vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor

Αποσυνδεδεμένος SpirosK

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Το famousvapors.gr είναι μια ιστοσελίδα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Παρουσιάσεις - Κριτικές και τις καλύτερες προσφορές στο εμπόριο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #75 στις: Μαρτίου 13, 2016, 10:01 »
Στο πόστ για εδώ λές petra;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #76 στις: Μαρτίου 13, 2016, 10:14 »
Ναι.
Αν σκεφτεις οτι καποιοι μπαινουν απο tapatalk η σε διαλειμματα της δουλειας η βαριουνται τελος παντων να βλεπουν μεγαλα βιντεο....αυτες οι ξερες παρουσιασεις δινουν την εντυπωση οτι περισσοτερο γινονται για να στηριξουν τα views του youTube και λιγοτερο για ενημερωση του φορουμ. Παρατηρησα οτι ετσι ειναι σχεδον ολες οι παρουσιασεις σου εδω

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #77 στις: Μαρτίου 13, 2016, 11:28 »
Πέτρα με βρίσκεις να διαφωνώ κάθετα στην παρατήρησή σου στον Σπύρο. Σε κάθε περίπτωση σχόλια, specs και φωτογραφίες έχουν υπερκαλύψει το minivolt στο παρόν νήμα, πόσα παραπάνω να γραφτούν δηλαδή γι'αυτό; Έχει μείνει κάτι που δεν έχει ήδη ειπωθεί και μου διαφεύγει;
Από εδώ και πέρα μένουν να ακολουθήσουν οι παρατηρήσεις των χρηστών που το αποκτούν, πόσο πια με τα νούμερα και τις φωτογραφίες για το ίδιο πράγμα;

Στο σχόλιο για τα "views" στα διάφορα κανάλια δεν είναι η μόνη περίπτωση, το ξέρεις φαντάζομαι. Αλλά δεν κάνεις παρατήρηση σε όλα.. ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #78 στις: Μαρτίου 13, 2016, 12:51 »
Καλημέρα, Μάκη. Πλιζ, διάβαζε προσεκτικά πριν απαντήσεις για λογαριασμό τρίτου.

Κι επειδή η επιχειρηματολογία είναι η βάση για κάθε διάλογο, για το σχόλιο σου περι views:

Εχουμε ένα μέλος που δεν ποστάρει επί 1 χρόνο (10-12 ποστ). Και ξαφνικά αρχίζει τις παρουσιάσεις. Κάνει μια θαυμάσια παρουσίαση του coolfire πριν 20 μέρες, με πλήρες κείμενο και φωτογραφίες. Κι από κει και πέρα έχουμε στροφή 180ο και ξεκινά ένας καταιγισμός ξερών ποστ με λινκ βιντεοπαρουσιάσεων στο κανάλι του στο YT. 11 ποστ, 6 βιντεοπαρουσιάσεις, που με copy paste μπορούν να διανεμηθούν μέσα σε κάθε σχετική με τον ατμό σελίδα μέσα σε δευτερόλεπτα. Δεν προσφέρουν δηλαδή στο φόρουμ - αυτό ήταν το point μου - κάτι, μια και δεν είναι πρωτότυπα και προσαρμοσμένα στο φόρουμ. Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι ότι δεν κάνω παρατήρηση, όλοι όσοι κάνουν παρουσιάσεις εδώ, ή προσφέρουν ταυτόχρονα και βίντεο και φωτό (μην πάμε μακρυά, κοίτα το πρώτο ποστ του νήματος) ή στα ποστ με "ξερά" βίντεο αντιπαραθέτουν σε άλλα νήματα του φόρουμ αναλυτικότατα ποστ με περιεχόμενο αποκλειστικά γραμμένο για το φόρουμ. Υπήρξε στο παρελθόν περίπτωση reviewer που ερχόταν στο φόρουμ, πετούσε ένα ξερό βίντεο κι εξαφανιζόταν μέχρι το επόμενο. Οπως καταλαβαίνεις, του επισημάνθηκε - όχι από μένα - ότι η πρακτική αυτή δεν είναι σωστή και δεν έχουμε αυτό το φαινόμενο πια. Αν υπάρχουν μέλη που πετάνε ένα ξερό βίντεο, δεν ξανασχολούνται με το προιόν και δεν το έχω παρατηρήσει, σε παρακαλώ να αναφέρεις ποιος ή ποια είναι.

Λες ότι έχει υπερκαλυφτεί το νήμα. Είναι άποψή σου. Η δική μου δεν είναι. Από πότε θα απαγορεύσουμε σε κάποιον να κάνει μια παρουσίαση επειδή τον πρόλαβε άλλος; Επανειλημμένα έχουμε προτείνει σε άτομα που πήραν πιο αργά κάποιο προιόν να το παρουσιάσουν και δεν το έκαναν, ακριβώς επειδή φοβήθηκαν αντιδράσεις σαν τη δικιά σου. Αν αναλογιστείς ότι πολλές "έγκαιρες" παρουσιάσεις γίνονται με προιόντα demo, αυτό που λες είναι διπλά άκυρο, διότι αποτρέπει τους χρήστες που αγόρασαν κάποιο προιόν να το παρουσιάσουν. Κι αυτό στο λέω, έχοντας βρεθεί και στις δυο θέσεις, να παρουσιάζω δλδ προιόντα που μου έστειλαν και προιόντα που αγόρασα.

Κι εδώ θα σου απαντήσω ταυτόχρονα στα δυο point σου.

Σαφέστατα και δε χρειάζεται να διαβάσω 5 φορές για τις διαστάσεις ενός προιόντος, οπότε γι αυτό πρέπει οι παρουσιάσεις να έχουν "φορουμικό" χαρακτήρα και όχι να ποστάρονται carbon copy οι ίδιες σε κάθε ατμοσάιτ.

Οπως είδες, η δική μου παρουσίαση έπεται του Κώστα, οπότε την προσάρμοσα έτσι, ώστε να δώσω έμφαση στην συγκριτική παρουσίαση του μοντ με κάποια άλλα "ανταγωνιστικά" και σαφέστατα απέφυγα το βίντεο, μια και οι λειτουργίες του μοντ είναι εξαιρετικά λίγες και δε χρειάζονται "tutorial". Εδωσα περισσότερο βάση στο πώς ατμίζει το μοντ κατά τη δικιά μου άποψη. Αν είχαμε άλλες 20 τέτοιες απόψεις, το νήμα θα ήταν ακόμη πιο χρήσιμο. Είναι παρουσίαση λοιπον αποκλειστικά για το φόρουμ, που μόνη της δεν θα στεκόταν σε άλλη ατμοσελίδα ως ποστ εναρκτήριας παρουσίασης του μοντ.
Ναι, κατά καιρούς διάφορα μέλη ποστάρουν βάζουν λινκ από βίντεο παρουσιαστών για όποιον θέλει περισσότερες πληροφορίες. Οι ίδιοι δεν έκαναν τα βίντεο. Οταν όμως έχουμε μέλος που μπορεί να κάνει καλές παρουσιάσεις με κείμενο και φωτογραφίες και σαφέστατα και βίντεο, ποιος ο λόγος να μην του ζητήσουμε να το κάνει, αλλά να παραμείνει στο βίντεο. Που εδώ, αν ο Σπύρος επιθυμεί μια αποψη, θα του πω ότι οι γραπτές παρουσιάσεις του είναι πολύ καλύτερες από τις βιντεοπαρουσιάσεις του. Υπάρχουν αρκετά τεχνικά θεματάκια που πρέπει να λύσει στα βίντεό του. zoom, net, macro λήψεις, σαρδάμ, κενά, cut, edit.... σε ερασιτεχνικό επίπεδο πάντα.

Και μια παρατήρηση επί της ουσίας, μια και οι παρουσιάσεις γίνονται για να ανταλλάσσουμε απόψεις. Ο φίλος σου, Σπύρο, που με τον 0.5 ομ κάνει 5-6 ώρες άτμισμα με το μινι βολτ, φαντάζομαι δεν θα ατμίζει πολύ. Σύμφωνα με το steam-engine, αυτή η αντίσταση του 0.5 ομ, σε μόλις 15 βατ δίνει μόλις 126 τζούρες με την 1300ρα του μινι βολτ. Επειδή μ΄αρέσει να κάνω ενίοτε τα δικά μου πειράματα, με 0.7 ομ που το τέσταρα εγώ, έβγαζε με το ζόρι ένα τανκ των 2.5 μλ. στα ίδια βατ. Και με 2.5 ομ έβγαζε σχεδόν 2.5 τανκ των 2.5 μλ. Τεράτια διαφορά. Τώρα αν το κάθε τανκ μου κρατάει 2 ή 5 ώρες έχει να κάνει με μένα, όχι με απόλυτα νούμερα. Κάνε αν θέλεις το τεστ κι εσύ με διάφορες αντιστάσεις και πες μας τα αποτελέσματα.

Θεωρώ πολύ σημαντικό το θέμα της αυτονομίας σ΄αυτό το μοντ, διότι έχει τη δυνατότητα να γίνει κύριο μοντ σε νέους ατμιστές ή κοπέλες, οπότε οποιοδήποτε τρικάκι αυξάνει την αυτονομία του είναι σημαντικό. Για παράδειγμα, εργοστασιακές αντιστάσεις κυκλοφορούν σε μισό ομ μέχρι 1.8. Σαφέστατα και θα συνιστούσα σε κάποιον που το έχει ως αποκλειστικό, να το δουλεύει μόνο με τις 1.8 αντιστάσεις ή ό,τι πιο κοντά σ΄αυτό το νούμερο υπάρχει για τον ατμοποιητή του.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #79 στις: Μαρτίου 13, 2016, 13:10 »
Περισσότερο διαφωνώ με αυτή τη λογική. Αυτή του παλιού και του νέου που παρουσιάζεται εδώ - έχει συμβεί και στα περισσότερα φόρουμς που έχω εγγραφεί κατά καιρούς δηλαδή αλλά δεν είναι της παρούσης. Τι με νοιάζει εμένα αν ο ένας έχει παρουσιάσει και γράψει τόσα και τόσα στα βάθη των αιώνων ενώ ο άλλος μπήκε μόλις τώρα -και οι δύο βέβαια βρίσκονται για τον ίδιο λόγο στο φόρουμ-, κάνουν όμως σήμερα τα ίδια πράγματα (έστω κι αν ο "παλιός" προσθέτει κι άλλα στο ενδιάμεσο ) αλλά παράλληλα δέχονται διαφορετική αντιμετώπιση γι'αυτά τα "ίδια" από τη διαχείριση. Δηλαδή τι; Δεν είναι όλοι όμοιοι σαν μέλη εδώ; Άλλα μέτρα και σταθμά με πρώτο γνώμονα το ιστορικό του καθενός; Γιατί πρέπει εγώ ο "τρίτος", ο παρατηρητής δηλαδή να δέχομαι του παλιού τα "ερωτήσεις και σχόλια στο YouTube.." ενώ του "νέου" να τα επισημαίνω στους διαχειριστές ας πούμε; Και οι δύο συλλογή "views" δεν κάνουν;
Ένα λιθαράκι βάζει ο καθένας σε κάθε φόρουμ, ο καθένας με τον δικό του τρόπο και μέσα. Τα υπόλοιπα ποσώς με απασχολούν. Αυτό θέλω να πω εν ολίγοις, ελπίζω να γίνεται κατανοητό.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #80 στις: Μαρτίου 13, 2016, 13:25 »
Ερωτησεις και σχόλια εδώ. Συγνώμη, αλλά αυτή η λογική δεν υπάρχει. Ενας που πήγε να την κάνει και δεν απαντούσε σε σχόλια, όπως θα δεις, βασίζεται στην ηθική υποστήριξη φίλων για να ποστάρονται οι παρουσιάσεις του εδώ. Αν ρωτήσεις εδώ και δεν σου απαντήσει, αν ρωτήσουν άλλοι και δεν πάρουν απάντηση, εσύ τι λες; δεν θα υπάρξει θέμα; Ο ίδιος πρώτος μπορείς να το θέσεις.  
Οσο για τη διαχείριση και την αντιμετώπισή της, απορώ πού την είδες. Ισως μπερδεύεις το συντονισμό με τη διαχείριση ή τα μαύρα γράμματα όταν γράφουμε ως απλά μέλη, με τα πράσινα, όταν γράφουμε ως συντονιστές. 

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #81 στις: Μαρτίου 13, 2016, 14:25 »
petra κάνε το καλό και δώσε καμιά οδηγία για τις αντιστάσεις 2,5ohm (με τι σύρμα πχ).
Να το έχω στα υπόψιν για όταν έρθει ο kayfun.
Ευχαριστώ

Όσο για το αυτοκόλλητο μην ανησυχείς, Σε λίγο καιρό (ειδικά αν το βάλεις σε καμιά τσέπη μπουφαν) θα φύγει όλη η επένδυση που έχει το Mini Volt (από κάτω είναι μέταλλο) και θα κολλήσεις ότι θες  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2016, 14:36 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #82 στις: Μαρτίου 13, 2016, 14:38 »
Εκανα καμια δεκαρια τζουρες,με αυτο το μοντακι,στη λειτουργεια standard,δεν τρελαθηκα με τα ρευματα του,και η οθομη του ειναι ξεπλυμα.Πιο πολυ μ αρεσε η θηκη που μπαινει το μοντακι στη ζωνη παρα αυτο!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #83 στις: Μαρτίου 13, 2016, 17:27 »
Πήρα από fabvape αυτό εδώ το σύρμα. To πιο ψιλό. Kanthal Ribbon 0.3X0.1 δίνει 48 ομ στο μέτρο, δλδ τα 5 εκατοστά περίπου 2.4ομ. Είναι πραγματικα ψιλό, θέλει πολύ προσοχή για να καταλάβεις ότι είναι πλατύ και όχι στρογγυλό. Νομιζω 6 σπείρες μου έδωσε πάνω σε οδοντογλυφίδα. Αν δεν ήταν 6, θα ήταν 7, αλλά νομίζω 6. Ανοιχτές σπείρες με αρκετή επιφάνεια ατμοποιησης, επειδή είναι πλατύ το σύρμα. Συνολικά η αντίσταση μου βγήκε 2.5 ομ και έβαλα στη συνέχεια και στον καυφούν λάιτ +. Στην αρχή είχα βάλει μόνο στο φαινόμενο.
Το έκανα επειδή ήθελα να δουλέψω τον φαινόμενο πάνω στο μινι βολτ και τον ΚΛ πάνω σε παλιό dna που οι επαφές της μπαταρίας του έχουν τρελές απώλειες.

Αυτή τη στιγμή δουλεύω το μινι βολτ σε 7 ή 8 σπείρες nichrome 20ρι, πάλι από FABvape, πάνω σε ερλ. Ενα δημοφιλές σύρμα για να στήσεις αρκετές σπείρες ώστε να πιάσεις τα 2 τουλάχιστον ομ είναι το 20ρι κάνθαλ, που θα σου δώσει αυτό το νούμερο με 7 σπείρες.

Το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση είναι ικανοποιητικότατο, τα σύρματα είναι λεπτά, ανταποκρίνονται αμέσως και στην περίπτωση του ΚΛ θα χρειάζεσαι λιγότερα βατ από ότι στον Φαινόμενο (14.5) και στον ερλ (16)

Δες τώρα τις απαιτήσεις όταν δουλεύεις στο εύρος 14.6-15 βατ:
2.5ohm = 2.44A 632 puffsX5sec
1.8 ohm = 2.89A 455 puffsX5sec
0.7 ohm = 4.57Α 177 puffsX5sec
0.5 ohm = 5.4A 126 puffsX5sec

Tα νούμερα είναι από το steam-engine.org και θα έλεγα αποστειρωμένα εργαστηριακά, αλλά στην πράξη ισχύουν σε μεγάλο βαθμό και θα δεις μεγάλες διαφορές διάρκειας όσο ανεβάζεις τα ομ. Πολλά ομ δε σημαίνει ότι δεν αρπάζει γρήγορα το σύρμα ή ότι ατμίζεις άτονα. Αν δουλέψεις στα ίδια βατ, θα δεις το ίδιο αποτέλεσμα, αρκεί το μοντάκι να μπορεί να σου δώσει τα βολτ που απαιτούν τα ομ. Στην τελική, μη βάζεις 2.5, κάνε την αντίσταση 2 ομ. Πάλι η αυτονομία θα είναι τρελή σε σχέση με το ένα και λιγότερο ομ. 

Εχεις λοιπον με πολλά ομ και λίγα αμπέρ: λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας, λιγότερη καταπόνησή της, πιο αργή καταστροφή της σε διάρκεια χρόνου, πιο αραιές φορτίσεις, αλλά και περισσότερη ασφάλεια. Στο θεμα της ασφάλειας τώρα, όταν δεν έχω τις INR LG/SAMSUNG κλπ στο μοντ, αλλά τη χ ανώνυμη ενσωματωμένη του κατασκευαστή, προτιμώ να μην τσιτώνω πολύ τα βατ, ειδικά σε μικρής χωρητικότητας μπαταρίες με λιγότερες αντοχές σε απαιτήσεις Α

@ikaros1. Θα συμφωνήσω ότι στη λειτουργία standard δε λέει και πολλά το ρεύμα του. Στην λειτουργία Power είναι ικανοποιητικό. Δεν το συγκρίνω με κορυφαίες πλακέτες, αλλά κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Αν το ψάξουμε, θα βρούμε κι άλλα μειονεκτήματα, πχ έλλειψη TC, δυσκολία έως αδυναμία αλλαγής μπαταρίας κλπ. Πού είναι όμως το μεγάλο αλλά; Γέμισε ο κόσμος τούβλα με διπλότριπλες μπαταρίες, αλλά για τους λάτρεις των μίνι μοντ, μετά το istick 30-40 το χάος. Οτιδήποτε καλύτερο από αυτά, είναι και μεγαλύτερο. Στη δε κατηγορία των νάνο μοντ, η κατάσταση ήταν απλά τραγική, με ένα κουτσό istick10 κι ένα ανάπηρο vamo box. Αυτό το κενό καλύπτει εξαιρετικά το MiniVolt, δίνοντας το έναυσμα να ασχοληθεί και κάποιος άλλος κατασκευαστής με την κατηγορία, ώστε να εξελιχθεί προς το καλύτερο. Καλύτερα ρεύματα, ανταλλακτικές μπαταρίες, καλό tc κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Ritsa M

  • *
  • 56
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #84 στις: Μαρτίου 13, 2016, 18:24 »
Μ αυτα και μ΄αυτα που διαβαζω, με πείσατε να μην το αγοράσω τελικα!

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #85 στις: Μαρτίου 13, 2016, 18:28 »
Μην παιρνετε τοις μετρητοις τις εκτιμησεις του steam-engine οτι αφορα την διαρκεια ατμισματος και κατα συνεπεια τον αριθμο τζουρων.
Ενα λαθος που βλεπω ειναι οτι οταν υπολογιζει την συνολικη ενεργεια πολλαπλασιαζοντας το φορτιο της μπαταριας επι την ονομαστικη (μεση) ταση της μπαταριας δεν παιρνει υποψιν οτι ποτε δεν χρησιμοποιουμε ολο το φορτιο της μπαταριας αλλα μερος αυτης (το βρισκουμε αυτο βλεποντας τα mah που μπαινουν κατα την φορτιση της).
Για παραδειγμα εγω χρησιμοποιησα οτι κανω συνηθως. 1,6 αντισταση, 8 βατ και μπαταρια Samsung 30Q.
Mε φορτιο 3000mah μου βγαζει χρονο 75mins
Eπειδη οταν φορτιζω την μπαταρια ξερω οτι παιρνει (εχει καταναλωσει) 2500+mah, oποτε βαζοντας αυτην την τιμη μου βγαζει 62mins.
Λοιπον ο πραγματικος χρονος ατμισματος μου κυμαινεται στα 45-50 mins.
Θεωρω λοιπον οτι η αποκλιση ειναι μεγαλη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2016, 19:15 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #86 στις: Μαρτίου 13, 2016, 19:27 »
αποκλίσεις υπάρχουν μεν, αλλά υπάρχουν και σαφέστατες αναλογίες. Το παρατηρώ όταν κάνω αντιστάσεις, που πάντα μου βγαίνουν με λιγότερες σπείρες στα ομ που θέλω από αυτές που προτείνει το SE. Γι΄αυτό επέμενα να κάνω κάποια δικά μου τεστ, που δεν έβγαλαν 3πλάσια και βάλε διάρκεια λειτουργίας με αλλαγή αντίστασης, αλλά διπλάσια. Υπάρχει όμως σαφέστατη διαφορά αυτονομίας όσο ανεβάζεις τα ομ. 
Πολύ σημαντικό βέβαια και πρέπει να σημειωθεί αν και αυτονόητο: αν κάποιος ατμίζει όχι μόνο με μισο ομ, αλλά και με διπλή αντίσταση και πνευμονικές των 8 δευτερολέπτων στα 30-50 βατ, σαφέστατα αντιλαμβάνεται χωρίς κανένα steam-engine κι εμένα, ότι το μοντ αυτό δεν προορίζεται για τέτοια χρήση. 
Αλλά με το SS να έχει διαδοθεί πολύ και πολλούς χρήστες να πετάνε μια αντίσταση με το σκεπτικό πως θα δουλεύει η ίδια και σε μοντ μεTC και σε μοντ με  VW... και μιλάω για χρήστες τσιγαρίσιων ατμοποιητών με μονές αντιστάσεις και τζούρες ως 5''...  εδώ θα επιλέξουν: ή αφήνουν την SS περιορίζοντας την αυτονομία του μοντ σε έναν καφέ, ή παντρεύουν το μοντ με ατμοποιητή με αντίσταση 1.5ομ και πάνω και το κρατάν αρκετές ώρες. Το ίδιο ισχύει και για τα κοτετσοσύρματα κάνθαλ με τις subohm αντιστάσεις. 
Το μικρό μέγεθος συνεπάγεται πάντα κάποιους περιορισμούς. 


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #87 στις: Μαρτίου 13, 2016, 20:28 »
[justify]Εγώ θα για τον γίγαντα θα έλεγα δυο λέξεις: ποιότητα κι αισθητική (για τα κυβικά του πάντα). Είναι κουκλάκι τρελό. Δεν είναι απαραίτητο να είμαι ηλεκτρονικός μηχανικός ή μοντελιστής, ώστε ν' απορρίψω την μπαταριούλα του με κατεβατά χαρακτηριστικών ισχύος. Ναι, είναι μικρή (Lipo 18450, 1200mAh) όπως και το σπιτάκι της.[/justify]

[justify]Προσωπική χρήση: με kfl+, αντίσταση 2Ω στα 8w, σε λειτουργία standard. Η ένδειξη για φόρτιση ήρθε την επόμενη μέρα, η δε κατανάλωση έφτασε κοντά στα 10ml. Βέβαια να 'ξηγηθώ, δεν δοκίμασα κανένα άλλο στήσιμο, συνδυασμό ή επιλογή λειτουργίας. [/justify]

[justify]Τα ρεύματά του είναι σπέσιαλ -για μένα τον νέο κι ωραίο-, και δεν χρειάζεται να πάω στην επιλογή power, η οθόνη του μεσ' τη γλύκα, έντονος φωτισμός ενδείξεων (όμως μικροσκοπικά και θέλει γυαλιά). Μην ακούτε τι λένε οι αυστηροί ατμιστές...[/justify]


[justify](καλό υπόλοιπο τριημέρου σε όλους είπα;)[/justify]


Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #88 στις: Μαρτίου 13, 2016, 20:34 »
Άρχισαν και τα καλύμματα #1#2  

Αποσυνδεδεμένος JoneyM

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: MIni Volt 40 watt by Council Of Vapor
« Απάντηση #89 στις: Μαρτίου 15, 2016, 21:53 »
Κλείνω ένα μήνα με το minivolt (ένα μήνα άκαπνος επίσης :thumpup:) και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Το δουλεύω με triton mini, nautilus mini. Με αντιστάσεις 1.8 βγάζει τη μέρα άνετα, ατμίζοντας 2-2.5 ml στα 10w και στα 14w για την clapton. Mε την kanthal 1.2 στα 18w το βραδάκι ήθελε λίγο φόρτισμα, αν και ποτέ δεν το άφησα να μείνει απο μπαταρία. Έχει βασικές λειτουργίες, προστασία υπερφόρτωσης, υπερθέρμανσης κτλ και έτσι το βάζω για φόρτιση το βράδυ και το πρωί είμαι έτοιμος.

Έχει αρχίσει και σε μένα να ξεβάφει το μαύρο λαστιχοειδές χρώμα, στη βάση κυρίως, αν και προσωπικά δε με απασχολεί, είπα να το αναφέρω.

Αν έχετε τρελές απαιτήσεις με μικρές αντιστάσεις και υψηλά watt, μάλλον θα απογοητευτείτε, κυρίως γιατί θα ψάχνετε πρίζες συνεχώς.

Αν ατμίζετε φυσιολογικά, και σας αρέσει το μικρό του μέγεθος, η καλή ποιότητα κατασκευής και η όμορφη εμφάνισή του, πάρτε το άφοβα, μη ξενερώνετε απο διάφορες υπερβολές.
Στη τελική, δε κοστίζει και μια περιουσία..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207015 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias