vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

350 επισκέπτες, 2 χρήστες
Doubt, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος aggelos887

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8820 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 02:15 »
Ναι μου το είχε πει ο ίδιος ο πωλητής, τώρα αν μου έλεγε βλακείες δεν μπορώ να το ξέρω!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8821 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 02:16 »
Επιπλέον, ως νέος στο άτμισμα, θα σου συνιστούσα να πειραματιστείς με την 1.8 κεφαλή που είναι αρκετά πιο σφιχτή.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8822 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 02:33 »
Καλησπέρα, ξεκίνησα και εγώ το άτμισμα εδώ και 4 μέρες, έχω τον istick pico + melo III
Και η απορία μου είναι η εξής,
Ενώ πάω σε ένα μαγαζί δοκιμάζω διάφορες γεύσεις και εντοπίζω την 'Τέλεια' για το στόμα μου γεύση, όταν το αγοράζω και το βάζω στον δικό μου ατμοποιητή το αποτέλεσμα είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που δοκίμασα, πολυ πιο έντονες και βαριές οι γεύσεις σε σημείο να πνίγομαι και γενικά χάλια μαύρα! Θέμα νικοτίνης δεν είναι γιατί στο μαγαζί τα υγρά που δοκιμάζω έχουν νικοτίνη 1,2 συνήθως ενώ αυτά που παίρνω 0,6 ή 0,9
Λογικά είναι θέμα αντίστασης;; Αυτή που έχω είναι 0,75Ω, να δοκιμάσω μεγαλύτερη μήπως;

Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα υγρά έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα τον ατμοποιητή που χρησιμοποιείς
(σε συνδιασμό με το στήσιμο/αντίσταση και τα W, αλλά και εν μέρη το μοντάκι αν και στις μέρες μας αν έχεις pico ή
VTC Mini και όχι κανά ψόφιο Vamo, καλά είσαι). Η μόνη περίπτωση να πάρεις την ίδια ακριβώς γεύση με τον ατμοποιητή
της δοκιμής είναι να πάρεις... τον ίδιο ατμοποιητή. Γενικά αυτό το "δοκιμάζω" γεύσεις είναι πονεμένη κατάσταση. Για να
δοκιμάζεις υπάρχουν πολλοί τρόποι. Πχ μπορείς να πας με το melo άδειο και να ζητήσεις να στάξεις λίγο υγρό μέσα να δεις
πως συμπεριφέρεται, αλλά αν θες να δοκιμάσεις και άλλο υγρό, το ξεχνάς. Άλλος τρόπος είναι να βρεις dripper που να
αποδίδει παρόμοια με τον ατμοποιητή σου και -αν σου το επιτρέπουν- να στάζεις από τα υγρά που θες να δοκιμάσεις. Άλλη
περίπτωση, πιάνεις "φιλίες" με τον ιδιοκτήτη και πηγαίνεις με dripper ή 4-5 τανκάτους και δοκιμάζεις ό,τι/όπως θες. Τώρα,
ποιος dripper συμπεριφέρεται παρόμοια με Lemo III... προσωπικά δεν έχω ιδέα.

Πάντως, επειδή όλα αυτά παίζει να φαίνονται "βουνό" σε νέο ατμιστή, υπάρχει και κάτι παρήγορο. Από το Μάρτιο που όλα τα
υγρά θα βγαίνουν μόνο σε 10ml, θα μπορείς να χτυπάς ό,τι σου κινήσει το ενδιαφέρον χωρίς να έχεις μεγάλη ζημία (αν και
θα τα πληρώνεις λίγο παραπάνω). Σκέψου πως πολλοί από εμάς παλιότερα παίρναμε "αναγκαστικά" 30ml με χαζο-δοκιμές
και αν τελικά δεν μας αρέσανε είτε τα ατμίζαμε με το ζορί γιατί τα πληρώσαμε, είτε τα δωρίζαμε, είτε χειρότερα... νεροχύτης.
(ναι ΟΚ, μπορείς να τα πουλήσεις κι όλας, αλλά δεν είναι εύκολο + πρέπει να το κάνεις σύντομα πριν παραμορφωθεί η γεύση)

Αποσυνδεδεμένος ekotas

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8823 στις: Ιανουαρίου 02, 2017, 17:31 »
Καλησπέρα, έπεσε στα χέρια μού ένα Bebeca mist. Σε cubis Pro και Triton mini πια αντίσταση πρέπει να βάλω? Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8824 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 01:17 »
Αυτή που βάζεις συνήθως. Ακόμα και το mist που υποτίθεται είναι full VG, είναι αρκετά ρευστό και δεν πρόκειται να έχεις προβλήματα τροφοδοσίας.

Αποσυνδεδεμένος zen3gr

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8825 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 19:22 »
Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω μια απορία που μου προέλυψε ψάχνοντας να αγοράσω ανταλλακτική κεφαλή για το ΗΤ JustFog G14. Επειδή έχω δει κάποια βίντεο στο youtube που εξηγούν πως να φτιάξεις μόνος σου αντίσταση, σκέφτηκα μήπως αυτό γίνεται και στο συγκεκριμένο τσιγάρο. Ή είναι μόνο για τους "επισκευάσιμους" ατμοποιητές.
Επίσης, γενικά όπου αυτό είναι δυνατό, όταν φτιάχνεις καινούρια αντίσταση κρατάς την μεταλλική βάση ή κάθε φορά τα αλλάζεις όλα;
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Μετά από τόσους μήνες, και ψάχνοντας την νέο συσκευή ατμισματος έχω την εξής απορία: επισκευάσιμος ατμοποιητής είναι αυτός που οι αντιστάσεις του μπορούν να φτιαχτούν χειροκίνητα αλλά υπάρχουν και έτοιμη για αγορά; Γενικά, πώς ορίζεται ο επισκευάσιμος ατμοποιητής;

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8826 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 19:28 »
μια ερωτηση και απο μενα που εχω κανει σε κανα  δυο μαγαζι και πηρα ακυρο

Υπαρχει λογος να παιξουμε με ελενχο θερμοκρασιας?
Δινει better γευση?
γινετε αυτο με το μοντακι που εχω και τον ατμοπ. μου?
pico-bachelor nano με 0,5 αντισταση.
 Τι παραπανω κανει η θερμοκρασια?
ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΓΑ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8827 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 19:29 »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά
Γενικά επισκευάσιμο λέμε αυτόν που φτιάχνεις τις αντιστάσεις μόνος σου.

Υπάρχουν και αυτοί που παιρνουν και έτοιμες και έχουν κεφαλές για να φτιάχνεις μόνος σου αντιστάσεις, και ανάλογα πως τον χρησιμοποιέι κάποιος τον λέει επισκευάσιμο ή με εργοστασιακές αντιστάσεις.

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8828 στις: Ιανουαρίου 03, 2017, 20:18 »
Υπαρχει λογος να παιξουμε με ελενχο θερμοκρασιας?
Δινει better γευση?
γινετε αυτο με το μοντακι που εχω και τον ατμοπ. μου?
pico-bachelor nano με 0,5 αντισταση.
 Τι παραπανω κανει η θερμοκρασια?
ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΓΑ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Θα χρειαστείς σύρμα ss ή νικελίου (ni200) ή τιτανίου (ti) και την ανάλογη ρύθμιση στο pico.
Έλεγχος θερμοκρασίας σημαίνει ασφάλεια πάνω απ' όλα. Αποφεύγεις ουσίες που δημιουργούνται σε πολύ ψηλές θερμοκρασίες και επίσης ξεχνάς τι θα πει γεύση "καμένου".
Μέχρι και συσκευές στυλ ego one έφτασαν να έχουν έλεγχο θερμοκρασίας, αλλά δεν κράτησε πολύ ο ενθουσιασμός, μάλλον γιατί ο απλός χρήστης μπερδεύει τις κεφαλές για tc με τις απλές και τα πράγματα γίνονται από αστεία ως επικίνδυνα. 
Ίσως η επικράτηση του ss που δουλεύει και σε power mode να είναι η λύση, δύσκολο όμως να εφαρμοστεί. 
Ελπίζω να βοήθησα λίγο, καλή συνέχεια. 

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8829 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 03:45 »
Καλησπέρα, ξεκίνησα και εγώ το άτμισμα εδώ και 4 μέρες, έχω τον istick pico + melo III
Και η απορία μου είναι η εξής,
Ενώ πάω σε ένα μαγαζί δοκιμάζω διάφορες γεύσεις και εντοπίζω την 'Τέλεια' για το στόμα μου γεύση, όταν το αγοράζω και το βάζω στον δικό μου ατμοποιητή το αποτέλεσμα είναι τελείως διαφορετικό από αυτό που δοκίμασα, πολυ πιο έντονες και βαριές οι γεύσεις σε σημείο να πνίγομαι και γενικά χάλια μαύρα! Θέμα νικοτίνης δεν είναι γιατί στο μαγαζί τα υγρά που δοκιμάζω έχουν νικοτίνη 1,2 συνήθως ενώ αυτά που παίρνω 0,6 ή 0,9
Λογικά είναι θέμα αντίστασης;; Αυτή που έχω είναι 0,75Ω, να δοκιμάσω μεγαλύτερη μήπως;
Είναι απόλυτα λογικό αυτό που σου συμβαίνει. Στα δοκιμαστήρια των ατμομάγαζων οι ατμοποιητές που χρησιμοποιούνται δίνουν πολύ ασθενείς τις γεύσεις σε σχέση με αυτή που θα πάρεις από τον Μελο 3. Πάντα να θεωρείς  δεδομένο πως θα είναι πιο ισχυρές μετά. Βασικά σε ζηλεύω. Εγώ υποφέρω από  κορεσμό γεύσης και δεν καταλαβαίνω Χριστό.
Πάντως μια καλή συμβουλή είναι πως εάν στο δοκιμαστήριο έστω και ελάχιστα κάτι σε ενοχλεί σε μία γεύση να μην την παίρνεις γιατί αυτό που σε ενοχλεί θα μεγεθύνεται μετά. Έχω πεταξεί 2-3 υγρά γι αυτό το λόγο. Και γενικά αν σε  μπουκώνουν οι έντονες γεύσεις να αποφεύγεις τα Αμερικάνικα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος aggelos887

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8830 στις: Ιανουαρίου 08, 2017, 03:50 »
Για την ιστορία, μήπως παρουσιάσει και κάποιος άλλος νέος ατμιστής το ίδιο πρόβλημα, το διόρθωμα τοποθετώντας αντίσταση Ni 0,15 Ω για έλεγχο θερμοκρασίας. Καμία σχέση πλέον. Πολύ καλύτερα αποτελέσματα παίρνω τώρα και πολύ πιο ωραίες οι ίδιες γεύσεις! Για τα δικά μου γούστα πάντα.. :)
Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες καλύτερες αντιστάσεις, θα δοκιμάσω σιγά σιγά και άλλες

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2017, 03:58 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος adams30

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
    • ΠΕΡΙ ΚΑΠΝΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8831 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 18:50 »
Καλησπέρα στην παρέα μπορώ να βάλω στον aspire triton αντίσταση από μελο 2-3 kanthal 0.5 ohm?

Αποσυνδεδεμένος vas24

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8832 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 04:29 »
Γεια σας ...σκέφτομαι ν πάρω εναν ατμοποιητη επισκευάσιμο κ είμαι αναμεσα στ kayfun mini v3 k στον doggy style... Με νοιάζει κυρίως η γεύση κ η κατανάλωση υγρού ..έχω ακούσει επίσης οτι ο καυφουν παίζει πολύ καλά μονο τ φρουτένια κ o doggy τα καπνικα;; Ισχυει;; Υπάρχει κάποιος που ν τα χει κ τ δυο ν μ πει τ γνώμη τ;;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8833 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 08:56 »
Δεν μπορώ να πώ ότι ισχύει αυτό που αναφέρεις περί φρουτένιων και καπνικών γεύσεων. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ προσωπικά. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για δύο πολύ αξιόλογους mtl ατμοποιητές. Πιο απλός και εύκολος ο Doggystyle 2K16 με σαφώς πιο σφιχτή τζούρα σε σχέση με τον kayfun v3 mini. Νομίζω ότι ο Doggystyle 2K16 έχει μικρότερη κατανάλωση. Αν είχες τη δυνατότητα θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ή να πάρεις και τους δύο, ωστόσο αν πρέπει να κάνεις μια επιλογή πιθανότατα θα σου πρότεινα τον Doggystyle 2K16 που λόγω και της πιο σφιχτής τζούρας δείχνει να αποδίδει λίγο καλύτερα τη γεύση των υγρών. Η άποψή μου αφορά και τους αυθεντικούς Doggystyle 2K16 και kayfun v3 mini αλλά και τους καλούς κλώνους των δύο αυτών ατμοποιητών.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8834 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 13:44 »
Mπορώ να αγοράσω ένα φωνήεν?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 279104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:56
από Xxristos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311220 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124047 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias