vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

513 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, dkostas, Milarepa, th3ofilos, Koggiot, Tsimio, Parolos

Twitter

Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #315 στις: Μαρτίου 12, 2018, 15:09 »
Αυτό που λένε οι δύο φίλοι από πάνω μαζί.
Συνήθως τα αφήνω να ωριμάσουν.
Άλλες φορές τα ατμιζω αμέσως αφού όμως έχει πέσει άπειρο φραπεδιασμα ο οποίο επαναλαμβάνεται σε κάθε ευκαιρία.
Και άποψη μου είναι ότι το ίδιο ισχύει και σε πολλά diy υγρά.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #316 στις: Μαρτίου 12, 2018, 17:48 »
Αν και ειμαι οπαδός της μακράς ωρίμανσης, ειναι κάποια snv που τα προτιμώ μέχρι βδομάδας το πολύ.
Ειναι πως θα κάτσει η κατάσταση. 
Κάποια θέλουν αμέσως μετά το "μπάσιμο", πριν προλάβουν να αντιδράσουν, στο φτερό, χωρίς χρονοτριβή. 
Ενώ σε κάποια χρειάζεται υπομονή, συχνή δοκιμή αν ειναι ώριμα, αυτά ειναι τα πιο δύσκολα. Πρέπει να μην αγαθέψουμε, να εντοπισθεί ο ιδανικός χρόνος που θα κάνουμε την κίνηση.
:hmmm:  Και κάτι άλλο μου θυμίζει αυτή η οδηγία, πρέπει να ήταν πολύ παλια, δεν θυμάμαι.

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #317 στις: Μαρτίου 12, 2018, 23:37 »
Λογικό αυτό που λες αλλά γιατί?
Όσο φραπέδιασμα και να κάνεις ειδικά η vg δεν ανακατεύεται αμέσως και πάει και "κάθεται" χαμηλά (λόγο βάρους). Έτσι τα πρώτα γεμίσματα είναι με περισσότερο άρωμα. Με τις μέρες όσο άρωμα έχει απομείνει ανακατεύεται καλύτερα αλλά είναι (αναλογικά) σαφώς λιγότερο απ' όσο πρέπει. Έτσι χάνει σε άρωμα το υπόλοιπο υγρό. ;)
Σίγουρα θα παίζουν ρόλο και οι αναλογίες, αλλά για ένα τυπικό SnV 50/50-30/70 με 15-20% άρωμα, πόσος χρόνος περίπου χρειάζεται για να ομογενοποιηθούν σωστά όλα τα συστατικά μετά το πρώτο φραπέδιασμα;

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #318 στις: Μαρτίου 12, 2018, 23:46 »
Σε αυτά που ονομάζονται SnV συνήθως χρειάζονται από 3-7 μέρες. Βέβαια (όπως έχουν γράψει και άλλοι συνατμιστές) υπάρχουν και SnV που θέλουν 2,3 καμιά φορά και περισσότερες βδομάδες αλλά τα περισσότερα στη βδομάδα δίνουν καλό αποτέλεσμα. :yes:

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #319 στις: Μαρτίου 13, 2018, 14:07 »
Πριν από λίγο ήρθε στα χέρια μου το White Castle SnV 30ml, στη νέα του συσκευασία.



Ενώ η ετικέτα του αναφέρει "6ml for 30ml" ( όπως και στην παλιά συσκευασία, δηλαδή ), σα να μου φάνηκε λίγο. Το μέτρησα, και το περιεχόμενο άρωμα είναι 4,5ml ( το μπουκαλάκι ήταν σφραγισμένο κανονικά ).

Όχι ότι με χάλασε η νέα δόση, γιατί πάντα το φτιάχνω στο 15% ( ποσοστό που μάλλον κατάλαβε και η Lord of the Juice πως είναι μια χαρά για το συγκεκριμένο άρωμα, αντί του προτεινόμενου 20% ) και έτσι δεν χρειάστηκε να αφαιρέσω και να αποθηκεύσω το 1,5ml.

Βέβαια, υπάρχει και η πιθανότητα το νέο άρωμα να είναι περισσότερο συμπυκνωμένο. Αν δεν είναι, μάλλον αναθεωρήθηκε η κοστολόγηση, ενώ η τιμή λιανικής παραμένει η ίδια.

Για τα υπόλοιπα SnV της σειράς, δεν ξέρω, δεν απαντώ. 😊

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #320 στις: Μαρτίου 13, 2018, 14:29 »

Θανάση δεν είναι το μόνο υγρό που άλλο περιεχόμενο αναγράφει στην συσκευασία και άλλο περιέχει πραγματικά. Έχω μια (μαύρη) λίστα με υγρά διαφόρων εταιριών που περιέχουν ότι θέλουν αλλά δεν την δημοσιοποιώ γιατί έχω παιδάκια και σύζυγο και γάτα (που δεν έχει πάει ούτε καν νηπιαγωγείο ακόμα) και χρέη απλήρωτα και κάτι εκκρεμότητες με την εφορία και αν συνεχίσω μάλλον θα πάψει να μου φαίνεται και τόσο δυσάρεστη η προοπτική να βρεθώ τσιμεντωμένος στον πάτο κανενός ποταμού.... :yes:


Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #321 στις: Μαρτίου 13, 2018, 14:35 »
Αχά! Σημειώθηκε... 🤔

Αποσυνδεδεμένος cohones

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #322 στις: Μαρτίου 13, 2018, 16:31 »
φίλτατοι συνατμιστές, αν κάποιος χρησιμοποιεί τα snv με μικρότερη από την προτεινόμενη δόση π.χ. ενώ λέει 20% κάνει 10%, πιστεύετε οτι χρειάζεται λιγότερος χρόνος ωρίμανσης; 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #323 στις: Μαρτίου 13, 2018, 16:48 »
Διαφορές στη μέτρηση 0,5 - 1,5ml πιθανώς δικαιολογούνται σε μεγάλα μπουκάλια snv αφού πάντα μένει υγρό στα τοιχώματα.
Πολλές φορές έχω αδειάσει μπουκάλι και αφού το άφησα στον πάγκο είχε μαζευτεί κάμποσο υγρό στον πάτο του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2018, 16:54 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #324 στις: Μαρτίου 13, 2018, 16:57 »
Γιάννη, αν το λες για το post μου, το μπουκαλάκι δεν περιείχε σταγόνα παραπάνω από 4,5ml. Εγώ ήμουν αυτός, αν θυμάσαι, που έλεγα: Παιδιά, στραγγίξτε καλά το μπουκάλι της νικοτίνης του Δόγγανου! Περιέχει 79+ml!

Πώς στην ευχή έβγαζα 6ml από τις παλιές συσκευασίες White Castle;

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #325 στις: Μαρτίου 13, 2018, 16:59 »
Σε αυτά που ονομάζονται SnV συνήθως χρειάζονται από 3-7 μέρες. Βέβαια (όπως έχουν γράψει και άλλοι συνατμιστές) υπάρχουν και SnV που θέλουν 2,3 καμιά φορά και περισσότερες βδομάδες αλλά τα περισσότερα στη βδομάδα δίνουν καλό αποτέλεσμα. :yes:
Δεν αναφέρομαι στην ωρίμανση, αλλά στην ομογενοποίηση ώστε για να μην έχουμε το φαινόμενο του να κάθεται το άρωμα πάνω και η VG κάτω. Επειδή κι εγώ απλά κουνάω και ατμίζω, όντως τα πρώτα τανκάκια είναι πιο έντονα σε γεύση και ατονούν στη συνέχεια. Λαμβάνοντας υπόψιν και το οτι συνήθως δεν έχω 2-3 γεύσεις να εναλλάσω, όλο αυτό το απέδιδα στον κορεσμό γεύσης μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #326 στις: Μαρτίου 13, 2018, 17:04 »
φίλτατοι συνατμιστές, αν κάποιος χρησιμοποιεί τα snv με μικρότερη από την προτεινόμενη δόση π.χ. ενώ λέει 20% κάνει 10%, πιστεύετε οτι χρειάζεται λιγότερος χρόνος ωρίμανσης;

Όχι. Πιο πιθανό είναι να χρειαστεί περισσότερος.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #327 στις: Μαρτίου 13, 2018, 20:13 »
Θα ήθελα να μάθω, υπάρχει άνθρωπος που φραπεδιάζει υγρό επί 5 λεπτά; 5 συνεχόμενα λεπτά; που δεν ειναι αρκετό, αλλα ας πούμε ότι ειναι.

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #328 στις: Μαρτίου 13, 2018, 21:06 »
για άνθρωπο δεν ξέρω, αλλά η σέγα σε χαμηλή ταχύτητα μπορεί να δουλέψει πολύ περισσότερο

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες
« Απάντηση #329 στις: Μαρτίου 13, 2018, 21:09 »
Λες να το κάνεις σωστά με απαλές κυκλικές κινήσεις και μένει σαν μπετόν αρμέ η vg στον πάτο.
Πας με στυλ tom cruise στο cocktail, βγαίνει τίνκα στην φυσαλίδα.
Σε μαγνητικό αναδευτήρα εάν δεν έχεις ρυθμιστή στροφών έχεις και φυσαλίδες και μισή ώρα φασίνα, χάνεις και 2-3 ml στα δοχεία & σύριγγες μετάγγισης.
 
Τελευταία ανοίγω το gorilla, ρίχνω την nic & pg και με ένα ξύλινο καλαμάκι ανακατεύω καλά τόσο ώστε να ξέρω ότι σε αυτό το λεπτόρρευστο μίγμα δεν υπάρχουν hot spot αρώματος & nic.
Σε θερμαντήρα μπιμπερών στην χαμηλότερη ρύθμιση περιμένει η vg που προστίθεται στο τέλος λίγο λίγο ανακατεύοντας ταυτόχρονα, χωρίς να ανεβάσει την θερμοκρασία του τελικού μίγματος.
 
Την επόμενη μέρα έχει δοκιμή εάν είναι νέα γεύση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8477 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180894 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537297 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085532 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10421 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12