vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

361 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, manoslykos, Jorge, zalaros, zakyn8inos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8925 στις: Ιανουαρίου 28, 2017, 12:00 »
Εγώ φίλε μου παραδίδω μαθήματα στα μαγαζιά από γνώσεις που πήρα από το φόρουμ.. 
Σιγά μην ξέρουν τι τους γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8926 στις: Ιανουαρίου 28, 2017, 13:43 »
Μαγαζί για να δέις για dyi έτσι όπως καταλαβαίνω ότι θες να μάθεις δεν θα βρείς. Το dyi έιναι περισσότερο πειραματισμός. Σίγουρα σε οποιοδήποτε μαγαζί με υγρά θα σου προτείνουν κάτι, αλλά μέχρι εκέι. Στο νήμα με τις ιδιοκατασκευές υπάρχουν αρκετά θέματα για διάφορα αρώματα, καπνικά και μή, πώς φτιάχνωνται, συνταγές κτλ. επίσης μπορείς να κοιτάξεις για τις διαφορές σε pg και vg. Το dyi δεν είναι κάτι που θα το μάθεις σε μία μέρα. Θέλει αρκετό διάβασμα, και το φόρουμ με λίγο αφιέρωση χρόνου για διάβασμα καλύπτει πολλά περί dyi.
Κινέζικα πληκτρολόγια ξέρω :tongue_smilie:   Do You In love θες να πεις :tongue_move_02:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8927 στις: Ιανουαρίου 28, 2017, 13:47 »
Do Your Igro ήθελε να πεί ο άνθρωπος...αμέσως εσύ... τς τς τς... :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος nikolas36

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8928 στις: Ιανουαρίου 30, 2017, 16:30 »
καλησπερα κοσμε!μια ερωτηση ο φορτιστης της μπαταριας εχει 2 επιλογες στα 0,5 και 1 Α ...ποια επιλογη ειναι καλυτερη για φορτιση της μπαταριας?

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8929 στις: Ιανουαρίου 30, 2017, 16:43 »
Το καλυτερο για τις μπαταριες ειναι να φορτιζονται στα 0.5 απλα ειναι αργη η φορτιση.

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8930 στις: Ιανουαρίου 30, 2017, 17:25 »
Οτι ειπε ο Athan .

Σε γενικές γραμμές κανόνας ,οσο ποιό αργή η φόρτιση ( μεσα σε λογικά πλαίσια ) ,και οσο λιγότερα τα mAmp που γίνεται ,τόσο ποιό πολύ θα αντέξει η μπαταρία .

Οσο περισσότερα ," βιάζετε " ,την ζορίζεις  και αυτή ,και τον φορτιστή ,και  ζεσταίνονται περισσότερο και τα δύο.

Αυτά nikolas36 .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2017, 18:07 από Atoner »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8931 στις: Ιανουαρίου 30, 2017, 17:32 »
Η καλύτερη ειναι 0.5 αλλα εγω φορτιζω στα 2 διοτι δενεχω χρονο να περιμενω. Δεν θα παθει κατι παντως απλα θα μειωσεις την διαρκεια λειτουργιας της πιο γρηγορα
Δεν θα κανει Μπαμ αν αυτο φοβασαι με το 1Α.
lg gflex2

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8932 στις: Ιανουαρίου 30, 2017, 17:43 »
Επιπροσθέτως θα σας πώ και κάτι που και λογική εχει ,και το εχω διαπιστώσει ,καί και καί.....

Οταν τα πρώτα χρόνια ( τότε που ήταν στα θεμέλια η Ακρόπολη )  είχαμε μια αντε δύο μπαταριούλες ,και χωρίς εξωτερικούς φορτιστές κλπ ,οκ υποχρεωτικά φτάναμε τίς μπαταρίες στα ορια τους.
Τίς "ξελιγώναμε " τίς στραγγίζαμε μέχρι τέλους.

Τώρα που οι ποιό πολλοί ,έχουμε εξωτερικούς φορτιστές ( το σωστότερο ) ,μπαταρίες συνήθως αρκετές ,ΔΕΝ υπάρχει λόγος ,να τίς φτάνουμε στο όριο αποφόρτισης ,αλλά τίς αλλάζουμε αρκετά πρίν από αυτό και τσουπ στον φορτιστή.

Εχω διαπιστώσει οτι μπαταρίες που εχω χρόνια ,ακόμα αντέχουν ( και αυτό εχει λογική ) .
Και εμπάς περίπτωση προσωπική γνώμη είναι ,αν κάποιος αλλος ειναι  περισσότερο γνώστης ,και εχει κάποια διαφορετική γνώμη ευχαρίστως να την ακούσω.

Φυσικά υπάρχει και νήμα ανάλογο , οπότε το σταματάω εδώ ,καθώς ειναι τόπος για σύντομες ερωτήσεις ,και απαντήσεις .
 
Καλησπέρα σε όλους  .

Αποσυνδεδεμένος ΤΖΙΒΑΣ35

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8933 στις: Ιανουαρίου 30, 2017, 19:31 »
Καλησπέρα σας νέος ατμιστής εδώ φρέσκος 1μιση μηνα ατμιζοντας και μην καπνιζοντας μετα απο 20 χρονια καθολου ολο αυτο τον εναμιση μηνα.Εχω διαβασει απειρες σελιδες στο φορουμ για πολλα θεματα απο νομοθεσια μεχρι και custom firmware , καθαρισμος ατμποποιητη και άλλα. Σε πολλά θέματα με εχουν καλύψει οι συμφορίτες. Σε ενα θεμα κολλάω λίγο και θα ηθελα αποψεις που να εχουν να κανουν με το δικο μου σετακι. Δεν θα ηθελα να ακουσω προτασεις για να αλλαξω το σετακι αυτο γιατι αυτο μαζι με φορτιστή,μπαταριες θηκες αντιστασεις και πολλα υγρα για να τη βγαλω ως μαιο (που ελπιζω να εχουν καπως οριστικοποιηθει και θεματα τιμων και κυκλοφοριων και αγορων απο εξω) εχουν φυγει πολλά και ως ανεργος δεν με παιρνει για αλλες αγορες προς το παρον.
Καταρχας να δωσω τα στοιχεια απο το σετ μου εχω το pico mega και χρησιμοποιω εναλλαξ 2 μπαταριες panasonic 3400mAh που τις φορτιζω στα 200mAh στο φορτιστή Opus BT-C3100 V2.2, για ατμοποιητη εχω τον fumytank mini 3 και απο υγρα εχω γλυκες και φρουτενιες γευσεις και ενα καπνικο το golden virginia της Natura. Σε καποια νοιωθω περισσοτερο τη γευση ενω σε αλλα λιγοτερα. Ξεκινησα με αντιστασεις στην αρχη 2 φορες με fumytech 1Ω και τωρα με eleaf 1,5Ω και εχω παρει να δοκιμασω μετα στην επομενη αλλαγή eleaf 1.2Ω. Σαν νεος δεν εχω την εμπειρια να δω τη διαφορα ποια ειναι καλυτερη η 1Ω ή 1,5. Με την 1Ω που επαιξα πιο πολυ ατμιζα στα 11watt αν και ειχα δοκιμασει μεχρι και 17 που με ειχαν πει απο το μαγαζι δεν ξερω τα ενιωθα too much όταν δοκιμασα. Με την 1,5Ω παιζω αναλογως τις ωρες απο 9.5 ως 12 Watt. Καποιοι γνωστοι με ειπαν οτι ατμιζω πολυ χαμηλα. Τώρα αυτο ειναι καλο ειναι κακο? Οσοι απο εσας πιο εμπειροι και αν εχετε δοκιμασει τον συγκεκριμενο ατμοποιητη σε τι watt ειναι τα πιο νορμαλ? Ξερω ειναι λιγο υποκειμενικη ερωτηση αφου ολοι λενε οπου νιωθει ο καθενας καλυτερα αλλα θα ηθελα να ακουσω καποιες προτασεις ή υποδειξεις. Ξερω οτι υπαρχει αντιστοιχο νήμα στα ποσα watt ατμιζετε και το διαβασα ολο αλλα δεν ετυχε να πετυχω καποιον με το δικο μου σετακι-αντιστασεις για συγκριση.
Ευχαριστώ πολύ οσους ειχαν την αντοχη να το διαβασουν όλο αυτό και συγγνωμη για τη φλυαρια.......

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8934 στις: Ιανουαρίου 30, 2017, 19:52 »
ΤΖΙΒΑΣ35 κατ'εμε έδωσες μόνος σου ,και πολύ σωστά μάλιστα ,την απάντηση ,στήν ερώτησή σου.

Τά πάντα ρεί......

Οπότε ξεκινάς απο χαμηλά ,ανεβαίνεις ,και εκεί που σου ειναι ευχάριστο,εκεί που δεν παίρνεις καμένο ,εκεί που σε ευχαριστεί γενικώς λές ΟΠΑ καλώς.

Μετά να έχεις στα υπ'οψιν ,οτι προχωρώντας ,αυτό που σου αρέσει σήμερα ,παίζει αύριο να το βαρεθείς ,έως και να το "σιχαθείς ".

Π.Χ Από "πολέμιος " τίς αεράτης τζούρας ,να γίνεις υποστηριχτής.

Εν κατακλείδι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε οι σοφοί , άκου γνώμες ,διάβαζε να μαθαίνεις σεταρίσματα που ισως δεν γνώριζες κάν οτι υπήρχαν ,με μέτρο πάντα και προσοχή ,αλλά ακολούθα την γευσιγνωσία και τίς αντοχές του δικού σου οργανισμού .


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2017, 20:01 από Atoner »

Αποσυνδεδεμένος nikolas36

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8935 στις: Ιανουαρίου 30, 2017, 20:33 »
παιδες κ καποιες σκεψεις ακομα..ειναι καλυτερα οταν αλαζουμε υγρο, να αλαζουμε κ την αντιστοιχη αντισταση γτ κραταει καποια υπολειμματα απο το προηγουμενο υγρο!η απλα ειναι το (προβλημα) λιγο στις πρωτες τζουρες ατμισματος που λογικα μπερδευονται οι γευσεις οπως ειναι λογικο ,και μετα δεν υπαρχει προβλημα??? ? ? ?κ τωρα στα ετοιμα υγρα που αγοραζουμε ,του εμποριου, ειναι καλο να δινουμε κ σε αυτα καπιο χρονο ωριμανσης η ειναι ανεπαισθητη η διαφορα απο να το ατμισουμε με την μια??

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8936 στις: Ιανουαρίου 30, 2017, 20:41 »
καλο ειναι να αλλαζεις αντισταση οταν αλλαζεις γευση σε τανκατο ατμο μιας και τα υπολειματα οπως λες ισως σου αλειωσουν τη γευση για μεχρι και τν επομενη αλλαγη .οχι οτι τρεχει κατι απλα για να παρεις το υγρο οπως ειναι και να σαρεσει.τωρα για τα ετοιμα υγρα κανονικα ερχονται ωριμασμενα και ετοιμα για ατμισμα.αν για καποιο λογο ομως το νιωθεις ατονο η να υπερισχυει καποιο αρωμα αστο στην ακρη για λιγο διαστημα να δεσει γτ καποιες φορες τα υγρα δεν ειναι και τοσο ετοιμα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Jokeraki

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8937 στις: Ιανουαρίου 31, 2017, 02:03 »
Ρε παιδια εχω μια απορια, μπορω να χρησιμοποιησω IJOY Limitless RDTA στον smok koopor knight mini 2 80w? ???

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8938 στις: Ιανουαρίου 31, 2017, 02:56 »
Φυσικά , αρκεί να αποφύγεις να τόν δουλεύεις μόνιμα στα "κόκκινα" ,τα οποία ούτως η' άλλως μάλλον δεν θα τα αντέχεις .
Μην ξεχνάς οτι ,το τί στήσιμο κάνεις ειναι αυτό που ζορίζει ένα "μεααίο" ,mod ,και οχι αυτου καθ'αυτού ο ατμοποιητής .
.

Αποσυνδεδεμένος Jokeraki

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8939 στις: Ιανουαρίου 31, 2017, 03:54 »
Atoner με βαση την εμπειρια σου ποσα Ohm πρεπει να ειναι το coil για να παιζω μεταξυ 50-80 watt

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias