vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

212 επισκέπτες, 5 χρήστες
Lazy Dog, dkostas, Milarepa, antiklitos140, grag

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #585 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 14:44 »
Σημερα ξαναδοκιμασα ss στον kl+,  ss της ud, μετα απο μια εβδομαδα με τιτανιο no name καρουλακι οποτε εχω φρεσκια τη συγκριση. 1,5 mm coil και στα δυο.
Νομιζω πως τελικα για τα αποτελεσματα δεν ευθηνεται το vtc mini αλλα το συρμα της ud. Δεν εχω καλα αποτελεσματα και σημερα με το ss. Με το τιτανιο μια εβδομαδα ολα οκ.
Για την ιστορια οσο θυμαμαι, παλι με no name συρμα "με το μετρο" ni 200 ειχα καλα αποτελεσματα. Οταν πηρα ni 200 καρουλακι ud εμπλεξα...
Η κατι δε παει καλα με αυτα τα συρματα η κατι δε παει καλα με ud+vtc mini...
Τι να πω... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #586 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 15:00 »
Εγώ θα συμφωνήσω εν μέρη...
Δεν ξέρω αν φταίει το ατσάλι της UD ή γενικά το ατσάλι στον έλεγχο θερμοκρασίας λόγω μικρής μεταβολής αντίστασης.
Το Ni200 πάντως της UD εμένα δε με προβλημάτισε ποτέ. Οτι του ζήτησα το έκανε!

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #587 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 17:56 »
 :hmmm:
Ναι η αληθεια ειναι οτι μονο αυτο το ss εχω δοκιμασει της ud, θα ηθελα να δοκιμασω και κανενα αλλο συρμα ss αλλα εχω ενα σωρο καρουλια διαφορων τυπων και το μονο μου που παει πια η καρδια να αγορασω οταν ξεμενω ειναι kanthal...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #588 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 18:19 »
Εγώ είδα κι απόειδα μ' αυτό το σύρμα της UD και το vtc κι αφού έχω ένα δεκάμετρο, το βαράω στο μηχανικό μοντ και ησύχασα.
Σιγά μην κάθομαι να σπάω το κεφάλι μου με το κατάλληλο tcr και να στήνω κάθε μέρα καινούρια αντίσταση για να πείσω τον εαυτό μου ότι δουλεύω tc με ss. Άνθρακες ο θησαυρός μάγκες!

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #589 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 19:00 »
Κρίμα γιατι περιμένω και εγω από αυτό της UD. Θα πρέπει βέβαια να πω πως αν και στον Τηλέμαχο δεν κατάφερα να έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα με ss από την replasesmoke, στον Calix και τον apollo παίζει μια χαρά. Οπότε προς το παρόν διατηρώ τις ελπίδες μου και ρίχνω τις αποτυχίες μου σε δικά μου λάθη.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #590 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 19:33 »
το βαράω στο μηχανικό μοντ και ησύχασα.


Να υποθεσω οτι μπορω να το κανω και εγω αυτο στο vtc ετσι? Μιας και δεν εχω μηχανικο, να το δουλευω στο power mode δηλαδη, ή στο bypass.
Οχι οτι βλεπω καποιο λογο απο το να μη βαλω kanthal να τελειωνει η παρασταση αλλα να εχουμε να λεμε.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #591 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 19:50 »
Κατά τη γνώμη μου, ναι. Κάποιοι λένε ότι τα σύρματα που δουλεύουν σε tc δεν πρέπει να τα παίζουμε σε power mode. Για Ν200 και τιτάνιο συμφωνώ αλλά το ss με την τόσο μικρή άνοδο της θερμοκρασίας όταν θερμαίνεται, δεν με ανησυχεί όταν έχουμε ένα καλό στήσιμο, χωρίς hot spots και υποτροφοδοσίες. Πιο πολύ με ανησυχεί η μαυρίλα του τιτανίου πριν τη χρήση, ο εκφυλισμός του και η κατάσταση της αντίστασης μετά τη χρήση, παρά το να χρησιμοποιήσω ss σε power mode ή μηχανικό.
Εγώ με vtc και ss ud, σε tc δεν κατάφερα να ευχαριστηθώ άτμισμα πάνω από μερικές ώρες. Αν τώρα είχα κανα πανάκριβο μοντ, με άλλες δυνατότητες παραμετροποίησης, ίσως να έπαιζα μόνο tc, δεν το ξέρω.
Αφού όμως στο μηχανικό παίζει ωραιότατα και με ωραία γεύση, γιατί να μην το δουλέψω, τι θα πάθω δηλαδή που θα το γλιτώσουν όσοι δεν το κάνουν?
Προσωπικές εκτιμήσεις αυτά, ο καθένας κάνει ότι κρίνει σωστό. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #592 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 20:15 »


Αν τώρα είχα κανα πανάκριβο μοντ, με άλλες δυνατότητες παραμετροποίησης, ίσως να έπαιζα μόνο tc, δεν το ξέρω.

Εγώ με sx mini ml class και ss της ud δεν κατάφερα να ατμισω καλά. Στην αρχή είναι τέλειο αλλά μετά από λίγες ώρες σου σπάει τα νεύρα. Οπότε νομίζω πως δεν φταίει το mod αλλά οι ιδιότητες του ίδιου του σύρματος. ;)


Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #593 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 20:16 »
Και εγώ το δουλεύω (και) σε μηχανικό...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #594 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 20:20 »
Οπότε νομίζω πως δεν φταίει το mod αλλά οι ιδιότητες του ίδιου του σύρματος. ;)

Ε πες ντε κανα σύρμα, που να σου δουλεύει σωστά, μπας και δούμε προκοπή. Κατά προτίμηση από ελληνικό κατάστημα.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #595 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 20:38 »
Καποτε ειχα γκρηνιαξει για το ss της ud και μου φαινοταν περιεργο πως καποιοι ειχαν καλα αποτελεσματα, τι διαολο τελικα εκανα εγω τοσο λαθος με αυτο. Δηλαδη το στησιμο μου.
Βλεπω υπαρχει θεμα με αυτο το συρμα τελικα.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #596 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 21:55 »
Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει αυτό της ud και το 316l από mpixlimpidi (το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου ούτε σε tc ούτε σε power). Περιμένω τώρα κάποια από zivipf. Μόλις τα δοκιμάσω θα σας πω την γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #597 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 22:35 »
δηλαδη ρε παιδια απο εκει που αρεσε σε ολους, το βγαζετε τελικα αχρηστο το ss της UD?
και περιμενω 10μετρο απο FT .... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #598 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 23:01 »
Από zivipf είναι μπόμπα για μηχανικό το 316l.
Σε tc δεν.. Όπως και όλα τα υπόλοιπα ss βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #599 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 23:02 »

εγώ ρε παιδιά από την μέρα που το πήρα το σύρμα ss της ud  δουλεύει άψογα σε tc
μερικές φορες που έχω θέμα με υποτονικό ατμισμα είναι καθαρά θέμα υποτροφοδοσιας
τώρα ξέρω και μόλις πέφτει λίγο η απόδοση τραβάω μια δυο κούφιες με κλειστό τον αέρα και συνεχίζει να δουλεύει κανονικά
έχω κάνει παρα πολλά στησίματα και όλα δουλεύουν σωστά στο vtc mini στην default ρύθμιση ss316

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278528 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12828 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123705 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173047 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9645 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos