vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

81 επισκέπτες, 7 χρήστες
Sergios, Jorge, manoslykos, zakman35, infernity, thanos1071, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4290 στις: Ιανουαρίου 02, 2014, 23:13 »
Clearomizer
Ατμοποιητές με ενσωματωμένο τανκ ή διαιρούμενο για αλλαγή έτοιμου πυρήνα (π.χ. φιτιλοαντίσταση σε ανταλλακτικό)

Cartomizer
Ατμοποιητές με ενσωματωμένο φιλτράκι πολυεστέρα.

Atomizer
Ατμοποποιητές με αποσπώμενα φιλτράκια πολυεστέρα ή αποσπώμενα τανκ.

Επισκευάσιμοι
Ατμοποιητές μακράς χρήσης με δυνατότητα αλλαγής χειροποίητης αντίστασης.




Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4291 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 00:01 »

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4292 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 09:27 »
απο ποια εταιρια σκοπευεις να πάρεις?

αν η vg που λές είναι αραιωμένη θα είναι και η pg

όπως και να έχει αφου η vg είναι αραιωμένη ήδη
και το υγρό περιέχει και νικοτίνη
βάλε την pg όπως και να είναι

Καλή Χρονιά!!!
Επειδή μπερδεύτηκα και με τις απαντήσεις, θα σου πω ένα:
Σιγουρέψου ότι η pg δεν είναι αραιωμένη, πριν την αραιώσεις.
Γενικά έχε υπόψη σου ότι στο συνολικό υγρό που θα κάνεις, το νερό θα πρέπει να είναι 8-10% το πολύ. Το γράφω αυτό, γιατί δε ξέρω σε τι ποσοστό είναι αραιωμένη η vg που έχεις. Αναλόγως αυτού, λοιπόν, και αναλόγως του ποσοστού pg-vg, θα κυμανθεί το αν θα προσθέσεις νερό ή όχι και πόσο.
Αν χρειάζεσαι επιπλέον βοήθεια, γράψε μας...  :)
Όσο για το πριν τη μίξη ή μετά να προσθέσεις το νερό, εγώ δε θα έδινα ιδιαίτερη σημασία γι' αυτό. Μάλλον όπως με βόλευε καλύτερα.  :hmmm: Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον θα το έκανα πριν.

Λοιπόν, τον ερώτημά μου αφορούσε τις καθαρές βάσεις της AtmosLab, οι οποίες δεν είναι αραιωμένες. Μάλλον όμως δημιούργησα πολύ κακό για το τίποτα, καθώς παρασύρθηκα επειδή το κατάστημα απ' όπου ήθελα να τις αγοράσω δεν είχε τις έτοιμες αραιωμένες, αλλά μόνο τις καθαρές.

Αποσυνδεδεμένος Devirion

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4293 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 09:31 »
Δηλαδή τώρα για να καταλάβω  αν θέλω κάτι που να το κουβαλάω μαζί μου  να βάζω λίγο υγρό μέσα και να καθαρίζετε εύκολα πχ για δοκιμές τι να προτιμήσω atomizer μάλλον έτσι;; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4294 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 10:14 »
Λοιπόν, τον ερώτημά μου αφορούσε τις καθαρές βάσεις της AtmosLab, οι οποίες δεν είναι αραιωμένες. Μάλλον όμως δημιούργησα πολύ κακό για το τίποτα, καθώς παρασύρθηκα επειδή το κατάστημα απ' όπου ήθελα να τις αγοράσω δεν είχε τις έτοιμες αραιωμένες, αλλά μόνο τις καθαρές.


Απο atmos εχεις τις εξής επιλογές


vg: θέλει αραίωση όταν δεν περιέχει νικοτινη
pg: δεν θέλει αραιωση εκτός (που είναι απίθανο) να την ατμίζεις σκέτη χωρίς νικοτίνη
mist:: δεν θέλει αραίωση
balanced:δεν θέλει αραίωση
thunder:δεν θέλει αραίωση

οποιοσδήποτε συνδιασμός που περιέχει και νικοτίνη δεν χρειαζεται αραίωση



Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4295 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 10:47 »
Αυτό εξήγησα πριν. Η διαφορά της καθαρής PG από την Thunder (και οι δυο μηδενικές), είναι ότι η δεύτερη είναι ήδη αραιωμένη, ενώ η καθαρή PG όχι. Τουλάχιστον, εγώ αυτό έχω καταλάβει. Το ίδιο λογικά παίζει και με την καθαρή VG και την Mist.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4296 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 11:17 »
Δηλαδή τώρα για να καταλάβω  αν θέλω κάτι που να το κουβαλάω μαζί μου  να βάζω λίγο υγρό μέσα και να καθαρίζετε εύκολα πχ για δοκιμές τι να προτιμήσω atomizer μάλλον έτσι;; :confused1:
Αυτό που ζητάς φίλε, είναι το dripping. Χρειάζεσαι έναν ντρίπερ. Στάζεις λίγες σταγόνες, όπως λες, και μπορείς εύκολα να αλλάξεις γεύσεις και να δοκιμάζεις τα υγρά σου. Δεν παίρνουν μεγάλη ποσότητα υγρού, δεν έχουν ούτε τανκάκι να γεμίζει, ούτε κανενός είδος "σφουγγάρι" τύπου carto που να "αποθηκεύει" υγρό. Το atomizer που λες, κι αυτό σαν τανκάκι είναι, μόνο που είναι αποσπόμενο, συνήθως στο φίλτρο, και το γεμίζεις με υγρό περίπου στο 1-2ml.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4297 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 11:36 »
Δηλαδή τώρα για να καταλάβω  αν θέλω κάτι που να το κουβαλάω μαζί μου  να βάζω λίγο υγρό μέσα και να καθαρίζετε εύκολα πχ για δοκιμές τι να προτιμήσω atomizer μάλλον έτσι;; :confused1:

Σε συνέχεια του

Clearomizer
Ατμοποιητές με ενσωματωμένο τανκ ή διαιρούμενο για αλλαγή έτοιμου πυρήνα (π.χ. φιτιλοαντίσταση σε ανταλλακτικό)

Cartomizer
Ατμοποιητές με ενσωματωμένο φιλτράκι πολυεστέρα.

Atomizer
Ατμοποποιητές με αποσπώμενα φιλτράκια πολυεστέρα ή αποσπώμενα τανκ.

Επισκευάσιμοι
Ατμοποιητές μακράς χρήσης με δυνατότητα αλλαγής χειροποίητης αντίστασης.

 να σου πω τα εξής:

Όλοι σχεδόν οι τύποι ατμοποιητών χρειάζονται κάποιο χρόνο για εναλλαγή γεύσης, ανάλογα με τη φιλοσοφία τους. Μεγάλο ρόλο παίζει επίσης και το υγρό. Από όλους αυτούς τους τύπους, πιο εύκολα εναλλάσεις γεύση στους επισκευάσιμους(όχι όλων των τύπων), μετά στα clearomisers(ιδιαίτερα αυτά που αλλάζουν αντίσταση), και μετά στα atomisers. Στα cartomiser, είναι εξαιρετικά δύσκολο και αργό αφού υπάρχει μεγάλη ποσότητα απορροφητικού υλικού. Σαν πρόταση για δοκιμές που λες, με πρόλαβε η Σένια :)

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4298 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 12:08 »
όπως είναι και η Σένια αυτό που χρειάζεσαι για συχνές αλλαγές γεύσεων είναι ένας dripper. Το πρόβλημα είναι ότι είναι λίγο μπελαλίδικος στην κατασκευή της αντίστασης, αλλά και δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για άλλη χρήση, οπότε δύσκολα θα σου πρότεινα να πάρεις έναν. Αμέσως μεtά κατά τη γνώμη μου είναι είναι οι ημιεπισκευάσιμοι ατμοποιητές με κάτω την αντίσταση τύπου mini protank, στους οποίους μπορείς να βάλεις μικρή ποσότητα υγρού και να την ατμίσεις μέχρι να τελειώσει, επειδή το φιτίλι είναι μικρό και είναι κάτω. Εγώ αυτόν χρησιμοποιώ για δοκιμές.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4299 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 12:29 »
 :nope: :nope: :nope:
Ξέρω αρκετούς που έχουν ντρίπερ για μόνιμο ατμο!
Αλλά κι αν δε θέλεις να έχεις επισκευάσιμο ντρίπερ, υπάρχουν και μη επισκευάσιμοι, μόνο για δοκιμές υγρών! Σε πολύ οικονομική τιμή (γύρω στα 12 ευρώ) και κρατάνε πολύ απ' όσο ξέρω....
Τον μίνι προτανκ, δε θα τον συνιστούσα για δοκιμές υγρών. Άντε ν' αδειάσει το τανκάκι, άντε να τον πλύνεις, κι αν δε σου κάθεται η συνταγή άντε κάντο αυτό κάμποσες φορές.... Δε θα είχα την υπομονή εγώ..... Φυσικά περί ορέξεως... ουδείς λόγος!

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4300 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 12:43 »
Συμφωνώ με Σένια σε γενικές γραμμές απλά δύσκολα θα πρότεινα σε νέο να μπει σε διαδικασία με dripper. Όσον αφορά τον καθαρισμό του mini protank το τανκάκι αδειάζει γρήγορα αν βάλεις μερικές σταγόνες υγρών και πλένεται - στεγνώνει σε λιγότερο από 5 λεπτά... Φυσικά όλα αυτά περί ορέξεως λέγονται  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4301 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 13:03 »
Για δοκιμές, ένας bridgeless 510 LR είναι ιδανικός με κόστος κάτω από 10 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4302 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 13:12 »
Για κανενα λογο μην προτεινετε στο φιλο επισκευασιμο dripping.
Να τον βοηθησουμε να κοψει αυτα τα 15 τσιγαρου που καπνιζει καθημερινα θελουμε,
οχι να τον αναγκασουμε να καπνιζει αλλα τοσα απο τα νευρα του με τα λαθος σεταρισματα.
Φιλε Devirion, αυτο που ψαχνεις ειναι αυτο.
Atomiser μικρης χωρητικοτητας υγρου ο οποιος με το που αδειασει καθαρισε και η προηγουμενη γευση.
Πιο συγκεκριμενα θα σου προτεινα αυτον.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4303 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 17:03 »
Αν πάρεις 901,να μην ξεχάσεις να πάρεις και 510-901 adapter  https://www.empiremods.com/product_p/510-901sts.htm

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #4304 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 17:32 »
Στον φιλο devirion θα πρότεινα τους ce3 (ή cs3) που έχουν κεραμικό, είναι ότι καλύτερο εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει σε εργοστασιακούς και έχουν μικρή χωρητικότητα και πολύ χαμηλή τιμή (2-2,5 ευρώ) Το κακό είναι ότι πρέπει να παραγγελθούν από έξω, δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο το link αφού έχω πολύ καιρό να παραγγείλω. Αν το ξέρει κάποιος.....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20806 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix