vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!


Ακόμα και τό άνωθεν σχετικό είναι .
Μπορεί να υπάρχει και μιά τρίτη και τέταρτη και χιλιάδες απόψεις "σωστές " ,ανάλογα σέ ποια Διάσταση βρίσκεται αυτός πού βλέπει κάτι ,και κάτω από ποιο πρίσμα και γωνία τό παρατηρεί...

Μακάρι ( σχήμα λόγου ), η Γή να ήταν τό κέντρο τού σύμπαντος ,και αυτό ( τό σύμπαν ) να περιστρεφόταν γύρω από αυτήν ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ούτε η Γή ,ούτε τό Άτμισμα ,ούτε κάν η ανθρωπότητα ,σέ ένα κόσμο πού διαλύεται.

Ένας κόκκος άμμου στήν Σαχάρα με τό ζόρι είναι όλα αυτά μαζί και τό καθένα μόνο του,ίσως και σέ όλες τίς ερήμους τού πλανήτη.

Ευχές κάνουν οι άνθρωποι καθημερινά δισεκατομμύρια ,άλλά τό εύχομαι δέν σημαίνει τίποτα για τήν ζωή ,τά μαθηματικά ,τήν επιστήμη ,και τήν φύση.

Πολλές ευχές πραγματοποιούνται ,είτε  βραχυπρόθεσμα,είτε μακροπρόθεσμα ,είτε ποτέ.

Οχι όμως γιατί τό ευχηθήκαμε ,αλλά γιατί έτσι θά γινόταν ούτως η' άλλως ,είτε βάση τού νόμου τών πιθανοτήτων ,είτε λόγο συγκεκριμένης δράσης και αντίδρασης.

Οι ποιό πολλές φυσικά , παραμένουν στήν σφαίρα τής φαντασίας.

Καλή η φαντασία ,μάς ηρεμεί σέ στιγμές απελπισίας ,σέ δύσκολες στιγμές τής ψυχής και τού μυαλού ,και είναι και δημιουργική ανάλογα τού μυαλού πού τήν δημιουργεί.

Άλλο όμως αυτό ,καί άλλο να πιστεύουμε ότι αυτή είναι και η "Αλήθεια".
Τό εφικτό....

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αλήθεια ειναι σκληρή .
Πολύ σκληρή  θά έλεγα ,και για αυτό τόν λόγο έχει λίγους εραστές.
Πολύ λίγους ........................

:bow:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ωρέ Μπαρόκο, έχεις πει πολλά ωραία. Αυτό με το "θα έπρεπε" όμως, ήταν το κορυφαίο. Σεβασμός!


[member=21627]ZEEK[/member]

Μπορεί και να δούλευε. Όμως υπάρχει Σύλλογος. Και σαν διαχείριση του φόρουμ, ακόμα και να μάζευα ένα τέτοιο ποσό με αυτό τον τρόπο, δεν θα καπέλωνα το Σύλλογο με κανένα τρόπο. Θα του παραχωρούσα το ποσό ώστε να το διαχειριστεί όπως θέλει.

Δίκιο έχει ο γιατρός πάντως, καταναλωτές να πληρώνουν για μια έρευνα που αφορά το προϊόν το οποίο καταναλώνουν, ακούγεται από αστείο ως φοβερή ελληνική πρωτοτυπία. Δεν θα με χαλούσε πάντως αν ο Σύλλογος έκρινε καλή μια τέτοια κίνηση και προσέφερε τον οβολόν του για κάτι τέτοιο στοχευμένο ερευνητικό εγχείρημα. Πέραν του παραδόξου του πράγματος.

Αποσυνδεδεμένος ZEEK

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
 Cruiser79
δε βλεπω πως καπελωνετε ο συλλογος?καπελωνω απο οσο γνωριζω ειναι ,κανω κατι και ερχεται ο αλλος παραπερα και κανει το ιδιο.

Θα του παραχωρούσα το ποσό ώστε να το διαχειριστεί όπως θέλει.
  εδω μιλαμε για συγκεκριμένο θεμα ,μια μελετη

Δίκιο έχει ο γιατρός πάντως

συμφωνω απλα ειπαμε μηπως μπορεσουμε να βοηθησουμε τους εαυτους μας.


υ.γ. επειδη καποιοι μπορει να θεωρουν οτι εχω καποιο θεμα με το συλλογο ,ΤΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Δεν γνωριζω αν παρεξηγηθηκαν και τα δικα μου λεγομενα αλλα ουτε εγω θελησα να αφησω υπονοιες για το συλλογο. Νομιζω πως το κατεστησα σαφες. Αλλωστε δεν εχω καποια εμπεριστατωμενη εικονα επι αυτου ωστε να εκφερω αποψη, εντουτοις θεωρω πως προσπαθει για το καλυτερο.

Η δικια μου ανησυχια εγκειται στο ποιον της βιομηχανιας του ΗΤ. Εχει την σοβαροτητα που θα οφειλε; Εχει δημιουργησει γερες βασεις ωστε να συνεχισει απροσκοπτα; Εχει τη βουληση να το κανει;
Ακομα πιστευω κινειται σε γκριζες ζωνες.

Ισως τα πραγματα να ηταν πιο ξεκαθαρα αν το μεγαλυτερο μερος των κατασκευαστων της βιομηχανιας αυτης δεν ηταν στα βαθη της Κινας, που καλως ή κακως, τους καθιστα πρακτικα ανεξελεγκτους, αμοιρους ευθυνων ως προς τα τεκτενωμενα των ατμιστων στις χωρες μας και συναμα τους προσφερει ενα διχτυ ασφαλειας εναντι των κανονιστικων πλαισιων Ευρωπης και Αμερικης. Το τελευταιο, βεβαια, μαλλον διοτι παραγουν ενα προϊον που ακομα, δυστυχως, κινειται στο περιθωριο και παραμενει κατα κυριο λογο ανεξερευνητο πεδιο απο πολλες αποψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2019, 02:04 από Mahd Soi »

Οκ έχουμε πάει σε άλλο επίπεδο.
Να κάνουμε το ένα, να κάνουμε το άλλο κτλ
Άραγε από τα 100 άτομα που έχουν γράψει σε αυτό το νήμα.,ποσοθ να ει αι στον σύλλογο; 5 ή6; οι υπόλοιποι 94 είπαν ...   Είναι πολλά 20 εβρα δεν έχω να τα δώσω, και τώρα διαβάζω να πληρώσουμε από μόνοι μας μια μελέτη κοντά στις 10000 εβρα ;; Μάλλον είμαι από άλλο πλανητικό σύστημα εγώ. Λίγο off topic i know αλλά κύριε συντονιστή δεν άντεξα ο άνδρας  
Οι υπόλοιποι 94 μπορεί να είπαν και κάτι άλλο εκτός από το ότι τα 20€ είναι πολλά. Το ότι κάποιος μπορεί να μην θέλει να γραφτεί στο σύλλογο γιατί δεν συνάδει με το ότι μπορεί να θέλει να συνεισφέρει στην χρηματοδότηση μιας μελέτης; Αυτό που δεν μπορεί να κάνει κάποιος που δεν έχει γραφτεί στο σύλλογο, είναι να έχει απαιτήσεις από αυτόν. 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
...Ωρέ Μπαρόκο, έχεις πει πολλά ωραία. Αυτό με το "θα έπρεπε" όμως, ήταν το κορυφαίο. Σεβασμός...

Προσπάθησα να γίνω χρήσιμος, όχι χαριτωμένος. Είναι προφανές πως δεν τα κατάφερα, αν κρίνω και από τα θυμωμένα ΠΜ και τηλεφωνήματα που πήρα. Το κόβω λοιπόν και πάω να ‘ποτίσω’ το blog μου που έχω λίγο παραμελήσει τις τελευταίες μέρες...

ΥΓ. Κάνεις δεν είναι υποχρεωμένος να βάλει το χέρι στην τσέπη αν δεν θέλει ή δεν μπορεί ή και τα δύο. Το καταπληκτικό είναι πως αν μισή χιλιάδα ατμιστών το κάνει (και δεν είναι ανάγκη να το βάλει βαθειά στην τσέπη - λίγο. Όσο ένα παπαγαλόζουμο λίγο...) θα ωφεληθούν και όλοι οι υπόλοιποι. Και αυτοί που δεν θέλουν ή δεν μπορούν ή και τα δύο...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης όσον αφορά το Σύλλογο, καθαρότατα εκφραστήκατε παιδιά.

Το καπέλωμα που ανέφερα, ίσως είναι υπεβολικό σαν έκφραση, μάλλον φταίει το ότι είμαι λίγο παραπάνω ευαίσθητος στα θέματα του Συλλόγου. Αυτό το οποίο εννοώ, είναι ότι ίσως φαινόταν άσχημο παραέξω. Haters gonna hate, το ξέρω αλλά δεν είμαι και πολύ φαν του να τους δίνω βούτυρο στο ψωμί τους (πχ "ορίστε, μέχρι και το vaping έβαλε λεφτά και ο Σύλλογος τίποτα, καλά τα λέγαμε στην αρχή ότι με τα λεφτά πάει διακοπές ο [member=16630]e-spy[/member]").


Εγώ θα μείνω σε ένα από τα λεγόμενα του γιατρού: καλό είναι να γίνει κάποια μελέτη, όχι για να αποδείξει το Α ή το Β αλλά για να μπορεί ο κάθε ατμιστής να κάνει τις επιλογές του ενημερωμένα και όχι επειδή η μόδα προστάζει τη χρήση του Χ ή του Ψ σύρματος.


Η προσωπική μου άποψη για τα σύρματα, είναι η εξής:

α) Ni80: το σύρμα σε απλό στήσιμο, χωρίς πλέξεις, δεν το χρησιμοποιώ ούτε επ' αμοιβή. Πολύ μουντό στη γεύση, ιδιαίτερα στα καπνικά. Από την άλλη, σε κάτι μυστήριες πλέξεις, δείχνει να έχει καλή απόδοση και εκεί το χρησιμοποιώ.

β) Ni200: σύρμα το οποίο ποτέ δεν συμπάθησα, ή μάλλον ήταν χαμηλά στις προτιμήσεις μου όσον αφορά τον έλεγχο θερμοκρασίας. Όλα αυτά άλλαξαν όταν το έπαιξα πάνω σε DNA200. Θεωρώ ότι αυτό οφείλεται στην πολύ χαμηλή του αντίσταση, που αποδίδει ακριβέστερα στοιχεία για λειτουργικό έλεγχο.

γ) SS: η πρώτη μου επιλογή όσον αφορά τον έλεγχο. 316 συνήθως αλλά και 317. Εξαιρετική απόδοση σε clapton επίσης. Μονόκλωνα clapton.

δ) Ti01: Τιτάνιο για έλεγχο θερμοκρασίας. Απίστευτη απόδοση γεύσης αλλά έχει ένα κακό. Πέφτει απότομα χωρίς την παραμικρή προειδοποίηση. Πχ από την 1η ως την 100η τζούρα, μπορεί να αποδίδει τέλεια. Στην 101η μπορεί να θέλει πέταμα. Δεν μου αρέσει αυτό.

ε) Ti02: Τιτάνιο για χρήση σε watt. Μέτρια πράματα, πέρασε και δεν ακούμπησε. 

στ) Kanthal. Λεπτά σύρματα για σφιχτούς καλούς και παλιούς ατμοποιητές. Α1 για πάχος μέχρι 0.25, D για 0.28-0.36mm. Πιο χοντρά, δεν έτυχε να δουλέψω πλην ελάχιστων δοκιμών. Τα kayfunια με 0,28-0,32 και ο Erlkonigin (ή όπως στο διάολο τον λένε τη δημοκρατία της Βαϊμάρης μου μέσα) με 0.25 A1, κελαηδούσαν σαν αηδόνια με αυτά τα σύρματα. Επίσης, εξαιρετικές αποδόσεις σε ribbon σύρματα. Long live the Genesis.

ζ) Άλλα σύρματα δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει. Είμαι πάντα ανοιχτός σε νέες δοκιμές. Πλέον έχω καταλήξει στη χρήση Phenomenon με TC (SS/Ni200), κούνελο με πλέξεις Ni80 και KF4 με Kanthal D 0.28mm.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Cruiser79
δε βλεπω πως καπελωνετε ο συλλογος?καπελωνω απο οσο γνωριζω ειναι ,κανω κατι και ερχεται ο αλλος παραπερα και κανει το ιδιο.

Θα του παραχωρούσα το ποσό ώστε να το διαχειριστεί όπως θέλει.
  εδω μιλαμε για συγκεκριμένο θεμα ,μια μελετη


Δίκιο έχει ο γιατρός πάντως

συμφωνω απλα ειπαμε μηπως μπορεσουμε να βοηθησουμε τους εαυτους μας.


υ.γ. επειδη καποιοι μπορει να θεωρουν οτι εχω καποιο θεμα με το συλλογο ,ΤΟ ΕΝΑΝΤΙΟΝ
Το παραπάνω είναι μια πολύ καλή ιδέα.

Καλώς ή κακώς ζούμε στην εποχή που το crowdfunding είναι μια πολύ βιώσιμη λύση για πολλά πράγματα.

Εγώ, ο ιδιώτης, θέλω να εκπονήσει ο κ. Φαρσαλινός τη μελέτη του. Ο κ. Φαρσαλινός για να εκπονήσει τη μελέτη του χρειάζεται χρηματοδότηση. Εάν εγώ, ο ιδώτης, θέλω οπωσδήποτε να πραγματοποιηθεί αυτή η μελέτη και μπορώ, γιατί να μη δώσω όποιο χρηματικό ποσό κρίνω ότι αντέχω, ώστε να φτάσουμε πιο κοντά στο στόχο μας;

Από την άλλη, ο σύλλογος (ο όποιος σύλλογος), μπορεί να κάνει το ίδιο, με τη διαφορά ότι έχοντας μέλη, έχει πρόσβαση σε δυνητικά μεγαλύτερο πορτοφόλι από το δικό μου.

Ένα κατάστημα, ή ένας αριθμός καταστημάτων, μπορούν να κάνουν το ίδιο και να συμβάλλουν. 

Ούτε φυσικά είναι κακό να αναλάβει μία οντότητα (στην προκειμένη ο σύλλογος) την συγκέντρωση των χρημάτων. Επειδή όμως σε αυτή την περίπτωση δεν είναι μόνο υπόλογος προς τα μέλη του (με την προϋπόθεση ότι ζητήσει χρήματα και από τα μη μέλη), είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει όλους όσους συνέδραμαν για το τι έγιναν τα χρήματά τους.

Δεν καταλαβαίνω γιατί, όπως θα έλεγε η γιαγιά μου αν είχε μεγαλώσει στη Βοστόνη, η ιδιωτική χρηματοδότηση και ο σύλλογος είναι mutually exclusive.

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Bασικα το crowdfunding, μεσω μιας απο τις ιστοσελιδες τετοιου τυπου που υπαρχουν, ειναι μια πολυ καλη ιδεα για να χρηματοδοτηθει μια τετοια μικρου βεληνεκους ερευνα απο τον κ. Φαρσαλινο ή και οποιοδηποτε αλλο ενδιαφερετε.
Τωρα βεβαια για το κατα ποσο θα μπορεσει συγκεντρωθει το απαραιτητο ποσο δεν γνωριζω αλλα ειδωμεν..

To Vape Craft είπε ότι θέλει να συνεισφέρει. Το Atmology το ίδιο. Φαντάζομαι θα βρεθούν και άλλα καταστήματα που θα δώσουν κάτι. Εάν εξακολουθούμε να μιλάμε για τα 10k δεν είναι τρομακτικό το ποσό. 

Μεταξύ μας, αν 500 άνθρωποι αγοράσουν ένα λιγότερο SnV το μήνα μιλάμε για σχεδόν τα μισά λεφτά ήδη.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Αύριο έχουμε ζωντανό με τον Σπύρο. Αυτό που θα προτείνω είναι το εξής:
Έχουν ήδη επικοινωνήσει μαζί μου από το σύλλογο ατμιστών και θέλουν να συνεισφέρουν. Η πρότασή μου είναι να συλλέξει ότι μπορεί ο σύλλογος ατμιστών και να κάνει εκείνος τη συναλλαγή με το εργαστήριο. Εγώ δεν θέλω να εμπλακώ προσωπικά σε καμία συναλλαγή. Αν δεν κάνω λάθος, ο σύλλογος θα πρέπει να κόβει απόδειξη για κάθε δωρεά, οπότε για τους δωρητές θα εκπίπτουν όλα ως έξοδα. Επίσης ο σύλλογος θα λάβει κανονική απόδειξη από το εργαστήριο για όλο το ποσό και το ΦΠΑ. Όλα νόμιμα λοιπόν. 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ακριβώς τα νέα που ήθελα να ακούσω~!

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Προσπάθησα να γίνω χρήσιμος, όχι χαριτωμένος. Είναι προφανές πως δεν τα κατάφερα, αν κρίνω και από τα θυμωμένα ΠΜ και τηλεφωνήματα που πήρα. Το κόβω λοιπόν και πάω να ‘ποτίσω’ το blog μου που έχω λίγο παραμελήσει τις τελευταίες μέρες...
Συγχωρέστε με για το off, αλλά "θυμωμένα ΠΜ και τηλεφωνήματα" επειδή απλά έγραψες την άποψή σου; :hmmm:
Έλεος ρε παιδιά!

Δεν έχει τύχει να γνωριστούμε cp, αλλά χωρίς τα μηνύματά σου και το χιούμορ σου θα ήταν πολύ φτωχότερο το φόρουμ.
Γι' αυτό άσε το blog απότιστο, δεν έπιασαν ακόμα οι ζέστες! :))

Και πάλι συγνώμη για το off topic.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Καλά δεν ήταν και απειλητικά! Την γνώμη τους μου είπαν και φιλικά οι περισσότεροι. Θυμωμένα όμως...  :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 6 245 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:12
από Chris66
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34473 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556750 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181512 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 105 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538051 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60389 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238635 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16670 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139064 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz