vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

534 επισκέπτες, 4 χρήστες
vougiouklakis, zalaros, camber, Jorge

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Δεν άλλαξε κάτι σε αυτά που μέχρι τώρα ήξερες.
Απλά ξεκαθαρίστηκε η διαφορά στην στάση που διαλέγει να ακολουθεί ο καθένας μας.

Κάποιοι επιλέγουν να χρησιμοποιούν κάτι "ύποπτο" μέχρι να αποδειχτεί και επιστημονικώς ως "ύποπτο" ή μη και,
κάποιοι επιλέγουν να μην χρησιμοποιούν κάτι "ύποπτο" μέχρι να αποδειχτεί και επιστημονικώς ως 'ύποπτο" ή μη.

Ο κ. Φαρσαλινός επιμένει στις απόψεις του -κατά την γνώμη μου καλά κάνει ως επιστήμων, ή άλλη πλευρά εμμένει στις δικές της.

Ελπίζω να βγεί κάτι καλό από όλη αυτή την ιστορία, γιατί από όσο έχω καταλάβει, ακούσει και διαβάσει κι εδώ, αυτή η
ιστορία με τους τύπους συρμάτων και το τί εκλείουν στον ατμό, είναι πάρα πολύ παλιά αλλά, ακόμα δεν έχουν βρεθεί πόροι
για σχετική έρευνα, όπως και για άλλες βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Επιπλέον, λύθηκε και το θέμα με το SS. Μπορεί να περιέχει νικέλιο, αλλά είναι πιο ανθεκτικό στη διάβρωση επειδή είναι food grade. Και κλασσικά, διάφοροι ουνοι στο τσατ να λένε το μακρύ τους και το κοντό τους.

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Χωρίς την ύπαρξη νέων ερευνών & νέων δεδομένων, τί το καινούριο να ειπωθεί, δηλαδή. Απλά για όσους είναι καινούριοι στο σπορ ή & παλιότεροι που δεν το χουν με την ανάγνωση μελετών, υπήρξε ενημέρωση ως προς τα παλιά ευρήματα ΣΥΝ το ότι διευκρινίστηκαν απορίες & ερωτήματα. Σε θεωρητικό επίπεδο μπορούμε να εξακολουθήσουμε το ευγενές σπορ των αντιπαραθέσεων.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
[member=7454]Cruiser79[/member]

Σε αυτή την περίπτωση να πω κι εγώ το μακρύ μου. Βρήκα κι εγώ μια έρευνα.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4284091/

Για αυτούς που βαριούνται: Οι εδώ ερευνητές, βρήκαν εκπομπές νικελίου και χρωμίου κατά το μαγείρεμα με SS κατσαρολικό στο φαγητό. Επίσης, ενδιαφέρον μου φάνηκε, ότι στα πρώτα μαγειρέματα, βρήκαν τις μεγαλύτερες εκπομπές.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2019, 15:10 από tzavardin »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανε ο [member=12924]Atoner[/member]
χτες που μιλήσαμε. 
Μικρός (εντάξει, πολλά χρόνια πριν) διάβαζα σε αναγνωρισμένο βιβλίο της εποχής ότι για να έχουμε μεγαλύτερη πρόσληψη σιδήρου πρέπει να μαγειρεύουμε τις φακές σε σιδερένια σκεύη  8)
Προφανώς ο διαθέσιμος προς ένωση σίδηρος λιγοστεύει με τη χρήση.

Έχουμε δρόμο...

διάφοροι ουνοι στο τσατ να λένε το μακρύ τους και το κοντό τους.
Φιλική συμβουλή: Όποιος δεν το είδε και σκοπεύει να το δει, ας το κάνει με μεγάλο παράθυρο να μην διαβάζει σχόλια. Η ψυχική σας υγεία είναι εξίσου σημαντική με τη σωματική. ::)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
[member=7454]Cruiser79[/member] Σε αυτή την περίπτωση να πω κι εγώ το μακρύ μου. Βρήκα κι εγώ μια έρευνα. ....Οι εδώ ερευνητές, βρήκαν εκπομπές νικελίου και χρωμίου κατά το μαγείρεμα με SS κατσαρολικό στο φαγητό. Επίσης, ενδιαφέρον μου φάνηκε, ότι στα πρώτα μαγειρέματα, βρήκαν τις μεγαλύτερες εκπομπές.
Φίλε μου, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Μακάρι τις ίδιες "ανησυχίες" να είχαμε & για οτιδήποτε άλλο τρώμε, πίνουμε, αναπνέουμε, φοράμε, κοιμόμαστε, κλπ. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Ακουσα προσεκτικά και τις τρεις τελευταίες συνεντεύξεις του κ.Φαρσαλινού και διάβασα πολλές φορές το νήμα. Από ότι κατάλαβα.
1. Πρέπει να κάνουμε ορισμένες παραδοχές για να μπορούμε να συνενοούμαστε. 
    α) Το νικέλιο είναι καρκινογόνο. Σε ποιές ποσότητες , άγνωστο ακόμη
    β) Οι μελέτες απέδειξαν ότι στα υγρά μας υπάρχουν ιόντα μετάλλων και νικελίου, στους ατμοποιητές με υγρό υπάρχουν από αυτά σε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα (άγνωστο αν και κατά πόσο είναι βλαπτική και οφεόλεται στη διάβρωση) όπως επίσης και στον ατμό, κάτι ενδιάμεσο από τα δύο.
    γ) η περιεκτικότητα σε νικέλιο στις αντιστάσεις είναι κατά φθίνουσα ακολουθία, Νι200, Νι80, SS,  Kanthal, NI-CR κλπ

2. Με βάσει ότι τα παραπάνω είναι δεδομένα Ο κ.Φαρσαλινός λέει να μην χρησιμοποιούμε Νικέλιο, μέχρι να υπάρχουν μελέτες για το μέγεθος της βλαβερότητάς του και να το αντικαταστήσουμε με κάτι άλλο. (κοινή λογική δηλ. καλού κακού)
    Ο κ.Τσιμούρης λέει ότι αφού δεν υπάρχουν μελέτες και δεδομένα ότι το νικέλιο που εκλύεται είναι αρκετά βλαβερό , δεν είναι κατ' ανάγκη και απαγορευτικό. Δηλαδή δεν κάνει τέτοια ζημία που να μας τρομάζει κιόλας.

3. Ο Π.Γιούρσης λέει ότι : Κάπνιζα επί 44,5 χρόνια και το ευχαριστιόμουν γνωρίζοντας και αποδεχόμενος τις βλαβερές του συνέπειες. Ατμίζω 6,5 χρόνια και το απολαμβάνω. Τώρα θα με τρομάξουν κάποιες ενδεχόμενες ή και βέβαιες, μακροπρόθεσμες βλάβες στην υγεία μου από την χρήση του Η.Τ , όπως είναι σήμερα ??. Θα ήμουν αφελής αν το έκανα. Συνεπώς, άνθρακες ο θησαυρός. Ατμίζω, είναι προτιμότερο από το τσιγάρο και δεν ασχολούμαι με ανθυπολεπτομέρεις. 

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2299
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Από ότι κατάλαβα. 1. Πρέπει να κάνουμε ορισμένες παραδοχές για να μπορούμε να συνενοούμαστε. α) Το νικέλιο είναι καρκινογόνο. Σε ποιές ποσότητες , άγνωστο ακόμη
Οχι ακριβώς, Πέτρο. Για το νικέλιο, βάσει της διαβάθμισής του, το όριο είναι το απόλυτο μηδέν (0). Και επειδή το απόλυτο μηδέν είναι ουτοπικό να επιτευχθεί, ο Φ. αυτό που λέει είναι ότι τουλάχιστον, ας περιορίσουμε το ποσοστό του όσο μπορούμε.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 730
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Το οτι είναι food grade το ss δεν σημαίνει οτι δεν διαβρώνεται.Η τοποθέτηση του γιατρού αν την ακούσει κανείς προσεκτικά νομίζω οτι είναι σαφέστατη(σαφέστατος είναι σε ολο το live...).

*το 317L btw είναι ακόμα πιο ανθεκτικό στην διάβρωση απο το 316L αλλά περιέχει και 1-2% περισσότερο νικέλιο σε σχέση με το 316L.

Συμφωνώ με την άποψη οτι δεν πρέπει να μας πιάνει πανικός,αλλά ταυτόχρονα και με την άποψη οτι αν κάτι που είναι καρκινογόνο μπορώ να το αποφύγω,καλό είναι να το κάνω.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
.... επίσης ο γιατρός, επανέλαβε πολλάκις, ότι ο καθείς από ημάς είναι κ υπεύθυνος για ότι επιλέγει. ;)

Μικρός (εντάξει, πολλά χρόνια πριν) διάβαζα σε αναγνωρισμένο βιβλίο της εποχής ότι για να έχουμε μεγαλύτερη πρόσληψη σιδήρου πρέπει να μαγειρεύουμε τις φακές σε σιδερένια σκεύη  8)
Προφανώς ο διαθέσιμος προς ένωση σίδηρος λιγοστεύει με τη χρήση.
Υπάρχει και σήμερα κάτι τέτοιο
https://en.wikipedia.org/wiki/Lucky_iron_fish ;D
https://luckyironfish.com/

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
.... επίσης ο γιατρός, επανέλαβε πολλάκις, ότι ο καθείς από ημάς είναι κ υπεύθυνος για ότι επιλέγει. ;)
Απολυτα σωστο ειναι αυτο.
Το προβλημα ομως δημιουργειται οταν προσπαθει κανεις ,δικαιολογωντας την επιλογη του, να θολωσει τα νερα, για οσους πιθανως δεν εχουν ασχοληθει εκτενεστερα, με επιχειρηματα (και συλλογιστικες) τελειως εωλα.
Το θεμα δηλαδη δεν ειναι τι επιλεγει κανεις (δικαιωμα του), αλλα πως παρουσιαζει την επιλογη του στους αλλους.
Βρισκω λοιπον πολυ χρησιμο το βιντεο, καθως ο γιατρος απαντησε πειστικα σε οσα ακουστηκαν τον τελευταιο καιρο.
Σε αναμονη των αποτελεσματων της ερευνας λοιπον.
Υ.Γ. Να ρωτησω κατι που δεν το ξερω, οσους ασχολουνται.
Ετσι οπως εχουν σημερα τα πραγματα, αν καποιος αποφασιζε να μην ξαναχρησιμοποιησει Ni80 , αυτο θα περιοριζε τις επιλογες του σε ατμοποιητες, ντριπερς, και γενικα στην (χομπιστικη) ατμιστικη εμπειρια?

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
@haros

Γιατι να σε περιορισει στις επιλογες σου? Αν χρησιμοποιεις απλα συρματα πας στο kanthal η ss και αν χρησιμοποιεις πλεξεις πας σε ss.

Υπαρχει πληθωρα μεγεθων και τυπων συρματων kanthal και ss για να μπουν σε καθε ειδους ατμοποιητη.

Τα πλεχτα ss μπορει να μην αρπαζουν τοσο γρηγορα οσο τα n80 αλλα μια χαρα γευση βγαζουν.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2019, 17:20 από gangelo »

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
[member=19518]haros[/member] Γενικά, το Ni80, βολεύει περισσότερο από το ss, καθώς ανάβει πιο γρήγορα, και ΠΟΛΥ πιο γρήγορα από το ΚΑ1. Για αυτό έγινε η φασαρία. 

Ειδικά όταν μιλάμε για clapton αντιστάσεις, βολεύει αρκετά, και για πολλούς από μας, που δε θέλαμε πολλά watt και να ζορίζουμε μπαταρία, ήταν σχεδόν μονόδρομος, πλέον είχα παρατήσει γενικά το ss. Έπαιζα ni80 στο dtl, και ΚΑ1 στο mtl.

Το ζήτημα γενικά, είναι να υπάρξει ψυχραιμία, παρατήρησα στον πίνακα νέων μελών, φίλο που έλεγε δε θα πάρει zenith, γιατί του είπαν οι αντιστάσεις ναυτίλου έχουν νικέλιο. Δεν πιστεύω ότι αυτός ο πανικός είναι η ενδεδειγμένη στάση αυτή τη στιγμή. Θα σταματήσετε να μαγειρεύετε σε χύτρα, μετά την έρευνα που σας έδειξα; Όχι νομίζω.


 Ψυχραιμία και αναμονή αποτελεσμάτων λοιπόν. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538146 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60435 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238682 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139153 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz