vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

386 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, manoslykos, stamatisgr, tony1976, Doubt, Milarepa

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9150 στις: Μαΐου 09, 2017, 17:36 »
Παρακαλούνται οι Sam89 και aproximos , να αποσυντονιστούν.  ;D

Αποσυνδεδεμένος aproximos

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9151 στις: Μαΐου 09, 2017, 20:48 »
Παρακαλούνται οι Sam89 και aproximos , να αποσυντονιστούν.  ;D
Δηλαδή??

Αποσυνδεδεμένος Angelina

  • 3
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9152 στις: Μαΐου 11, 2017, 22:05 »
Καλησπέρα και από μένα,

δε ξέρω αν είναι λόγω κούρασης αλλά δε μπορώ να βρω το κουμπί για να ανοίξω καινούργιο θέμα. :)) Anyway, η ερώτησή μου έχει να κάνει με τον θηλασμό σε συνδυασμό με άτμισμα. Όταν πρωτοέμαθα ότι ήμουν έγκυος όλο χαρά πήγα και αγόρασα υγρά χωρίς νικοτίνη, βλέποντας όμως ότι δεν υπάρχουν έρευνες, το άφησα και αρκέστηκα στο να καπνίζω 2 τσιγάρα την ημέρα περίπου. 

Τώρα με το μωρό και με δουλειά και τρέξιμο όλη μέρα, έχοντας συζητήσει με την παιδίατρο συνεχίζω την ίδια κατάσταση, αφήνοντας 2-3 ώρες να περάσουν μέχρι να ξαναθηλάσω. Θέλω όμως να ξαναγυρίσω στο άτμισμα και αναρωτιόμουν αν υπάρχουν έρευνες.. 

Επίσης με εκνευρίζει απίστευτα η άγνοια του κόσμου και η ημιμάθεια που κυκλοφορεί σε άρθρα, ντόπια και του εξωτερικού, που στην ουσία παρουσιάζουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο σαν κανονικό τσιγάρο, συσκευή εισπνοής νικοτίνης. 

Αυτά από μένα. Ευχαριστώ ::) 

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9153 στις: Μαΐου 11, 2017, 22:23 »
Γενικά κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης και του θηλασμού απαγορεύονται ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως οι ουσίες. Από εκεί και πέρα εκατομμύρια φορές καλύτερα να έκανες 2-3ml ανά ημέρα, κι ας ήταν και 18mg/ml το υγρό (που λέει ο λόγος) από τα 2 τσιγάρα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9154 στις: Μαΐου 11, 2017, 23:05 »
Καλωσόρισες Angelina! :D

Δεν μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα γιατί πρέπει πρώτα να έχεις συμπληρώσει κάποιο αριθμό μηνυμάτων, αν δεν κάνω λάθος 50.

Δυστυχώς στο πρόβλημά σου δεν θα βρεις απάντηση από εμάς, θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου. Δεν υπάρχουν επαρκείς μελέτες για τις μακροχρόνιες επιπτώσεις του ατμου, πόσο μάλλον κατά την ευαίστητη περίοδο του θηλασμού.

Λίγη ακόμη υπομονή θα χρειαστείς. ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9155 στις: Μαΐου 11, 2017, 23:14 »
Καλώς μας ήλθες όντως!

Κατά πρώτον, για να ανοίξεις νέο θέμα, πρέπει να έχεις 5+ ποστ. Αν και αν ρίξεις μια ματιά, μάλλον θα βρεις σχεδόν ότι ψάχνεις.

Όσον αφορά το θηλασμό:

Σαν Τρύφωνας, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ChristosN. Σαν μη ιατρός όμως, θα συμφωνήσω απόλυτα με την ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ. Όσο και αν διαφωνώ με οποιονδήποτε γιατρό επιτρέπει το κάπνισμα έναντι του ατμίσματος σε περιόδους εγκυμοσύνης-λοχείας-θηλασμού, δεν έχω εγώ την ευθύνη για τους ασθενείς των. 

Ο γιατρός σου έχει την ευθύνη για σένα, αυτόν θα πρέπει να ακούσεις. Και όχι τον οποιοδήποτε σε οποιοδήποτε φόρουμ, ομάδα, αίρεση ή δεν ξέρω εγώ τι.

Αποσυνδεδεμένος Angelina

  • 3
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9156 στις: Μαΐου 11, 2017, 23:46 »
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Μαρία - Νεφέλη,  με κάλυψες, σε ευχαριστώ πολύ! :) 

Κατα δεύτερο, γνωρίζω τι δεν πρέπει να κάνεις κατά την εγκυμοσύνη/θηλασμό, όπως επίσης και ότι δεν ακολουθούν όλοι οι γιατροί την ίδια γραμμή αναφορικά με το τσιγάρο. Όσο για το άτμισμα, οι περισσότεροι είτε λόγω άγνοιας είτε πράγματι λόγω απουσίας ερευνητικών ευρημάτων το αποκλείουν.

Αν διαβάσετε προσεκτικά το post μου όμως, θα δείτε ότι δε ζήτησα να μου πείτε τι να κάνω, απλά περιέγραψα την κατάσταση για να σας δώσω μία εικόνα, και ρώτησα αν γνωρίζετε για την ύπαρξη σχετικών ερευνών.

Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 
:)  

 


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9157 στις: Μαΐου 11, 2017, 23:49 »
Να είσαι καλά. Και ελπίζω να υπάρχει και κάτι πιο επίσημο όσον αφορά το θηλασμό και σχετικά γρήγορα!

Αποσυνδεδεμένος Angelina

  • 3
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9158 στις: Μαΐου 12, 2017, 00:06 »
Χλωμό το βλέπω Cruiser. 

Αν κάνετε μία γρήγορη έρευνα online θα δείτε ότι το άτμισμα αντιμετωπίζεται σαν το τσιγάρο ή σαν τα nicotine patches ή τις τσίχλες νικοτίνης, πράγμα το οποίο προφανώς δεν ισχύει, καθώς μπορείς να πάρεις υγρό χωρίς νικοτίνη, όπως και χωρίς PG σε περίπτωση που παίζει αλλεργία. 

Όσο για τις άλλες ουσίες που δημιουργούνται με το ηλεκτρονικό (φορμαλδεϋδη κτλ), αυτό ήταν η αφορμή για να γράψω στο φόρουμ γιατί νωρίτερα διάβασα το σχετικό άρθρο και πάνω στην κουβέντα με συγγενή-φανατικό άτμιστη μου το πρότεινε.

Αυτό στο οποίο συμφωνούν όλα τα άρθρα που έχω διαβάσει για τον θηλασμό σε σχέση με το τσιγάρο, είναι ότι τα οφέλη του θηλασμού είναι τόσα πολλά που υπό μία έννοια προτιμότερο είναι να κρατήσεις μία συντηρητική ισορροπία σαν αυτή που σας περιέγραψα παρά να έχεις να αντιμετωπίσεις τη στέρηση και/ή να αναγκαστείς να διακόψεις τον θηλασμό. 

Ακολουθώντας αυτό το σκεπτικό και διαβάζοντας ότι το άτμισμα είναι 95% λιγότερο βλαβερό -κάπως το διάβασα σε ένα άρθρο σας- κάποιος πολύ εύλογα θα συμπεράνει ότι είναι προτιμότερο από το κάπνισμα. 

Αυτά είχα στο μυαλό μου λοιπόν όταν έγραφα το πρώτο μου ποστ εδώ. Ότι θα ήταν πολύ λογικό να έχουν γίνει έρευνες πάνω στο θέμα, που θα μας γλύτωναν από προβληματισμό και από παγωμένες βεράντες τον χειμώνα. :) 

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9159 στις: Μαΐου 12, 2017, 09:41 »
καλημερα σας! θα ηθελα να αναφερω κατι δεν ξερω αν ειναι το σωστο σημειο να το γραψε. Αρχικα οπως ειχα αναφερει σε ιδιο ποστ εχω ενα "απλο" η.τ. και συγκεκριμενα modaki eleaf aster 75 και ατμοποιητη gs air m. Συνηθως βαζω αντιστασεις 1.5. Χθες μου εδωσε ενας γνωστος μου "http://imgur.com/a/GBjbC" "http://imgur.com/a/vMgTQ" αυτο εδω το υγρο της hexocell 50-50 με 40mg/ml νικοτινη. Στην αρχη μου φανηκε οκ αλλα μετα το βρηκα πολυ βαρυ και με παρα πολυ χτυπημα. Στη συνεχεια  αγόρασα αυτή τη βάση της Ε-liquid 100%vg με νικοτινη 3mg/ml "http://imgur.com/a/6lDNg" . Οταν εβαλα σκετη βαση μετα απο 2-3 τζουρες αρχισε να μην ατμοποιει σωστα το υγρο. Αν και η αντισταση καινουργια, ζητημα αν την εχω 3-4 μερες και εχω καταναλωσει περι τα 6-7ml υγρο. Στο τελος εκανα μια "παρορμητικη κινηση" αφου ειδα οτι δεν τραβαει. Εριξα το ενα υγρο μεσα στο αλλο. Γνωριζει κανεις αν ειναι σωστη κινηση? Η μηπως να το πεταξω και να παρω κατι αλλο? Μηπως φταει η αντισταση π ειναι 1.5 και πρεπει να παω παρακατω? σε συνδιασμο αραιωσης του υγρου ειτε με αγορα σκετης vg ειτε με αγορα αλλων 1-2 υγρων hexocell σαν αυτο που μου εδωσαν για να μη χαλασει η γευση κλπ αλλα να αραιωσει το μειγμα ? Συγνωμη για την ερωτηση μου ισως καποιοι να το κατεχουν τελεια το "αθλημα" αλλα εγω ειμαι αρχαριος ακομα  και πρωτη φορα π πηγα να πειραματιστω βλεπω οτι μου βγηκε σε κακο. Οποιος γνωριζει ας μου δωσει τα φωτα του. Ευχαριστω προκαταβολικα

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9160 στις: Μαΐου 12, 2017, 10:02 »
Καλημέρα και σε σένα! Το πρώτο υγρό της Hexocell που αναφέρεις, ΔΕΝ έπρεπε να το ατμίσεις σκέτο. Έχει πολύ μεγάλη περιεκτηκότητα νικοτίνης. Προσοχή ακόμα και στο πως θα το χειριστείς (επαφή με τα χέρια κλπ).
Το δεύτερο υγρό, μπορείς άνετα να το ατμίσεις και σκέτο αν και θα είναι αρκετά παχύρευστο και θέλει και αυτό αραίωση με pg. Eπίσης, δεν ξέρω τι ποσότητες ανακάτεψες, οπότε δεν μπορώ να σου πως τι περιεκτηκότητα νικοτίνης έχει το υγρό που έφτιαξες. Επόμενες ερωτήσεις σου, καλύτερα να τις κάνεις εδώ

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9161 στις: Μαΐου 12, 2017, 10:03 »
Καλημέρα xarisioa και καλωσόρισες! :)

Από το κείμενό σου δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θα σε βοηθούσε, όμως με ανησύχησε το γεγονός ότι φαίνεται ότι ασχολείσαι με την ιδιοκατασκευή υγρών, χωρίς να έχεις επαρκείς γνώσεις. Ξεκίνα αν θέλεις να διαβάζεις από εδώ:

http://vaping.gr/index.php/topic,2629.0.html

και μπορείς να ρωτήσεις για εξηγήσεις εδώ:

http://vaping.gr/index.php/topic,2308.0.html

ή και σε πιο συγκεκριμένα ενδεχομένως νήματα. Στο μεταξύ θα σου πρότεινα να ατμίζεις έτοιμα υγρά αναπλήρωσης, εωσότου αισθανθείς έτοιμος να δημιουργήσεις τα δικά σου.


Μαζί γράφαμε megst :)

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9162 στις: Μαΐου 12, 2017, 10:08 »
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! η αναμοιξη που εγινε ειναι μισο μπουκαλακι hexocell 5ml δηλαδη 50-50 40νικοτινη σε βαση 100vg 100ml με 3αρα νικοτινη. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω? Αν το αφησω ως εχει και παω σε ποιο μικρη αντισταση (0.7 απο 1.5) για να μην παει χαμενο το υγρο? 
Σιγουρα μετα απο αυτο για να ειμαι ειλικρινης δεν θα ξαναπειραματιστω με υγρα και θα συνεχισω με τα ετοιμα υγρα που εκανα στο παρελθον. Παντως γενικα σαν υγρα απο οσα εχω δοκιμασει ως τωρα με τραβηξαν τα ουδετερα ή η σκετη βαση 50-50 με 12αρα νικοτηνη.

Αποσυνδεδεμένος xarisioa

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9163 στις: Μαΐου 12, 2017, 10:14 »
καλημερα σας! θα ηθελα να αναφερω κατι δεν ξερω αν ειναι το σωστο σημειο να το γραψε. Αρχικα οπως ειχα αναφερει σε ιδιο ποστ εχω ενα "απλο" η.τ. και συγκεκριμενα modaki eleaf aster 75 και ατμοποιητη gs air m. Συνηθως βαζω αντιστασεις 1.5. Χθες μου εδωσε ενας γνωστος μου "http://imgur.com/a/GBjbC" "http://imgur.com/a/vMgTQ" αυτο εδω το υγρο της hexocell 50-50 με 40mg/ml νικοτινη. Στην αρχη μου φανηκε οκ αλλα μετα το βρηκα πολυ βαρυ και με παρα πολυ χτυπημα. Στη συνεχεια  αγόρασα αυτή τη βάση της Ε-liquid 100%vg με νικοτινη 3mg/ml "http://imgur.com/a/6lDNg" . Οταν εβαλα σκετη βαση μετα απο 2-3 τζουρες αρχισε να μην ατμοποιει σωστα το υγρο. Αν και η αντισταση καινουργια, ζητημα αν την εχω 3-4 μερες και εχω καταναλωσει περι τα 6-7ml υγρο. Στο τελος εκανα μια "παρορμητικη κινηση" αφου ειδα οτι δεν τραβαει. Εριξα το ενα υγρο μεσα στο αλλο. Συγκεκριμενα μεσα στα 100ml της βασης εριξα 5ml απο το υγρο της hexocell. Γνωριζει κανεις αν ειναι σωστη κινηση? Η μηπως να το πεταξω και να παρω κατι αλλο? Μηπως φταει η αντισταση π ειναι 1.5 και πρεπει να παω παρακατω? σε συνδιασμο αραιωσης του υγρου ειτε με αγορα σκετης vg ειτε με αγορα αλλων 1-2 υγρων hexocell σαν αυτο που μου εδωσαν για να μη χαλασει η γευση κλπ αλλα να αραιωσει το μειγμα ? Συγνωμη για την ερωτηση μου ισως καποιοι να το κατεχουν τελεια το "αθλημα" αλλα εγω ειμαι αρχαριος ακομα  και πρωτη φορα π πηγα να πειραματιστω βλεπω οτι μου βγηκε σε κακο. Οποιος γνωριζει ας μου δωσει τα φωτα του. Ευχαριστω προκαταβολικα  [κανω μεταφορα του θεματους που εγραψα σε αλλο ποστ]  

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #9164 στις: Μαΐου 12, 2017, 10:19 »
Το τελικό σου υγρό, έχει περιεκτηκότητα γύρω στα 5mg/ml και μπορεί να ατμιστεί.
Για τις άλλες ερωτήσεις σου, καλύτερα να συνεχίσεις στα νήματα που σου δώσαμε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279341 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13308 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4001 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1252 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias