vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

380 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, zamploutos, dkostas, tibolaso, gioupi, Buliwyf, Lazy Dog

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10155 στις: Μαΐου 03, 2018, 15:48 »
pou vlepoume ton arithmo twn mhnumatwn mas?
Για πληροφορίες Νωντααα.... 11 8&ογδονταααα

Αποσυνδεδεμένος mkdisgreek

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10156 στις: Μαΐου 03, 2018, 20:27 »
Ναι, χρειάζεσαι 50 posts, αλλά 50 χρήσιμα posts κι όχι με φατσούλες κλπ...
χαχαχαχα να σαι καλά. Με εκανες και γέλασα!
Όχι με φατσούλες χααχχαχαχαχαααα

Αποσυνδεδεμένος galandar

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10157 στις: Μαΐου 04, 2018, 12:29 »
Καλημέρα. Θα ήθελα κάποιο πιο έμπειρο μέλος να με κατατοπίσει. Έχω 2 μέρες που χρησιμοποιώ το  Vaporesso Swag Kit  το οποίο έχει τον NRG tank ατμοποιητή με την κεραμική κεφαλή των 0.5 Ω. Βάσει των παραινέσεων του καταστήματος και του φυλλαδίου, ρυθμίζω τη συσκευή στο εύρος 25-35 Watt (προτιμώ τις τιμές 25-28 W καώς ανεβαίνει η θερμοκρασία του ατμού και δεν μου αρέσει)
{Εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιούσα το set Nobacco Thelo.}
Έβαλα ακριβώς το ίδιο υγρό που χρησιμοποιούσα και 2 μέρες πριν αλλά η αίσθηση είναι διαφορετική. Ναι μεν πλέον καταλαβαίνω τα αρώματα του υγρού καλύτερα, αλλά έχω τα εξής θέματα- ερωτήματα:
1. Νιώθω μια περίεργη αίσθηση στο πίσω μέρος του λαιμού πιο γρήγορα από ότι συνήθως. Στην 4η τζούρα σίγουρα. Αυτό είναι το throat hit? Ούτε με το κανονικό τσιγάρο τόσο γρήγορα. Αν μειωθεί η νικοτίνηθα μειωθεί και αυτό το αίσθημα;; Στο throat hit εντάσσεται και η αίσθηση του καμμένου;; (ελαφριά όχι σε φάση ότι κάηκε ο ατμοποιητής)
2. Νιώθω ένα κάψιμο στα χείλη λόγω θερμοκρασίας. Μήπως χρειάζεται να αλλάξω κάτι(drip tip ;;; λέω γω τώρα....) ;; Το νιώθω όταν κάνω την 2η/3η κατά σειρά τζούρα.
3. Έχω (ας το πούμε) εμμονή με την καθαριότητα. Βάζω χθες μια μπατονέτα από το drip tip να καθαρίσω το σωληνάκι εσωτερικά και βρήκα αρκετό υγρό (μάλλον) καμμένο. Κάνω κάποιο λάθος στη τζούρα;; Όσο είχα το Thelo υπήρχε η οδηγία από το κατάστημα να πατάω το Fire 1-2 δευτερόλεπτα πριν την εισπνοή και να το αφήνω μόλις απομακρύνω και τη συσκευή. Στο κατάστημα για το Vaporesso μου είπαν ότι αν κάνω το ίδιο και τώρα θα κάψω την κεφαλή και ότι πρέπει εισπνοη και κουμπί να γίνονται ταυτόχρονα. Ισχύει;; Νιώθω ότι με "προθέρμανση" 1 δευτ πιο πριν έχω καλύτερη τζούρα.
4. Μου πρότειναν καθαριότητα του ατμοποιητή όποτε αλλάζω υγρό. Σε άλλα άρθρα είδα για τακτική καθαριότητα. (Δεν διαπραγματεύομαι την καθημερινή καθαριότητα drip tip και έλεγχο της μπαταρίας και της επαφής)
5. Απορία για τα υγρά: Διάβασα για τα TPD, κάποιες πιστοποιήσεις από ελληνικά ιδρύματα κλπ.  Αναζητώ διάφορα υγρά και αναζητώ το TPD  καθώς και οποιαδήποτε πιστοποίηση. Βέβαια δεν ζω ρε ροζ σύννεφο. Καταλαβαίνω τα ενδεχόμενα κενά στους ελέγχους, ότι με το κ/τ οι βλαβερές ουσίες ήταν πολλαπλασίως περισσότερες κλπ, αλλά επειδή γίνεται συζήτηση για την ποιότητα των υγρών, αν κάποιο υγρό δεν έχει ιστοσελίδα για να δείξει τις περγαμηνές του, τι αναζητούν οι πιο έμπειροι για να πειστούν. Μένουμε απλά στον ισχυρισμό του πωλητή ότι πληρούν τις προϋποθέσεις;;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!


Διόρθωση μεγέθους γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2018, 16:34 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10158 στις: Μαΐου 04, 2018, 12:49 »
1) Δεν ξέρω τι είναι η "περίεργη αίσθηση" που λες, αλλά άμα είναι ένα ψιλοκαψιματάκι, ναι είναι από την νικοτίνη. Την μειώνεις και ησυχάζεις. Δεν ξέρω σε τι watt έπαιζες πριν, αλλά άμα διπλασίες τα Watt είναι λογικό τώρα να σου φαίνεται κάπως.

2) Ναι, το κάψιμο στα χείλη αντιμετωπίζεται με ένα μη μεταλλικό drip tip.

3) Σωστά στο είπαν. Κουμπί και εισπνοή μαζί. Μπορείς να ρουφάς και ένα δευτερόλεπτο αφότου αφήσεις το κουμπί για να μην γίνεται υγροποίηση μέσα στην καμινάδα.

4) Όλα τα υγρά που κυκλοφορούν υποτίθεται ότι πληρούν της προϋποθέσεις της TPD. Ποιο υγρό δεν έχει ιστοσελίδα; Όλες οι εταιρείες που ξέρω έχουν.

Συνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10159 στις: Μαΐου 04, 2018, 12:56 »
χαχαχαχα να σαι καλά. Με εκανες και γέλασα!
Όχι με φατσούλες χααχχαχαχαχαααα
Βασικά ΔΕΝ ήταν χιουμουριστικού περιεχομένου το post μου, αλλά δεν είναι κακό να γελάμε που και που...

Αποσυνδεδεμένος galandar

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10160 στις: Μαΐου 04, 2018, 13:11 »
1) Δεν ξέρω τι είναι η "περίεργη αίσθηση" που λες, αλλά άμα είναι ένα ψιλοκαψιματάκι, ναι είναι από την νικοτίνη. Την μειώνεις και ησυχάζεις. Δεν ξέρω σε τι watt έπαιζες πριν, αλλά άμα διπλασίες τα Watt είναι λογικό τώρα να σου φαίνεται κάπως.

2) Ναι, το κάψιμο στα χείλη αντιμετωπίζεται με ένα μη μεταλλικό drip tip.

3) Σωστά στο είπαν. Κουμπί και εισπνοή μαζί. Μπορείς να ρουφάς και ένα δευτερόλεπτο αφότου αφήσεις το κουμπί για να μην γίνεται υγροποίηση μέσα στην καμινάδα.

4) Όλα τα υγρά που κυκλοφορούν υποτίθεται ότι πληρούν της προϋποθέσεις της TPD. Ποιο υγρό δεν έχει ιστοσελίδα; Όλες οι εταιρείες που ξέρω έχουν.
1) Ψιλοερεθισμός, σαν να περιμένω τη φαρυγγίτιδα σε 1-2 μέρες. Το προηγούμενο kit ήταν πολύ βασικό με αντίσταση ατμοποιητή στα 1,4 Ω και δεν νομίζω να έπιανε τα watt που πιάνει τώρα. Στόχος μου ήταν εξαρχής να μειώσω την νικοτίνη από τα 6mg/ml σε μικρότερα ποσοστά σταδιακά.
4) Έτυχε να είναι 3-4 εταιρίες με υγρά που μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Μίλησα με τα αντίστοιχα καταστήματα που τα διέθεταν και μου είπαν ότι όλα τους τα υγρά είναι TPD compliant. Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία να κατονομάσω για να μην αδικήσω ούτε τα υγρά αλλά ούτε και το ύφος του topic

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10161 στις: Μαΐου 04, 2018, 14:31 »
Άμα ήσουν με 6αρα νικοτίνη και στο προηγούμενο κιτ τότε με αυτό πρέπει να πέσεις σε νικοτίνη , για κάνε για λίγο 3αρα να δεις τι παίζει με τον λαιμό.
Καλό θα ήταν να γράψεις τα υγρά που σε ενδιαφέρουν και τι θες να μάθεις μήπως κάποιος φίλος ξέρει και σε βοηθήσει

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10162 στις: Μαΐου 04, 2018, 16:40 »
[member=22194]galandar[/member]

Πιστοποιήσεις δεν διαθέτει κανένα υγρό γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κανένας φορέας πιστοποίησης. Αν οποιοδήποτε κατάστημα ισχυριστεί ότι πουλάει πιστοποιημένα υγρά, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να ρωτήσεις ποιος φορέας πιστοποίησε τα υγρά τους, να μαθαίνουμε και εμείς ρε αδερφέ! 

Όλα τα έτοιμα υγρά που περιέχουν νικοτίνη έχουν υποχρέωση να συμμορφώνονται με τις επιταγές της TPD. Θεωρητικά, όλα τα στοιχεία που έχουν υποβάλλει κατασκευαστές και εισαγωγείς για τα υγρά που θέτουν σε κυκλοφορία, θα έπρεπε να είναι διαθέσιμα σε ιστότοπο του υπουργείου υγείας. Πρακτικά, καληνύχτα Θεοτόκη!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10163 στις: Μαΐου 04, 2018, 17:55 »
Από το Βικιλεξικό

Παράθεση
Η πιστοποίηση αφορά την επαλήθευση και γραπτή επικύρωση από έναν ανεξάρτητο φορέα με αναγνωρισμένη ικανότητα, σχετικά με το αν τα χαρακτηριστικά ενός προσώπου ή οργανισμού ή προϊόντος, βρίσκονται σε συμφωνία με τις σχετικές απαιτήσεις.

Υπό αυτή την έννοια πιστοποίηση έχουν όλα τα υγρά με νικοτίνη που κυκλοφορούν νόμιμα στην ελληνική αγορά.
Αυτό γιατί όλα τα νικοτινούχα υγρά υποβάλλουν συγκεκριμένες αναλύσεις στο ΓΧΚ και παίρνουν αντίστοιχη έγκριση από το υπουργείο.
Για τη μη νικοτινούχα υγρά (έτοιμα, αρώματα, Shake and Vape) δεν χρειάζεται καμία απολύτως έγκριση σύμφωνα με το νόμο και άρα δεν χρειάζονται αναλύσεις.

Δεν γνωρίζω αν έχει απορριφθεί κάποιο υγρό από το ΓΧΚ ούτε ποιες προδιαγραφές πρέπει να πληρούν τα υγρά που εγκρίνονται. Σαφώς αφού ακόμη δεν έχουν πραγματοποιηθεί επαρκείς μακροχρόνιες έρευνες δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποιες χημικές ενώσεις και σε ποιο βαθμό επηρεάζουν την υγεία των ατμιστών.

Όμως σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή οδηγία το Γενικό Χημείο (και τα αντίστοιχα των άλλων χωρών) πρέπει να ενημερώνουν μια κεντρική ευρωπαϊκή βάση δεδομένων για τα στοιχεία που συλλέγουν. Έτσι στο μέλλον αν αποδειχθεί για παράδειγμα ότι η πυραζίνη είναι επιβαρυντική για την υγεία, η ΕΕ μπορεί να δει με ένα κλικ ποια υγρά την περιέχουν και να τα αποσύρει άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10164 στις: Μαΐου 04, 2018, 19:39 »
Γιώργο, μια διαφωνία την έχω με το σκεπτικό σου.

1) Ο φορέας που πιστοποιεί, φέρει ακέραια την ευθύνη γι αυτό το οποίο πιστοποιεί. Και έχει εξουσιοδοτηθεί να το κάνει αυτό. Υπό αυτό το πρίσμα, πιστοποίηση θα υπήρχε αν πχ μια τυχαία εταιρεία, η Cruiser Α.Ε. πιστοποιούσε υγρά και η πιστοποίηση αυτή συνόδευε το φάκελο, με την Α.Ε. υπεύθυνη γι αυτό που πιστοποιεί.

2) Στο ΓΧΚ από όσο γνωρίζω, υποβάλλεται φάκελος γνωστοποίησης και όχι έγκρισης. Στα φάρμακα ή παρόμοια σκευάσματα αναγράφεται ο αριθμός γνωστοποίησης ή έγκρισης ανά περίπτωση. Στα υγρά Όχι. Και γνωστοποίηση δεν σημαίνει έγκριση ούτε πιστοποίηση.

3) έστω ότι υποβάλλεται φάκελος για κάποιο υγρό και αυτό κυκλοφορεί κανονικά. Με το σκεπτικό σου, αυτό θεωρείται πιστοποιημένο. Αν με τα δεδομένα που συλλέγονται από εκεί και μετά αποφασιστεί ότι πρέπει να σταματήσει η κυκλοφορία του, σταματάει να είναι πιστοποιημένο? Δεν είναι λίγο οξύμωρο?


Πάντα εννοείται υπάρχει η πιθανότητα να κάνω λάθος. το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν διαφορές ερμηνείες για το τι σημαίνει πιστοποίηση. Εγώ δεν θεωρώ ότι η έγκριση ή η μη απαγόρευση κυκλοφορίας συνιστά πιστοποίηση.

Δες το και λίγο από την πλευρά των ετικετών Π.Ο.Π.: το Metaxa ας πούμε δεν είναι κονιάκ αλλά brandy γιατί πολύ απλά δεν παράγεται στις περιοχές Cognac της Γαλλίας και ο αρμόδιος φορέας δεν θα το πιστοποιήσει ποτέ.

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10165 στις: Μαΐου 04, 2018, 20:09 »
Μα πρακτικά το Χημείο του Κράτους δεν πιστοποιεί οτι τα υγρά συμφωνούν με τις... απαιτήσεις ::) της.. οδηγίας  ::);


Ακυρο, κατάλαβα την τοποθέτηση του Crui, ουσιαστικά πάλι η ανάλυση ειναι η γνωστοποίηση κι όχι το τελικό αποτέλεσμα της δαδικασίας. Ομως σε άλλο σκεπτικό και κανάλι, παραμένει χαρτί που αφορά την νομιμοποίηση του υγρου, εφόσον υπάρχει έστω και οδηγία και στοιχείο προφανως δημόσιου χαρακτήρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2018, 20:30 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10166 στις: Μαΐου 04, 2018, 21:54 »
Τρύφωνα [member=7454]Cruiser79[/member]

Όσον αφορά το 2
Στο ΓΧΚ υποβάλλεται φάκελος με αναλύσεις του υγρού (και στον ατμό). Κάθε υγρό παίρνει ειδικό μοναδικό αναγνωριστικό EC-ID.
Τα υγρά πρέπει να είναι σύννομα με τους κανονισμούς (ΕΚ) 1907/2006 REACH και 1272/2008 CLP.
Το υπουργείο πρέπει μέσω των ελεγκτικών μέσων να προβαίνει σε τακτικούς δειγματοληπτικούς ελέγχους ώστε να βεβαιώνει ότι τα υγρά που διατίθενται είναι ίδια με τα δείγματα που κατατέθηκαν αρχικά. Ισχύει δηλαδή ότι και στα τρόφιμα.
Για όσους δεν είδαν το αρχικό μου ποστ, να επαναλάβω ότι αυτά ισχύουν μόνο για νικοτινούχα υγρά των 10ml. Τα υπόλοιπα δεν περνούν από κανένα απολύτως έλεγχο.


Όσον αφορά το 3
Καθόλου οξύμωρο. Ένα σωρό φάρμακα κυκλοφορούσαν επί δεκαετίες μέχρι που απαγορεύθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10167 στις: Μαΐου 04, 2018, 22:53 »
Εμ, τα ίδια λέμε Γιώργο μου! Άλλο πιστοποίηση, άλλο έγκριση, άλλο γνωστοποίηση...

Όσον αφορά τους ελέγχους, αν υπήρχε πιστοποίηση, το κράτος θα κυνηγούσε αυτόν που έδωσε την πιστοποίηση και όχι τον παραβάτη.

Άλλο ένα παράδειγμα για να δώσω ακριβώς το σκεπτικό μου πάνω στην πιστοποίηση: Στην Αγγλία υπάρχει το ACCA που στην ουσία είναι ένας φορέας πιστοποίησης λογιστών. Στο τέλος του φορολογικού έτους, μέλος του φορέα πραγματοποιεί έλεγχο στην συμβεβλημένη επιχείρηση και υπογράφει πιστοποιητικό. Αν η επιχείρηση ελεγχθεί μετά από τη διοίκηση και τα αποτελέσματα δεν είναι ταυτόσημα με το πιστοποιητικό, το κράτος κυνηγάει το λογιστή που πιστοποίησε ότι όλα ήταν καλά.

Καταλαβαίνω ότι στα υγρά αυτό είναι αδύνατο να γίνει με την παρούσα μορφή της TPD Αλλά καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10168 στις: Μαΐου 04, 2018, 23:00 »
Δεν μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω.
Οι αναλύσεις των υγρών σύμφωνα με το νόμο γίνονται από ανεξάρτητο αναγνωρισμένο εργαστήριο. Αν κάποια στιγμή το ΓΧΚ κάνει έλεγχο στα δείγματα και τα αποτελέσματα δεν συμφωνούν με αυτά του εργαστηρίου θα κυνηγήσει το εργαστήριο.
Άρα με το δικό σου πρίσμα το εργαστήριο πιστοποιεί ότι οι αναλύσεις που δίνονται στο ΓΧΚ είναι σωστές.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #10169 στις: Μαΐου 04, 2018, 23:33 »
Δεν μπορεί να ευθύνεται το εργαστήριο αν σε μεταγενέστερη παρτίδα ο κατασκευαστής παρεκκλίνει βρε Γιώργο. Γι αυτό λέω ότι δεν μπορεί το παράδειγμα μου να ισχύσει στα υγρά.

Εκτός αν ο κατασκευαστής ή εισαγωγέας κάνει ανάλυση και υποβάλλει φάκελο για κάθε παρτίδα, πράγμα αδύνατον λόγω κόστους.

Βάλτε με βρε να σας γράψω εγώ TPD να δείτε κλάμα που θα πέσει!

 Από κινητό.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279222 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias