vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

388 επισκέπτες, 4 χρήστες
Buliwyf, ZoeM, gstamatos, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10530 στις: Φεβρουαρίου 18, 2019, 23:56 »
Μην σε προβληματίζει το πόσο διαβάζει το Mod την αντίσταση. Επίσης, όταν θα έχεις χρόνο (~2,5 ώρες) δες το βίντεο με τον κ. Φαρσαλινό για τα μέταλλα, έχει ανέβει στο σχετικό νήμα.
Καλησπέρα, το είδα το βίντεο όλο και τον εμπιστεύομαι απόλυτα για αυτό το θέμα που έχω με το νικέλιο-αντιστάσεις. Μάλλον έχει τόσο απόκλιση γιατί είναι άλλη μάρκα η αντίσταση , διαφορετική από τον ατμοποιητή. Απλά από ότι μου είπε η κοπέλα εκεί που παίρνω υγρά οτι σε αυτό οφείλεται η έλλειψη γεύσης, δεν ξέρω αλήθεια απλά δοκίμασα εκεί το natura ry4 9 mg  με ατμοποιητή των 8 ευρώ όπως μου είπε και ήταν μια χαρά, αλλά μόλις το δοκίμασα στον δικό μου μέλο 4 με 1.8 aspite triton αντίσταση είναι σαν νερό με υποψία αρώματος και γεύσης  . Δεν ξέρω ειλκρινά, ελπίζω να πάρω τον ζενίθ και να τον δουλεύω στα 14-17 βατ και να είμαι μια χαρά σε γεύση και χτύπημα  γιατί θέλω να ρίξω τη νικοτίνη στα 6-6,7 me Snv.  Καλό βράδυ και ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ΛΥΚ

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10531 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 00:19 »
Φουγαροκαραβάνα, ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10532 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 01:24 »
Καλησπέρα, το είδα το βίντεο όλο και τον εμπιστεύομαι απόλυτα για αυτό το θέμα που έχω με το νικέλιο-αντιστάσεις. Μάλλον έχει τόσο απόκλιση γιατί είναι άλλη μάρκα η αντίσταση , διαφορετική από τον ατμοποιητή. Απλά από ότι μου είπε η κοπέλα εκεί που παίρνω υγρά οτι σε αυτό οφείλεται η έλλειψη γεύσης, δεν ξέρω αλήθεια απλά δοκίμασα εκεί το natura ry4 9 mg  με ατμοποιητή των 8 ευρώ όπως μου είπε και ήταν μια χαρά, αλλά μόλις το δοκίμασα στον δικό μου μέλο 4 με 1.8 aspite triton αντίσταση είναι σαν νερό με υποψία αρώματος και γεύσης . Δεν ξέρω ειλκρινά, ελπίζω να πάρω τον ζενίθ και να τον δουλεύω στα 14-17 βατ και να είμαι μια χαρά σε γεύση και χτύπημα  γιατί θέλω να ρίξω τη νικοτίνη στα 6-6,7 me Snv.  Καλό βράδυ και ευχαριστώ.
Ο Zenith είναι πολύ καλός κ πιστεύω ότι θα  σου αρέσει γιατί αποδίδει μια χαρά τις γεύσεις. Φυσικά αυτή είναι δική μου άποψη κ τα γούστα από άτομο σε άτομο διαφέρουν. :)



Να σας ευχριστήσω θερμά όλους για τις απαντήσεις με βοήθησαν αρκετά, το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να τους δοκιμάσω εδώ που είμαι ( το είπα στην κοπέλα που παίρνω υγρά και γέλασε) και δεύτερον δεν έχω μέτρο σύγκρισης με τον ναυτίλο για να ξέρω ποιος είναι πιο σφιχτός και με καλύτερη γεύση.

Αν θέλεις την γνώμη αφού δεν μπορείς να δοκιμάσεις τον Zentith εκεί  που  είδσαι  μην στεναχωριέσαι καθόλου απλά αγόρασε τον
 κ θα είσαι μια χαρά.   :yes: :yes: 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2019, 01:36 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10533 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 02:15 »
+1 για τον ζενίθ. Τον εχω μια εβδομάδα και δεν ακούμπησα επισκευασιμο. Η ευκολία του είναι κορυφαία και η γεύση πολύ καλή (αν και για μένα ίσως δεν ισχύει τόσο αυτό, μιας και κάνω σκετη βάση με 1-2 σταγόνες ΝΕΤ)

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10534 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 19:09 »
Ο Zenith είναι πολύ καλός κ πιστεύω ότι θα  σου αρέσει γιατί αποδίδει μια χαρά τις γεύσεις. Φυσικά αυτή είναι δική μου άποψη κ τα γούστα από άτομο σε άτομο διαφέρουν. :)

Αν θέλεις την γνώμη αφού δεν μπορείς να δοκιμάσεις τον Zentith εκεί  που  είδσαι  μην στεναχωριέσαι καθόλου απλά αγόρασε τον
κ θα είσαι μια χαρά.   :yes: :yes:
Καλησπέρα επειδή δεν μπορώ να πετάω άλλα χρήματα στα χαμένα σε παρακαλώ πολύ όταν βρεις λίγο χρόνο θα ήθελα την βοήθειά σου. Θέλω να φτιάξω snv και έχω ξεχωρίσει 3 χωρίς να έχω δοκιμάσει κανένα  : Rope Cut Mix & Vape LOOSE CANON, Odin 101 και After 8 smoke. Επειδή κάνω 9 ή 12 νικοτίνη θα ήθελα τη γνώμη σου για αυτά τα υγρά εαν φυσικά τα έχεις δοκιμάσει σε 6,7 νικοτίνη εαν θα είμαι οκ σε χτύπημα και γεύση. Επίσης επειδή έφτιαξα ένα SnV στην ατμόσφαιρα της Flavourist το aroma xanthis 9mg νικοτίνη  εδώ και μου βγήκε νερό ενώ το άφησα 10 μέρες θέλω να ρωτήσω τη σωστή διαδικασία παρασκευής του SnV ? Για παράδειγμα αυτός εκεί έριξε τις νικοτίνες και απλά τις κούνησε σαν φραπέ 1 λεπτό, είναι σωστό αυτό? Ένας άλλος φίλος μου είπε 3 λεπτά κούνημα και μετά να το αφήσω ανοιχτό για μία μέρα χωρίς πώμα και μετά να το κλείσω και να το αφήσω 7-10 μέρες ανάλογα το υγρό ( to odin θέλει λιγότερο μου είπαν). Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων. Ευχαριστώ θερμά.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10535 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 19:30 »
Φίλε [member=22714]tony1976[/member] για το ζήτημα εάν θα σε καλύψει η γεύση σε ένα υγρό, πάει λίγο περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Δεν μπορεί να σου πει κάποιος αν θα σου αρέσει εσένα τελικά.

Έχεις δύο λύσεις. Η μία είναι να δοκιμάζεις σε κάποιο μαγαζί δωρεάν αν έχεις καλό δοκιμαστήριο κοντά σου. Εγώ δεν το έκανα ποτέ, γιατί βαριόμουν. Η άλλη είναι να είσαι προσεκτικός στο προφίλ των υγρών που παίρνεις, αλλά και πάλι θα πας στα τυφλά. Μπορεί κάποιο να σου βγει μάπα. Πας βλέποντας και κάνοντας.

Το να αγοράζεις δημοφιλή υγρά είναι μία λύση. Οπότε, σωστά προσανατολίζεσαι στα rope cut, και το smoke. Είναι καλά καπνικά για κάποιον που ξεκινάει.

Τώρα για την ωρίμανση. Αυτό που έκανε ο τύπος στο μαγαζί είναι σωστό. Αυτό κάνουμε στο υγρό. Το ανακατεύουμε μέχρι να ομογενοποιηθεί, και μετά ωριμάζει. ΔΕΝ αφήνουμε τίποτα ανοιχτό, ΔΕΝ υπάρχει στάνταρ χρόνος ωρίμανσης. Διαφέρει από υγρό σε υγρό ανάλογα τα αρώματα που έχει μέσα. Επειδή βλέπω ότι προσανατολίζεσαι στα καπνικά, ότι έχει ry4d, όπως το smoke, θέλει τουλάχιστον 15-20 μέρες (και από την πρώτη μέρα μπορείς βέβαια, αλλά δεν θα έχει δέσει το άρωμα). Άλλα υγρά, ειδικά τα φρούτα ωριμάζουν ακόμα και μέσα στην πρώτη μέρα. Συνήθως ο παρασκευαστής, δίνει οδηγίες πόσες μέρες να το αφήσεις.

Τελευταίο. Δεν κατάλαβα τι εννοείς έγινε "νερό". Επίσης η νικοτίνη 9 από 12 έχει τεράστια διαφορά. Και ακόμα μεγαλύτερη στα 6-7. Για παράδειγμα, εγώ ξεκίνησα με 12 πριν 2 χρόνια για να αισθάνομαι καλυμμένος, και πλέον στην τσιγαρίσια τζούρα, ατμίζω 9. Πιο πάνω με χτυπάει πολύ, πιο κάτω δεν με καλύπτει. Με τον καιρό πέφτω αλλά σε μεγάλα χρονικά διαστήματα. Δες που καλύπτεσαι εσύ από νικοτίνη, και μείνε όσο ψηλά χρειάζεται. Δεν είναι ακόμα καιρός να πέσεις στην 6άρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2019, 19:49 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10536 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 19:47 »
Καλησπέρα φίλε μου και ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς εδώ που μένω δεν έχουν πολλά και γνωστά υγρά για να δοκιμάσω και δεν είναι και πολύ διαθέσιμοι να βοηθήσουν άρα πάω λίγο στα τυφλά. Για να βοηθήσω έχω δοκιμάσει πολλά υγρά τον πρώτο μήνα atmos lab, bebeca και Nutacco και apache μια χαρά μου φάνηκαν, τελευταία πήρα το famous eliquid france μου άρεσε αρκετά και  σήμερα το gourmet vdlv δεν νομίζω να το ξαναπάρω, ίσως για αυτό διάλεξα αυτά τα 3. Όταν λέω νερό εννοώ ότι δεν είχε καμία σχέση με τη γεύση που δοκίμασα εκεί και για αυτό το έφτιαξα, εκεί είχε γεμάτη γεύση καπνική μπασμά υπέροχο πραγματικά ενώ σε εμένα ήταν άγευστο και άτονο.Όταν το έφτιαξα μύριζε ωραία αλλά μετά από μέρες δεν μύριζε καθόλου  από το στόμιο και το είδα και μέσα στον ατμοποιητή , ήταν λεπτό και σαν νερό . Μπορεί να φταίει και ο ατμοποιητής μου δεν ξέρω, αλλά εκεί το δοκίμασα με 3 νικοτίνη σε πιο πολλά βατ βέβαια αλλά εμένα με 9 νικοτίνη δεν ατμιζόταν , απλά το έκανα γιατί το πλήρωσα 25 ευρώ. Σε ευχαριστώ. Βάσεις έβαλε eliquid france 50-50 το έκανα , τώρα μάλλον θα επιλέξω pink mule ή Atmos lab mist διάβασα ότι είναι καλές, δεν ξέρω αν έχεις γνώμη. Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2019, 12:35 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10537 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 22:05 »
Για αρώματα atmos lab, δεν μου πέφτει και πολύς λόγος όπως είπα, ότι του αρέσει του καθενός, εγώ δεν τα προτιμάω πια για πολλούς λόγους, που δεν είναι επί της παρούσης.

Αλλά βάσεις, από τη στιγμή που στην vg προσθέτει νερό, ΔΕΝ προτείνω σε κανέναν και για κανένα λόγο. Δεν είναι υποκειμενική γνώμη αυτό, μα αντικειμενικό. Αν θέλεις, ψάξε σε σχετικά νήματα γιατί πλέον ΔΕΝ πρέπει να προσθέτουμε νερό στις βάσεις, για να μην γεμίζουμε το νήμα. 

Οι pink mule και e-liquid france είναι τοπ επιπέδου, για μένα και φθηνότερες να πάρεις όπως στο fastvape(hexocell) θα είσαι μια χαρά. Δοκίμασε και αυτές να δεις. Μπορείς επίσης να αγοράσεις και pg, vg από το φαρμακείο, και να πάρεις νικοτίνες, να φτιάχνεις τα SnV σπίτι σου.

Τώρα για το άρωμα δεν γνωρίζω να σου πω. Μπορεί να ήτανε μάπα εξ αρχής, μπορεί να έφαγε ήλιο, μπορεί η νικοτίνη να ήτανε μάπα η συγκεκριμένη, μπορεί να έκανε κάτι λάθος στα υλικά που έριξε στις αναλογίες, τι να σου πω. Δεν ξέρω και το συγκεκριμένο υγρό δηλαδή. Πάντως για ένα υγρό 25 ευρώ, τσιμπάει πολύ.

Γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις και τη λύση συμπυκνωμένων αρωμάτων. Πχ το smoke, από after8, με 6,20 σου βγάζει 100μλ υγρό. Το να δίνεις εφάπαξ 12-13-14-15 ευρώ για SnV, και βάλε πόσα για νικοτίνες με 4+ η μία, θα φαληρίσεις. Απλά πρέπει να πάρεις 4-5 μπουκαλάκια γυάλινα από φαρμακείο, ή πλαστικά από το ατμομάγαζο που έχεις κοντά, να το αναμειγνυεις με τη νικοτίνη, την pg, και τη vg.

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10538 στις: Φεβρουαρίου 21, 2019, 12:31 »
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ. Τις έχω δει αυτές τις βάσεις εκεί, έχουν και πολλές και καλές κριτικές αλλά λέει 90/10 άρα υποθέτω έχει και αυτή νερό 10%. Σε ένα άλλο σάιτ που έχει κάτι υγρά DEA που θέλω να δοκιμάσω έχει βάσεις Omnia 9 ευρώ οι 3, έχεις άποψη για αυτά τα υγρά και τις βάσεις? Πρέπει να πάω εκεί που παίρνω υγρά να ρωτήσω την κοπέλα για παρασκευή συμπυκνωμένων αρωμάτων, νιμίζω είναι η πιο φτηνή λύση από όλα. Pink mule από ότι διάβασα πρέπει να είναι οι καλύτερες και οι άλλες βέβαια  απλά οι e-liquid france ήταν αυτές που έβαλε ο τύπος στο snv που έκανα και βγήκε μάπα και τις φοβάμαι λίγο, αν και το πιο πιθανό είναι ότι κάτι λάθος έκανε αυτός και δεν φταίγανε οι βάσεις.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 21, 2019, 12:34 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος dimproe

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10539 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 18:16 »
Καλησπέρα,στον επισκευάσιμο όταν σου έρχεται καμμένο τι φταίει με το στήσιμο?συγκεκριμένα έστησα και στην αρχή μια χαρά ή γεύση και ο ατμός σε σταθερά W και μετά από λίγο καμμένο(Όχι πολυ) για επίγευση και αυτό το συνεχές "βράσιμο"(Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω) στον στμοποιητή.Καμία συμβουλή να το διορθώσω?ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10540 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 18:23 »
λαθος βαμβακι.βγαλε-ξαναβαλε καινουργιο-προσεχε μην ειναι πολυ-προσεχε μην ειναι λιγο.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10541 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 18:26 »
Επίσης, να ελέγξεις τα watt μήπως είναι πολλά και αν έχει φύγει κάποιο σύρμα από τη βίδα.


Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10542 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 18:47 »
Παιδιά, εδώ να πω μια παρατήρηση που έχω κάνει, οι mtl επισκευάσιμοι, είναι απείρως πιο δύσκολοι στο στήσιμο, και ειδικα΄στο βαμβάκωμα σε σχέση με τα γομάρια. Αν πάρεις το κολάι στα 2 και στα 2,5 χιλιοστά, μετά στήνεις ότι θες.

Φαινετει οφ τόπικ, αλλά το λέω κυρίως για τους νέους που δυσκολεύονται και εκνευρίζονται στα πρώτα στησίματα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10543 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 18:55 »
Bαμβάκι σίγουρα. Με αποτέλεσμα κακή τροφοδοσία.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10544 στις: Φεβρουαρίου 23, 2019, 20:10 »
Εγώ πάντως στα 5 χρόνια με mtl επισκευάσιμους τα έχω πάθει όλα τα προηγούμενα και όχι μόνο  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279142 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias