vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

413 επισκέπτες, 4 χρήστες
Aoratix, manoslykos, Jorge, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9225 στις: Ιουνίου 12, 2017, 14:05 »
Γιώργο, η κοινή λογική έχει το μειονέκτημα ότι δεν είναι και τόσο κοινή :) πχ ο νέος ατμιστής θα έπρεπε να αναρωτιώταν γιατί να θέλει 3μπαταρο μοντ σε μέγεθος τούβλου και 100+ W για να ατμίσει αλλά αντιθέτως πάει εκεί που τον κατευθύνει ο έμπορος.
Το παράδειγμα που δίνεις για τα W είναι ίδιο με αυτό που είπα και εγώ και συμφωνούμε προφανώς.
Αυτό που λέω (και επιμένω) είναι ότι η κοινή λογική είναι απλά ένας μπούσουλας για όποιον δεν έχει γνώση κάποιου αντικειμένου, ότι δεν μπορεί να υποκαταστήσει την γνώση πάνω σε αυτό το αντικείμενο και ότι δεν αρκεί πάντα για να πάρεις σωστές αποφάσεις.

Μια χαρά κόβεις το τσιγάρο και με μονοψήφια watt, ακόμα και χωρίς να μάθεις ποτέ τι είναι το watt και πόσα δίνει η συσκευή σου.

By the way, είμαστε στο "ερωτήσεις νέων μελών".
Βεβαίως και το κόβεις και χωρίς να μάθεις τίποτα, απλά τότε αγοράζεις ότι σου πασάρει ο έμπορος και θεωρείς ότι η σωστή χρήση είναι μέχρι 5V :)
Πιστεύεις ότι η συζήτηση μας δεν έχει να κάνει με σχετικές απορίες που έχουν τα νέα μέλη?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2017, 14:17 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9226 στις: Ιουνίου 12, 2017, 14:33 »
Αναφέρθηκε κάπου ότι πάνω από 80W το άτμισμα χάνει το νόημά του, που είναι η διακοπή του καπνίσματος.
Εγώ βάζω το όριο στα 30, τα 80 μου φαίνονται πολλά, πόσω δε μάλλον τα 200 του φίλου με το μοντ που υπερθερμαίνεται.
Έχω ένα ego AIO, υπολογίζω ότι ατμίζω στα 10W, τα 200W μου ακούγεται ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ, μιλάμε για εργοστάσιο όχι για  η.τ. :)).

Τέσπα όπως και να 'χει, είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να φτάνει τέτοιες θερμοκρασίες, να το πας πίσω και να δοκιμάσεις ένα άλλο ίδιο μπροστά τους στο κατάστημα να δεις αν συμβαίνει το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9227 στις: Ιουνίου 12, 2017, 14:56 »
Ένα Smart με 2000 κυβικά είναι αδιανόητο.

Ένα Land Rover με 2000 κυβικά, ίσα που κουνιέται.

Και τα δύο σε πάνε στο ίδιο μέρος και με το ίδιο νόημα.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9228 στις: Ιουνίου 12, 2017, 14:58 »
...να συμπληρωσω, πως κ τα δυο θελουν οπωσδηποτε κατηφορο.  :tongue_smilie:


smart

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9229 στις: Ιουνίου 12, 2017, 15:10 »
Βεβαίως και το κόβεις και χωρίς να μάθεις τίποτα, απλά τότε αγοράζεις ότι σου πασάρει ο έμπορος και θεωρείς ότι η σωστή χρήση είναι μέχρι 5V :)

Πιστεύεις ότι η συζήτηση μας δεν έχει να κάνει με σχετικές απορίες που έχουν τα νέα μέλη?
Αναφέρομαι σε τύπου ΑΙΟ όπως του panoss ή τις κλασικές eGo.

Αν πιστεύετε πως βοηθάτε με το να ανακινείτε ένα θέμα από τις 29/5 για να κάνετε επίδειξη γνώσεων περί ισχύος και συρμάτων, παρακαλώ συνεχίστε. Εγώ δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

Καλό απόγευμα.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9230 στις: Ιουνίου 12, 2017, 15:26 »
Δηλαδή, είναι οκ να πουλάνε σε κάθε νέο mod που ξεκινάει από 100w αρκεί να του εξηγήσουν όλη την εφαρμογή του νόμου του ωμ? (Δε νομίζω να κάτσει κανένας να τα ακούσει όλα αυτά για αυτό και δεν το κάνουν). Εγώ σαν νέος πιστεύω δεν είναι σωστό. Πάει ένας νέος και σου ζητάει ντουμάνι. Στα 40w δεν θα το βρει με εργοστασιακό sub ohm? Οκ, καταλαβαίνω ότι ως πωλητές δεν είναι και βλάκες να του πούνε πάρε Πίκο και ναυτιλο, κάνε τη δουλειά σου. Αλλά, το να του πουλάνε τριμπάταρο, που η μόνη του χρησιμότητα είναι η καγκουριά, είναι ανευθυνότητα. Ποιος θα του πει αν θα βάλει μπαταρίες σε σειρά η παράλληλα, ότι πρέπει να είναι παντρεμένες. Το παιδί δεν είχε συνειδητοποιήσει καν τη διαφορά στην κατανάλωση. Κλείνοντας, αν και ίσως είμαι πολύ άπειρος για να μιλάω, πρέπει να πω πως κάποια παραπάνω σχόλια είναι τουλάχιστον άστοχα. Αν έμπαινα σε αυτό το λήμμα, όταν έψαχνα σετ θα καταλάβαινα ότι οι ego είναι το ζασταβα και θα μπορούσα να βρω καλύτερη ποιότητα στην ΙΔΙΑ ασφάλεια αρκεί να έπαιρνα τριμπαταρο με ένα μπουρι αποπανω. Θα το είχα παρατήσει το άθλημα ηδη

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9231 στις: Ιουνίου 12, 2017, 15:37 »
καλό επίσης είναι να διαβάζουμε τι ακριβώς έχει γράψει ο φίλος που είχε το πρόβλημα...
μοντ με ενωματωμένη μπαταρία πήρε (200W) που το δίνουν σετ με ατμοποιητή που οι αντιστάσεις του
δουλέυουν απο 100 - 300  βαττ...
προφανώς όλοι κάπου έχετε δίκιο...και προφανώς πρόκειτε για καραμπινάτη καγκουριά....
:)

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9232 στις: Ιουνίου 12, 2017, 15:40 »
Σωστός, το είχα διαβάσει όταν το έγραψε αλλά ξέχασα ότι ήταν ενσωματωμένη :idiot1:. Δεν αλλάζει η ουσία, βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9233 στις: Ιουνίου 12, 2017, 15:42 »
 Ο φιλος που εδωσε καποιες διευκρινησεις ειπε οτι ατμιζει ενα χρονο και πηρε το συγκεκριμενο σετ επειδη ηθελε ντουμανι.
 Προφανως λοιπον δεν προκειται για εντελως απειρο αμιστη που μπηκε σε ενα μαγαζι για να ξεκινησει το η.τ., για την ακριβεια δεν γνωριζουμε καν εαν η αγορα εγινε μετα απο συζητηση με τον εμπορο η ηλεκτρονικα.

 Αν καποιος ατμιζει σε τετοια βατ, ας μας πει εαν ειναι φυσιολογικο αυτο που λεει, οτι μετα απο μερικες τζουρες δεν μπορεις να το αγιξεις, εμενα παντως μου ακουγεται σαν να μην παει κατι καλα με το σετακι, δεν μπορει να δουλευεται εντος των οριων και να εχει τετοια συμπεριφορα.

 Κατα τα αλλα, η σκοπιμοτητα των απειρων βατς και των τριμπαταρων τερατων κλπ ειναι στην κριση του καθενος, αλλος θελει να περπατα συντηρητικα, αλλος να ανεβαζει τα πραγματα στα ορια.

 Νομιζω παντως οτι κοινη παραδοχη ειναι οτι οσο ανεβαινουν τα βατ, τοσο ανεβαινει ο (οποιος)κινδυνος για τον χρηστη, σε περιπτωση αστοχιας της συσκευης.(ειτε δικου του σφαλματος).

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9234 στις: Ιουνίου 12, 2017, 16:42 »
να με συγχωρέσεις δέσποτα... αλλά έχω τις αμφιβολίες μου για το ένα χρόνο ατμιστής....
επειδή μετά απο πίεση ερωτήσεων το πέταξε....
τέλος πάντων δεν έχει να κάνει αυτό....όσο το ότι οι πιθανότητες να ήταν προβληματικό ή να έγινε λάθος χρήση
είναι 50/50
δεν είχαμε και νεώτερα να μάθουμε κι εμεις :)

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9235 στις: Ιουνίου 12, 2017, 17:01 »
Όταν αγόρασα το ΑΙΟ (πριν ένα μήνα, αρχές Μαίου) ο πωλητής μου είχε δώσει να δοκιμάσω 6-7 μοντ με ατμοποιητές απάνω και το ΑΙΟ.
Αν κρίνω από το μέγεθος, κάποια από τα μοντ πρέπει να απέδιδαν σεβαστά βατ.
Σαν αρχάριος όμως στο άτμισμα, δεν κατάλαβα καμία διαφορά ανάμεσα στο ΑΙΟ και στα 'τερατώδη' μοντ.
Το είπα στον πωλητή ότι δεν βλέπω τι διαφορετικό προσφέρει το καθένα, όλα ίδια μου φαίνονται, αν μου 'κλεινες τα μάτια δεν θα 'ξερα ποιο ατμίζω, ενώ στο vaping.gr γράφουνε ότι αυτός είναι καλύτερος, αυτός χειρότερος, αυτός σε χτυπάει, ο άλλος σου τη δίνει ο παράλλος σε βαράει κλπ. Μου απάντησε ότι για να καταλάβεις διαφορές πρέπει να 'σαι έμπειρος ατμιστής.
Οπότε, ξαναπέρασα ένα γύρο όλα τα μοντάκια του, επιβεβαίωσα ότι 'όλα ίδια είναι' και κατέληξα στο ΑΙΟ :laugh1:.
Αν όντως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο 'Zastava' (AIO) και τις 'Mercedes' (μοντάκια + ατμιστής των 70, 100 ή παραπάνω ευρώ), εγώ δεν κατάφερα να την διαπιστώσω.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9236 στις: Ιουνίου 12, 2017, 17:14 »
κοίτα... όλοι μπάλα παίζουν.... άλλοι τοπικό...κιάλλοι τσου λου :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος panoss1972

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9237 στις: Ιουνίου 12, 2017, 17:21 »
Μα αυτό ήταν το πρόβλημά μου, ότι δεν είδα δύο ειδών 'πρωταθλήματα', αλλά ένα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9238 στις: Ιουνίου 12, 2017, 17:39 »
Αν όντως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο 'Zastava' (AIO) και τις 'Mercedes' (μοντάκια + ατμιστής των 70, 100 ή παραπάνω ευρώ), εγώ δεν κατάφερα να την διαπιστώσω.

Δεν είναι το ένα Ζastava και το άλλο Mercedes. Δεν είναι το ένα καλύτερο από το άλλο. Είναι διαφορετική η δουλειά τους. Αν θές κάτι μικρό οικονομικό, εύκολο και δεν είσαι έμπειρος δεν θα πάρεις Land Rover. Αν έχεις μεγάλο φορτίο να κουβαλήσεις, δεν μπορείς να πάρεις Smart και να περιμένεις να έχει απόδοση.

To τερματίσαμε με τα αυτοκίνητα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9239 στις: Ιουνίου 12, 2017, 17:54 »
Μα αυτό ήταν το πρόβλημά μου, ότι δεν είδα δύο ειδών 'πρωταθλήματα', αλλά ένα.
....μα αν δεν έχεις ξαναδεί και δεν γνωρίζεις το ποδόσφαιρο και σε βάλουν σε μια αλάνα
να κάτσεις τέρμα και σου σουτάρουν εναλλάξ ποδοσφαιριστές Γ εθνικής και οι
ρονάλντο, ινιέστα, και σουάρεζ....πάλι δεν θα καταλάβεις την διαφορά....
αυτή όμως θα υπάρχει.... :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124047 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias