vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

388 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, camber, manoslykos, tsiv

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8535 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 02:26 »
Μην προτείνετε "κλώνους" σε νέους ατμιστές, ούτε ξέρουν τι είναι (εδώ δεν ξέρουν τα γνήσια και ρωτάνε αν είναι καλύτερα τα nobacco ή τα alter ego :))) ούτε έχουν την ευχέρεια και την εμπειρία με αγορές από Κίνα. Αυτά θα έρθουν αργότερα μόνα τους.
Κοιτα doubt, αν ο αλλος ζηταει φτηνα πραγματα λογω περιορισμενης οικονομικης δυνατοτητας, εναν ποιοτικο κλωνο θα προτινεις. Τον συγκεκριμενο κλωνο τον εψαξα πολυ και τον πηρα σε μανα-πατερα και οικογενειακο φιλο οποτε δεν εχω κανενα προβλημα να τον προτινω. Κλωνοι ξερουν πλεον ολοι τι ειναι, κινεζομαγαζα υπαρχουν πολλα στην Ελλαδα για τα παντα. Απο κει και περα ειπα πως ειναι ναι μεν κλωνος αλλα καλος γι αυτον τον λογο. Σε αλλους δικους μου που προτινα κλωνο πχ μου λενε δεν θελουν και ρωτανε για το αυθεντικο (kayfun βεβαια δεν θελουν αυθεντικο για καποιο λογο, να δεις που δεν ειναι καλα τα αυθεντικα ;) ).


Καταλαβαινω τι λες αλλα θεωρω πως ειναι στο ατομο οπως λεει ο nick. Κοβεις αντιδρασεις και προτινεις αναλογα, δεν ειναι ασπρο-μαυρο. Η συγκεκριμενη με το nobacco νομιζω πως εμπιπτει οντως στην κατηγορια που λες αλλα αμα θελει κατι καλο και φτηνο, η μονη επιλογη αυτη ειναι και της εδωσα και στο πιατο link γιατι ειναι νεα. Αν δεν εχει οικονομικη δυνατοτητα καποιος καλυτερα να μπει κατευθιαν στα βαθια υπο βοηθηση παρα να μεινει με nobacco starter kit = 80+% πισω στο καπνισμα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8536 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 02:49 »
@vpap4ever

1. Γενικά το καταλαβαίνεις λόγω αλλοιωμένης γεύσης (μπορεί και σφιχτότερης τζούρας). Όμως επειδή δεν έχουμε όλοι την ίδια ευαισθησία στην γεύση θα πρότεινα κάπου ανάμεσα στα 20-30 ml να αλλάζεις. Παίζει ρόλο και το υγρό. Κάποια σε 10 ml έχουν τσακίσει την αντίσταση από τα υπολείμματα, άλλα είναι πολύ πιο φιλικά, η σκέτη βάση ακόμα φιλικότερη στις αντιστάσεις.

2. Καλό το σαπουνόνερο, μπορεί και ξέπλυμα με ξύδι να βοηθήσει. Οι corega κάνουν δουλειά.


@Tortugas, Nick74:
Διαφωνώ απολύτως (και συμφωνώ με τον Doubt).
Μιλάμε για το φόρουμ και όχι για φίλους ή γνωστούς. Δεν έχουν ιδέα οι περισσότεροι καινούριοι ατμιστές ούτε τι είναι οι κλώνοι, ούτε τι είναι οι αυθεντικοί, ούτε τίποτα. Πήρανε ένα ματζαφλάρι, σκέφτονται ακόμα το τσιγάρο και δεν έχουν σκοπό να κάνουν διδακτορικό.
Με τα σημερινά starter kit είναι δύσκολο να μην βρουν άκρη μέχρι να μάθουν κάτι πιο βολικό/προηγμένο. Ούτε το 2011 με τα ego-T δεν τα παράταγαν τόσο εύκολα όσο γράφτηκε.

Και οι μηχανικοί της ΝΑΣΑ και οι νευροχειρουργοί και όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι τις πρώτες μέρες δεν έχουν καμία διάθεση να σπουδάσουν για να καταφέρουν να κάνουν μια τζούρα. Την θέλουν τώρα, για να μην ανάψουν τσιγάρο. Δεν τους υποτιμάμε όταν τους μιλάμε απλά και προτείνουμε πράγματα για αρχάριους: ΕΙΝΑΙ αρχάριοι, ασχέτως εξυπνάδας. Επίσης, μέχρι να έρθει η αγορά από έξω μπορεί να έχουν καπνίσει την οικονομική διαφορά και αν κάτσει στραβή... τον ήπιανε!

Από "average geek" και κάτω είναι το 99% των ανθρώπων. Αν κάποιος γουστάρει να κατσαβιδιάζει την ώρα που έχει πλαντάξει για τσιγάρο είναι σπάνια εξαίρεση, όχι ο κανόνας. Δεν έχω γνωρίσει από κοντά ούτε έναν τόσα χρόνια που να πήρε ατμιστήρι και να καταλάβαινε με την πρώτη και τα απλά που του έλεγα. Υπάρχουν τετοιοι άνθρωποι, τους βλέπω και στο φόρουμ, αλλά πρέπει να καταλάβουμε πως αυτοί που μένουν ενεργοί στο φόρουμ είναι ένα ελάχιστο ποσοστό από χομπίστες. Οι απλοί ατμιστές δεν γουστάρουν περίπλοκα με το καλημέρα, θα εγκαταλείψουν.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8537 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 04:48 »
Κοιτα ο doubt νομιζω καταλαβα που το παει με αυτο το σκεπτικο και του εδωσα μια γευση απο την λογικη μου απλα. Τον εχω ξαναπετυχει σε συζητησεις σε θεματα και μ'αρεσει να ανταλλαζω αποψεις μαζι του :). Για το συγκεκριμενο ατομο συμφωνω με την αποψη του οπως ειπα. Η προταση μου βγηκε βαση δεδομενων και οικονομικων περιορισμων, δεν ειπα ετσι απλα παρε αυτο οπως κανουν πολλοι εδω (σας παρακαλω μην το κανετε!), υπηρξε συζητηση. Αποκομισε γνωσεις ασχετου αποτελεσματος.

Εσυ (συγχωρεσε το θαρρος κιολας) νομιζω εγινες λιγο ακραιος. Θεωρω εξαιρετικα στρεβλη αισθηση της πραγματικοτητας σου για τον μεσο ανθρωπο και φαινεσαι λιγο απολυτος σε αυτο -οπως το διαβασα εγω τουλαχιστον-. Σε καποια συμφωνω απολυτα και με τους δυο σας, σε αλλα διαφωνω. Θα γυρισει σε προσωπικη διαφωνια ομως αν καταρριψω/αναπτυξω καποια επιχειριματα σου που δεν ειναι παραγωγικη, οποτε προτινουμε ολοι και οτι θελει ο καθενας επιλεγει. Τουλαχιστον να δινουμε σωστες επιλογες και να μην μπαινουμε να γραφουμε εναν ατμοποιητη που ακουσαμε χυμα στο κυμμα!!! (για αλλους χτυπαει η καμπανα)

Αποσυνδεδεμένος vpap4ever

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8538 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 10:29 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, τελικά βοήθησε πολύ το σαπουνόνερο όλο το βράδυ έφυγε η παραμικρή αίσθηση καμμένου.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8539 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2016, 13:56 »
Εσυ (συγχωρεσε το θαρρος κιολας) νομιζω εγινες λιγο ακραιος. Θεωρω εξαιρετικα στρεβλη αισθηση της πραγματικοτητας σου για τον μεσο ανθρωπο και φαινεσαι λιγο απολυτος σε αυτο -οπως το διαβασα εγω τουλαχιστον-. Σε καποια συμφωνω απολυτα και με τους δυο σας, σε αλλα διαφωνω. Θα γυρισει σε προσωπικη διαφωνια ομως αν καταρριψω/αναπτυξω καποια επιχειριματα σου που δεν ειναι παραγωγικη, οποτε προτινουμε ολοι και οτι θελει ο καθενας επιλεγει.
Θα πάω λίγο οφ-τόπικ ίσως, αλλά χτύπησες στην καρδιά ενός άλλου φαινομένου!
Η στάση σου δεν έχει τίποτα να συγχωρήσω και σου υπόσχομαι πως οποιαδήποτε διαφωνία με επιχειρήματα δεν την θεωρώ προσωπική επίθεση. :)
Βασικά βρίσκω αρνητική και ελαφρώς άρρωστη την τάση στην Ελλάδα (και φυσικά και στο φόρουμ) όποτε κάποιος θέλει να υποστηρίξει μια διαφορετική άποψη να θεωρούμε πως μας θίγει σαν ανθρώπους και προσωπικότητες. Ταυτιζόμαστε με οτιδήποτε βγαίνει από το στόμα μας (ακόμα και μπούρδα) και κάθε υπόνοια πως ίσως είναι λάθος, μετατρέπεται σε πλήγμα. Σκοτώνει την κουβέντα αυτό και κανείς μας δεν μαθαίνει έτσι. Η σχετική φατσούλα, δε, είναι... ταμπού, σαν να κυρήσσεις πόλεμο!
Σε βεβαιώνω πως εδώ ή αλλού έχεις επίσημη άδεια να διαφωνήσεις με μένα όσο τραβάει η ψυχή σου! :yes:

Αποσυνδεδεμένος panosm30

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8540 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 19:08 »
Καλησπερα

Το ξερω οτι θα με βρισετε χαχα που ρωταω κατι που θα χει ειπωθει πολλες φορες αλλα θα το τολμησω χαχα (αλλιως παραπεμψτε με που να δω)
Πηρα χτες ενα istick power nano με τον melo 3 nano
Kομψοτεχνημα
Θα ηθελα να ρωτησω ποιες αντιστασεις να παιρνω τοσο για τον melo 3 οσο κ για τον triton mini που εχω (παιρνουν καποιες κοινες?? )
Αυτο κυριως που δεν εχω καταλαβει μιας κ ατμιζω καιρο μονο σε vw mode ειναι τα αλλα modes του mod....
Eχει ενα bypass,smart mode κ mode για ΤC-NI SS/TCR κλπ
Εχω χασει την μπαλα...Οι αντιστασεις αυτες αξιζουν τον κοπο να τις δοκιμασω???κ ποιο το οφελος?? δεν ξερω τιποτα απο θερμοκρασιες κλπ
Οποιος εχει διαθεση ας βοηθησει.....



Αποσυνδεδεμένος madpoet

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8541 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 20:10 »
madpoet
Pico Aπο gearbest Ζητα και ενα κουπονι απο εδω στο νημα της εταιριας παρε και την μπαταρια και εισαι κομπλε με 40 $ http://www.gearbest.com/mod-kits/pp_341144.html       Μπαταρια http://www.gearbest.com/samsung-30q-_gear/

Αυτό θα κάνω!

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8542 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 11:14 »
Καλησπερα

Το ξερω οτι θα με βρισετε χαχα που ρωταω κατι που θα χει ειπωθει πολλες φορες αλλα θα το τολμησω χαχα (αλλιως παραπεμψτε με που να δω)
Πηρα χτες ενα istick power nano με τον melo 3 nano
Kομψοτεχνημα
Θα ηθελα να ρωτησω ποιες αντιστασεις να παιρνω τοσο για τον melo 3 οσο κ για τον triton mini που εχω (παιρνουν καποιες κοινες?? )
Αυτο κυριως που δεν εχω καταλαβει μιας κ ατμιζω καιρο μονο σε vw mode ειναι τα αλλα modes του mod....
Eχει ενα bypass,smart mode κ mode για ΤC-NI SS/TCR κλπ
Εχω χασει την μπαλα...Οι αντιστασεις αυτες αξιζουν τον κοπο να τις δοκιμασω???κ ποιο το οφελος?? δεν ξερω τιποτα απο θερμοκρασιες κλπ
Οποιος εχει διαθεση ας βοηθησει.....

Καλημέρα. Από όσο γνωρίζω, ο Melo III παίρνει τις ίδιες αντιστάσεις με τον Triton mini (ή τον Triton 2, μπορεί να μπερδεύομαι). Προσωπικά χρησιμοποιώ τις 0.5Ω, θεωρώ ότι έχει καλύτερη απόδοση γεύσης στα ίδια W και φουλ αέρα από την 0.3. Τα άλλα Modes είναι:

SMART: άχρηστο, αν αλλάζεις συχνά ατμοποιητές θυμάται τις ρυθμίσεις ανά αντίσταση ή κάτι τέτοιο.
Bypass: Προσομοίωση λειτουργίας μηχανικού, σου δίνει δηλαδή όσα βολτ έχει η μπαταρία, δεν κάνεις ρυθμίσεις.
TC Ni/Ti/SS: Ρυθμίσεις για αντιστάσεις με σύρματα Ni200/Ti Grade 1/SS316, για έλεγχο θερμοκρασίας
TC TCR: Χειροκίνητη ρύθμιση συντελεστή θερμικής μεταβολής αντίστασης για έλεγχο θερμοκρασίας με χρήση αντιστάσεων εκτός των τριων παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8543 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 11:25 »
Ο melo 3 παιρνει του triton 2 οχι του triton mini,στον τελευταιο βιδωνουν του ναυτιλου

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8544 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2016, 13:57 »


...
Πολυ σωστα, κατ αρχας αν ειχαμε ολοι ιδιες αποψεις τοτε ποιος θα ηταν ο λογος υπαρξης ανταλλαγης αποψεων?
Τωρα οσον αφορα τη διαφωνια μας, εχω την αισθηση πως υποτιμας το ποσοστο geek στην Ελλαδα, αλλα πιθανον ο καθε ενας να κρινει με βαση τον πρυγυρο του...
Εγω παλι ολο geek (εως nerd) βλεπω γυρω μου οποτε μαλλον θεωρω πως ειναι πλειοψηφια


Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8545 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 20:13 »
δεν βρηκα κατι σε καποιο νημα οποτε ρωταω εδω : αξιζει η αγορα χρωματιστου ατμοποιητητη?
εχει θεμα σε πλυσιμο κτλ? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8546 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 21:35 »
Για ποιον ατμοποιητη ενδιαφέρεσαι συγκεκριμένα; 
Συνήθως οι βαμμένοι ατμοποιητες έχουν μια ευαισθησία στο χρώμα και ξεβαφουν μετά από κάποιο καιρό. Αλλά αυτό δεν είναι κανόνας. 
Με το πλύσιμο δε θα έχεις θέμα. 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8547 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 21:36 »
Φυσικά δεν μπορούμε να απαντήσουμε για όλους τους ατμοποιητές από όλες τις εταιρίες,
αλλά σε γενικές γραμμές με ένα απλό πλύσιμο όχι, δεν έχουν πρόβλημα.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8548 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 23:04 »
για τον tron η mini triton σκεφτομαι κοκκινο η μαυρο αντιστοιχα.
ωραια η αισθητικη αλλα αν ειναι να ξεβαφουν δεν ειναι και οτι καλυτερο


Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #8549 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 23:09 »
γεια σου stasko..για τον τριτωνα δεν τον εχω και δεν ξερω τι βαφη εχει.για τον τρον ομως σου βαζω το χερι στην φωτια οτι αν δεν εχει αλλαξει κατι στο χρωμα του το τελευταιο εξαμηνο μεσα σε ενα μηνα το πολυ θα αρχισει τα ξεφλουδισματα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64624 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311703 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias