vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

421 επισκέπτες, 9 χρήστες
I.P, dkostas, Xxristos, manoslykos, nipapa, Jorge, vsotos, tibolaso, dvelev

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος και ήρεμος.
Πάω περίπτερο...
γιατί τα παιδιά θέλουν πατατάκια.
Είδα την περιπτερού με mini & more... ξέρει ότι ατμίζω και ρωτούσε αγχωμένη...
Πριν ένα μήνα της έφτιαξα και diy, δεν της άρεσαν, προτιμά τα εργοστασιακά.
Πάει καλά...

Σήμερα όμως, με την ανωτέρω συσκευή άτμισης παρακείμενη δίπλα της, μου εξιστορούσε περιπτώσεις ατόμων που δοκίμασδαν το ΗΤ και από τότε νοιώθουν πόνους στην καρδιά. Μεταξύ αυτών και η ιδία.
"Το ΗΤ είναι χειρότερο από το ΚΤ, αλλά δεν το λένε... ακόμα..."

Θέλησα να διατηρήσω το πμ μου καθαρό (το ποινικό μητρώο, εννοώ  8))
"Σατανική σύμπτωση...", αποκρίθηκα " ... "σας έπιασε όλους αμέσως πόνος στην καρδιά με το ΗΤ; Και τόσες δεκαετίες με το ΚΤ τίποτα; Το ΚΤ φταίει. Υπάρχουν φήμες ότι περιέχει τον ιό kalious engefalus που αντανακλά τον πόνο στην καρδιά μόλις το κόψετε, ο πονηρούλης. Σατανική δημιουργία των καπνοβιομηχανιών, σε συνεργασία με τη ΝΑΣΑ, βεβαίως-βεβαίως. Άσε που τον έβαλαν μέσα σε όλα τα σιγαρέτα. Αλλά δεν το λένε, ακόμα... γιατί... είστε πολλοί..."

Όσο για τα πατατάκια... αφού της έδειξα τις θερμίδες τα άφησα κι έφυγα.

Τι θα γίνει με μας, ωρέ συν-γήινοι;

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν έχω να πω πως εδώ και 100 μέρες που έκοψα και το άτμισμα έχασα την υγειά μου. :wall: :wall:

Ήμουν καλά και μου φαίνεται ότι αρρώστησα.Λέω να το ξαναρχίσω να νοιώσω καλλίτερα. ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Τελικά έχει αρχίσει να επικρατεί η φήμη ότι το ητ είναι χειρότερο από το κτ....
Ολο και πιο συχνά το ακούω!
Εχω να παραθέσω 2 περιπτώσεις. Και οι 2 έχουν να κάνουν με μάνες (!!!!) σε ρόλο συμβουλάτορα :eyesplash:
1η περίπτωση:
Κοπέλα που πλησιάζει τα τριάντα και θέλει να πάψει να καπνίζει, πληροφορήθηκε (από που, ποιόν?) ότι το ητ είναι ακόμη πιο βλαβερό και η μητέρα της την παροτρύνει να πάει σε κέντρο διακοπής όπου χορηγούνται χάπια για τον συγκεκριμένο σκοπό...

2η περίπτωση:
Φίλος που τον "έψησα" να ατμίζει, πήγε σε νοσοκομείο (δυστυχώς δε θυμάμαι ποιό) να επισκεφτεί άρρωστο συγγενή του, μετά της μητρός του. Τον βλέπει η μητηρ να ατμίζει κι άρχισε να ουρλιάζει "πέτα το αυτό το πράμα" και ότι γιατρός από κει μέσα της είπε ότι είναι προτιμότερο να καπνίζει (λιγότερο όμως) παρά να ατμίζει φέρνοντας ως επιχείρημα τη γνωστή ιστορία περί Υ στον Π....Αποτέλεσμα; Επιστροφή στο κ.τ... Του είπα ότι προτιμούσα να μου πει κάτι άλλο...ότι του τη δίνουν οι γεύσεις των υγρών, ότι βαρέθηκε τη διαδικασία, τους ατμοποιητές κλπ, αλλά όχι αυτό ως δικαιολογία. Χαρακτήρισα τον ισχυρισμό εντελώς γελοίο. Μετά μπήκα εδώ να ψάξω για κάποιο πιο επίσημο, επιστημονικό άρθρο και συνειδητοποίησα το εξής...Μας λείπει πραγματικά η υπεύθυνη τοποθέτηση ενός πνευμονολόγου :( (εκτός αν μου διαφεύγει κάτι). Ερευνες για τα καρδιαγγειακά υπάρχουν, ας είναι καλά και ο κύριος Φαρσαλινός.
Ομως, σοβαρά επιχειρήματα απέναντι σε αυτή τη θεωρία που φαίνεται ότι είναι η επικρατέστερη (την έχω ακούσει πααααααρα πολλές φορές πια :angry_orange: ) δεν ένιωσα ότι μπόρεσα να βρω. Και δεν είναι εύκολο να "χτυπήσεις" ισχυρισμό που υποτίθεται ότι προέρχεται από γιατρό...Υπάρχει ελπίδα να μπορέσουμε να κάνουμε κάτι για αυτό; Τρόπος να βρούμε επίσημη πνευμονολογική τοποθέτηση τελικά;

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
φυσικα και ειναι πιο επικυνδινο το η/τ..γιατι θα μειωθουν τα εσοδα απο επισκεψεις σε γιατρους σε νσοκομεια σε εξετασεις ..σε καθε ειδους κεντρα απεξαρτισης απο το καπνισμα...και ΚΥΡΙΩς..οι φοροι του καπνου...κ.λ.π....

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Για τον συγκεκριμένο μύθο, απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει έρευνα - προφανώς γιατί για κάποιον επιστήμονα ένας τέτοιος ισχυρισμός μάλλον αγγίζει τα όρια του γελοίου.
Αν υπήρχε η παραμικρή πιθανότητα να μπορεί ο ατμός του ητ να προκαλέσει κάτι τέτοιο, θα είχε εξεταστεί - εδώ εξετάστηκε η επίδραση του στην διακοπή του καπνίσματος από σχιζοφρενείς.

Πάντως υπάρχουν κάποιες έρευνες που εξετάζουν την επίδραση του ατμίσματος στο αναπνευστικό
Μία είναι η έρευνα Φλουρή και άλλη μία αμερικάνικη έρευνα για την επίδραση του ατμού του ητ.\



Edit: Διορθώθηκε το λινκ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 08, 2013, 19:26 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Ε....η έρευνα Φλουρή...ενέχεται σε αυτό το νήμα? "
Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον ΟδυσσέαΜήπως έγινε κάτι λάθος με το λινκ που πόσταρες? :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Ριξε μονος σου μια ματια φιλε μου δεν ειναι κακο.
Εδω ειναι ολες οι Επισημες Ιατρικες Ερευνες  :)
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,217.0.html

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Ριξε μονος σου μια ματια φιλε μου δεν ειναι κακο.

Να αλλάξω άβαταρ πρέπει μου φαίνεται...οι πιο πολλοί με μπερδεύετε με ...αγόρι!!! :tongue_smilie: :)) :))
Τα έχω ήδη διαβάσει ;)
Εψαχνα κάτι πιο συγκεκριμένο, το οποίο και βρήκα στο άλλο λινκ που επίσης πόσταρε ο WileECoyote και τον ευχαριστώ για αυτό! + την απάντησή του που επίσης με κάλυψε! Ε...είπα να τον πειράξω κ λίγο για το λαθάκι με τον σύνδεσμο ::)

 

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
 :)) Σορυ δεν προσεξα  :)

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Ε....η έρευνα Φλουρή...ενέχεται σε αυτό το νήμα? "
Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον ΟδυσσέαΜήπως έγινε κάτι λάθος με το λινκ που πόσταρες? :tongue_smilie:


'Εχεις δίκιο, το λινκ για την έρευνα Φλουρή είναι αυτό

Το λινκ που μπήκε κατά λάθος (Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για τον Οδυσσέα) αφορούσε την άλλη έρευνα που ανέφερα (περί σχιζοφρένειας)  :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Είχα πει μια περίπτωση εδώ : http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1103.msg592513.html#msg592513 που η αξιοπιστία της δεν ειναι και ακαίραια, και τώρα θα πω και μια άλλη περίπτωση. Πριν κάνα εξάμηνο, έβαλα έναν φίλο μου στο η.τ. (τον έψηνα επειδή είχε πρόβλημα , να κόψει το τσιγάρο με το η.τ. αφού και γω μετά απο 30 χρόνια καπνίσματος χωρίς καμιά διακοπή το έκοψα, άρα γίνεται, άρα μπορεις να το κόψεις) , και αυτός με τη σειρά του τη μάνα του που είχε προβλημα με την καρδιά, και πίεση, χωρίς κάποιες φορές να μπορεί να την ρίξει ακόμα και  με φάρμακα. αυτή τη στιγμή δεν παίρνει καθόλου φάρμακα (δεν καπνίζει ενοείται) και η πίεση της έχει ρυθμιστεί μόνη της. Το ίδιο και οι ταχυκαρδίες του φίλου μου όπως επίσης και της μάνας του (που στη συγκεκριμενη περίπτωση έχουν ίδιο πρόβλημα). αυτό είναι μια περίπτωση πέρα για πέρα αξιόπιστη, γιατί αυτό το ξέρω στάνταρ ότι έχει γίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2013, 19:55 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Εγώ, πάντως, δεν ξανατρώω καυτή ή και χλιαρή, έστω... ψαρόσουπα, κοτόσουπα, κρεατόσουπα, χορτόσουπα...
Αν υγροποιηθούν οι ατμοί στα πνευμόνια μου, τι θα γίνει;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2013, 00:38 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Καλα λες spectrum. Εγω σταματησα να περπαταω σε ομιχλη, να κανω χαμαμ και σταματησα να μυριζω φαγητα απο κατσατολα και να τρωω τοσο ατμο. Επισης την καφετιερα την δουλευω εξ αποστασεως και με πολυ προσοχη μην μου ερθει ατμος στο προσωπο και ποιος με σωνει μετα...
Και να σκεφτεις οτι ενας γιατρος μου ειχε προτεινει να βραζω κατι πραγματα και να κανω εισπνοες ατμου. Τωρα συνειδητοποιω την επικινδυνοτητα...
Και να δεις που θα ξεσπασει σκανδαλο για τον ιδιο λογο με τους ανθρωπους που πανε για θερμα λουτρα στην ευβοια και αλλου..

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Θυμήθηκα παλιά, λέγανε σε όσους είχαν αρρωστήσει από βρογχικά-βρογχίτιδα,
βράσε νερό και ρίξε μέσα φύλλα από ευκάλυπτο και σκεπαζόντουσαν πάνω από
μια κατσαρόλα με πετσέτα και έκαναν εισπνοές !!

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
και που είναι αυτοί που το έκαναν; δεν γέμισαν με υγρό τα πνευμονία τους;
και τώρα; θυμήθηκα ότι καμία φορά ρουφάω νερό από τη μύτη στη θάλασσα και πνιγομαι. τελικά αυτό το νερό μένει στους πνεύμονες;
μπας και μαζεύουν και άλατα έτσι;

Στάλθηκε από το GT-S5830 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279167 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias