vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

355 επισκέπτες, 6 χρήστες
Milarepa, dkostas, Blackwolf, gigelis78, manoslykos, george kotsopoulos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος teokar

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8835 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 15:29 »
καλημερα θελω να ρωτησω γιατι οι απαντησεις που βρισκω δεν ειναι ικανοποιητικες αν εχει κποιος το evic aio και αν εχει θεμα spitback που βλεπω στο you tube.νομιζω οι αντιστασεις ειναι αυτες που παιρνει και το aio box? to εχει δικος μου ανθρωπος και δεν κανει καθολου spitback ετσι σκεφτομαι αν ειναι θεμα των αντιστασεων που εχει μεσα

Αποσυνδεδεμένος efyra

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8836 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 15:45 »
Καλησπέρα στην παρέα μπορώ να βάλω στον aspire triton αντίσταση από μελο 2-3 kanthal 0.5 ohm?
Εαν αναφερεσε στο triton 2 NAI μπορεις......Εαν εχεις τον triton mini ΟΧΙ

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8837 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 21:33 »
καλημερα θελω να ρωτησω γιατι οι απαντησεις που βρισκω δεν ειναι ικανοποιητικες αν εχει κποιος το evic aio και αν εχει θεμα spitback που βλεπω στο you tube.νομιζω οι αντιστασεις ειναι αυτες που παιρνει και το aio box? to εχει δικος μου ανθρωπος και δεν κανει καθολου spitback ετσι σκεφτομαι αν ειναι θεμα των αντιστασεων που εχει μεσα
Για μένα, οι μόνες κεφαλές για AIO, Cubis κτλ. που δεν έχουν split back είναι οι LVC Clapton 1.5ohm. Και γενικά έχουν την καλύτερη λειτουργία.
Οι κεφαλές αυτές έχουν και ρύθμιση υγρού, αλλά πάντα τέρμα ανοιχτή την έχω.

Αποσυνδεδεμένος vas24

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8838 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 00:19 »
Ειχα σκοπό ν αγοράσω και τους δυο κλώνους αλλά φοβήθηκα μήπως είναι τεραστια η διάφορα γεύσης και τελικά δεν μ αρέσει ο ένας .. Αλλά αφού οι διάφορα είναι πολύ μικρή αυτό θ κάνω μαλλο ν... :D

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8839 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 05:09 »
καλησπερα ενω η αντισταση που στριβω βγαινει 0,90 περιπου μετα απο καποια ωρα ατμισματος πιγαινει 0,66 ωμ γιατι συμβαιναει αυτο?

Αποσυνδεδεμένος gs85

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8840 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 06:48 »
Είναι πιθανόν να μην γίνεται καλή επαφή / βίδωμα της αντίστασης. Τσέκαρε επίσης και αν ο ατμοποιητής είναι καλά βιδωμένος στο μοντ ή ακόμα καλύτερα αν γίνεται σωστή επαφή της επαφής του ατμοποιητή με αυτή της μπαταρίας. Μερικές φορές πάει κάποιο από τα δυο ελάχιστα προς τα μέσα (αν υποθέσουμε ότι το μοντ ή ο ατμοποιητής που έχεις δεν έχουν ελατήρια στις επαφές) και πρέπει κάποια από τις δύο να της "πειράξεις" λίγο ωστε να είναι σωστά ενωμένες όταν βιδώνεις τον ατμοποιητή στο μοντ. Είχα το ίδιο θέμα με το subtank mini.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8841 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 15:34 »
Επιστρέφει μετά στα 0.90? Ή παραμένει 0.66? Έχεις κάνει κάποιον υπολογισμό ο οποίος να σου δείχνει ποια είναι η σωστή τιμή?

Υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο το 0.66 να είναι η σωστή τιμή.

Αποσυνδεδεμένος Dragasis

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8842 στις: Ιανουαρίου 19, 2017, 15:46 »
Καλημέρα σε ολους,

Θα ήθελα να ρωτησω εαν τελικα επιτρεπεται το ατμισμα σε δημοσιους και κλειστους χωρους. Επειδη θα ταξιδεψω στο εξωτερικο ρωταω εαν π.χ. επιτρεπεται να ατμιζω στους χωρους του αεροδρομιου. Εαν ειναι δυνατον να μου στειλει καποιος ενα link να διαβασω ακριβως τον νομο,

Ευχαριστω.

Αφαίρεση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2017, 08:49 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος vas24

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8843 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 06:12 »
Εγώ όταν μ διαβάζει διαφορετικά την αντίσταση καθαρίζω τον πόλο της μπαταρίας καλά και την επαφη απ τον ατμοποίηση το βιδωνω καλά κ όλα καλά ...βέβαια υπάρχει κ τ ενδεχόμενο να μην εχεις σφιξρι καλά τ βίδα στ στήσιμο .

Αποσυνδεδεμένος Dennis750

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8844 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 09:40 »
Καλημέρα σε ολους,

Θα ήθελα να ρωτησω εαν τελικα επιτρεπεται το ατμισμα σε δημοσιους και κλειστους χωρους. Επειδη θα ταξιδεψω στο εξωτερικο ρωταω εαν π.χ. επιτρεπεται να ατμιζω στους χωρους του αεροδρομιου. Εαν ειναι δυνατον να μου στειλει καποιος ενα link να διαβασω ακριβως τον νομο,

Ευχαριστω.

Αφαίρεση παράθεσης
Πολύ καλή ερώτηση και να συμπληρώσω επειδή θα ταξιδέψω και εγώ για Γερμανία υπάρχει θέμα να έχεις όλα τα πράγματα στης αποσκευές δηλαδή σύρματα, εργαλεία, αντιστάσεις έτοιμες,  υγρά αναπλήρωσης κ.α?Μην μας περάσουν για τρομοκράτες... 

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8845 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 11:14 »
Παιδιά καλημέρα ως νέος στο forum και στο άτμισμα συγχωρέστε με για τύχόν λάθη.
Έχω τον cubis pro με σετάκι την μπαταρία eleaf istick power nano την οποία προσπαθώ να κάνω upgrade στο νέο firmwire 1.3 αλλά δεν την βλέπει κανένα pc ως συσκευή .
 Mπορέι κάποιος να βοηθήσει και αν υπάρχει κάπου στο forum ενημερωση συζητηση ή σχόλια για τον συγκεκριμένο modaki? ευχαρι΄στώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Jokeraki

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8846 στις: Ιανουαρίου 21, 2017, 02:39 »
Λοιπον ως rookie στο θεμα η.τ θα ηθελα να με βοηθησει καποιος ''μπαρουτοκαπνισμενος'' ατμιστης :respect: στον παρακατω συνδιασμο mod-μπαταριας, το η.τ μου λεγεται smok koopor knight 80w(0,6 Ω fuse clp κεφαλη) και η μπαταρια που αγορασα ειναι η Sony VTC6 3000mah 30A και οι αποριες μου ειναι οι εξης:
1)Στα ποσα watt,volt θα ατμιζω(και γενικα θα χρειαστει να πειραξω κατι απο τις ρυθμισεις περα απο Watt)
2)Να φορτιζω την μπαταρια μου στο laptop μεσω usb θα ειμαι οκ; ή να αγορασω εναν φορτιστη ειδικο για μπαταριες;

Ευχαριστω για τον χρονο σας! 

Υ.Γ: Για να μην λετε τσεκαρα και το φορουμ αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη :angel: :angel:  :angel: :angel:

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8847 στις: Ιανουαρίου 21, 2017, 02:56 »
Αν προσέξεις την κεφαλή, λογικά γράφει επάνω το εύρος των watt που σηκώνει. Η 0.6 του Helmet δίνει απ'ότι βλέπω μεταξύ 25w και 60w, χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει σώνει και καλά να παίζεις τέρμα. Ξεκινάς από τα 25 και ανεβαίνεις μέχρι να μείνεις ικανοποιημένος από γεύση, ατμό και χτύπημα. Δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις κάτι άλλο, τα volt ρυθμίζονται αυτόματα βάσει των watt που έχεις επιλέξει και της τιμής της αντίστασης.

Στο πρώτο γέμισμα μετά την αλλαγή της αντίστασης θέλει «στρώσιμο». Δηλαδή ποτίζεις το βαμβάκι της αντίστασης με λίγες σταγόνες υγρό (από τις πλαϊνές τρύπες ρίχνεις 1-2 σε κάθε μια), την βάζεις στον ατμοποιητή, τον γεμίζεις και τον αφήνεις όρθιο για κανένα δεκάλεπτο. Αν θέλεις ρίχνεις και δύο-τρεις «τζούφιες» τζούρες, χωρίς να πατάς το κουμπί δηλαδή. Αυτό το κάνουμε για να ποτίσει καλά το βαμβάκι με υγρό.

Στη συνέχεια θέλει και «στρώσιμο» η αντίσταση. Ίσως στη μέθοδο που προτείνω να είμαι λίγο υπερβολικός, οπότε πάρε και άλλες γνώμες (δεν ξέρω τον συγκεκριμένο ατμοποιητή άλλωστε). Ας πούμε λοιπόν πως εσύ ατμίζεις στα 50w, αν είναι η πρώτη φορά που θα ατμίσεις καινούρια αντίσταση δεν ξεκινάς αυτόματα από τα 50. Ξεκινάς στην πιο χαμηλή τιμή που σου δίνει (για τις 0.6 τα 25 δηλαδή) και μετά από κάμποσες τζούρες ανεβαίνεις στα 25, μετά από κάμποσες τζούρες 30, μετά από κάμποσες τζούρες 25 μέχρι να φτάσεις εκεί που θέλεις. Ναι, οι πρώτες τζούρες δεν θα είναι τόσο ικανοποιητικές, αλλά αξίζει η αναμονή.

Η όλη διαδικασία θα πάρει κάποια/ες ώρα/ες (στον TFV8 που ανεβαίνω 5-5 από τα 50 στα 120 μου παίρνει σχεδόν όλη μέρα και 6μλ) αλλά από το να τραβήξεις γερή τζούρα και να σου έρθει καψούλι είναι προτιμότερο. Βέβαια δεν ξέρω αν είναι τόοοοσο απαραίτητο να γίνεται με τόσο μεθοδικό (και αργό) τρόπο με όλες τις αντιστάσεις, ίσως είναι και υπερβολή, αλλά ξέρεις, έτσι έχω μάθει, έτσι έχω κολλήσει  :D

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο μοντάκι και τις δυνατότητες φόρτισης που έχει αλλά σε γενικές γραμμές καλό θα είναι να πάρεις έναν εξωτερικό φορτιστή. Καλά, δε νομίζω να πάθει και τίποτα αν μέχρι να πάρεις το φορτίζεις από USB, αλλά πάντα υπό την επίβλεψη σου.  8)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2017, 03:05 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος Jokeraki

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8848 στις: Ιανουαρίου 21, 2017, 03:18 »
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και τις συμβουλες σου akpe, σου ειμαι ευγνωμων!  :respect:

ΥΓ: Πραγματι οπως ειπες τo ευρος των Watt αναγραφεται πανω στην κεφαλη. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2017, 03:28 από Jokeraki »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8849 στις: Ιανουαρίου 22, 2017, 08:54 »
Καλημερα εβαλα την συγκεμριμενη LVC Clapton Coil Joyetech 1.5ohm στον cubis pro αφου εριξα μερικες σταγονες υγεου στην οπή αλλα το ατμισμα βγαινει δυσκολα κ ειναι σαν να ειναι γεματη η αντισταση με υγρό κ ακούγεται ο ηχος της μπουρμπουλήθρας. Ξερετε καποια λύση σε κατι εχω κάνει λαθος? Σε vw απο τα 8w την δοκιμαζω. Ευχαριστω.

Στάλθηκε από το LG-H955 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279368 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias