vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, Sergios, zakman35, infernity, thanos1071, camber, FaniFox

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7590 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 21:12 »
Όλα καλά, αλλά το τανκ από πλαστικό δεν το αντιλαμβάνομαι. 

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7591 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 23:39 »
Σε βραχυκύκλωσα ε; :lotpot:
Απλά φημίζεται οτι το πλαστικό κρατάει τα αρώματα ζωντανά , οφείλεται στο πορώδες πλαστικό υλικό που χρησιμοποιείται για την κατασκευή τους, το οποίο έχει την τάση να "φυλακίζει" τα αρώματα μέσα στους πόρους του.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7592 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 23:53 »
Μάλιστα, αυτό δεν το έχω ξανακούσει. Το έχεις διαβάσει κάπου ή είναι προσωπικό σου συμπέρασμα-εμπειρία? Και δεν μιλάμε για τάπερ αλλά για ατμοποιητές.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2016, 00:10 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7593 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 00:06 »
Τι διαφορά έχει το ταπερ από τον πλαστικό ατμοποιητή; :hmmm:
Εκτός ότι αυτό που ανέφερα αναφέρεται και σε ταπερ και ναι είναι προσωπική εμπειρία, και ναι σε όλα τα δοκιμαστήρια που πηγαίνω (εγώ) όσες γεύσεις κάνω είναι σε πλαστικούς ατμο (όχι λόγο κόστους) μπορούν να στο επιβεβαιώσουν και στην ecig (που εγώ πηγαίνω).
Ελπίζω να μη θες και επιστημονική τεκμηρίωση γιατί αλλιώς θα ζητήσω και γω επιστημονική τεκμηρίωση γιατί οργανικό βαμβάκι και όχι κανονικό. :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7594 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 00:15 »
Σαφώς και δεν θέλω επιστημονική τεκμηρίωση. Σε προκαλώ όμως να κάνεις ένα τεστ. Δοκίμασε ένα υγρό σε έναν ατμοποιητή με πλαστικό, ατσάλινο και γυάλινο τανκ (τον ίδιο άτμο). Εάν καταλάβεις διαφορά στη γεύση τότε θα δεχθώ ότι ισχύει αυτό που λες και θα δεχθώ πως οι δικοί μου γευστικοί κάλυκες δεν είναι τόσο καλοί για να αντιληφθούν τη διαφορά.
Τα περί δοκιμαστηρίων που λες δεν με πείθουν για κάτι.. Και να συμπληρώσω ότι στην ecig αιγάλεω έχουν και dripper by leo εάν θέλεις να δοκιμάσεις τα υγρά, τυχαίο?.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7595 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 00:28 »
Δεν ξέρω πως με κρίνεις αλλά ότι λέω το έχω δοκιμάσει.
Οπότε σου λέω πως με πλαστικό παίρνω καλύτερη γεύση, βέβαια η γεύση είναι υποκειμενική.
Συγκρίνεις τώρα ατμισμα με dripper απέναντι σε clearomizer;
Δεν είναι τυχαίο αλλά αν δεν κάνω λάθος ο φίλτατος ρώτησε πως θα πάρει γεύση και δεν τον νοιάζει το ντουμάνι.
Προφανώς και δεν θέλει να πάρει νέο ατμο όπως είπε, οπότε ο dripper ίσως παίζει εκτός πλάνου.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7596 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 00:47 »
Κατ' αρχάς δεν σε κρίνω. 
 Αν βρίσκεις καλύτερη γεύση στον ίδιο άτμο με το πλαστικό τανκ απ' ότι με γυάλινο ή ατσάλινο τότε πάω πάσο. Από περιέργεια ποιους ατμοποιητές χρησιμοποιείς? 
Τον dripper δεν τον ανέφερα σαν επιλογή για τον φίλο που ρώτησε. Τέλος πάντων δεν θα επεκταθώ, απλά θα πω ότι κάποιες φορές πρέπει την προσωπική μας εμπειρία ή άποψη να την καταθέτουμε μεν αλλά να μην την θεωρούμε και αξίωμα.. Νομίζω πως αυτό που λες για τα πλαστικά τανκ είναι καθαρά δικό σου συμπέρασμα και δεν ξέρω πόσοι εδώ μέσα έχουν την ίδια εμπειρία.  

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7597 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 00:52 »
Αν δεν σε κάλυψε οτι είπε ο Μάκης ακου και τα δικά μου πιστεύω.
Αντιστάσεις απο 1,6 και πάνω δίνουν γεύση. Υγρά που είναι μεγαλύτερα σε PG δίνουν γεύση.
Ατμο με μικρή εισαγωγή αέρα δίνουν γεύση.
Οργανικό βαμβάκι δίνει γεύση.

Τανκ απο πλαστικό δίνουν γεύση.
Αυτά προς το παρόν.

Τι δεν καταλαβαίνεις στα κοκκινισμένα; :dontknow:
Θες να μου πεις πως ότι λέμε εδώ μέσα είναι όλα τεκμηριωμένα και όχι προσωπικές εμπειρίες;
Ότι έχω με πράσινα δεν είναι εμπειρίες άλλων που έχουν αναφερθεί εδώ μέσα;
Τι δεν καταλαβαίνεις; :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7598 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 03:17 »
Ας ξεκινήσουμε από αυτά που καταλαβαίνω
Αντιστάσεις από 1,6 και πάνω δίνουν γεύση. Αυτό το καταλαβαίνω και λέω πως μάλλον ο λόγος θα είναι διότι δεν χρειάζονται πολλά βατ για την ατμοποίηση του υγρού, άρα μικρότερη θερμοκρασία και άρα μάλλον η αλλοίωση της γεύσης θα είναι μικρότερη.
Υγρά που είναι μεγαλύτερα σε PG δίνουν γεύση. Απ ότι λένε τα συμπυκνωμένα αρώματα είναι μέσα σε ΡG άρα η ΡG μάλλον είναι καλύτερος φορέας των αρωμάτων.  
Ατμο με μικρή εισαγωγή αέρα δίνουν γεύση. Λιγότερος αέρας αναμιγνύεται με τον ατμό άρα μάλλον εντονότερη γεύση.
Οργανικό βαμβάκι δίνει γεύση. Δεν έχουμε χημικά (χλώρια, λεύκανση κλπ) και άρα μάλλον καθαρότερη γεύση.

Τανκ από πλαστικό δίνουν γεύση. :hmmm: Φίλε μου αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω και που με τόση αγωνία ρωτάς δύο φορές.

Με πράσινο είναι συμπεράσματα που κατά κοινή ομολογία είναι ορθά.
Με κόκκινο? Είναι η γνώμη ενός μέλους που του το είπαν και στην e-cig. Δεν έπρεπε να την εκφράσει? Και βέβαια έπρεπε. Τότε που είναι το πρόβλημα? Για εμένα το πρόβλημα είναι ότι το έθεσε σε απάντηση ερώτησης νέου ατμιστή. Άρα ο νέος φίλος μας θα ψάχνει για πλαστικό τανκ του ατμοποιητή του αναζητώντας την καλύτερη γεύση. Μακάρι να την βρει με το πλαστικό τανκ.

Αυτά από εμένα. Ελπίζω να κατάλαβες :bye:      
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2016, 17:39 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7599 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 08:35 »
Να το πω και τρίτη φορά;
Να το πω!
ΕΙΠΑ… Τα δικάαααααάααααααααάα μου πιστεύω…
Χρόνια μας πολλά.
Πάντως έχετε ένα μαγικό τρόπο να ξεφτιλίζετε αυτό το θέμα με μεγάλη άνεση, κάθεστε και κάνετε σαν τις κατίνες μόλις διαβάσετε κάτι που δεν σας αρέσει και το ρίχνετε στο βωμό του άγνωστου νέου ατμιστή, ακόμα και λάθος να είναι (που δεν είναι) θα του πέσει ο απαυτός του να το δοκιμάσει.

Επίσης δεν ρώτησα δυο φορές, μάλλον πρέπει να διορθώσω το συντακτικό μου γιατί μάλλον δεν έχεις την άνεση να διαβάζεις τι λέω.
Και επειδή εσύ δεν έχεις πάρει καλύτερη γεύση από πλαστικό (αν το έχεις δοκιμάσει) δεν σημαίνει πως δεν ισχύει…
Εξάλλου δεν επέβαλα τίποτα στον ΝΕΟ ΑΤΜΙΣΤΗ απλά του είπα κάποιες δικές μου γνώμες.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7600 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 08:52 »
Ευχαριστώ για το ύφος και την απάντηση σου. Τώρα τα κατάλαβα όλα  :bye:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7601 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 09:04 »
Τελικά, η ποιότητα δεν βρίσκεται στα πλαστικά ή στα γυάλινα tanks. Βρίσκεται στους ανθρώπους.
@Αlxhmisths, το να αντπαρατίθεται κάποιος τόσο...κομψά μαζί σου και εσύ να τον αποκαλέις κατίνα, είναι θέμα. Και σου είπε και Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7602 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 10:47 »
Σε βραχυκύκλωσα ε; :lotpot:
Απλά φημίζεται οτι το πλαστικό κρατάει τα αρώματα ζωντανά , οφείλεται στο πορώδες πλαστικό υλικό που χρησιμοποιείται για την κατασκευή τους, το οποίο έχει την τάση να "φυλακίζει" τα αρώματα μέσα στους πόρους του.
Αν φυλακιζονται τα αρώματα στους πόρους τότε πως πηγαίνουν στο θάλαμο ατμοποιησης και στη συνέχεια στο στόμα μας;

Sent from my xperia Z2 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alani-jm

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7603 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 13:48 »
Νιωθω σαν να εσπειρα την διχωνια... :))
Cool μαστορια.Μπορει η μαλλον ειναι σιγουρο οτι υπαρχουν πολλοι παραμετροι για γευση.Σιγουρα μαρκες υγρος,ποσοστα VG k PG watt αντιστασεις και χιλια δυο.Εγω απλα ρωτησα με τα ηδη υπαρχων πραγματα που εχω αν κανω δουλεια.Αν πρεπει να παρω κατι καινουριο ας αναφερθει και θα το κοιταξω.Απλα ειμαι τρελα ευχαριστημενος με τον cubis γιατι διαβασα ποικιλα σχολια για 2 ωρες αντιστασεις και μετα καμμενο.Σε εμενα ολα κομπλε 3η μερα σημερα

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7604 στις: Φεβρουαρίου 25, 2016, 17:24 »
Σε βραχυκύκλωσα ε; :lotpot:
Απλά φημίζεται οτι το πλαστικό κρατάει τα αρώματα ζωντανά , οφείλεται στο πορώδες πλαστικό υλικό που χρησιμοποιείται για την κατασκευή τους, το οποίο έχει την τάση να "φυλακίζει" τα αρώματα μέσα στους πόρους του.
αν φυλακιζει, μιλαμε για δεσμευση, αρα αφαιρεση, αρα μειωση και οχι αυξηση.
απλη λογικη ε?

α! και τα καλυτερα ταπερ ειναι τα γυαλινα οχι τα πλαστικα
απλα σπανε ευκολα και ειναι πιο ακριβα 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2016, 17:29 από antonelos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207944 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66010 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix