vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος KatKat

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9690 στις: Νοεμβρίου 16, 2017, 19:26 »
Καλησπέρα , νέο μέλος και εγώ και χαίρομαι πολύ που βρήκα το φορουμ το οποιο και διαβάζω εδώ και μια εβδομάδα περίπου μπας και καταλάβω τι φταίει και δε μπορώ να ατμισω.

Αγόρασα το click & go της Nobacco και υγρό το Damask Vaporoficio σε 9 νικοτίνη.

Στο κατάστημα ατμιζα μια χαρά όταν πήγα σπίτι μετά από λίγο δε μπορούσα να το καπνίσω με έπνιγε. Το προσπάθησα όλο το Σ.Κ. και παρόλο που ο λαιμός μου είχε γίνει γυαλόχαρτο δεν εγκατέλειψα. Όμως Δευτέρα ξημερώματα (πιάνω πολύ νωρίς το πρωί δουλειά) με τον πρωινό καφέ δε μπορούσα να ατμισω με τπτ. Νευρίασα και πηγαίνοντας στη δουλειά αγόρασα τσιγάρα. Στο 10' λεπτό διάλειμμα δε μπόρεσα να ατμισω – άναψα τσιγάρο – ηθελα νικοτινη

Στο σπίτι όμως που έχω την άνεση μου το ξαναπροσπάθησα όλο το απόγευμα , το βράδυ μετά το φαγητό άναψα τσιγάρο και σχεδόν το παράτησα το η.τ..

Πήγα στο κατάστημα είπα το πρόβλημα μου και μου είπαν ότι μάλλον φταίει η PG ή η νικοτίνη δεν ήταν σίγουροι και μου πρότειναν ή 3 νικοτίνη ή καθόλου PG. Εντάξει με 1 μίση πακέτο Marlboro να πάω σε 3 νικοτίνη μου φάνηκε βλακεία και επέλεξα άλλο καπνικό υγρό με 6 νικοτίνη και χωρίς PG το οποίο είναι σχεδόν αγευστο και επειδή μου άρεσε το Damask παρόλο το βήχα που μου έφερνε το αναμειγνύω και ατμιζω μίξη των δυο.

Όμως φαίνεται δε είναι αρκετό γιατί νιώθω ότι δε κατεβάζω τπτ παρόλο το ντουμάνι δεν εχω αυτο που λετε χτυπημα – καλα το λεω ? Δε νιώθω ατμο να κατεβαίνει στα πνευμονία μου.

Φταίει η συσκευη ? (τσιγαρισιες τζούρες )

Φταίει η νικοτινη ? Μηπως πρεπει να παω σε 12 ?

Φταίει τελικα η PG για το πνίξιμο και βήχα ?

Θέλω πολύ να το καταφέρω !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια συμβουλή.



Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9691 στις: Νοεμβρίου 16, 2017, 19:33 »
Όπως το περιγράφεις, δεν φταίει η νικοτίνη.3 ή 6 είναι λίγο. 12άρα ή 9άρα χρειάζεσαι. Αλλεργία σε pg η vg μου μυρίζει.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9692 στις: Νοεμβρίου 16, 2017, 19:59 »
μηπως σου φερνει καμμενο ?
μηπως την ωρα που τραβας τζουρα σε πνιγει ?

Αποσυνδεδεμένος KatKat

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9693 στις: Νοεμβρίου 16, 2017, 21:09 »
Όπως το περιγράφεις, δεν φταίει η νικοτίνη.3 ή 6 είναι λίγο. 12άρα ή 9άρα χρειάζεσαι. Αλλεργία σε pg η vg μου μυρίζει.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .

Tzavartin τωρα που ατμίζω Damask 9mg(50PG-50VG) μαζι με 2straight 6mg (χωρις PG ) σαν γεύση μου ψιλοαρεσει και ντουμάνι έχει άλλα δε καταλαβαίνω τπτ στο λαιμό .


μηπως σου φερνει καμμενο ?
μηπως την ωρα που τραβας τζουρα σε πνιγει ?


Majoragi οχι δε μου φέρνει καμένο και οχι δε με πνίγει ο συνδυασμός των 2 υγρών μαζι. Με επνιγε σκέτο το Damask.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9694 στις: Νοεμβρίου 16, 2017, 21:53 »
Από νικοτίνη πρέπει να ανέβεις. Εφόσον δεν σου αρκεί, είναι ξεκάθαρο. Αλλά το πιο σημαντικό, είναι αυτό που είπες, πως δεν μπορούσες να ατμίσεις. Τώρα που η pg λογικά έχει πάει στο 25%(αν κατάλαβα καλά) δε σε ενοχλεί πια ο λαιμός;

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9695 στις: Νοεμβρίου 16, 2017, 23:12 »
Επειδή έχω δοκιμάσει το click and go σε κατάστημα της nobacco νομίζω ότι δεν θα σου δώσει το χτύπημα στο λαιμό που αναζητάς.Το γεγονος ότι δεν μπορεις να παίξεις με τα watt αλλά παιρνεις ότι σου δίνει από προεπιλογή η συσκευή είναι μειονέκτημα.Γιατι το damask που έχω δοκιμάσει σε piko με nautilus και 0.7 coil δίνει μια χαρά χτύπημα.Επισης παίξε λίγο με τη ρύθμιση του αέρα μήπως είναι αυτό που σε πνίγει.Εγω π.χ. πνιγομουν στην αρχή με τις "αερατες" τζουρες και δούλευα με σχεδόν κλειστό τον αέρα.

Αποσυνδεδεμένος KatKat

  • *
  • 5
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9696 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 16:38 »
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας , αλλά μετά από μια βόλτα στα μαγαζιά της περιοχής μου κατάλαβα τι φταίει... φταίει ότι αγοράσα η.τ. χωρίς να ξερω τπτ .

Με λίγο διάβασμα , λίγα βιντεο και επισκέψεις σε μαγαζιά με η.τ είδα ότι παίζουν πολλά ρολo για την αγορά του σωστού υγρου και φυσικά της συσκευής.  
Δοκίμασα κανπικό τέλειο της la vape (με 40pg & 60vg) ετσι μου είπε ο πωλητής και δε με πνίγει , επίσης το δοκίμασα με ναυτίλο μινι και ειδα πως είναι πραγματικά η σφιχτη τσιγαρισια τζούρα γιατί άλλα νόμιζα εγω. 

Θέλει λιγο ψάξιμο το ολο θέμα κατι που δεν εκανα γιατι νόμιζα ότι είναι λιγο πιο απλα τα πράγματα με το η.τ αλλα με αυτά που εχω δει εως τωρα είναι λιγο επιστήμη  :o

Η συσκευή μου θελει οπωσδήποτε αλλαγή με ένα απλο για αρχη mod όπως το pico και ατμοποιτη ή ναυτιλο μινι ή τριτον μινι αν εχετε καμιά πρόταση ευπρόσδεκτη οπως και να 'χει ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας !

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9697 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 16:56 »
Τα είπες ήδη μόνη σου. Pico + Nautilus. 

Απλά περιηγήσου στα αντίστοιχα νήματα να δεις τους διάφορους ναυτίλους.

Όσον αφορά το Pico τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά. Απροβλημάτιστο, εύκολο και θα το έχεις καιρό.

Αποσυνδεδεμένος Giwdou

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9698 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 17:43 »
Καλησπερα σε ολους,ως νεο μελος και γω και πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ θα ηθελα τη βοηθεια σας.Ατμιζω περιπου ενα χρονο και αποφασισα να περασω στο επισκευασιμο κομματι για θεμα οικονομιας.Αγορασα ως πρωτο επισκευασιμο τον siren 2 λογω του οτι ειναι τσιγαριος και πιο ευκολος λογω στησιματος.Ενω στηνω θεωρω αψογα τις αντιστασεις μου...δε μπορω με τιποτα να περασωτο σωστα το βαμβακι...,εχω παρει cottonbacon...αλλος μου εδειξε να περναει πολυ χαλαρα γιατι φουσκωνει...αλλος με πολυ περισσοτερο βαμβακι,το περναω ουτε σφιχτα ουτε χαλαρα και παλι εχω στη τζουρα κρακα κρουκα,δε νιωθουν τα χερια μου μηπως τη σωστη ποσοτητα;Μου το περασε ενα παλικαρι σε μαγαζι ηταν μια χαρα ησυχη τζουρα,λεω θα δοκιμασω ιδια ποσοτητα οπως το εκανε παλι δε τα καταφερα,πως το μαθαινουμε;εχω φαει 2 βαμβακια σε 2 μερες να μαθω..

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9699 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 17:51 »
Kαλώς τον. Πέρνα από δω να σε γνωρίσουμε.

Χρησιμοποιήσε και τα δύο σου χέρια. Μη τράβας μόνο από την μια. Με το αριστερό τραβάς απαλά και με το δεξί ταυτόχρονα στριφογυρνάς  το βαμβάκι σα να ξεκλειδώνεις.  
Αν είναι παντ το βαβάκι σου κόβεις το διπλάσιο από την διάμετρο της αντίστασης στο περίπου. Το ακουμπάς πάνω και το υπολογίζεις έτσι.2 φορές το πλάτος.
Όλα τα υπόλοιπα με το μάτι.

Αποσυνδεδεμένος Giwdou

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9700 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 18:41 »
Ευχαριστω πολυ φιλε savo,αυτο το ρημάδι το cotton bacon να δω ποτε θα το μαθω...βλεπω ολους το δουλευουν με ευκολια και  απορω....απορω μηπως ειμαι κουλομαρια.. :D :D

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9701 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 18:50 »
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας , αλλά μετά από μια βόλτα στα μαγαζιά της περιοχής μου κατάλαβα τι φταίει... φταίει ότι αγοράσα η.τ. χωρίς να ξερω τπτ .

Με λίγο διάβασμα , λίγα βιντεο και επισκέψεις σε μαγαζιά με η.τ είδα ότι παίζουν πολλά ρολo για την αγορά του σωστού υγρου και φυσικά της συσκευής.  

Καλησπερα σε ολους,ως νεο μελος και γω και πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ θα ηθελα τη βοηθεια σας.Ατμιζω περιπου ενα χρονο και αποφασισα να περασω στο επισκευασιμο κομματι για θεμα οικονομιας.Αγορασα ως πρωτο επισκευασιμο τον siren 2 λογω του οτι ειναι τσιγαριος και πιο ευκολος λογω στησιματος.Ενω στηνω θεωρω αψογα τις αντιστασεις μου...δε μπορω με τιποτα να περασωτο σωστα το βαμβακι...,εχω παρει cottonbacon...αλλος μου εδειξε να περναει πολυ χαλαρα γιατι φουσκωνει...αλλος με πολυ περισσοτερο βαμβακι,το περναω ουτε σφιχτα ουτε χαλαρα και παλι εχω στη τζουρα κρακα κρουκα,δε νιωθουν τα χερια μου μηπως τη σωστη ποσοτητα;Μου το περασε ενα παλικαρι σε μαγαζι ηταν μια χαρα ησυχη τζουρα,λεω θα δοκιμασω ιδια ποσοτητα οπως το εκανε παλι δε τα καταφερα,πως το μαθαινουμε;εχω φαει 2 βαμβακια σε 2 μερες να μαθω..

Κανείς μας δεν μπόρεσε από την πρώτη μέρα να πάρει το ατμιστικό αποτέλεσμα που τελικά πήρε μετά από ενημέρωση, προσπάθειες, στησίματα, δοκιμές.
Λίγο υπομονή και επιμονή θέλει, και τώρα τα πράγματα είναι αρκετά πιο εύκολα γιατί υπάρχει εξελιγμένος εξοπλισμός και διαθέσιμη βοήθεια. Παλιότερα δεν ήταν τόσο εύκολα...

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9702 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 18:51 »

Ευχαριστω πολυ φιλε savo,αυτο το ρημάδι το cotton bacon να δω ποτε θα το μαθω...βλεπω ολους το δουλευουν με ευκολια και  απορω....απορω μηπως ειμαι κουλομαρια.. :D :D
μπα μια χαρά είσαι θέλει το χρόνο του και μην τραβάς μονόπατα στο τέλος τράβα και λίγο πίσω

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9703 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 18:57 »
Δες και αυτό για το cotton bacon
https://www.youtube.com/embed/R3zAKJZh21g

Στο φινάλε, αν δεν σου κάθεται δοκίμασε και με ko gen do η nakamichi cotton pads.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2017, 19:08 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9704 στις: Νοεμβρίου 19, 2017, 20:43 »
[member=20046]Giwdou[/member], αν δεν σε βολεύει ακόμα το βαμβάκι αυτό, πάρε βαμβάκι σε φύλλα, για να κόβεις με το ψαλιδάκι την ποσότητα που θέλεις ελεγχόμενα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279389 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias