vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 4 χρήστες
zalaros, camber, Jorge, Milarepa

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Συμπέρασμα ..
Μιά χαρά τα λέω και ας μην μου βάζουν συμφωνώ και λίκε λικε είσαι εδώ.
Πάω να βάλω επαναστατικά τραγούδια ,να ενθαρρύνω τούς Αρματολούς και τούς Κλέφτες να Ορμήξουν εμπρός  ,για τόν δίκαιο αγώνα..
Τι?
Ασ τούς άλλους να κουρεύονται..
Αν σκοτωθούν ασ πρόσεχαν...

ΕΓΩ ΔΕΝ το κουνάω απ 'επαέ αν δέν μου παίξουν τό απολυτήριο.
................Καναπεδάρα μου.... Αγάπηηηη μου εσύ... :love_hearts:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Όταν διαβάζεις το ποστ κάποιου Έλληνα να ξεκινάει με την φράση ¨...θα έπρεπε..." ξέρεις καλά τι θα επακολουθήσει. Και φυσικά ακολουθεί το τι θα έπρεπε να κάνουν κάποιοι άλλοι, ποτέ ο γράφων το ποστ ο οποίος και θα αρκεστεί να περιμένει τα καλά νέα στον καναπέ της οικίας του. Καταλαβαίνω απολύτως κάποιον που δεν θέλει ο ίδιος να συμβάλει ούτε στο ελάχιστο στην βελτίωση της δικής του ζωής. Το σηκωμένο όμως δακτυλάκι που δείχνει κάποιους άλλους που "...θα έπρεπε..." να κάνουν και δεν κάνουν, όχι, δεν το καταλαβαίνω... :nope:
Θα μπορούσες να διευκρινήσεις που απευθύνεται το ποστ σου? Δεν εννοώ άτομα, εννοώ ιδιότητα. Σε ατμιστες? Σε εμπόρους? Σε κατασκευαστές συσκευών / παραγωγούς υγρών? 

Η δύναμη του κόσμου μπορεί -θεωρητικά- να είναι μεγάλη αλλά είναι αποκεντρωμένη και μικρής αποτελεσματικότητας.
Λεφτά ή αίμα χρειάζεται :(

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Θα μπορούσες να διευκρινήσεις που απευθύνεται το ποστ σου? Δεν εννοώ άτομα, εννοώ ιδιότητα. Σε ατμιστες? Σε εμπόρους? Σε κατασκευαστές συσκευών / παραγωγούς υγρών?
Tο ποστ μου απευθύνεται στο ακριβώς προηγούμενο ποστ αλλά και σε άλλα που διάβασα εδώ που έχουν το ίδιο σκεπτικό (και αφορά φυσικά εμάς τους σκέτους ατμιστές). Τι δηλαδή πρέπει κάποιοι άλλοι να κάνουν για μας και όχι τι μπορούμε να κάνουμε εμείς για μας. Όπως για παράδειγμα να βάλουμε το χέρι στην τσέπη και να βοηθήσουμε να γίνουν μερικές χρήσιμες μελέτες. Όταν είδα σε κάποιο ποστ σου να αναφέρεις πως μία μελέτη για τα σύρματα μπορεί να κόστιζε και λιγότερο από €10.000, θεώρησα πως ακόμα και μια μικρή σχετικά ομάδα ατμιστών θα μπορούσε να αναλάβει το οικονομικό βάρος για την πραγματοποίηση της. Ο σύλλογος ας πούμε...
Όταν κάτι με ενδιαφέρει πραγματικά αντί να περιμένω αυτούς που "...θα έπρεπε..." και θα "...όφειλαν..." να πράξουν, προτιμώ να πράξω από μόνος μου. Όσο μπορώ...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Θα διαφωνήσω. Δεν νομίζω να υπάρχει ιστορικό προηγούμενο ο καταναλωτής που πληρώνει για να αγοράσει το προϊόν που καταναλώνει να είναι υπεύθυνος ή να έχει οποιαδήποτε ευθύνη να εξετάζει ή να διαβεβαιώνει την ασφάλεια του προϊόντος. Δηλαδή αυτός που τα παράγει, τα πουλάει και βγάζει κέρδος από αυτά τα προϊόντα τι θα κάνει? Απλά θα βάζει τα κέρδη στην τσέπη? 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Δεν ανέφερα πουθενά πως είναι ευθύνη των ατμιστών να εξετάσουν την ασφάλεια των προϊόντων που καταναλώνουν. Αυτό που λέω όμως είναι πως επειδή αυτοί "που βάζουν τα κέρδη στην τσέπη" μάλλον δεν θα κάνουν κάτι στον αιώνα τον άπαντα, ίσως θα έπρεπε να κάνω εγώ όσα μπορώ. Δεν καταλαβαίνω τι το μεμπτό στο να χρηματοδοτηθεί μια έρευνα από έναν σύλλογο καταναλωτών λόγου χάρη...

Αποσυνδεδεμένος ZEEK

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
ο συλλογος φιλων του αυτοκινητου ενδιαφερετε για να μελετηση την ασφαλεια των αυτοκινητων .Γραφτητε ολοι και σας εγγυομαι  προσωπικα οτι θα γινει η μελετη και αλλα πολλα.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Εγώ το πούλησα το αυτοκίνητο για να πάρω υγρά οπότε λέω να μην γραφτώ. Καλή επιτυχία όμως!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
cpbaroque, ο γιατρος, πιστευω, εδωσε την καταληλη απαντηση σε αυτο που σχολιασες.
Δεν οφειλω εγω, ως τελικος καταναλωτης, να ασχοληθω με αυτα. Οπως ειπα δεν διαθετω, οπως πιστευω και οι περισσοτεροι απο εμας, ουτε το χρονο ουτε και το χρημα για κατι τετοιο.
Και σε τελικη αναλυση, ακομα και να τα ειχα γιατι να τα θυσιασω για να υπερασπιστω εμπορικα συμφεροντα αλλων; Φωνη δεν εχουν αυτοι;
Αν αυριο απαγορευτει το ατμισμα, να ξερεις οτι πολυ μεγαλυτερη ζημια θα παθουν οι διαφοροι παροικουντες την Shenzhen εν προκειμενω, και οι διαφοροι μεταπωλητες αυτων παρα εμεις οι απλοι ατμιστες.

Αν μου το ελεγες αυτο για την πολιτικη ή/και καποιο κοινωνικο ζητημα θα συμφωνουσα απολυτα μαζι σου και με αυτη την αρχη πορευομαι μεχρι τωρα προσωπικα στο χωρο που ανηκω, αλλα εδω εχουμε να κανουμε με οικονομικα συμφεροντα τριτων.

Αν εμεις ως καταναλωτες θα επρεπε, σε επιπεδο συλλογων, να διεκδικησουμε κατι αυτο θα οφειλε να ειναι οι αυστηροι ελεγχοι ποιοτητος απο κρατικους φορεις, οπως ο ΕΦΕΤ, ολων των ατμιστικων προϊοντων, και μαλιστα καλυτερα σε πανευρωπαϊκο επιπεδο, η ευνοϊκη φορολογικη μας μεταχειριση ως καταναλωτων ατμιστων και η απαιτηση στη συνδιαμορφωση ολων των πολιτικων αποφασεων που αφορουν το ατμισμα αλλα και τον περιορισμο του καπνισματος.

Εμείς οι καταναλωτές, δύο εργαλεία έχουμε και αυτά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε:

  • Το πορτοφόλι μας
  • Την ψήφο μας

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Νομίζω πως πρέπει να προσέχουμε τι ευχόμαστε γιατί μπορεί και να πραγματοποιηθεί. Είμαστε σίγουροι πως θέλουμε να ανακατευτούν οι κρατικοί φορείς στα του ατμίσματος; Το έκαναν και τα αποτελέσματα ήταν η πανευρωπαϊκή TPD και οι διάφοροι εθνικοί νόμοι που μόνο ευνοϊκοί δεν είναι για το άτμισμα. Και σοβαρά τώρα. Είμαστε καμιά χιλιάδα ατμιστές που ατμίζουμε με πλεκτά Ni80. Στα σοβαρά περιμένουμε να κάνει μελέτη κάποιο υπουργείο για το Ni80; Αλλά εδώ είμαστε και εδώ θα είμαστε και του χρόνου για να δούμε τι βήματα προς κάποια θετική κατεύθυνση θα έχουν γίνει...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ανέφερα πουθενά πως είναι ευθύνη των ατμιστών να εξετάσουν την ασφάλεια των προϊόντων που καταναλώνουν. Αυτό που λέω όμως είναι πως επειδή αυτοί "που βάζουν τα κέρδη στην τσέπη" μάλλον δεν θα κάνουν κάτι στον αιώνα τον άπαντα, ίσως θα έπρεπε να κάνω εγώ όσα μπορώ. Δεν καταλαβαίνω τι το μεμπτό στο να χρηματοδοτηθεί μια έρευνα από έναν σύλλογο καταναλωτών λόγου χάρη...
Δεν υπονοώ ότι ειναι μεμπτό αυτό που λες. Απλά θεωρώ πως είναι ηθικά ανορθόδοξο να περιμένουμε από τους καταναλωτές (ατμιστες) να κάνουν αυτά που πρέπει να κάνουν όσοι έχουν οικονομικό όφελος από το προϊόν. 

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
cpbaroque μου εκανες καλη πασα για κατι που επισης ηθελα να αναφερθω.
Και εγω, φυσικα, φοβαμαι την παρεμβαση του κρατους στα ατμιστικα μιας και καθε φορα που εγινε κατα το παρελθον τα πραγματα εγιναν χειροτερα για εμας και σαφως ακριβοτερα.
Γι' αυτο ακριβως ανεφερα οτι πρεπει να απαιτησουμε και οχι απλα να διεκδικησουμε την συμμετοχη μας στη συνδιαμορφωση οποιασδηποτε αποφασης μας αφορα ως ατμιστες απο το κρατος.

Φυσικα απαιτηση για συνδιαμορφωση θα επρεπε να ειχαμε για οποιοδηποτε θεμα μας αφορα γενικα στην κοινωνια αλλα τελωσπαντων, παει πολυ μακρυα η βαλιτσα αμα το αρχισουμε αυτο... :Ρ

Αποσυνδεδεμένος ZEEK

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Όταν είδα σε κάποιο ποστ σου να αναφέρεις πως μία μελέτη για τα σύρματα μπορεί να κόστιζε και λιγότερο από €10.000, θεώρησα πως ακόμα και μια μικρή σχετικά ομάδα ατμιστών θα μπορούσε να αναλάβει το οικονομικό βάρος για την πραγματοποίηση της.
επειδη συμφωνω  πληρως με τα παραπανω ,γιαυτο  ρωτησα το γιατρο για το κοστος της μελετης ,ωστε να δουμε αν μπορουμε ωσ ατμιστες να συμβαλουμε οπως μπορει ο καθενας προς την κατεύθυνση αυτη.αλλα παντα θα πεταχτει καποιος εξυπνος να μας πει  για ελληνες του καναπε για θρησκειες για κομματα καποιος που δινοντας τη συνδρομη του κανει και το χρεος του.
εν κατακλειδι  θα μπορουσαν οι διαχειριστες του φορουμ (αυτοι θα κρινουν αν μπορουν να το κανουν)να ανακοινώσουν ενα λογαριασμο στον οποιο το καθε μελος θα μπορει να  προσφερει τον οβολο του -που θα δημοσιεύετε-  και αν μαζευτει ενα σεβαστο ποσο να το αποδοσει στους διενεργηθέντες τη μελετη. αν δε μπορουν οι διαχειριστες ας το κανει ο συλλογος αν οχι ο συλλογος ας το κανει ο κυριος cpbaroque

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Οκ έχουμε πάει σε άλλο επίπεδο. 
Να κάνουμε το ένα, να κάνουμε το άλλο κτλ 
Άραγε από τα 100 άτομα που έχουν γράψει σε αυτό το νήμα.,ποσοθ να ει αι στον σύλλογο; 5 ή6; οι υπόλοιποι 94 είπαν ...   Είναι πολλά 20 εβρα δεν έχω να τα δώσω, και τώρα διαβάζω να πληρώσουμε από μόνοι μας μια μελέτη κοντά στις 10000 εβρα ;; Μάλλον είμαι από άλλο πλανητικό σύστημα εγώ. Λίγο off topic i know αλλά κύριε συντονιστή δεν άντεξα ο άνδρας  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538145 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60433 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238682 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139148 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz