηχας καθε μερα που ξυπναω ειναι αφορητος
και καποιες φορες νιωθω αηδιασμενος με τη γευση του
ενω παραλληλα εχω και την αισθηση της βρωμιας στο στομα μου.

Για να μη πολυλογω, θα ηθελα τη βοηθεια σας
ως προς τη συσκευη που θα πρεπει να προμηθευτω καθως επισης
και ποιο υγρο ειναι το καταλληλοτερο για μενα.

Κατ αρχην θα σας πω οτι ειμαι 27 ετων και καπνιστης 10 χρονια +
Αγαπημενη μου μαρκα ηταν τα camel natural αλλα λογο τιμης
τα τελευταια 2 χρονια περιπου, ισως και λιγοτερο κανω john player κοκκινο.

Σκεφτομαι να ξεκινησω με ατμοποιητη alter ego-t
ο οποιος εχει αυτονομια μπαταριας 6.5 ωρες μεχρι μια μερα απ οτι γραφουν,
πραγμα που με βολευει απιστευτα λογο του οτι εξω δε βγαινω συχνα,
( κανενας καφες μια στο τοσο και γηπεδο )
ενω τις υπολοιπες ωρες εχω παντα διαθεσιμο η/υ και δε θα χρειαστω
2η μπαταρια προς το παρων. Τι εχετε να μου προτεινετε σ αυτο το θεμα ?

Οσο αφορα το υγρο, κατεληξα στο συμπερασμα πως πρεπει να επιλεξω
καποιο με νικοτινη για να μη μου φανει αποτομη η αλλαγη απο κ.τ σε η.λ
Δε ξερω ομως ποιο θα μοιαζει περισσοτερο σε γευση με οτι καπνιζα ως τωρα
και ποιο επιπεδο νικοτινης να επιλεξω !
( αυτα που κανω εχουν 0.8 mg οπως τα περισσοτερα )
Σκεφτομαι να επιλεξω καποια φιρμα τυπου malboro / camel
η καποιο αλλο χαρμανι που δε θα εχει αλλες γευσεις.
Τι μου προτεινετε ?

Επισης κατι τελευταιο,
προσεξα οτι το μοντελο που ανεφαρα σαν alter
κυκλοφορει και σαν nobacco αρα φανταζομαι θα εχει και αλλα ονοματα.
Ποια ειναι η διαφορα τους ? Ειναι το ιδιο μοντελο διαφορετικα μονταρισμενο ?
Απο αλλες εταιριες πχ ? Ρωταω γιατι στην πολη μου ( Λαρισα )
υπαρχει αντιπροσωπος της Nobacco και δε θα εχω κανενα λογο
να κανω παραγγελιες απο Αθηνα και να περημενω το courier
( αφηστε που θα εχω και στα μεταφορικα εξοδα )

Αναμενω με λαχταρα τις απαντησεις σας
και οσο ποιο γρηγορα παρω τις προτασεις σας, τοσο γρηγοροτερα
θα απαλαγω απο αυτο το δηλητηριο που βαζω στο στομα μου τοσο χρονια.
Σημερα και ολας αν γινετε, θελω να το πεταξω.

Υγ. Ελπιζω να εγραψα στο σωστο section και να μη παρεξηγησετε
τις ερωτησεις μου, δεν εχω σκοπο να προβαλω καποιες εταιριες
αλλα ειλικρινα εχω χασει τη παντα σ αυτα τα θεματα.

Σας ευχαριστω εκ τον προταιρων  :) 

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #561 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 15:08 »
Καλωσόρισες.
Αυτά που ρωτάς είναι πολλά, αλλά ο καθένας μας στην αρχή είχε πολλες απορίες. Λοιπόν, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μελετήσεις όσα γράφονται εδώ ειδικά για νέους. Θα σου λυθεί τουλάχιστον το 80% των αποριών. Για μπαταρίες κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 2. Για σκέψου να έχεις κόψει το κ.τ. και να σου χαλάσει η μπαταρία.... Τα υγρά είναι πάρα πολλά κ με δοκιμές θα βρεις κάποια που θα σου αρέσουν πολύ. Δεν πρόκειται να βρεις όμως κάτι που θα σου δώσει ακριβώς τη γεύση που κάπνιζες. Αντίθετα θα δεις πόσες υπέροχες γεύσεις θα βρεις που με τον καιρό θα σιχαίνεσαι τη γεύση του κ.τ.. Για αρχή πάρε υψηλή νικοτίνη (18mg προτείνω) κ σιγά σιγά την ελαττώνεις. Η Nobacco πάνω από 40 € δεν χρεώνει κούριερ και αν κάνεις παραγγελία μέχρι το μεσημέρι, την επόμενη έχεις τη παραγγελία στα χέρια σου. Κάτσε διάβασε, κάνε τη παραγγελία σου και ξεκίνα το συντομότερο το η.τ. Λίγο υπομονή στην αρχή μέχρι να βρείς αυτό που σου ταιριάζει και από το αποτέλεσμα θα πάθεις πλάκα! Διάβασε όμως  :)

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #562 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 15:21 »
θα σου προτεινα μια και εχεις μαγαζι κοντα σου να πας μια βολτα να τα δεις απο κοντα και ισως να μυρισεις η να γευθεις καποιες γευσεις αν το μαγαζι διαθετει τετοια εξυπηρετηση

ενας καλος συνδυασμος γενικα ειναι μπαταριες hybrid αυτοματες και ατμοποιητες mini and more μαζι με φορτιστη και ενδεχομενως μερικα επιστομια απο hybrid ... αλλα μπορει να μην σ αρεσει εμφανισικα  :)

προσπαθησε να ξεκινησεις με μικρο κοστος γιατι το πιθανοιτερο ειναι μετα απο λιγο να θες να "ψαχτεις"

οσο για νικοτινη θα ελεγα στα 12 και βλεπεις

Αποσυνδεδεμένος epimithios

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #563 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 16:15 »
παίδες προβλημα ελήθη ηθελε μαλον το μπανιο του το ego-t κι  τώρα το πα'ιζω ατμομηχανή lol

Αποσυνδεδεμένος epimithios

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #564 στις: Ιανουαρίου 31, 2012, 16:20 »
τι δύο μπαταρίες  μόνο ?  καβάτσαρα κι τριτη  100ρα κι υγά 18ρια όπςσ μου είπανε τα παιδία κι αρωματάκια παρακαλώ τωρα στην χημεία να δούμε τι θα κ'ανω για την ώρα παίζω ετοιματσιδικο MLB HG λεέι η αμπούλα

Αποσυνδεδεμένος Java

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #565 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 09:24 »
Kαλημέρα,

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για φτηνή θήκη που να χωράει ένα Ego-t με 1100 μπαταρία (153mm) + μία εφεδρική μπαταρία για την καθημερινή μεταφορά του.
Επίσης πως είναι πιο ασφαλές να έχουμε το ego-t στην μεταφορά του για να μην έχουμε τίποτα διαρροές; κάθετα ή δεν παίζει ρόλο;
Τέλος υπάρχει για ego-t με atomizer Β καπάκι προστατευτικό σαν στυλό όπως το ego-w ή τέλος πάντως κάτι που να καλύπτει το επιστόμιο;

Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος ymeg

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #566 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 17:49 »
Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις κι αν θέλει κάποιος ας απαντήσει. Πιθανόν να υπάρχουν ήδη οι απαντήσεις σε αυτά που ψάχνω αλλά όπως καταλαβαίνεται δε μπορώ να ψάξω όλες τις σελίδες όλων των νημάτων σε όλες τις κατηγορίες.
Κατ αρχάς είμαι ατμιστής των 5 ημερών στις οποίες δεν έχω καπνίσει καθόλου (από 3 πακέτα 24άρια που έκανα). Έχω παρατηρήσει τα εξής:
1. Την μισή μέρα είμαι με το egoc στο στόμα και πάφα πούφα, την άλλη μισή εντάξει ατμίζω με πιο χαλαρο ρυθμό.
2. Μερικές φορές ο ατμός με το που μπαίνει στο λαιμό μου μου φέρνει έντονο βήχα.
3. Το πρωί που ξυπνάω το στόμα έχει την αίσθηση που είχα όταν είχα κανπίσει τα κέρατά μου την προηγούμενη.
4. Κάνω 2 "αμπουλίτσες θα τις πω" την μέρα με "4,5mg" νικοτίνης (πήρα 0 και 9άρι ίδιο άρωμα και τα ανακάτεψα). Τώρα αυτό είναι πολύ ή λίγο δεν ξέρω. Κάπνιζα 70 τσιγάρα (μη μουτζώνετε παρακαλώ) με 0,1 νικοτίνη (πολύ ελαφρά).

Αν θέλει κάποιος ας απαντήσει :respect:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #567 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 18:03 »
Η Νικοτίνη που κανεις, ειναι λίγη σε mg, (αλλοι ξεκινουν απο 18 !!!) Οπότε "λογικά¨δεν θα επρεπε να σε εχει επηρεάσει αυτο! Αλλα μαλλον σε επηρεαζει! Κατα ενα τρόπο. Τη μισή μερα το εχεις πιπίλα, γιατι ο οργανισμός σου αναζητά την νικοτίνη στην οποία είναι εθισμένος. Οπότε σε "αναγκάζει" να του δίνεις οσο το δυνατόν περισσότερη! Αν τα υγρά σου ηταν σε μεγαλύυτερη περιεκτικότητα, θα το αναζητουσε λιγότερο, οποτε και λιγοτερη πιπιλα. Αλλα ΔΕΝ προτείνω να αλλαξεις περιεκτικότητα. Περιοδος προσαρμογής ειναι, θα συνιθίσει ο οργανισμός σου στην μικρότερη δόση. Και η αίσθηση που εχεις το πρωί, είναι προφανώς και αυτό μια προσαρμογή του οργανισμού σου στα νέα δεδομένα! Να "ανησυχήσεις" μονο με σοβαρότερες παρενέργειες, ή αν επιμείνουν τα όποια συμπτώματα σε βάθος χρόνου! Αυτά που εχεις παντως τα είχα και εγώ και παρα πολλοί απο μας τις πρώτες καναδυό εβδομάδες.
Τωρα για το βήχα, ισως ειναι και ενα θέμα συνδυασμού ατμοποιητή, και τύπου τζόυρας. Εξαλλου ο οργανισμος σου "καθαρίζει" απο την πισσα τις πρωτες μερες και ο βήχας ειναι λιγο στο πρόγραμμα! Εχε στο νού σου αν επιμείνει παντως περαν του δενκαημερου να επισκεφθείς και εναν ΩΡΛ για σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος ymeg

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #568 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 18:17 »
70 τσιγάρα x 0,1 mg = 7mg τη μέρα
2  x 1,2 ml x 4,5 mg/ml = 10,8 mg τη μέρα
Έτσι τα υπολογίζω και μου βγαίνει ότι παίρνω περισσότερη νικοτίνη με το άτμισμα. Κάπου κάνω λάθος μάλλον.

Καταλαβαίνω ότι ακόμα είναι περίοδος προσαρμογής αλλά είδα ότι άλλοι λένε πόσο ωραία νοιώθουν το στόμα τους κλπ και περίμενα κι εγώ το πρωί να έχω ωραία γεύση αλλά μάλλοιν βιάζομαι...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

Αποσυνδεδεμένος GOOFY

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #569 στις: Φεβρουαρίου 05, 2012, 18:23 »
μηπωσ παιζει ρολο η pg που το πρωι αισθανεσε το στομα σου καπωσ;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173399 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias