vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

406 επισκέπτες, 10 χρήστες
bluegeorge, manoslykos, dkostas, Jorge, maprix, tibolaso, grag, dvelev, tasos1976, Lazy Dog

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Knop29

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9360 στις: Ιουλίου 20, 2017, 16:16 »
Να σαι καλα φιλε μου. Ησουν κατατοπιστικοτατος.

Αποσυνδεδεμένος Valadiskal

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9361 στις: Ιουλίου 21, 2017, 21:54 »
Με διαφορετικο υγρο αλλαζουμε και αντισταση/κεφαλη?H με την ιδια κεφαλη τοποθετουμε αφοβα διαφορετικο υγρο οταν τελειωσει το αλλο.

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9362 στις: Ιουλίου 21, 2017, 22:02 »
Καλύτερα αλλάζεις ατμοποιητη ή ατμιζεις λιγο σκέτη βάση (εάν δεν έχεις αλλον).
Τα διαφορετικa υγρά στο πρώτο μλ θα μπλεχτουν μεταξύ τους και το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα καλό...
Μπορείς να αλλάξεις και αντίσταση αλλά λίγο τραβηγμένο μου ακούγεται.
(Btw το αφοβα ειναι τρειντμαρκ εδω μέσα  :laugh1:)

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9363 στις: Ιουλίου 21, 2017, 22:04 »
Σαφώς και αλλάζεις κεφαλή. Το βαμβάκι (κυρίως) αλλά και το υπόλοιπο σώμα της κεφαλής έχουν υγρό απο το προηγούμενο, οπότε με το νέο θα βγει ότι να 'ναι (υποθέτω αλλαγή εννοείς άλλο είδος υγρού, όχι απλά γέμισμα με το ίδιο). Παλιά σε καταστάσεις αποκλεισμού ;) δοκίμασα να "ξεπλύνω" κεφαλές με καθαρό οινόπνευμα για 10-15', στέγνωμα, άτμισμα 1ml σκέτη βάση (οποιαδήποτε αναλογία) και στη συνέχεια νέο υγρό. Δεν είχε σχέση με μια καινούργια κεφαλή, αλλά τη δουλειά μου στην ανάγκη την έκανα.

Αποσυνδεδεμένος Valadiskal

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9364 στις: Ιουλίου 21, 2017, 22:14 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις  ;D Ακριβως εννοω εντελως διαφορετικο υγρο οχι γεμισμα με το ιδιο.Οποτε οταν τελειωσει αυτο και βαλω διαφορετικο θα κανω και την αλλαγη (η συσκευη μου ειναι απλη ειναι το ego plus nobacco οποτε ενα ανταλλακτικο ειναι μονο για αλλαγη).

Αποσυνδεδεμένος divinitygr

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9365 στις: Ιουλίου 26, 2017, 10:07 »
Καλημερα παιδια,
θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με καποιες απλες αποριες στις οποιες δε μπορω να βρω απαντηση.

Κατ αρχην θα πρεπει να ζητησω συγνωμη, τοσο για το μεγεθος του κειμενου που ισως κουρασει
αλλα και διοτι σιγουρα οι περισσοτερες εχουν απαντηθει αλλα δε τις βρισκω και ειμαι στα χαμμενα.

Λοιπον, ας ξεκινησουμε απο τα βασικα.
Τελευταια φορα ατμισα 5+χρονια πριν, ειχα το ego-t, και απο τοτε εχουν αλλαξει πολλα πραγματα απ οτι βλεπω
( οποτε οποιαδηποτε συμβουλη η οδηγος που μπορειτε να μου δωσετε ειναι ευπροσδεκτη καθως αυτα που ηξερα ισως να μην ισχυουν πλεον )
Πριν λιγες μερες δοκιμασα ξανα σε ego a1 φιλου, το ερωτευτηκα και πηρα ενα, καμια σχεση με το ego-t.

Οι αποριες μου δημιουργουνται στα υγρα.
Εψαξα να βρω κατι φθηνο και καλο ( οπως ολος ο κοσμος ) με γευση menthol
καθως σε κανονικο τσιγαρο στριβω καπνο απο πουρακια lm κοκκινο και χρησιμοποιω χαρτακια γλυκοριζας και φιλτρακια με τετοια γευση.
( δε μου αρεσει η μυρωδια του κτ και αηδιαζω καθε φορα που πρεπει να το κανω διαφορετικα για λογους ανωτερας βιας )

Επεσα πανω σε pink fury, 100ml μπουκαλακι, με επιλογη νικοτινης ( πιστευω με 6mg ειμαι οκ ), mentol και φθηνη τιμη. Χαρακτηριζετε βαση
Ειδα πως ως δια μαγειας ο εμπορος που τα διεθετε online στην Ελληνικη αγορα ειναι απο την πολη μου, οποτε τηλεφωνησα.
Η κοπελα που απαντησε με ενημερωσε πως το συγκεκριμενο δε υπαρχει πλεον καθως ειναι παρανομο ( !!! ) επειδη αλλαξαν οι νομοι.
Μια βοηθεια εδω παρακαλω ? Το παρανομο που ειναι σε αυτη μου την επιλογη ?

Συνεχισα την αναζητηση και εντοπισα το white label της pink mule το οποιο εχει τα ιδια χαρακτηριστικα και μπορω να το παραγγειλω online.
Δυστυχως Ελλαδα δε μπορω να το βρω, ενω ολα τα υπολοιπα label της εταιριας κυκλοφορουν κανονικα. Δε ξερω το λογο.

Αν το παρω, θα παρανομησω ? Θα περασει τελωνειο ( Απο Ισπανια ερχονται αν δε κανω λαθος οποτε λογικα οχι, σωστα ? )
Θα μου το κρατησουν ? Θεωρειτε και αυτο νικοτινουχα βαση. Μπορω να την ατμισω μονη της η πρεπει να τη σπασω ?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις και ζητω συγνωμη αν κουρασα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9366 στις: Ιουλίου 26, 2017, 10:54 »
Με τη νέα νομοθεσία  (Ν. 4419/2016), τα υγρά αναπλήρωσης επιτρέπεται να πωλούνται σε συσκευασίες όχι μεγαλύτερες των 10ml. Επίσης δεν επιτρέπεται πλέον η πώληση υγρών με περιεκτικότητα νικοτίνης μεγαλύτερη των 20mg/ml. Όσον αφορά τις βάσεις, ισχύουν τα ίδια που ισχύουν και για τα υγρά αναπλήρωσης. Όσον αφορά την PG και VG από το φαρμακείο, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός καθώς η κύρια χρήση τους δεν είναι το άτμισμα.
Από την έναρξη ισχύος του Ν. 4419/2016, την 20η Σεπτεμβρίου 2016 δηλαδή, απαγορεύεται σε οποιοδήποτε κράτος-μέλος της ΕΕ να πωλεί λιανικώς ατμιστικά είδη προς Έλληνες καταναλωτές. Στην πράξη βέβαια μέχρι στιγμής δεν έχουμε δεί να εφαρμόζεται πλήρως η συγκεκριμένη απαγόρευση αφού αρκετά καταστήματα τόσο της ΕΕ όσο και εκτός αυτής εξακολουθούν να στέλνουν κανονικά ατμιστικά είδη. Ωστόσο πρέπει να επισημανθεί ότι από την 1.1.2017, με την επιβολή πλέον του ειδικού φόρου κατανάλωσης, είναι ενδεχόμενο να δούμε ανα πάσα στιγμή την εφαρμογή των διατάξεων περί λαθραίας εισαγωγής όσον αφορά τον αγοραστή.

Αποσυνδεδεμένος divinitygr

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9367 στις: Ιουλίου 26, 2017, 11:15 »
Σ ευχαριστω για την απαντηση :)

Οποτε να υποθεσω οτι το " παρανομο " που ειπαν αφορα το οτι ζητησα 100ml και οχι 10, σωστα ?
Πως ειναι δυνατον ομως να πωλειτε πχ το black label που ειναι επισης 100ml και οχι το white ?
Το οτι θεωρειτε βαση και οχι ετοιμο προς καταναλωση δε παιζει ρολο ? Να το ατμισω ως εχει μπορω ?
Επισης, υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα αν τελικα παραγγειλω απ εξω ?
( πχ. Μπορουν να με χαρακτηρισουν λαθρεμπορα για 300ml η να μου κρατησουν το δεμα ? )

Μια παραγγελια τετοια μου κοστιζει περιπου 20ε με μεταφορικα, τη στιγμη που στην Ελλαδα με 20ε παιρνω 4 x 10ml

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9368 στις: Ιουλίου 26, 2017, 11:35 »
Σε συσκευασίες των 100ml επιτρέπεται να πωλούνται ξεχωριστά μόνο η VG και η PG (όχι μίξεις αυτών). Και στις δύο περιπτώσεις είναι απαραίτητο να είναι μηδενικής περιεκτικότητας σε νικοτίνη. Η white label που αναφέρεις είναι μίξη PG/VG (VG60/PG40%) και ως τέτοια απαγορεύεται να πωλείται σε συσκευασίες μεγαλύτερες των 10ml....ακόμα και αν δεν περιέχει νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9369 στις: Ιουλίου 26, 2017, 11:45 »
Η εισαγωγή έτοιμων υγρών ή βάσεων (και όχι σκέτης VG ή PG), με ή χωρίς νικοτίνη, παραβαίνει δύο Νομοθεσίες: αυτήν που ορίζει ότι απαγορεύεται το διασυνοριακό τους εμπόριο και αυτήν που επιβάλλει ΕΦΚ. Σκέτη VG ή PG χωρίς νικοτίνη, μπορείς να προμηθευτείς ελεύθερα και σε ότι ποσότητα θες.

Αποσυνδεδεμένος divinitygr

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9370 στις: Ιουλίου 26, 2017, 12:29 »
Δε καταλαβαινω το σκεπτικο της αποφασης...
Αν ειναι να παρω σκετη vg, σκετη pg, νικοτινη και αρωμα για να κανω μειξη, δε κανουμε δουλεια.
Ξεφευγει πολυ σε χρηματα, τουλαχιστον για τα δικα μου οικονομικα δεδομενα.
Σας ευχαριστω για την τοποθετηση, μου λυσατε αρκετες αποριες

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9371 στις: Ιουλίου 26, 2017, 12:38 »
Να σαι καλά φίλε μου. Και πίστεψέ με, όλη η ατμιστική κοινότητα προσπαθεί να αντιμετωπίσει αυτή την κατάσταση ανά την Ευρώπη...

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9372 στις: Ιουλίου 26, 2017, 12:43 »
Δε καταλαβαινω το σκεπτικο της αποφασης...
Αν ειναι να παρω σκετη vg, σκετη pg, νικοτινη και αρωμα για να κανω μειξη, δε κανουμε δουλεια.
Ξεφευγει πολυ σε χρηματα, τουλαχιστον για τα δικα μου οικονομικα δεδομενα.
Σας ευχαριστω για την τοποθετηση, μου λυσατε αρκετες αποριες
Αν όμως ξαναδείς το θέμα από πιο κοντά, θα διαπιστώσεις ότι η ενασχόληση με DIY υγρά, θα σου έλθει πιο φτηνά από τη χρήση έτοιμων υγρών αναπλήρωσης. Αν βέβαια είσαι πρόθυμος να ασχοληθείς με DIY.
Ειδικά αν η προμήθεια προπυλενογλυκόλης (pg) και γλυκερίνης (vg) γίνει από το εμπόριο (πχ φαρμακείο) το κόστος πέφτει σημαντικά.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9373 στις: Ιουλίου 26, 2017, 12:51 »
Νομίζω πως είναι ήδη στο περίπτερο...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9374 στις: Ιουλίου 26, 2017, 14:20 »
εγώ θα ήθελα να προτέψω τους νέους ατμιστές να ασχοληθούν λίγο πιο ενεργά με την παρασκευή δικών τους υγρών. Σίγουρα δεν είναι τόσο εύκολο (στην αρχή) όσο να ατμίζεις έτοιμα, ή να πας στο περίπτερο, αλλά η ωφέλεια στην υγεία και στην τσέπη θεωρώ ότι αξίζουν και μια μικρή προσπάθεια.
Πλέον υπάρχουν και πολλά υγρά shake and vape, που με την προσθήκη βάσης και νικοτίνης είναι έτοιμα για άτμισμα και αρκετά πιο οικονομικά από τα έτοιμα υγρά.
Οι επιλογές υπάρχουν διαθέσιμες, λίγη ενασχόληση θέλει. Ότι έρχεται έτοιμο στο πιάτο κοστίζει...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279231 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias