vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

400 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Buliwyf, Lazy Dog, manoslykos, lagoudakis, Jorge, tibolaso

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος ddboss

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8985 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 21:36 »
Ο συνδυασμός  cubιs pro σε joyetech Vtwo mini είναι πολύ καλός για απροβλημάτιστα ατμίσματα. Εαν σου αρέσει το τσιγαρίσιο άτμισμα, πέταξε τις 0,25 και 0,5 και μην ασχολείσαι μαζί τους. Σου προτείνω να χρησιμοποιείς αποκλειστικά τις BF Clapton 1,5 ohm MTL αλλά και τις LVC Clapton 1,5 ohm με τέρμα ανοιχτές τις τρύπες που περνάει το υγρό. Από watt σου προτείνω 13,5 και πάντως όχι πάνω από 15 γιατί μετά αρχίζουν και συμβαίνουν περίεργα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος gianniskouk

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8986 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 21:52 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ισχύει ότι σε χαμηλά Ohm τα σκασίματα είναι φυσιολογικά? Κάπου το διάβασα αυτό αλλά δεν μου φαίνεται λογικό. Πατάω το fire και σε μισό δευτερόλεπτο κάνει το τσαφ. Θα ξαναδοκιμάσω την 1,5 που προτείνεις. ίσως να ήταν πνιγμένη από υγρό. Την έχω για στεγνωμα από το πρωί  :))

Αποσυνδεδεμένος chris 66

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8987 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 22:12 »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8988 στις: Φεβρουαρίου 19, 2017, 22:30 »

Κανε ότι κανει κ Τελος μετα

lg gflex2


Αποσυνδεδεμένος Flavius Atticus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8989 στις: Φεβρουαρίου 23, 2017, 17:05 »
Γεια χαρά σε όλους  
Καπνιζα γυρω στα 30 τσιγαρα την ημερα (άσσο καπνό κ καμια φορα van nelle) και το ευχαριστιόμουν απίστευτα. Μέχρι που αρχισα να βγάζω μαύρα φλέμματα κ αποφάσισα να παρω ένα ΗΤ.  
Πέρασα λοιπόν σήμερα από ενα καταστημα κ πήρα μια συσκευή pico με ατμοποιητη nautilus  κ ενα καπνικό υγρό της Liqua (δωδεκάρι).
Οι απορίες μου μπορεί να είναι χαζες αλλά ως καινουργιος ατμιστής θελω τα φωτα σας. Καταρχάς κάθε φορά που τραβάω τζουρα νιώθω στα χείλη μου μια έντονη γλυκιά γευση κ έχω την εντύπωση ότι ρουφάω κ λίγο υγρο. Δεν νομίζω να είναι φυσιολογικο άρα το υγρό μου δεν εξατμίζεται καλά. οι ρυθμίσεις που έχει τωρα η συσκευή είναι 14 watt / 5 Volt  με αντίσταση 1.8 ΩΜ. Πρέπει αραγε να χαμηλώσω ή να αυξήσω την ισχύ;
Μια αλλη απορια. Ενω το υγρό που επέλεξα όντως μου φαίνεται καλό κ δεν υπήρχε κατι αλλό που να μου θύμιζε στριφτό τσιγάρο, εχω ηδη καταλαβει οτι δεν μου κανει για μόνιμη χρήση. Δεν ζητώ να μου προτεινετε καποιο συγκεκριμενο υγρο διοτι ειναι θεμα γουστου, η ερωτηση μου ειναι αλλη κ αφορά πιο πολυ την ψυχολογία. Υπαρχει δυνατοτητα να βρει ενας πρωην καπνιστης καποιο υγρο που να τον ικανοποιει απόλυτα, ωστε να μπορει να πει "αυτό μ αρέσει πιο πολύ και από τον καπνο" κ να μην το βλεπει σαν ενα υποκαταστατο, σαν κατι που κανει απο αναγκη κ οχι απο ευχαριστηση;  Γιατι ξερω πολυ καλα τον εαυτό μου κ  ξέρω οτι θα ξαναρχισω το τσιγάρω αν δεν βρω αυτό που θέλω. Και δεν μ αρέσει να νιώθω ηττημένος οπότε καλύτερα να ξέρω από την αρχή τι με περιμένει.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8990 στις: Φεβρουαρίου 23, 2017, 17:32 »
Καλώς όρισες Flavious.
Για τον Ναυτίλο σου.
Η αντίσταση που έχεις γράφει από πόσα μέχρι πόσα βολτ δουλέυει. Αν θυμάμαι καλά μέχρι 5βόλτ. Θα σου πρότεινα να χαμηλώσεις λίγο στα 12-13 watt. Εγώ που έκανα αφιλτρο καπνό ξεκίνησα με 1.8, δεν ξέρω watt γιατί δεν έιχα μοντάκι, με Ναυτίλο στη 2ητρύπα. Αν σου έρχεται υγρό στο στόμα, μπορεί να έιναι θέμα αν τραβάς στη σφιχτή τζούρα μαζεμένες τζούρες, αν ναί άνοιξε λίγο τον αέρα. Υπάρχει μία πιθανότητα, να έιναι ελλατωματική η αντίσταση και θέλει αλλαγή. Άλλη μία πιθανότητα να δοκίμασες τζούρες σε πάνω από 14 watt και να έκαψες την αντίσταση, οπότε άλλαγμα.
Όσο για τα υγρά, (προσωπικά και μόνο) δεν θα βρείς ακριβώς γεύση τσιγάρου. Θα βρείς αρκετά υγρά που θα έχουν την άισθηση του τσιγάρου, και μετά από λίγο θα βρέις και άλλες γεύσεις που θα έιναι πολύ καλύτερες από κάτι που θα μοιάζει με τσιγάρο. Ενδοιάμεσα θα βρίσκεις και τη γεύση σου που στην έφαγε το τσιγάρο, και θα μυρίζεις καλύτερα και πολλά θα σου φάινονται διαφορετίκα.
Μόνο και μόνο ότι έκανες την κίνηση να σταματήσεις το κ.τ είσαι ΝΙΚΗΤΗΣ. ¨ολοι στο φόρουμ είναι εδώ για βοήθεια. Και με λίγη επένδυση στο να διαβάσεις τα νήματα του φόρουμ θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8991 στις: Φεβρουαρίου 23, 2017, 20:16 »
Καλησπερα Flavious. Θα ερθει αυτο που επιθυμεις οταν θα ανακτησεις την γεύση σου κ την όσφρηση σου. Μας τα χε παρει αυτα το τσιγαρο οπως λεει κ ο Νεκος παραπανω. Λοιπον προτείνω επειδη καναμε κ τα ιδια τσιγάρα καποια δόση δοκιμασε το pulp tenesse στην νικοτίνη που επιθυμείς. Αυξησε τα watt και πιθανον να σταματήσει. Οσον αφορα την επιστροφή στο τσιγαρο μην του δωσεις την ευκαιρια τοσα χρονια μας κερδιζε καμε λιγο υπομονή εγω την πρωτη μερα εκανα ενα τσιγαρο απο ανασφαλεια κ μετα τελος εχω τωρα 2 μηνες περίπου χωρίς κ.τ.

lg gflex2


Αποσυνδεδεμένος to_theio_tragi

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8992 στις: Φεβρουαρίου 23, 2017, 20:30 »
Χαμήλωσε τα βατ σου να είσαι απο 4-4,5 βολτ οπου δεις οτι σου τραβάει καλά...κάνε αυτά που είπε ο Νεκτάριος συν να καθαριζεις το ντριπ τιπ καθώς τυχαίνει να υγροποιείται ατμός εκεί...αφαιρεις το ντριπ τιπ το καθαρίζεις με ενα χαρτομαντηλο και πριν το ξαναβαλεις τίναξε το μοντάκι προς τα κάτω σαν θερμόμετρο να φύγει το υγρό που έχει μαζέψει (βάλε ενα χαρτομαντηλο μην τα ρίξεις στα χαλιά  ;D) και μετα καθάρισε και την τρυπουλα με το χαρτομαντηλο, είσαι έτοιμος...

Θα βρεις υγρά που θα παθεις ζημιά...μην το φοβάσαι αυτό... Λίγη θεληση στην αρχη θέλει και ουτε θα θες να το ξαναδεις...

Αποσυνδεδεμένος Flavius Atticus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8993 στις: Φεβρουαρίου 23, 2017, 23:12 »
Παιδιά σας ευχαριστω όλους
Τελικά χαμήλωσα τα βατ στα 6 με 3.7 βολτ κ είμαι τζετ. Βεβαια μου φαγε κανα διωρο (ασε που κουράστηκα να φτύνω για να μην καταπιώ το υγρό) αλλά τωρα μπορω να πω οτι ατμιζεται ευχαριστα, μονο που στα 6 βατ ο ατμός ειναι αισθητά πιο κρυος από τον καπνό τσιγάρου.   Καθάρισα κ το ντριπ τιπ όπως λέει ο φίλος to_theio_tragi, ειχε οντως μαζεψει λιγο υγρο. 
Γενικά όλη αυτή η φάση μ φαίνεται λίγο περίεργη γτ στον ατμοποιητή αναγράφεται 12-16 βατ, στα 12 βατ ομως στην κυριολεξία πινω υγρο.     
Αυτό το pulp tenesse  ποιας εταιρείας είναι; 

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8994 στις: Φεβρουαρίου 23, 2017, 23:19 »
ωράιος. Δεν θυμάμαι η αντίσταση να γράφει επάνω watt αν και έχω καιρό να πάρω. Θα το βρείς σιγά σιγά το τέλειό σου.

Pulp έιναι η εταιρέια και Tennessee το άρωμά της , κοίτα το στο google και συμπλήρωσε Ελλάδα για να δείς ποιός το έχει.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8995 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 00:50 »
Flavius είσαι σίγουρος ότι ατμίζεις στα 6Watt?? Στα πόσα Ω διαβάζει το Pico σου την αντίσταση?
Ανέβασε στα 10-11 watt τουλάχιστον. Αν πέρνεις υγρό στο στόμα ίσως να πότισε η αντίσταση πολύ. Γύρνα τον ατμοποιητή ανάποδα και τίναξε τον, έτσι θα φύγει το περιττό υγρό από την αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8996 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 01:41 »
Γεια χαρά σε όλους  
Καπνιζα γυρω στα 30 τσιγαρα την ημερα (άσσο καπνό κ καμια φορα van nelle) και το ευχαριστιόμουν απίστευτα. 


Μια αλλη απορια. Ενω το υγρό που επέλεξα όντως μου φαίνεται καλό κ δεν υπήρχε κατι αλλό που να μου θύμιζε στριφτό τσιγάρο, εχω ηδη καταλαβει οτι δεν μου κανει για μόνιμη χρήση.
γνωμη μου.
Οταν πηγες στο καταστημα σε ρωτησαν τι καπνιζες και ποσο?Μαλλον οχι :hmmm:
  Νομιζω οτι ο ατμο που πηρες δεν κανει για σενα. Ειναι λιγος. Θα ελεγα να παρεις(εαν μπορεις βεβαια) εναν αλλο ατμο ποιο αερατο.
 Σημαντικο ειναι να σε καλυπτη η νικοτινη. 
Kανπνος  Ασσο αλλα και Van Nelle να φανταστω χωρις φιλτρακι?
Εαν ναι θες σιγουρα αλλο ατμο για πνευμονικες.
 Εκανα εναν καπνο old Hordorn αρωματικο με χαρτακια γλυκοριζα και αφιλτρα ,οταν αρχισα το ηλεκτρονικο πηρα εναν ατμο δυνατο
αυτον
Δεν υπαρχει βεβαια πια απλα για να δεις που πρεπει να κοιταξεις στον δειχνω.


Αποσυνδεδεμένος Flavius Atticus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8997 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 02:29 »
Ισα ισα, με ρώτησαν κ μάλιστα μ έδωσαν να δοκιμασω αρκετούς συνδυασμους από υγρά και ατμοποιητές κ μ εξηγησαν τη διαφορα μεταξυ της πνευμονικης και της τσιγαρισιας τζουρας, αλλα προσωπικα την πνευμονικη τη βρηκα κάπως περίεργη, δλδ μου θυμίζει ναργιλέ, να μην πω και μπάφο  :-[   και όχι το σεμνό τσιγαράκι μου, εστω και βαρύ και άφιλτρο. 
Αμα δω οτι δεν με χωρταίνει το 12αρι απλά θα παω στο 16αρι κ θα παιξω κ με τις γεύσεις φυσικα μεχρι να βρω τη σωστη. 

Kikas φίλε μου οι τιμές αυτές εμφανίζονται στην οθόνη που έχει το μοντάκι οπότε ναι είμαι σιγουρος ότι ειναι στα 6 βατ και 3.7 βολτ αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν αυτό είναι επιτρεπτό για τη συγκεκριμενη αντίσταση επειδη οι συνιστώμενες τιμές είναι  12 με 16 βατ. Λογικά ο ατμοποιητής βρίσκεται σε υπολειτουργία τωρα, όταν αυξάνω την ισχύ ομως μου πετάει υγρό στο στόμα. 

Αποσυνδεδεμένος Zvoudas

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8998 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 07:51 »
καλημερα και απο μενα, αυτο με τα τοσα βατ πρεπει, ποτε δεν το καταλαβα. αν μπορουσα να θεσω εναν κανονα απο τη λιγη εμπειρια που εχω ειναι ο εξης: οταν δεν ξερω, ξεκιναω απο λιγα βατ (4-5) και ανεβαζω ενα ενα μεχρι να βρω το σημειο ικανοποιησης.
για να μιλησω με παραδειγματα: αντιστασεις nautilus 1,8 ohm και εγω την εβρισκα στα 8,5 βατ. τι να κανω δηλαδη που μπορει επανω στην αντισταση να ελεγε διαφορετικα; τα ιδια και με τον cubis.
τι σημαινει ικανοποιηση για μενα; τζουρα χωρις μπουρμπουληθρες και χωρις σταγονιδια με ενα ελαχιστο καψιμο (χτυπημα) στον λαιμο. ε, στα παρτυ ριχνω και καμια σταγονα αρωμα 8)
αυτα.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8999 στις: Φεβρουαρίου 24, 2017, 09:21 »
Ισα ισα, με ρώτησαν κ μάλιστα μ έδωσαν να δοκιμασω αρκετούς συνδυασμους από υγρά και ατμοποιητές κ μ εξηγησαν τη διαφορα μεταξυ της πνευμονικης και της τσιγαρισιας τζουρας, αλλα προσωπικα την πνευμονικη τη βρηκα κάπως περίεργη, δλδ μου θυμίζει ναργιλέ, να μην πω και μπάφο  :-[   και όχι το σεμνό τσιγαράκι μου, εστω και βαρύ και άφιλτρο.
Αμα δω οτι δεν με χωρταίνει το 12αρι απλά θα παω στο 16αρι κ θα παιξω κ με τις γεύσεις φυσικα μεχρι να βρω τη σωστη.

Kikas φίλε μου οι τιμές αυτές εμφανίζονται στην οθόνη που έχει το μοντάκι οπότε ναι είμαι σιγουρος ότι ειναι στα 6 βατ και 3.7 βολτ αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν αυτό είναι επιτρεπτό για τη συγκεκριμενη αντίσταση επειδη οι συνιστώμενες τιμές είναι  12 με 16 βατ. Λογικά ο ατμοποιητής βρίσκεται σε υπολειτουργία τωρα, όταν αυξάνω την ισχύ ομως μου πετάει υγρό στο στόμα.
Φίλε Φλάβιε,
Σιγουράκι μου φαίνεται οτι θες περισσότερη νικοτίνη.
Δοκίμασε στα 16 ή και στα 18,
μην την φοβάσαι στην αρχή.
8 μήνες περίπου έκανα 18 νικοτίνη για την ομαλή μετάβασή μου στο άτμισμα και να κόψω τελείως το τσιγάρο.
Στριφτάρης κι εγώ πολλά πολλά χρόνια.
Οσον αφορά τον άτμο, μια χαρά είναι για το ξεκίνημά σου.
Το πρόβλημα σουπαρουσιάζεται πιθανότατα απο σκάρτη αντίσταση.
Δοκίμασε να αλλάξεις αντίσταση και να δουλέψεις απο 11 - 15 βαττ
Τις πρώτες ώρες της αντίστασης πήγαινε μέχρι 12 - 13,
μετά δοκίμασε στα 14  -15.
Στα 7 βαττ υπολειτουργεί η αντίσταση με αποτέλεσμα και σκάρτη να μην είναι,να μην ατμοποιεί όλο το υγρό που έχει και να υπάρχει υπερτροφοδοσία.

Παίξε και με τον αέρα να δείς που θα σου κάθεται καλύτερα.
Πρώτες μέρες είναι....κάνε και τις δοκιμές σου.
Για αργότερα πιθανότατα να χρειαστείς και κάτι πιο "αεράτο" που λένε.
Μπορεί και σε ένα και σε 2 μήνες μπορεί και σε 5.
Αυτό θα το καταλάβεις μόνος σου, πιστεψέ με.
Και το κυριώτερο, να μην διστάζεις να ρωτάς το οτιδήποτε είτε εδώ είτε στο μαγαζί που παςγια τα ατμιστικά σου.
Ακόμα κι αν σου φαίνεται "χαζομάρα".

Μαθημένος δεν γεννήθηκε κανείς.
Ολοι γειράσκουμε αεί διδασκόμενοι  
Την καλημέρα μου :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1813 279219 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:08
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124096 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1235 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias