vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

416 επισκέπτες, 4 χρήστες
Aoratix, manoslykos, Jorge, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9420 στις: Αυγούστου 27, 2017, 12:47 »
Το νέα μέλη αφορά μόνο τους νέους ατμιστές  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9421 στις: Αυγούστου 27, 2017, 13:44 »
"Staggered fused claptons" και "springomizer ζιρκονίου" αφορούν νέα μέλη;

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9422 στις: Αυγούστου 27, 2017, 13:50 »
να φανταστώ ότι ο redortho αναφέρεται στο γεγονός ότι νέο μέλος δεν είναι απαραίτητα και νέος ατμιστής. Μπορεί να είναι στο η.τ. για χρόνια αλλά να εγράφην προσφάτως  

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9423 στις: Αυγούστου 27, 2017, 14:03 »
Καλησπέρα συνατμιστές νέοι και παλιοί

Η απορία μου είναι η εξής

Οι ατμοποιητές, συγκεκριμένα οι αντιστάσεις πόσο κρατάνε ;
Αν αυτή είναι ερώτηση έμπειρου, πάω πάσο. 

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9424 στις: Αυγούστου 27, 2017, 14:07 »
εδώ συμφωνώ επίσης  :yes:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9425 στις: Αυγούστου 27, 2017, 14:16 »
Και πάλι δεν βλέπω πως τα τελευταία μηνύματα αφορούν νέα μέλη...τέλος πάντων.
...εχει συντονιστες το νημα.
ασε να κρινουν αυτοι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος scorpio197

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9426 στις: Αυγούστου 29, 2017, 16:27 »
Καλημέρα σας,
 
Θα μπορούσατε να με συμβουλεψετε που μπορει να ειμαι λαθος και χρειαζομαι αλλαγη αντιστασεων ανα 2-3 μερες. Αμεσως μου ρχετε το καμμενο. Τι κανω λαθος?
Εχω ατμοποιητη eleaf
Βαζω αντιστασεις 1.5Ω (8-20W)
Δειτε την φωτογραφια με τις ρυθμισεις που χρησιμοποιω

Υγρο βαζω το Turkish 12mg της liqua

Ευχαριστω εκ των προτερων 

https://goo.gl/photos/zvaY9DjxQ7oDcZ1T9


https://goo.gl/photos/jMxGbpSGWGMEnuzs5


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9427 στις: Αυγούστου 29, 2017, 16:34 »
Αν είναι καμένο στην γεύση από την πρώτη τζούρα, το πρώτο που μπορώ να πω είναι πως δεν διαβρέχεις την αντίστασή σου πριν την βάλεις στον ατμο.
Ακόμα και αν την διαβρέχεις, θα πρέπει να περιμένεις 2-3 λεπτά ώστε να "τραβήξει" υγρό.

Ίσως έχεις πέσει σε ελαττωματική παρτίδα -δεν είναι ασυνήθιστο-, πάρε αν μπορείς από άλλο μαγαζί -ώστε να αποφύγεις εαν είναι θέμα παρτίδας όσο το δύνατόν να αγοράσεις ελαττωματική-.

Εξαρτάται και πως ατμίζεις. Συνεχόμενες συχνές τζούρες μπορεί να οδηγήσουν υπό προϋποθέσεις σε αυτό το φαινόμενο -μη καλή τροφοδοσία-.

Τι vg/pg είναι το υγρό που χρησιμοποιείς? Αν είναι "παχύ" ίσως παίζει και αυτό τον ρόλο του.


Αποσυνδεδεμένος scorpio197

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9428 στις: Αυγούστου 29, 2017, 16:49 »
ευχαριστω για την απαντηση..
απ τη πρωτη τζουρα οχι δεν ειναι καμμενο....
αλλα την επομενη μερα θα αρχισει ...και αντε ανα 2-3 μαξ να θελει αλλαγμα.
το "βρεχω" ... και περιμενω παντα ενα 5λεπτο μινιμουμ ... ξεχασα να τα αναφερω .. 
Δεν νομιζω οτι ειναι παρτιδα... μου τυχαινει σε αρκετες αντιστασεις που χω αγορασει και τωρα αρχισα να παιρνω απο αλλο μαγαζι και παλι τα ιδια....

Η αληθεια ειναι οτι ατμιζω αρκετα....θα κανω απανωτες καμια 10 αρια και μετα θα το αφησω...

Το υγρο το ετοιμαζω εετοιμο ... δεν ξερω ποσα vg/mg ειναι ...

οι ρυθμισεις μου πιστευετε ειναι ενταξει? ... παραπανω W αν το βαλω καιγεται πιο ευκολα....μου χουν πει να το πηγαινω οχι πανω απο 4 V....αλλα και παλι. ..


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9429 στις: Αυγούστου 29, 2017, 17:13 »
Το υγρό είναι 70/30 PG/VG άρα πολύ λεπτόρευστο, οπότε δεν φταίει αυτό για την υποτροφοδοσία. Νομίζω ότι στο δεύτερο ποστ σου κρύβεται και η απάντηση scorpio. Γράφεις ότι κάνεις δέκα απανωτές τζούρες και μετά το αφήνεις. Οι αντιστάσεις σου έχουν πολύ μικρές τρύπες τροφοδοσίας υγρού και το βαμβάκι στεγνώνει πριν προλάβει να ξαναμουσκέψει. Δώστου λίγο χρόνο να διαβραχεί. Επίσης δοκίμασε να κάνεις ενδιάμεσα και μερικές τζούφιες τζούρες (να ρουφάς δηλαδή χωρίς να πατάς το fire) γιατί αυτό δημιουργεί υποπίεση και φέρνει υγρό στο βαμβάκι. Τα watts είναι ΟΚ και μπορείς να ανέβεις και παραπάνω αν θέλεις (δεν είναι όμως απαραίτητο) φτάνει να έχεις σιγουρέψει ότι έχεις σωστή τροφοδοσία. Δέκα απανωτές τζούρες. Θεριακλού είσαι! :tongue_smilie:

Όσο για τα volts, 4 ή 44 ή 1044, μπορείς να τα ξεχάσεις μια για πάντα. Σου υπογράφω και υπεύθυνη δήλωση αν θέλεις. Κι αν σου το ξαναπούνε αυτό για τα 4 volts να τους πεις "μου είπε ο κύριος Ohms να σας πω ότι λέτε πaπaριές"!  :yes:

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2017, 17:22 από cpbaroque »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9430 στις: Αυγούστου 29, 2017, 17:28 »
Όταν λες ατμίζω αρκετά, πόσα ml κάνεις την ημέρα?

Έχε υπόψιν σου, πως η διάρκεια ζωής της αντίστασης δεν είναι ανάλογη -μόνο- του χρόνου, αλλά και -κυρίως- των ml που καταναλώνεις.

Αποσυνδεδεμένος scorpio197

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9431 στις: Αυγούστου 29, 2017, 17:33 »
χαχα ... ειμαι η αληθεια ειναι θεριακλου οπως λες ... το ατμιζω μανιωδως το παραδεχομαι να μου φυγει η καψα του κτ .
αλλα μετα κανω ωρα να το ξαναπιασω... .

οταν παντως ανεβαζω W που ανεβαζει αυτοματα και τα V ... καιγεται πιο ευκολα...λες και ακουω το 'τσαφ'.. 
'τσαφ' βεβαια ακουω και σε αυτες τις ρυθμισεις .. 

Θα προσπαθησω να το παρω λιγο πιο χαλαρα και να το αφηνω στην ησυχια του ... 
απλως αρχιζε και μου την δινει η κατασταση αυτη .. 


Όταν λες ατμίζω αρκετά, πόσα ml κάνεις την ημέρα?

Έχε υπόψιν σου, πως η διάρκεια ζωής της αντίστασης δεν είναι ανάλογη -μόνο- του χρόνου, αλλά και -κυρίως- των ml που καταναλώνεις.


3 γεμισματα/μερα τα κανω μπορω να πω... 

Αποσυνδεδεμένος karga

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9432 στις: Αυγούστου 29, 2017, 17:35 »
Γειά σας, είμαι καπνιστής και ενδιαφέρομαι να αρχίσω το άτμισμα. Τσιγάρα καπνίζω ελληνική κασετίνα περίπου μισό πακέτο τη μέρα. Ενδιαφέρομαι να ακούσω τις προτάσεις σας για συσκευές , ατμοποιητές και υγρά. Μου έχουν κάνει εντύπωση  κάποια βιντεάκια από το youtube που δείχνουν χρήστες να βγάζουν μεγάλα ντουμάνια ατμού και θέλω να μάθω τί σχετικός εξοπλισμός απαιτείται για το συγκεκριμένο εφέ. Θέλω να αγοράσω από κατάστημα εντός Αθηνών, όχι παραγγελιά από internet ή εξωτερικό. Για υγρά,  δεν με ενδιαφέρει κάτι έντονο ή εξωτικό σε γεύση - άρωμα, προτιμώ αν είναι δυνατόν να πλησιάζει το συμβατικό τσιγάρο. Ευχαριστώ.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9433 στις: Αυγούστου 29, 2017, 17:56 »
Ως νέος ατμιστής θα πρότεινα να ξεκινήσεις με κάτι απλό και φτηνό για να δεις κατ' αρχάς ότι μπορείς να ανταλλάξεις τον τρόπο που παίρνεις νικοτίνη σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο.


Υπάρχουν πάρα πολλά "αρχικά πακέτα" υποψηφίων νέων ατμιστών, αλλά ουδεμία σχέση με τα σύννεφα που λες -ή δεν θα έπρεπε να έχουν σχέση-.
Άλλος τρόπος ατμίσματος για παραγωγή σύννεφων, άλλος τρόπος για μετάβαση απο κ.τ. στο η.τ. και άρα για νεο ατμιστή.
Εγώ ξεκίνησα πριν 3 χρόνια με ένα τσιγάρο τύπου "στυλό".
Πρώτα και κύρια γιατί δεν ήξερα αν είμαι σε θέση να παρατήσω την διαδικασία του στριψίματος τσιγάρου -που όπως και να το κάνουμε είναι κάτι-, και -κυρίως αυτό- γιατί ως συνηθισμένος να παίρνω τζούρες πρώτα στο στόμα και μετά να την κατεβάζω θα προσομοίωνα τον τρόπο που κάπνιζα και θα ήταν πιο "εύκολη" για εμένα η μετάβαση.

Άρα, εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις έτσι.
Για σύννεφα κλπ, μπορείς να το δεις αφού αποφασίσεις πως το η.τ. είναι για εσένα και σου καλύπτει την ανάγκη για πρόσληψη νικοτίνης.

Υγρό, μόνο με δοκιμή δική σου να αγοράσεις. Αυτό που αρέσει σε εμένα μπορεί να σου φαίνεται αηδία και το αντίστροφο.
Επίσης να το δοκιμάσεις σε παρόμοιο -αν όχι ίδιο- στυλ η.τ. που θα αγοράσεις ώστε να έχεις άποψη πως θα είναι η γεύση του.

Φυσικά αυτή είναι η δική μου γνώμη.

Αν επιμένεις να αποζητάς σύννεφα και άλλα ωραία τέτοια, μπορείς να βρεις φυσικά το κόστος δεν έχει σχέση με το "αρχικό πακέτο" αλλά απαιτείται -χωρίς να είναι υποχρεωτική- και μια κάποια εμπειρία.
Εν τέλει, σε υποψήφιο νέο ατμιστή η συμβουλή μου είναι ότι έγραψα στην αρχή.

:)

[member=21158]scorpio197[/member] ΑΝ καταναλώνεις 30 ml σε 3 ημέρες, τότε καλά κάνει και σου βγάζει καμένο. Θέλει έτσι και αλλιώς στα 30ml -μην σου πω και νωρίτερα, ή όταν σου βγάλει καμένο πράγμα που το κάνει δλδ, δεν έχεις παράπονο- η αντίσταση. Άποψή μου φυσικά αλλά θυμάμαι σε τόσο την άλλαζα και εγώ όταν είχα ξεκινήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2017, 18:05 από Π. Σκουλουδάκης »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9434 στις: Αυγούστου 29, 2017, 22:03 »
χαχα ... ειμαι η αληθεια ειναι θεριακλου οπως λες ... το ατμιζω μανιωδως το παραδεχομαι να μου φυγει η καψα του κτ .
αλλα μετα κανω ωρα να το ξαναπιασω... .

οταν παντως ανεβαζω W που ανεβαζει αυτοματα και τα V ... καιγεται πιο ευκολα...λες και ακουω το 'τσαφ'..
'τσαφ' βεβαια ακουω και σε αυτες τις ρυθμισεις ..

Θα προσπαθησω να το παρω λιγο πιο χαλαρα και να το αφηνω στην ησυχια του ...
απλως αρχιζε και μου την δινει η κατασταση αυτη ..
επίσης καλύτερα να ανεβάσεις νικοτίνη για να μην τραβάς συνέχεια και να καλύπτεσαι με λιγότερα ml ημερησίως.
Νομίζω έχουν και 18 άρα στα liqua (βεβαια δεν είμαι σίγουρος γιατί έχω 2 χρόνια να πάρω :P)

...επίσης... μπορείς να πάρεις την 1ohm αντι την 1.5 που έχει καλύτερο ατμιστικό αποτέλεσμα και να μην ανεβάσεις νικοτίνη.
Υπάρχουν και 0.75 με σαφώς ανώτερη τζούρα.
υποθέτω έχεις κάτι σε GS Tank, GSair M ή MS .... ?  

Ps
τώρα είδα και την φωτογραφία που ανέβασες.... ανέβασε βαττ στα 10 - 11 ... και τζούρες μέχρι 2-3 μαζεμένες και παύση 1 λεπτού για τις επόμενες....

πάντως έχω ακούσει γνωστούς για προβληματικές αντιστάσεις 1.2 και 1.5  εδώ και 2 μήνες αλλά απο συγκεκριμένα μαγαζιά.
δεν γνωρίζοω απο που ψωνίζεις και δεν μπορώ να πάρω όρκο...

λαστ μπατ νοτ λιστ ...αυτο που σου είπε και ο CPBAROQUE ....ξέχνα τα βολτ....βαττ κοίτα...



Γειά σας, είμαι καπνιστής και ενδιαφέρομαι να αρχίσω το άτμισμα. Τσιγάρα καπνίζω ελληνική κασετίνα περίπου μισό πακέτο τη μέρα. Ενδιαφέρομαι να ακούσω τις προτάσεις σας για συσκευές , ατμοποιητές και υγρά. Μου έχουν κάνει εντύπωση  κάποια βιντεάκια από το youtube που δείχνουν χρήστες να βγάζουν μεγάλα ντουμάνια ατμού και θέλω να μάθω τί σχετικός εξοπλισμός απαιτείται για το συγκεκριμένο εφέ. Θέλω να αγοράσω από κατάστημα εντός Αθηνών, όχι παραγγελιά από internet ή εξωτερικό. Για υγρά,  δεν με ενδιαφέρει κάτι έντονο ή εξωτικό σε γεύση - άρωμα, προτιμώ αν είναι δυνατόν να πλησιάζει το συμβατικό τσιγάρο. Ευχαριστώ.
Οπώς σου είπε κι ο φίλος Π. Σκουλουδάκης, μπορείς να δοκιμάσεις με κάτι απλό στην αρχή να δειςπως σου κάθεται.
Χαμένο δεν θα πάει.
Σε αυτή την κατηγορία πιστεύω μ' ένα στυλ pockex aspire θα έχεις και χτύπημα και γεύση και ντουμανάκι αρκετό.
Αλλιώς πας σε κατηγορία eleaf pick + cubis2 και μια ακόμη πρόταση δοκιμασμένη...pico Eleaf + Ferotank2 Fumy.
O Ferotank ειναι δυνατό εργαλείο κι εκτόςτις δικές του παίρνει και του Melo.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2017, 12:51 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64356 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124047 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias