vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

89 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, ZoeM, manoslykos, pirate

Twitter

Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 20:56 »
...Καθόμουν στον καναπέ με το λάπτοπ στα πόδια..δίπλα μου είχα όρθια ακουμπισμένο ένα άλλο μοντ..απορροφημένος λοιπόν επειδή έκανα μια δουλειά για κάποιες ώρες άτμιζα παράλληλα και για να μην με εμποδίζουν τα ντουμάνια φυσούσα τον ατμό στο πλάι ακριβώς πάνω στο μοντ...όταν το πήρα στα χέρια μου ήταν σαν να έχει υγρασία πάνω του..ελάχιστη βέβαια..σαν να έχεις περάσει με καλά στημένο vettex κάποιο αντικείμενο,αν με καταλαβαίνεται.
Ειλικρινά δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να είναι από την γλυκερίνη..νόμιζα ότι είναι ιδρωμένα τα χέρια μου.
Τα υγρά μου είναι 100%VG.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 22:05 »
απο την γλυκερινη ειναι φιλε μου το ενα απο το κουτακια μου που ειναι μαυρο , αν αφησω τον ατμο επανω του 3-4 φορες οταν το πιασω στα χερια γλιστραει σαν χελι ...


τωρα γιατι το θεμα πηρε διαστασεις παρεξηγησης δε ξερω .. εγω απλα ειπα αυτο που βιωνο σε καθημερινη βαση


δεν ειναι κατι το πρωτοφανες οι επιθεσεις χωρις αποδειξεις εδω μεσα.. αλλωστε εχουμε δει απειρα βιντεο με ντουμανια τρελα αλλα με κασκολ , γαντια , σκουφια και τα παραθυρα ανοιχτα μες το χειμωνα ..ετσι ναι δεν θα κατσει πουθενα η γλυκερινη  :yes: :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2015, 22:12 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 00:01 »
Το λαπτοπ που έχει φάει κάπνα από κ.τ που απορώ που δεν με βαράει που το γύρισα σε η.τ  ;D
Η αλήθεια έιναι με το κ.τ ήθελε καθαρισμα κάθε 2-3 μέρες.


Τώρα γυαλίζει και επειδή το άνοιξα σήμερα για να αλλάξω και ένα κουμπί δεν βρήκα τίποτα από υγρασία ή τίποτα τέτοιο. Η δεν  μου κολλάει πια.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 00:28 »
Και εγω δεν εχω παρατηρησει κατι αναλογο αν και καθομαι πολλες ωρες στον υπολογιστη και ντουμανιαζω. Ουτε η οθονη ούτε το γραφειο παρουσιασαν κατι σχετικο. Ομως δεν αποκλειω να συμβαινει αυτο που λεει ο Αποστολος. Προφανως παιζει ρολο ποσο ατμιζει κανεις και οι συνθηκες του χωρου. Λογικο ειναι η γλυκερινη καπου να πηγαινει. Μου ηρθε και κατι ακομη θετικο για το ατμισμα τωρα, θα ατμιζω στα χερια μου μιας που η γλυκερινη ενυδατωνει και την επιδερμιδα  :thumpup: +1!

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 02:48 »
Μου το λεει η γυναικα μου κι εγω δεν την πιστευα ή δεν ηθελα να την πιστεψω "ξεσκονιζω και τα επιπλα κολλανε". Τη βλεπω πλεον καθαρα τη γλιτσα και στα τζαμια αλλα εξακολουθω να στρουθοκαμηλιζω και να τη λεω υπερβολικη .

Στους η/υ συνεπως μακροχρονια, με συνεχη και εντατικη χρηση καποια επιπτωση θα μπορουσε να εχει.

Για τα πνευμονια μας δεν ανησυχουμε?

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 03:42 »
Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω κανένα απο τα παραπάνω προβλήματα και ατμίζω κανονικά στο γραφείο
μου το οποίο βρίσκεται βέβαια στο σαλόνι.Ατμίζω νορμάλ ποσότητα,4-5ml ημερησίως.

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 05:31 »
Επειδή με βάλατε σε πολλές σκέψεις, ψάχνω να βρω θερμόμετρο δωματίου με ένδειξη υγρασίας... Να πάρω 2-3 να τα βάλω σε διαφορετικά δωμάτια να δω τι παίζει.

Το τελευταίο που θέλω είναι να πάθει τίποτα το pc.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 06:05 »
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Ατμίζω πάνω από 3 χρόνια. Στο γραφείο μου περνάω το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας. Στο χώρο υπάρχει 1 υπολογιστής και 1 server που δουλεύουν σε 24ωρη λειτουργία (δεν κλείνουν ποτέ). Ένας 3ος υπολογιστής ανοίγει σπάνια, περίπου 1 φορά το 2μηνο αφού εξυπηρετεί μόνο κάποιες συγκεκριμένες ανάγκες πελατών. Στο χώρο υπάρχει επίσης 1 laptop, 2 tablet και φυσικά το κινητό μου, routers, εξωτερικοί σκληροί δίσκοι, φορτιστές κλπ.

Στα 3 αυτά χρόνια δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα στον εξοπλισμό μου. Στην τακτική συντήρηση κάθε 6μηνο που ανοίγω για να καθαρίσω δεν έχω παρατηρήσει κάτι επιβαρυντικό. Μόνο τις τρίχες του σκύλου μου που φρακάρουν τους ανεμιστήρες  :))

Σαφώς ο ατμός κάπου πάει. Στις ελεύθερες επιφάνειες από ότι έχω δει. Τα τζάμια θολώνουν πιο εύκολα (αλλά όχι οι οθόνες) και το γραφείο μαζεύει περισσότερη σκόνη και χρειάζεται συχνότερο καθάρισμα. Η επιφάνεια του γραφείου όμως και όχι τα συρτάρια που παραμένουν πεντακάθαρα. Σε αντιδιαστολή, όταν κάπνιζα βρόμιζαν και κιτρίνιζαν τα πάντα εξωτερικά και εσωτερικά.

Τα υγρά παίζουν μεγάλο ρόλο. Η σκέτη VG επιβαρύνει πολύ περισσότερο. Υγρά 50-50 ή 70PG δεν δημιουργούν σχεδόν κανένα πρόβλημα.



Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 09:17 »
Πράγματι. Δύο χρόνια σχεδόν στον ατμό, και δεν έχω παρατηρήσει κάτι αξιοσημείωτο. Ατμιζω 70PG - 30VG ( στην πιο ακραία περίπτωση 50 - 50 ).

Αποσυνδεδεμένος themainman

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 10:44 »
Τρείς ατμιστές στο γραφείο και κανένας υπολογιστής προς το παρόν δεν έχει πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 10:47 »
Και εγώ που συνήθως κάνω 100% VG στα diy μου, δεν έχω παρατηρήσει ούτε στα έπιπλα (και η σύζυγος επισης) ούτε στους υπολογιστές μου κάποια γλίτσα...
Εσωτερικά, όταν λύνω laptop και pcs για καθάρισμα, μία από τα ίδια, στεγνά είναι όλα και έχουν απλά την κλασική σκόνη που είχαν και πριν αρχίσω το άτμισμα.
Οι χώροι είναι πολλοί και διαφορετικοί, από το γκαράζ που δεν έχει θέρμανση, μέχρι μέσα στο σπίτι.
Δεν λέω ότι στους άλλους δεν συμβαίνει, απλά σε εμένα δεν φαίνεται να ισχύει αν και από ντουμάνια με τους dripper πάμε μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 13:07 »
Επειδή και εγώ το μεγαλύτερο μέρος της ατμιστικής μου ζωής το έχω περάσει στο γραφείο, θα είχα την απορία για το εσωτερικό των Pc. Εντάξει για το Server δεν ανησυχώ καθώς τον έχω σε δικό του χώρο με πάμπολλα φίλτρα στον εισερχόμενο αέρα, αλλά κρίνοντας από την κατάσταση των τζαμιών του αυτοκινήτου και του σπιτιού, θα συμπέραινα ότι τα εσωτερικά των άλλων pc του γραφείου θα ήταν κολλώδη.

Με κάλυψε όμως ο camber.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 13:13 »
Για τα τζάμια στου αυτοκινήτου είναι γνωστό το θέμα και έχουμε ασχοληθεί ξανά: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5451.0.html
Λογικά κάτι παρόμοιο θα συμβαίνει και στο σπίτι αν και σε μικρότερο βαθμό γιατί ο χώρος είναι μεγαλύτερος και θερμαίνεται διαφορετικά. Σίγουρα όμως εξαρτάται και από τα ντουμάνια που βγάζει ο καθένας.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 13:22 »
μα και εγω νορμαλ ποσοτητες ατμιζω παιδια .. τα 20 μλ που ειπε παραπανω ο φιλος τα εβγαλε γιατι εγω καπου ειπα οτι αδειαζω 4 τανκ τη μερα.. τη τανκ ομως και ποσα μλ εχει μεσα το τανκ δε μπορει να το ξερει κανεις εκτος απο εμενα ... δεν κανω πανω απο 6- 8 μλ τη μερα, ισως και λιγοτερα .. τα 8 μπορει να ειναι σε μερες που δεν θα ειμαι στη δουλεια ...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2015, 13:27 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 13:51 »
Σίγουρα ο ατμός (ο υπερβολικός τουλάχιστον) αφήνει μια μικρή υγρασία πάνω σε παγωμένες επιφάνειες.
Τωρα πέρα από αυτό, είναι πολλές οι φορές που αποδίδουμε κάποιες καταστάσεις σε λάθος πράγματα γιατί απλά τυχαίνει να συμπίπτουν.
Για παράδειγμα, πριν 3 χρόνια στο σπίτι μου στη Φλώρινα άρχιζε να εμφανίζεται μια μαυρίλα πάνω από το παραθυρο. Την καθάριζα, ξαναβγαινε. Αν ήταν ατμιζα τότε, θα έλεγα πως φταίει ο ατμος 100%.
Την επόμενη χρονιά (2 χρονια πριν) έβαλα έναν ανθυγραντήρα στο σπίτι αν και πίστευα ότι δεν υπάρχει υγρασία. Έβγαζε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 3 λίτρα κατά μέσο όρο..
Το ίδιο σκηνικό με τις μαυριλες σε μικρότερη κλίμακα έτυχε και τώρα στπ χωριό μου. Η αρραβωνιαστικιά μου όπως και άλλοι πίστευαν πως φταίει ο ατμός.
Καθάρισα λοιπόν και είπα στην γυναίκα ότι δεν θα ατμιζω για λίγο μέσα. Μετά από δυο μέρες φυσικά (πίεση, πολύ δουλειά) και ως τώρα όχι μόνο ατμιζα, αλλά οι νεφώσεις μονο με ντριπινγκ είναι μόνιμες. Δεν εμφανίστηκε φυσικά τίποτα.

Αν στην πρώτη περίπτωση (Φλώρινα) ατμιζα, δεν θα φαινόταν ότι φταίει το η.τ.;

Αν στην δεύτερη τωρα ΔΕΝ ατμιζα αυτό το μήνα, δεν θα φαινόταν ότι φταίει πάλι το η.τ.;

Το point μου εν κατακλείδι είναι πως αν δεν εξετάσεις καλύτερα ενα ζήτημα, τα "ασφαλή" συμπεράσματα, ίσως να μην είναι τόσο ασφαλή..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4174 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix