vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, camber

Twitter

Aspire Nautilus X

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #180 στις: Ιουλίου 10, 2016, 17:01 »
Μάλλον τότε το 1.8 coil είναι το σωστό. Εν τω μεταξύ, αν δε ζεσταίνεται, αποδίδει και καλύτερα τη γεύση. 
Ερώτηση: με τι ατμοποιητές άτμιζες πριν; 

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #181 στις: Ιουλίου 10, 2016, 17:14 »
Νέος είμαι σχετικά.. aio έχω-είχα
Δεν έχω και πολύ εμπειρία,αλλά τον έχω συγκρίνει στη δουλειά μου με διάφορους που χρησιμοποιούν οι συνάδελφοί μου.Έναν vaporesso,Nautilus mini,melo,cubis..
Ο τύπος με τον Nautilus mini τον έβαλε στο συρτάρι και πήρε x και αυτός

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #182 στις: Ιουλίου 10, 2016, 17:20 »
Περί ορέξεως...  ;D

Αυτό λοιπόν το ερμο το 1,8 περιμένω και γω να δω τι θα γίνει... Όχι γιατί κρεμάστηκα βέβαια από τον Χ αλλά, έτσι, απο περιέργεια βρε αδερφέ...
Για να συμπληρώσουμε το νήμα με όλες τις εντυπώσεις.
:idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2016, 17:26 από Yeti »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #183 στις: Ιουλίου 10, 2016, 17:24 »
Νέος είμαι σχετικά.. aio έχω-είχα
Δεν έχω και πολύ εμπειρία,αλλά τον έχω συγκρίνει στη δουλειά μου με διάφορους που χρησιμοποιούν οι συνάδελφοί μου.Έναν vaporesso,Nautilus mini,melo,cubis..
Ο τύπος με τον Nautilus mini τον έβαλε στο συρτάρι και πήρε x και αυτός

Πιο χρήσιμα είναι τα δικά σου συμπεράσματα, παρά τα δικά μου με τους 10 επισκευάσιμους και την περιστασιακή χρήση των εργοστασιακών. 
Οι ατμοποιητές που αναφέρεις, εκτός του vaporesso, που δεν κατέχω τις επιδόσεις του, δεν είναι κορυφαίοι εργοστασιακοί στο θέμα της γεύσης. νομίζω, κάπου στη μέση είναι ο ναυτίλος Χ. 

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #184 στις: Ιουλίου 10, 2016, 18:14 »
ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ (δεν εχω γραψει ακομη στο "καλωσηρθατε" αλλα θα το κανω καποια στιγμη)
αφορμη ειναι το ποστ της συνατμιστριας petra με την παρουσιαση/δοκιμη/βιντεο yt του Nautilus X. ειναι ακριβως τα ιδια πραγματα που θα ελεγα και 'γω σε καποιον αν με ρωτουσε για τον συγκεκριμενο ατμοποιητη. (βεβαια ειμαι πρωταρης στο αθλημα αλλα χαιρομαι που βρηκα μια εμπειρη σ/α για να επιλεγω γνωμες. ετσι δεν γινεται σε καθε φορουμ?)
ο ατμοποιητης ειναι εξαιρετικα ευκολος στη χρηση (δλδ ξεβιδωνεις καπακι - το ξεπλενεις στη βρυση - γεμιζεις υγρο - τελος), εχει ΜΗΔΕΝΙΚΗ διαρροη (για 'μενα εξαιρετικα σημαντικο) και μονη δυσκολια να δεις το ανοιγμα της εισαγωγης του αερα το βραδυ. επισης μειον ειναι το custom drip-tip το οποιο ομως εχω βολευτει γιατι εχει τη διαμετρο ενος κ.τ.
coils χρησιμοποιω τα μαμα 1.5Ω 14-22W(καταργημενα πλεον) στα 18,5~19W και εχω παραγγειλει απο τα κινεζομαγαζα τα νεα 1.5Ω 14-20W (δεν βρηκα τα επισης νεα 1.8Ω 12-16W)
ειμαι της MTL/τσιγαρισιας τζουρας και για τη γευση που δινει ο Nautilus X δεν εχω να πω κατι ιδιαιτερο (ειμαι 2-3 μηνες ατμιστης) περα απο το οτι προς το παρον με ικανοποιει. τους αλλους 2 εργοστασιακους ατμοποιητες που εχω, τους εχω βαλει στο συρταρι.
ψαχνω διαβαζοντας στο φορουμ για RBA (τσιγαρισιο/ομορφο/οχι θηριο και με μηδενικες διαρροες) και φανταζομαι θα τον βρω.
τα υγρα που ατμιζω ειναι κυρια της eliquid France Supreme (50/50 και 20/80) και Halo Torque και λιγοτερο Tribeca (ολα 12mg)

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #185 στις: Ιουλίου 10, 2016, 18:38 »
Πιο χρήσιμα είναι τα δικά σου συμπεράσματα, παρά τα δικά μου με τους 10 επισκευάσιμους και την περιστασιακή χρήση των εργοστασιακών.
Οι ατμοποιητές που αναφέρεις, εκτός του vaporesso, που δεν κατέχω τις επιδόσεις του, δεν είναι κορυφαίοι εργοστασιακοί στο θέμα της γεύσης. νομίζω, κάπου στη μέση είναι ο ναυτίλος Χ.

Εννοείτε ότι δεν συγκρίνουμε έναν ατμοποιητή τσιγαρίσιο με εργοστασιακές κεφαλές με έναν επισκευάσιμο.
Ούτε μετοχές, ούτε εργάζομαι στην aspire αλλά και ούτε προσπαθώ να δικαιολογήσω την αγορά μου.
Τον επέλεξα(μετά από πολύ ψάξιμο) γι αυτό που είναι και γι αυτό που υπόσχεται ότι προσφέρει
Προς το παρόν ότι υπόσχεται το κάνει για τα δικά μου γούστα και προς το παρόν δεν τον αλλάζω για κανέναν δωρεάν

Επειδή και γώ είμαι κάτοχος και το παρόν νήμα είναι να ανταλλάσσουμε πληροφορίες σχετικά, λέω απλά την άποψη μου σε όση εμπειρία κατέχω

Το να πάρεις έναν ατμοποιητή, να κάνεις 2ml και μπεις να γράψεις ότι είναι σκουπίδι χωρίς σχετικά ένα ανάλογο χρόνο χρήσης, συγγνώμη αλλά εγώ δεν θα την θεωρήσω εμπεριστατωμένη άποψη.Και μιλάω γενικά για κάθε ατμοποιητή

Ο παρόν, θεωρώ ότι χαντακώθηκε εξ αρχής λόγω των λανθασμένων κεφαλών που τον συνόδευαν στο λανσάρισμα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #186 στις: Ιουλίου 10, 2016, 19:33 »
Προς αποφυγή παρεξήγησης... δεν στην είπα, το αντίθετο μάλιστα, θεώρησα ότι κάποιος που πρόσφατα άτμισε με όλους αυτούς τους εργοστασιακούς, έχει ένα εξαιρετικό μέτρο σύγκρισης. Προσπαθώ να μην συγκρίνω έναν επισκευάσιμο με έναν εργοστασιακό. Αν εργοστασιακός μου δώσει κάτι κοντά στον επισκευάσιμο, το θεωρώ εξαιρετικό. 
Δεύτερον, κανείς δεν αξιολογεί αρνητικά τα όσα είπες, ότι δηλαδή είχες συμφέρον. Λέγε ελεύθερα τη γνώμη σου, αυτό θέλουμε εδώ στο φόρουμ. Ούτε της aspire μετοχές έχει όποιος την επαινεί, ούτε της kanger όποιος πει κάτι αρνητικό για τον ναυτίλο. 

Στα 2μλ δεν θα πεις τίποτα, διότι για να στρώσει κάποιος καινούριος ατμοποιητής θέλει τουλάχιστον 4. 
Αν πεις τη γνώμη σου στα 10 μλ, τότε πιθανότερο είναι να πεις μια καλή κουβέντα παραπάνω, διότι η ταλαιπωρημένη κεφαλή είναι που μπορεί να αλλοιώσει το άτμισμα. Οπότε, πρέπει να χαλάσεις ή να κάνεις τουλάχιστον 30μλ για να έχεις άποψη ολοκληρωμένη. 
Τον ατμοποιητή, όπως φαίνεται κι από το τι κεφαλές φοράει πάνω, σίγουρα τον είχα αρκετό καιρό - πάνω από 2 βδομάδες. Μακάρι λοιπόν οι νέες κεφαλές να τον απογειώσουν, διότι οι διαστάσεις του, τα υλικά του, το γέμισμα και η έλλειψη διαρροών είναι ιδανικά. 

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #187 στις: Ιουλίου 10, 2016, 20:35 »
Μα δεν θεώρησα ότι μου την είπες..και κατάλαβα τι εννοούσες
Απλώς συμπλήρωσα και ξεκαθάρισα την θέση μου προς αποφυγή παρεξηγήσεων

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #188 στις: Ιουλίου 11, 2016, 08:53 »
......
Ο παρόν, θεωρώ ότι χαντακώθηκε εξ αρχής λόγω των λανθασμένων κεφαλών που τον συνόδευαν στο λανσάρισμα

Ε, δεν είναι και κανένα μικρό λάθος... Σαν να έβγαλε μιά μεγάλη εταιρεία ένα πολλά υποσχόμενο νέο αυτοκίνητο με χαλασμένη μηχανή!  :laugh1:
2 και 4 ml δεν κάνει κανένας πριν να κρίνει έναν ατμοποιητή. Δεν περιμένει όμως και να σιχαθεί το άτμισμα για να τον κρίνει, έ? (Μέρες έκανε να περάσει το κάτω χείλος μου με το κάψιμο που έφαγε απο τον Χ το βράδυ του τεστ!) :-\
Τέλος πάντων, ας δουλέψει σωστά με τις νέες κεφαλές και θα ξεχαστούν όλα, γιατί με τις αρχικές ΔΕΝ δουλεύει καλά ότι και να λένε κάποιοι, όσα περί ορέξεως κλπ να λέμε, δεν... Πως να το κάνουμε δηλαδή, με το ζόρι?

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #189 στις: Ιουλίου 11, 2016, 09:42 »
καλημερα σε ολους ,
περασα ενα σαββατοκυριακο με τον Χ με την 1,5 κεφαλη ,
δεν ειχα ποτε ναυτιλο καθως δεν μου αρεσει το σχημα του ,και επισεις δεν ειμαι της σφυχτης τσιγαρισιας τζουρας 
με αυτη την λογικη εμεινα αρκετα ευχαριστημενος απο τον μικρο , γενικα βρισκετε καπου στην μεση σε ολα ,
στον αερα την γευση την αποδοση ,και αυτο λογο του μικρου μεγεθους (τανκ ,καμιναδα)
το συμπερασμα που καταληγω ειναι οτι για αρχικος ατμο σε νεο χρηστη που δεν θελει το εντελος τσιγαρισιο ,αλλα δεν θελει και αερα φουλ κανει μια χαρα , ειναι απροβληματιστος ευκολος στην χρηση .
ο φιλος που μου τον δανεισε θα παρει και το κιτ για τα 4ml οποτε θα εχω μια ακομα επαφη μαζι του αμεσα με νεα δεδομενα ,

Αποσυνδεδεμένος 1908nv

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #190 στις: Ιουλίου 11, 2016, 10:54 »
μαλλον κανω κατι λαθος..μετα απο αρκετεσ δοκιμες εχω γευση μια χαρα και μαλιστα στα 16,5w
το πραγματικο προβλημα ειναι το καψιμο του drip tip οταν ρουφας απανωτες και το υγρο που μενει στο καλαμι

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #191 στις: Ιουλίου 11, 2016, 20:05 »
Ε, δεν είναι και κανένα μικρό λάθος... Σαν να έβγαλε μιά μεγάλη εταιρεία ένα πολλά υποσχόμενο νέο αυτοκίνητο με χαλασμένη μηχανή!  :laugh1:
2 και 4 ml δεν κάνει κανένας πριν να κρίνει έναν ατμοποιητή. Δεν περιμένει όμως και να σιχαθεί το άτμισμα για να τον κρίνει, έ? (Μέρες έκανε να περάσει το κάτω χείλος μου με το κάψιμο που έφαγε απο τον Χ το βράδυ του τεστ!) :-\
Τέλος πάντων, ας δουλέψει σωστά με τις νέες κεφαλές και θα ξεχαστούν όλα, γιατί με τις αρχικές ΔΕΝ δουλεύει καλά ότι και να λένε κάποιοι, όσα περί ορέξεως κλπ να λέμε, δεν... Πως να το κάνουμε δηλαδή, με το ζόρι?

Άντε να βγουν να τις πάρεις ρε..να ησυχάσουμε από την γκρίνια σου :))

Πάντως το coil εδώ και 15 μέρες,με περίπου 30+ml κατανάλωσης υγρού, συνεχίζει ακάθεκτα...

Περιμένω να δω στα πόσα θα κλατάρει και να βάλω το 1.5 ( που παρεμπιπτόντως είναι από πρώτα 14-22w) για να δω την διαφορά και εγώ..

Αποσυνδεδεμένος sefis13

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #192 στις: Ιουλίου 11, 2016, 20:36 »
Παιδιά καλησπέρα σας.Είμαι νέος ατμιστής και πήρα και εγώ τον Nautilus X.Θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις.Πόσες μέρες κρατάει περίπου η κεφαλή με νορμάλ άτμισμα την ημέρα και επίσης εφόσον γεμίσω τον ατμοποιητή μέχρι που μπορούμε να ατμίσουμε μέχρι να τον ξαναγεμίσουμε?Ποιο είναι δλδ το κατώτατο όριο στάθμης ατμίσματος?Ίσως να είναι για κάποιους αστείες οι ερωτήσεις αλλά είμαι καινούριος και θα θελα τις απαντήσεις σας..Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος filip

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #193 στις: Ιουλίου 11, 2016, 20:57 »
στα 50ml εγω καλου-κακου την αλλαζω (μεχρι τα 50ml μεχρι τωρα δεν εχω καμμενο με τα υγρα μου, μπορει να αντεχει και περισσοτερο)
οταν φτασει η σταθμη στο 1mm καλο ειναι να γεμιζεις.

Αποσυνδεδεμένος sefis13

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus X
« Απάντηση #194 στις: Ιουλίου 11, 2016, 21:05 »
Ευχαριστω πολυ.........

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182005 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9161 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364