vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 9 χρήστες
camber, john67, dkostas, manoslykos, aragiannis, gfilip, gigelis78, Doubt, nightdream

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #495 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:30 »
Λοιπών η ud  έβγαλε σύρμα ss316l και είναι σε ένα κιτρινοπρασινο καρουλακι αν και θεωρητικά είναι το ίδιο σύρμα με αυτό που είχε ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ.

Μετράει ακριβώς τα ωμ που λένε και τα προγράμματα.
Το δουλεύω με tcr 00092 και όχι με 00115 που έπρεπε να δουλέψω το άλλο και είμαι στα 18j με 205 βαθμους και όχι 250 που το έβαζα πριν.
Το σύρμα δουλεύει τέλεια έτσι ακριβώς όπως πρέπει να δουλεύει.
Το πείρα από εδώ.
http://www.smokeandvape.gr/ilektroniko-tsigaro/syrmata-vamvaki-d-i-y/ud-ss316l-detail

Αλλά είναι αυτό.
(Image removed from quote.)










Εμείς που έχουμε τα κλασσικά ΜΑΥΡΑ καρουλάκια SS316L της UD, τι κάνουμε στην προκειμένη;
Αυτό με τα TCR και την τάχα μου ακρίβεια ρύθμισης, έχει καταντήσει "pain in the ass" για όλους μας μου φαίνεται...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #496 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:34 »
Δεν μπορώ να το καταλάβω @Angelo.
Έχω ακριβώς το ίδιο set με το δικό σου, vtc και kfl+.
Στο default ευχαριστιέμαι εγώ. Στο TCR 092 ενώ έχω ατμό, δεν έχω γεύση καθόλου. Και δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου ο ήχος ατμοποίησης του υγρού.

Και γω έχω το ίδιο ακριβώς σύρμα της UD που έχετε στην φωτό και δουλεύει μια χαρά στην default ρύθμιση που είναι 0120.
Δεν ξέρω τί να πω.
Σε 0092 που δοκίμασα είναι υποτονικά τα πράγματα.
Πρέπει να φταίνε και άλλοι παράμετροι όπως τα υλικά που παρεμβάλλονται από το πηνίο μέχρι την πλακέτα.
Αυτό το διαπίστωσα όταν με το ίδιο σύρμα και ίδιο στήσιμο σε διαφορετικούς ατμοποιητές παίρνω διαφορετικά αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #497 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:41 »
@Thorin13   Αρχίζουμε να αποκτούμε και άλλα χόμπυ...κατασκεύες απο σύρμα...γιατί δηλαδή, τόσοι καλλιτέχνες που το κάνουν τι παραπάνω έχουν απο εμάς?  :dontknow: Μπορούν αυτοί να φτιάξουν αντίσταση μήπως στα 0,10Ohm,clapton, διπλή σε στριμωγμένο deck goblin mini με ακρίβεια τυλιγμένη με μεράκι και ιδρώτα και χωρίς υποτροφοδοσία να ατμίζει άψογα και με τέλεια γεύση?  :idiot1:

"pain in the ass" όντως...πόση υπομονή πια...
Anyway, εγώ είμαι στην αρχή ακόμα και έχω μπόλικη και μου αρέσει να δοκιμάζω πράγματα...αλλά μου φαίνεται στο άμεσο μέλλον, θα δίνω πρώτα πολύ χρόνο σε κάθε τι καινούριο να δοκιμαστεί και μετά θα ασχολούμαι και εγώ...λέμε τώρα...γιατί είναι και το μικρόβιο...μη χάσω και αφήσω τίποτα χωρίς να το δοκιμάσω  :tongue_smilie:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Και γω έχω το ίδιο ακριβώς σύρμα της UD που έχετε στην φωτό και δουλεύει μια χαρά στην default ρύθμιση που είναι 0120.
Δεν ξέρω τί να πω.
Σε 0092 που δοκίμασα είναι υποτονικά τα πράγματα.
Πρέπει να φταίνε και άλλοι παράμετροι όπως τα υλικά που παρεμβάλλονται από το πηνίο μέχρι την πλακέτα.
Αυτό το διαπίστωσα όταν με το ίδιο σύρμα και ίδιο στήσιμο σε διαφορετικούς ατμοποιητές παίρνω διαφορετικά αποτελέσματα.

Έλα όμως που αυτό γίνεται μόνο με ατσάλι...προσωπικά εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα με Ni200 σε όποιο ατμοποιητή και με όποιο στήσιμο...ούτε με τιτάνιο, ούτε με Nife30 μέχρι τώρα αν και ακόμα το δοκιμάζω...

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #498 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 19:57 »
Και με Ni200 έχω μικροδιαφορές ανάλογα τον ατμοποιητή με ίδιο σύρμα και στήσιμο.
Πάντως ότι και να γίνει τα φέρνω στα μέτρα μου και ατμίζω ικανοποιητικότατα. ;D

Αποσυνδεδεμένος herosp77

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #499 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 20:01 »
Να πω και τα δικά μου συμπεράσματα.
Με UD 316L 28ga στον OBS Crius με διπλη στα 0.36Ω το default SS316 στο vtc mini ειναι αυτό που θέλω χωρις να σηκώνω τους βαθμούς (παίζω στους 180ο με 55-60W).
Αντίθετα ρυθμίζοντας την μνήμη στο 0092 το άτμισμα είναι υποτονικό και την γεύση ψάχνεις να την βρεις. Τελικά ακόμα και στο TC όλα είναι θέμα γούστου αρκεί να είσαι μέσα στις προδιαγραφές.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #500 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 20:05 »
Αυτό είναι το θέμα...μικροδιαφορές...όχι μεγάλες...
Δεν ξέρω...ίσως το Ni200 δοκιμάστηκε περισσότερο για έλεγχο θερμοκρασίας...με το ατσάλι δεν ξέρεις και τι γίνεται με κάθε κατασκευαστή...πρέπει να ψάχνεσαι με τα TCR...
Εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το πως τελικά πρέπει να παίζει σωστά το συγκεκριμένο σύρμα, ακόμα και τα mod μας με αυτό, ώστε να έχω ένα πρότυπο έστω και να προσπαθώ να πιάνω αυτό κάθε φορά ανάλογα το στήσιμο, τον ατμοποιητή ακόμα και το υγρό...  :dontknow: πράγμα όμως που είναι κουραστικό γιατί θα προτιμούσα να έχω κάποιες σταθερές απο το να ψάχνομαι κάθε φορά...

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #501 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 22:18 »
@evripidis
@makis66

Παιδια μεχρι στιγμης εχω δουλεψει melo 2 και GS Tank.
Αυτοι οι δυο με κεφαλες Ni200 και Ti λιγο πολυ μου δινουν τον ατμο που θελω γυρω στους 220C. Στους 150C δεν ατμιζουν καθολου.

Το συγκεκριμενο συρμα της φωτο σε kfl+ και με vtc mini οπως ειπα, στην default ρυθμιση για ss (tcr 120 οπως εμαθε ο Μακης) μου εδινε στους 150C τον ιδιο ατμο που παρνω απο τις εργοστασιακες κεφαλες στους 220C.
Προσωπικα αντιλαμβανομαι οτι δεν δουλευει καλα, δεν μπορει το ιδιο λαδι με ενα συρμα να ατμοποιειται στους 220C και με αλλο συρμα στους 150C...

Μολις εβαλα tcr 92 το ατμισμα εγινε ακριβως το ιδιο με τις εργοστασιακες Ni και Ti (μιλαω για θερμοκρασια ατμου μονο, γιατι απο γενικοτερη ποιοτητα ατμισματος ο kfl ειναι αλλου). Οπως με τις Ni και Ti ετσι και με το SS σε tcr 92 ατμιιζω πλεον γυρω 220C.

Αλλο ενα δειγμα οτι κατι δεν παει καλα ειναι οτι στην default SS δουλεψα για λιγο στους 230C και η γευση χαθηκε αμεσως και ααντικατασταθηκε απο καμενο και σιδεριλα (υποτροφοδοσια δεν συζητω καν, το βαμβακι κολυμπαγε) και ανοιγω και οντως ειχε καει το βαμβακι παροτι ηταν εντελως υγρο.

Θελω να καταληξω στο οτι στην περιπτωση μου δεν μιλαμε απλα για μικροδιαφορες προσωπικου γουστου αλλα πολυ μεγαλυτερες καθως στους 220C που ατμιζω στα αλλα συρματα στο SS επαιρνα καμενο και επρεπε να ριξω στους 150C...

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #502 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 22:32 »
Περίεργα πράγματα...
Άλλαξα υγρό να προσέξω διαφορές το οποίο περιέχει κεράσι.
Τελικά σε αυτό το υγρό, στην Default ρύθμιση δεν παίρνω καθόλου γεύση στους 200 βαθμούς. Με tcr 110 αρχίζει να έρχεται λίγο κεράσι. Στο 092, ανεβάζοντας λίγο βαθμούς στους 220 έρχεται κανονικά η γεύση αλλά χωρίς πυκνό ατμό


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #503 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 22:37 »
Νομίζω θα συμφωνήσω με τον Angelo και δεν ξέρω τελικά αν με το ατσάλι ατμίζουμε ικανοποιητικά σε χαμηλότερη θερμοκρασία απο άλλα σύρματα, ή λόγο υψηλού TCR αναγκαστικά χαμηλώνουμε τη θερμοκρασία και νομίζουμε οτι ατμίζουμε σε χαμηλότερη...  :dontknow:
Αν κάποιος έχει δοκιμάσει σύρμα με TCR που δίνει ο κατασκευαστής, γιατί όλοι για το σύρμα της UD λέμε που δεν δίνει TCR και έχει και εμπειρία με άλλα σύρματα, ας μας κάνει μια σύγκριση γιατί πιστεύω μόνο έτσι θα πλησιάσουμε την πραγματικότητα τελικά...

Αποσυνδεδεμένος thomasprevere

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #504 στις: Ιανουαρίου 28, 2016, 23:02 »
Εγω ειδα οτι με αυτο το συρμα της UD ,αλλες φορες βαζω 90 tcr,ατμιζω κανονικα,100,το ιδιο,105,το ιδιο,110,το ιδιο.default το ιδιο απλα οσο ανεβαινει το tcr που βαζουμε τοσο κατεβαζουμε θερμοκρασια.
Αλλες φορες βγαζει protection ευκολα και πρεπει να ανεβασεις πολυ θερμοκρασια για να ατμισεις και αλλες μουλαρωνει οτι tcr και να βαλεις, εκει κατι φταιει με την αντισταση.
Πρεπει να το αφησω να κρυωσει και να ξανακλειδωσω την αντισταση σε αλλα ωμ ,αφου στα προηγουμενα ωμ δεν λειτουργει κανονικα.
Το βασικο θεμα που ειδα ειναι το στησιμο και κλειδωμα της αντιστασης.
Αν αυτα ειναι σωστα ατμιζεις σε ολα τα tcr ,πχ εγω τα εχω 90,100,105
Το θεμα ειναι πως μερικες φορες τρως καμμενο αφου δουλευεις tc??
Aρα κατι δεν δουλευει σωστα,καπου κανουμε λαθος,το συρμα φταιει,οι ρυθμισεις φταινε,το στησιμο ,δεν ξερω  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #505 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 11:37 »
Δοκίμασα και το 40άρι σύρμα (26ga) της UD. Kαι αυτό έχει την ίδια περίπου συμπεριφορά με το 32άρι. Παιζει καλά με τιμές tcr 088 και 092 αλλά μόνο αν η θερμοκρασία ρυθμιστεί στους 220-230 βαθμούς. Με την default ρύθμιση μπορείς να παίξεις και κάτω από 200 βαθμούς. Η απόδοση γεύσης είναι και με αυτό το σύρμα καλή.

Αποσυνδεδεμένος dimiΚ

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #506 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 12:47 »
Εχει κανείς εμπειρία με σύρμα ss 316 micro coil και έλεγχο θερμοκρασίας ? ( ενοήτε  χωρίς dry burn).
Κάνω κάποιες δοκιμές και θα ήθελα την άποψη σας αν κάποιος έχει κάνει κάτι ανάλογο.
Προσοχή δεν το προτείνω σε κανέναν και ειδικά η όχι έμπειροι μην το δοκιμάσετε γιατί η διαδικασία κλειδώματος της αντίστασης είναι διαφορετική και κάπως περίπλοκη , οπότε το μόνο που θα καταφέρετε είναι να καρβουνιάσετε αντίσταση και βαμβάκι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 29, 2016, 14:21 από dimiΚ »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #507 στις: Ιανουαρίου 29, 2016, 23:02 »
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάπου σε ελληνικό κατάστημα 316l ή 317l με διάμετρο 0.22 ή 0.25?

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #508 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 00:08 »
http://www.zerobacco.gr/analosima/analosima-episkeyasimon/syrma-ss-316l-2metra.html

σορρυ Μπαμπη το 0,25 δεν ειναι διαθεσιμο

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #509 στις: Ιανουαρίου 30, 2016, 00:09 »
atmosfaira δοκιμασες?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123635 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12768 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1126 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9639 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos