vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9840 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 20:08 »
Με όσα περιγράφεις, δεν χρειάζεσαι το tesla. Πάρε ένα eleaf istick pico με μια μπαταρία LG HG2 και έναν ατμοποιητή aspire nautilus 2 και δώσε τα υπόλοιπα λεφτά σου σε αγορά διάφορων υγρών (από ένα μπουκαλάκι), για να δοκιμάσεις να βρεις τη γεύση σου. Ξεκίνα με λίγα καπνικά υγρά στα 12mg νικοτίνης και αργότερα βλέπεις.
Κάπως έτσι οι περισσότεροι ξέφυγαν από το τσιγάρο οριστικά.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9841 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 20:15 »
Ο ναυτίλος όμως δεν είναι mouth to lung?Το μακρύ το χέρι λέει οτι προτιμάει πνευμονικές.

[member=21761]Makrixeris92[/member]
Κοίτα για το aspire cleito(ατμοποιητής) και πάρε και το tesla WYE που σου άρεσε πακέτο μαζί με 4x Sony vtc6 και έναν εξωτερικό φορτιστή.

Υγρά @3-6mg εκεί που θα πας να αγοράσεις τα πράγματα πες τους να σου δώσουν να δοκιμάσεις στον cleito υγρά να δεις τι σου αρέσει και πόση νικοτίνη θα σε καλύψει.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9842 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 20:48 »
Αφού έχεις φίλους που κάνουν ηλεκτρονικό, θα έλεγα να πάρεις μία τζούρα από αυτούς, να μάθεις και τι ατμοποιητή - μόντ έχουν, να ρίξεις ένα επιφανειακό διάβασμα εδώ στα ανάλογα νήματα και μετά να πας διαβασμένος σε ένα μαγαζί να πάρεις αυτό που θες.

Μεγάλη προσοχή στην επιλογή του πρώτου σου υγρού. Είναι σημαντικό να σου αρέσει και να σε κρατάει μακριά από το τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος Makrixeris92

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9843 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 21:02 »
Αφού έχεις φίλους που κάνουν ηλεκτρονικό, θα έλεγα να πάρεις μία τζούρα από αυτούς, να μάθεις και τι ατμοποιητή - μόντ έχουν, να ρίξεις ένα επιφανειακό διάβασμα εδώ στα ανάλογα νήματα και μετά να πας διαβασμένος σε ένα μαγαζί να πάρεις αυτό που θες.

Μεγάλη προσοχή στην επιλογή του πρώτου σου υγρού. Είναι σημαντικό να σου αρέσει και να σε κρατάει μακριά από το τσιγάρο.
Δεν έχω φίλους με ecig για αυτό έγραψα γνωστούς τους βλέπω σπάνια. Κ από ότι κατάλαβα δεν ξέρουν κ όλας απλά κάνουν ηλεκτρονικό δεν είναι ψαγμένει

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9844 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 21:04 »
Α, εντάξει, πάω πάσο. Δεν κατάλαβα εγώ καλά. 

Μόλις είδα ότι έχει δώσει γνώμη και ο [member=15018]GRat[/member] που ξέρει από ντουμάνια, οπότε εγώ που ντουμανιάζω μόνο σε ντρίπερς δεν έχω να πω κάτι παραπάνω :) 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9845 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 21:08 »
Σοβαρά τώρα προτείνουμε σε φίλο που είναι καπνιστής, αεράτο ατμο και μοντάκι 200w μαζί με 4 vtc6 -άλλος βάζει τα λεφτά φυσικά, άσχετα αν είπε πως το ποσό είναι περίπου 100ευρό που θέλει να διαθέσει-, αντί να προτείνουμε και εναλλακτική?
Τις fused clapton ξεχάσαμε βρε... πως μας ξέφυγε?


Μακρυχέρη, αν δεν έχεις καμία εμπειρία από ηλεκτρονικό τσιγάρο -δεν μιλάω για 5-10 τζούρες- και θέλεις πράγματι να παρατήσεις το κανονικό, πρέπει να πας σε κάποια συσκευή που θα προσομοιάζει την διαδικασία του καπνίσματος ώστε η μετάβαση να είναι όσο το δυνατόν ομαλότερη. 
Τέτοιες συσκευές ουδεμία σχέση έχουν με πνευμονικές τζούρες και πολλά πολλά σύννεφα....

Άσχετα με το μοντακι που θα επιλέξεις θα πρέπει να πας σε κάποιον ατμοποιητή σφιχτής τζούρας -τσιγαρίσιο λέμε- ώστε να προσομοιάσεις το κάπνισμά σου. 
Επειδή αυτοί οι ατμο, από κατασκευής, δέχονται αντιστάσεις κοντά ή λίγο πάνω από το 1ohm, δεν απαιτούνται πολλά watts για την ατμοποίηση του υγρού σου.
Άρα, μπορείς να βολευτείς και με ένα μοντ 75w άνετα...

Το πακέτο που σου πρότεινε ο grat θα βγει περίπου 130 ευρό χωρίς υγρό.... βάλε και άλλα 20-30 για το υγρό που θα επιλέξεις και μερικές αντιστάσεις έτοιμες σε πρώτη φάση.

Το πακέτο του alexioy θα βγει περίπου 70 ευρό -χωρίς υγρό και αντιστάσεις-.

Το δεύτερο πακέτο είναι για νέο ατμιστή.
Το πρώτο είναι αυτόν που ήδη έχει αποφασίσει πως θα παραμείνει στο άτμισμα και δεν θα επιστρέψει στο κ.τ και θέλει να δοκιμάσει κάτι ας πούμε πιο advanced και είναι και ανήσυχο πνεύμα.

Η επιλογή προφανώς, είναι δική σου και μόνο δική σου.

Πάντως εγώ -και υποθέτω η τεράστια πλειοψηφία των ατμιστών- ξεκινήσαμε από το δεύτερο πακέτο και ακόμα πιο χαμηλά -με αυτά που δεν σου αρέσουν δλδ εσένα- τα λεγόμενα ΑΙΟ στυλ στυλό.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9846 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 21:34 »
@Π. Σκουλουδάκης

Δεν νομίζω ότι διάβασες τί έγραψε ο φίλος αρχικά για το τι του άρεσε, τι δεν του άρεσε και το οτι θέλει να πάρει κάτι μία και καλή.

Μπόλικος κόσμος ξεκινάει με πνευμονικούς και μένει εκεί χωρίς να επιστρέφει στο κάπνισμα, ένας από τους βασικούς παράγοντες σε αυτό είναι και το πόσο τους άρεσε η αρχική τους αγορά.
Το οτι ΠΡΕΠΕΙ να ξεκινήσεις με mtl είναι άποψη που μπορεί να έστεκε το 2010, αλλά αλλάζουν τα πράγματα.

'Οσο για το -αλλος βάζει τα λεφτά φυσικά- πες το σε αυτούς που δίνουν τα διπλά και τριπλά γιατί αγοράζουν πράγματα που δεν τους αρέσουν/κάνουν εξαρχής και μετά από μία εβδομάδα θέλουν άλλο mod, άλλο ατμοποιητή και άλλες αντιστάσεις.

Η πρόταση που έκανα σε κόστος είναι πολύ κοντά στο pico που βγαίνει πακέτο με τον melo στα 42€ ενώ το WYE στα 60€.
Αν πάμε τώρα και σε κατάστημα φεύγει και το ΦΠΑ οπότε το συνολικό κόστος πάει στα 100€ στρογγυλά για το πακέτο που πρότεινα.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9847 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 21:41 »
Καλά καλά, 
άσχετα τι λέει ο φίλος,
εμείς, ως υπεύθυνοι άνθρωποι βρε συ, δεν θα πρέπει να του δώσουμε "σωστή" κατεύθυνση και ας αποφασίσει ότι θέλει ο ίδιος?
Θα πρότεινες σε φίλο σου που θέλει να ξεκινήσει την διαδικασία του ατμίσματος, αυτό το σετ που πρότεινες με το wye κλπ κλπ?
Υποπτεύομαι πως όχι.

Όλα τα άλλα περί τιμής κλπ τα έγραψα για να δείξω το υπερβολικό του κόστους για νέο ατμιστή.
Που βάσει σετ, μάλλον δεν θα του "κάτσει" και μετά θα λέει πως το δοκίμασε αλλά δεν του έκανε τίποτα και δεν είναι για αυτόν και απορεί πως άλλοι μπορούν και ατμίζουν αυτή την αηδία, μπλα μπλα μπλα...

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9848 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 22:05 »
Οι υποψίες σου είναι αβάσιμες.


Εγώ πχ ξεκίνησα με κάτι απλό, έδωσα τα 25€ μου αρχικά και 3 μέρες αργότερα χάλασα άλλα 50€ για αναβάθμιση,δυο εβδομάδες αργότερα άλλα 80€ γιατί δεν μου άρεσαν τα προηγούμενα και αυτό συνεχίστηκε για πολύ καιρό μέχρι να κατασταλάξω σε ποιοτικότερες συσκευές που με καλύπτουν 100%.

Όταν αποφάσισε η κοπέλα μου να κόψει τσιγάρο της πήρα ένα vaporflask lite με έναν theorem, μπαταρίες και φορτιστή εξωτερικό.Ξεκίνησε με επισκευάσιμο :o.Πρόσφατα αναβάθμισε στο WYE γιατί της άρεσε απλά το πως καθόταν στο χέρι και το ότι είχε βούλες/πιτσιλιές.

Φίλος πριν δέκα μέρες πήρε το πρώτο του ηλεκτρονικό και έδωσε 600€ σύνολο.
Πήρε ένα high-end mod με DNA250, 2 rda και 2 rta και νομίζω 8x μπαταρίες και φορτιστή και του έφτιαξα και ένα σακούλι αντιστάσεις για να έχει να παίζει με οτι θέλει.

Το υπερβολικό του κόστους είναι ανάλογα τον άνθρωπο.
Για εμένα μπορεί να ξεκινάει στα +300€ για εκείνον στα 600€ και για τον φίλο εδώ το ποσό που θέλει να ξοδέψει είναι τα 100€.

Όπως και στους υπολογιστές το πόσα € είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις ορίζουν και το τι μπορείς να αγοράσεις.

Από εκεί και πέρα κοιτάμε τι επιλογές έχουμε σε αυτά τα λεφτά για να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες μας(αισθητικές,χρηστικές κτλ).

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9849 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 22:14 »
Ξαναλέω, χάνουμε την ουσία που κατά την άποψή μου, είναι τι προτείνουμε σε υποψήφιο/νέο ατμιστή.
Αυτή ήταν και η ερώτηση του φίλου.

Αν η δική σου πρόταση περιλαμβάνει κάτι διαφορετικό από την πιο απλή συσκευή, καλώς.

Το ότι μπήκε το κόστος στην μέση, είναι διότι έβαλε ο φίλος ένα όριο ας πούμε.

Αποσυνδεδεμένος Makrixeris92

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9850 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 22:15 »
Παιδιά καταρχάς να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για την βοήθεια σας. 2ον είμαι αποφασισμένος να σταματήσω το τσιγάρο δηλαδή μπορεί να κάνω λάθος στο αν θέλω πνευμονικές η τσιγαρίσιες επειδή δεν ξέρω καλά αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξανά γυρίσω στο τσιγάρο ξανά. Τώρα στα watt κ στα ohm είμαι λίγο μπερδεμένος. Εγώ νόμιζα όσα περισσότερα watt έχει το mod τόσο καλύτερα κ όσο λιγότερα ohm οι αντιστάσεις τόσο μεγαλύτερο ντουμάνι που μου αρέσει αυτό δηλαδή. Τώρα για το mod  που σας έστειλα μου άρεσε τόσο εμφανισιακά κ σε μέγεθος κ σε ομορφιά για αυτό το έστειλα, αν δεν αξίζει δεν θα πάω σε αυτό εννοείται.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9851 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 22:16 »
Είναι καλή λύση ο melo,γιατί θα έχει ο φίλος τις πνευμονικές, που του αρέσουν αφού είναι και εξοικειωμένος με ναργιλέ.
Και με επιπλέον κόστος μίας αντίστασης triton 1,8 έχει και ωραιότατες τσιγαρίσιες.
Έχουμε και λέμε:
36€ σετ πίκο με μέλο 3
3€ μία αντίσταση aspire triton 1,8
10€ μία σόνυ
Σύνολο 49€ κι έχεις αφρό hardware.
Φορτιστή άστονε προς το παρόν δεν τον χρειάζεσαι μία χαρά φορτίζει το πίκο από τη πρίζα.
Τα υπόλοιπα € κάνε τα υγρά.
Πάρε 'να lemon tart 0mg να παίξεις με τη μικρή αντίσταση του melo να γουστάρεις αρώματα και ντουμάνια και πάρε και κλασσικά καπνικά σε 3 και 6 mg για πνευμονικές με τις sub ohm αντιστάσεις του μέλο 3 και κάτι σε 12-20 mg να παίξεις με την αντίσταση 1,8. να δεις και συ προς τα πού χρειάζεσαι να πας,πρώτον για να μη καπνίζεις και 2ον για να το απολαμβάνεις κιόλας.



Στάλθηκε από το Lenovo A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9852 στις: Δεκεμβρίου 28, 2017, 22:25 »
αυτό το σετάκι θα πρότεινα εγώ σε κάποιον που θέλει να ξεκινήσει τώρα και να έχει επιλογή από τσιγαρισια έως πνευμονική με πλήθος αντιστάσεων και παίρνει και την 1.8 του τρίτον για τις σφιχτές
γεμίζει εύκολα από πάνω με μια κίνηση και δεν χρειάζεται φορτιστή

http://www.eleafworld.com/ikuu-i200-with-melo-4/

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9853 στις: Δεκεμβρίου 29, 2017, 00:13 »
Θα συμφωνήσω με τον GRat εδω,ο κολλητός μου που τον έτρωγα να κόψει το τσιγάρο όποτε του έδινα από σφιχτούς ατμό δακρυζε από τον βήχα και με έβριζε ότι αυτά που κάνω είναι μ@λ@κιες
Μία μέρα είχα στήσει τον Merlin με διπλή Clapton στα 0,25Ω. Ε,δεν τον άφησε από το χέρι του μέχρι να τελειώσει το τανκ, την επόμενη χτύπησε ενα cuboid Pro με τον Aries επάνω και 4 μπαταρίες και εξωτερικό φορτιστή. Σύνολο ένα 150αρι περίπου


Δεν το πίστευα ότι κάποιος θα ξεκίναγε το ατμισμα με τέτοιο εξοπλισμό και όμως... από 2πακετα marlboro σε φουλ τέρμα πνευμονικές :dontknow:

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2017, 00:20 από armadoran »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9854 στις: Δεκεμβρίου 29, 2017, 19:00 »
Καλησπέρα συν-φορουμίτες/τισσες!
Έγινα σήμερα κάτοχος του eleaf istick Pico 75w +  Gs Tank Atomizer με κεφαλή νικελίου 0,15 ohm.
1)Σε τι ρυθμίσεις θα μου προτείνατε να το δουλέψω γιατί έκαψα την πρώτη κεφαλή πειραματιζόμενος.
Προτιμώ να είναι λίγο τσιγαρίσιες η τζούρες.

2)Υπάρχει κάποια εναλλακτική κεφαλή που προτείνετε; (δεν είμαι για να φτιάχνω μόνος μου προς το παρόν!)

Μεταφορά από εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2017, 23:25 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279008 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207162 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64294 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173391 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311059 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias