vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Δεν είναι ακριβώς ρε Γιώργαρε το 80% με το 100% το πρόβλημα.( το Ni200 δηλαδή είναι 200% νικέλιο; )
To θέμα του γιατρού πλέον είναι οτι σε πολλά πράγματα και εξελίξεις του ατμίσματος είναι αρκετά χρόνια πίσω...
Η προσφορά του στο άτμισμα σίγουρα ήταν μεγάλη αλλά εκτίθεται λίγο σε αυτή την συνέντευξη...
Πολλά φάουλ :yes:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Και πώς τεκμηριώνεται αυτό, Σταύρο; Ενδιαφέρον για συζήτηση/απάντηση/ενημέρωση, σε άλλο τόπικ αν νομίζεις.
* Πχ, έπαψε το νικέλιο να είναι καταχωρημένο ως καρκινογόνο;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δεν είναι ακριβώς ρε Γιώργαρε το 80% με το 100% το πρόβλημα.( το Ni200 δηλαδή είναι 200% νικέλιο; )
Το Ν200 είναι pure nickel 100%. Το θέμα είναι ότι αν εξαφανιζόταν αυτό το σύρμα, το 70% των ντριπερς που κυκλοφορούν στην αγορά δε θα είχε λόγο ύπαρξης και θα τελείωνε και το γαϊτανάκι με έναν καινούργιο ντρίπερ την ημέρα που πάντα είναι καλύτερος από τον χτεσινό! :eyesplash: Επίσης θα τελείωνε το παραμύθι της απόλαυσης στα εκατοντάδες βατ. Με τα χειροποίητα και πανάκριβα πλεχτά Ν80 που κυκλοφορούν, τις διπλές αντιστάσεις και τα υγρά που κοντεύουν να φτάσουν στο 50% άρωμα κι ο τελευταίος τενεκές από την Σενζέν, βγάζει "γευσάρα στον Αλλάχ". Αυτό βλέπω εγώ.
Είδα κι εγώ κάποια φάουλ του Φαρσαλινού αλλά το αν έχει ξεπεραστεί από τις εξελίξεις θα το αποδείξει ο επιστήμονας που θα μας παρουσιάσει κάτι διαφορετικό κι όχι ο φουγαροκαραβάνας από την πλατεία Κολιάτσου που το ξέρει επειδή ατμίζει σαν τον υπερσιβηρικό.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Φίλε μου είναι πάρα μα πάρα πολλά, κάποια άλλη στιγμή ίσως κάτσω να τα γράψω...

@ribot είμαι σίγουρος ότι εντόπισες αρκετά χθες όπως και εγώ αλλά πολύ κινδυνολογία ρε συ.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Παιδιά, επειδή δεν είδα το βίντεο και γενικά δεν διαθέτω τρεις ώρες,αν το είδατε, να κάνω μια ερώτηση. Το θέμα είναι αυτό που λέγαμε τις προάλλες για 17 ml από ni200 πριν ξεπεραστεί το όριο επικινδυνοτητας; συγγνώμη για το εμβόλιμο.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Και μάλιστα σε μια ανάρτηση-παραπομπή σε ιστοσελίδα,ο τίτλος αναφέρει ότι προκαλείται και καρκίνος ενώ στο άρθρο δεν υπάρχει πουθενά κάτι τέτοιο.Εχω γίνει ο γραφικός που από κάτω από κάθε ανάρτηση ποστάρω την απάντηση Φαρσαλινου.
Και το επίπεδο κάποιων σχολιαστών στις φυλάδες:

Ρουφας,ρουφας το ηλεκτρονικο ,βγαζεις ατμο σαν να πηρε φωτια ολοκληρο το συγκροτημα...σε πιανει και ασθμα απο το ρουφηγμα...καλυτερα το παραδισιακο τσιγαρο,ξερεις που ειναι φυτικο το προιον τουλαχιστον που βαζεις μεσα σου. :respect:

ποιος θα σας φυτέψει καμιά σφάρα στο κεφάλι δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Φίλε μου είναι πάρα μα πάρα πολλά, κάποια άλλη στιγμή ίσως κάτσω να τα γράψω...
Να κάτσεις, αλλά μην το αμελήσεις. Εγώ στο μεταξύ θα πάρω ζβάρνα τους σκουπιδοντενεκέδες. Στο FB γίνεται ψιλοχαμούλης από άτομα που θα ρίξουν τα Ν80 τους στον γκουβά. Πολλά τα χιλιόμετρα σκραπ σύρματος, λέμε. :tongue_smilie:

@Κώστας Αλεξ , ναι, αναφέρθηκε & σε αυτό. (για παρωχημένα ή "παρωχημένα" αδεδομένα μιλάμε εξάλλου. Και ο ίδιος λέει ότι δεν θα συνεχίσει τις έρευνες λόγω δυσκολίας εξασφάλισης χρηματοδότησης & ανάγκης αξιοπρεπούς βιοπορισμού του ίδιου.

Στο FB γίνεται ψιλοχαμούλης
Γι' αυτό το έκλεισα το γ@μήδι και ηρέμησα. Γιατί οκ να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, παντού έτσι γίνεται, αλλά ρε φίλε εκεί για κάποιο λόγο όλοι μεταμορφώνονται σε κάφρους. Μόνο ο Φουρτούνης θα μου λείψει από κει πέρα.

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Τα πραγματα ειναι απλα, μην ατμιζετε με αντιστασεις νικελιου εφοσον υπαρχουν σοβαρες ενστασεις για την ασφαλεια του. 
Μια χαρα εστηνα driper με απλα ss316 και μια χαρα γευση και παραγωγη ατμου επαιρνα. Εμενα παντα αυτα τα super duper fused alien claFton, πλεχτα νικελ και εγω δεν ξερω τι αλλο, συρματα με κουραζαν στο ατμισμα. Εκανα δυο τζουρες και μπουχτιζα. Ασε που θελουν κιλοβατ για να δουλεψουν.
Βεβαια γουστα ειναι αυτα.. Αλλα αν σου αρεσουν και θες να τα χρησιμοποιεις αποδεχεσαι και το ρισκο.

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Επειδή μπερδεύτηκα λίγο, υπάρχει κάποια καινούργια έρευνα που κατηγορεί το Ni80 συγκεκριμένα για κάτι?
Για το Ni200 όλοι ξέρουμε τα σχετικά λίγο πολύ, για το Ni80 όμως συγκεκριμένα δεν έχω δει καμία αναφορά.

Παιδιά τα δεδομένα είναι απλά.Οι έρευνες που έχουν δείξει ότι το άτμισμα είναι πολύ πιό ασφαλές από το κάπνισμα έχουν γίνει με εργοστασιακούς ατμοποιητές mtl ,εργοστασιακές αντιστάσεις(με κάνθαλ),κλασικά απλά υγρά και καταναλωση περί τα 5 ml καθημερινά.Τώρα το τι γίνεται με άλλους ατμοποιητές,με άλλα σύρματα,με πολύπλοκα υγρά και με καταναλώσεις 15 και 20 ml καθημερινά,μπορεί να είναι το ίδιο,να είναι καλύτερο ή να είναι χειρότερο.Αρα αν θέλουμε να λέμε ότι είναι αποδεδειγμένο επιστημονικά αυτό που κάνουμε κινούμαστε στο πρώτο πεδίο.Στο δεύερο πεδίο κινούμαστε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Επειδή μπερδεύτηκα λίγο, υπάρχει κάποια καινούργια έρευνα που κατηγορεί το Ni80 συγκεκριμένα για κάτι? Για το Ni200 όλοι ξέρουμε τα σχετικά λίγο πολύ, για το Ni80 όμως συγκεκριμένα δεν έχω δει καμία αναφορά.
Τίποτα που δεν ήξερες ήδη, συνονόματε. Ο Φαρσαλινός απλώς επανέλαβε το ότι συνιστά να αποφεύγονται σύρματα που περιέχουν νικέλιο σε οποιοδήποτε ποσοστό, καθώς αυτό είναι καταχωρημένο ως καρκινογόνο.

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
[member=17746]paloukaros[/member]
Δε χρειάζεται να κάτσεις να τα γράψεις,δώσε λινκ,πηγές, σάιτ από που ενημερώνεσαι εσύ για τις εξελίξεις του ατμίσματος να τα δούμε κι εμείς.

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Πάντως μια χαρά clapton για όλα τα γούστα υπάρχουν και από SS316L.

Το γεγονός ότι το νικέλιο είναι καρκινογόνο δεν έχει να κάνει με τις εξελίξεις στο χώρο του ατμίσματος.
Κι εγώ χρησιμοποιώ καμιά φορά Ni80, αλλά προσπαθώ να το αποφεύγω όσο μπορώ.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Τώρα άμα πω ότι το κράμα του ss περιέχει νικέλιο σε κάποιο ποσοστό τι θα γίνει άραγε;

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278548 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12838 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123723 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173050 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9648 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos