vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

113 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 09:45 »
Για να παίξεις με dripper και να το ευχαριστηθείς αρκετά οικονομικά πάρε armor με μια 40Τ
Αν το θες και για τανκάκια και περισσότερες γενικά επιλογές απο την πλακέτα Ehpro 101pro για VFM
Αν θες ποιότητα dicodes 25άρι

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 13:54 »
Ναι, είναι ηλεκτρονικό mod, χωρίς τις οποιεσδήποτε ρυθμίσεις. Εμφανισιακά θυμίζει μηχανικό αλλά δεν είναι.
Eυχαριστω,απ οτι καταλαβαινω (γιατι δεν ειχα ποτε μηχανικο) κανενα ηλεκτρονικο σε bypass(προσομοιωνει το μηχανικο) δεν μπορει να δωσει συνεχες ρευμα που ειναι και το προτερημα των μηχανικων,σωστα τα λεω?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #62 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 14:01 »
Πολύ σωστά :thumpup:

Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 14:57 »
Αν θες ποιότητα dicodes 25άρι
Θέλω ποιότητα και έχω γενέθλια τον Ιούλιο, οπότε κανονίστε  :))

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 17:46 »
Για να παίξεις με dripper και να το ευχαριστηθείς αρκετά οικονομικά πάρε armor με μια 40Τ
Αν το θες και για τανκάκια και περισσότερες γενικά επιλογές απο την πλακέτα Ehpro 101pro για VFM
Αν θες ποιότητα dicodes 25άρι


Ναι προτιμώ κάτι με πλακέτα κ οθόνες κ ολα τα καλούδια των box αλλά σε σουλήνα...

Το dicodes εκτός δυνατοτήτων

Ευχαριστώ για τις προτάσεις...

Υ.Γ. το nunchaku δεν το ανέφερες καθόλου. Απλα δεν σου αρέσει ή κάτι αλλο;


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2019, 23:07 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #65 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 19:38 »
Πολύ σωστά :thumpup:
Ευχαριστω,παντως και επ αυτου (επειδη διαβασα αρκετα για τα μηχανικα αυτες τις μερες)επεσα σε ενα νημα στον χρηστη camper που σου λεει οτι οι μετρησεις του αλλα δειχνουν.(οτι δεν εχουν διαφορα)υπαρχει κανενα λινκ με αυτες τις μετρησεις?υπαρχει τοποθετηση επ αυτου στο εξωτερικο,θα χε πολυ ενδιαφερον..

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 10, 2019, 23:01 »
Eυχαριστω,απ οτι καταλαβαινω (γιατι δεν ειχα ποτε μηχανικο) κανενα ηλεκτρονικο σε bypass(προσομοιωνει το μηχανικο) δεν μπορει να δωσει συνεχες ρευμα που ειναι και το προτερημα των μηχανικων,σωστα τα λεω?
Πολύ σωστά :thumpup:

Καθόλου σωστά. Σε πολλά "μηχανικά" με ηλεκτρονικές προστασίες αλλά και σε πολλά ηλεκτρονικά mods στη λειτουργία bypass mode δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά με τα καθαρόαιμα μηχανικά. Είναι ένας μύθος που δεν ξέρω ποιους βολεύει και συντηρείται ακόμη.

Στην παρακάτω εικόνα η έξοδος μιας μπαταρίας απευθείας σε αντίσταση 0.5Ω. Ο παλμογράφος όπως είναι φυσικό δείχνει μια ευθεία γραμμή δηλαδή συνεχόμενη τάση.


Στην παρακάτω εικόνα η έξοδος ενός VTwo mini σε bypass mode και αντίσταση 0.5Ω με την ίδια μπαταρία μέσα. Ο παλμογράφος μας δείχνει και πάλι μια απόλυτα  ίδια συνεχόμενη τάση.


H μόνη διαφορά στις 2 φωτο  είναι ότι στην πρώτη έχουμε έξοδο υπό φορτίο 3.61V ενώ στη δεύτερη 3.48V. Αυτό είναι φυσιολογικό γιατί στο VTwo υπάρχει διακόπτης που προσθέτει απώλειες. Αυτό όμως θα συμβεί και στο καθαρόαιμο μηχανικό mod.

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 00:05 »
Ευχαριστουμε,πολυ ενδιαφερον πληροφορια,δεν ειμαι ειδικος να διαβασω το γραφημα,αλλα καταλαβαινω αυτο που λες,δυσκολο να αμφισβητησεις κατι το μετρησιμο οπως αυτο που δειχνεις καταθετοντας απλα εμπειρια,εκτος εαν υπαρχει αλλη εξηγηση με επιστημονικη βαση.
Το ερωτημα ειναι οτι τοσος κοσμος που παιρνει μηχανικα απλα αυταπαταται?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #68 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 00:19 »
Ή απλά θέλει και το κάνει.

Ερώτηση [member=6669]camber[/member], γιατί ειλικρινά δεν το ξέρω και αν το έχεις μετρήσει. Ένα από τα πιο σπαστικά πράγματα σε μερικά ηλεκτρονικά μοντάκια (στα πιο σύγχρονα έχει φτιάξει) είναι ο χρόνος απόκρισης του fire, ο οποίος προφανώς στο μηχανικό είναι μηδενικός ή τουλάχιστον όσος ο χρόνος που χρειάζεται το ρεύμα για να διατρέξει την λάμα. Στο bypass ισχύει ο ίδιος χρόνος απόκρισης του μόντ;

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #69 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 00:55 »
Δεν έχω μετρήσει χρόνο απόκρισης σε bypass αλλά είναι μια καλή ιδέα. Όταν βρω χρόνο θα μετρήσω, όμως λογικά θα υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στις πλακέτες όπως υπάρχουν και σε power mode.

[member=10582]FINIX[/member]
Αν παίρνει μηχανικά για τα ρεύματα, ναι αυταπατάται. Βέβαια οι εμπειρίες και οι μετρήσεις μου είναι κυρίως από πλακέτες joyetech. Πιθανότατα θα υπάρχουν κάποιες άλλες ηλεκτρονικές πλακέτες για τα πανηγύρια που το ρεύμα τους δεν θα είναι συνεχές.

Ένα μηχανικό πάντως το παίρνεις για πολλούς λόγους. Επειδή είναι όμορφο, σου αρέσει στο χέρι, αντέχει στο χρόνο κλπ.

Αποσυνδεδεμένος ekotas

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #70 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 08:53 »
Καλημέρα, είμαι σε δίλημμα και εγώ για 2ρο σουλήνα. Ψάχνω για ss χρώμα. Το ehpro 101 pro έχει το + της 21700 μπαταρίας αλλά είναι κλαρίνο με ατμο επάνω. Και το μενού του με το ένα κουμπί είναι κάπως. Το nunchaku μου αρέσει αλλά έχει αναφερθεί ότι ξεβαφει ίσως το κουμπί στο χρυσό χρώμα και ότι ξεκλειδώνει και αλλάζει Watt στην τσέπη, τα κουμπιά πατιουνται εύκολα? Το ultex 80 δεν μου αρέσει πολύ. Κλείνω προς το punk 86w αν και πιο βαρύ όπως αναφέρθηκε πιο πρίν.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #71 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 09:03 »
[member=6669]camber[/member] εσύ συνεχίζεις και έχεις αυταπάτες.Στην χρήση ξέρεις πολύ καλά οτι υπάρχει τεράστια διαφορά :yes:
Δεν ξέρω αν ο παλμογράφος είναι συνδεδεμένος σε κανένα μηχάνημα ήχου με ατελείωτα πηνία χαλκού που μειώνουν το noising ή joyetech, ούτε θα κάτσω να ασχοληθώ περαιτέρω αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι προσπαθείς να πήσεις τον εαυτό σου...
ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ το χαζοbypass με το γραμμικό ρεύμα ενός μηχανικού...

Υ.Γ. το nunchaku δεν το ανέφερες καθόλου. Απλα δεν σου αρέσει ή κάτι αλλο;
Δεν έτυχε να το δοκιμάσω το συγκεκριμένο και  δεν είναι αισθητικά και πολύ του γούστου μου ώστε να το ψάξω παραπάνω.
Αυτά που προτείνω πάντα τα έχω δοκιμάσει ή τα έχω στην συλλογή μου

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων <--Click
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2019, 14:12 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος ekotas

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 11:57 »
Το έχω καταευχαριστηθεί το σετάκι με τον citadel.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 12:21 »
@paloukaros
Κι εγώ για το ehpro για το menu με το 1 κουμπί εχω ενδοιασμούς αλλά γενικα δεν ειναι άσχημο.
Πάντως σουληνες με πλακέτα κ οθόνη Ελλάδα δεν εχουμε κ πολλούς κ διαθέσιμους.
Οι προτάσεις σου πάντως είναι παντα σεβαστές κ ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 11, 2019, 12:52 »
Εντάξει τα ehpro είναι λίγο κλωνο dicodes αλλά όπως και στα δεύτερα θέλει λίγο καιρό να τα συνηθίσεις αλλά μόλις τα μάθεις δεν είναι τίποτα.Οι dicodes funs πραγματικά το λατρεύουν :eyesplash:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias