vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

209 επισκέπτες, 6 χρήστες
Lazy Dog, Chris66, dkostas, Milarepa, antiklitos140, grag

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #375 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 14:19 »
Nemesis παρόλο που λέγεται ανοξείδωτο, εννοείται ότι οξειδώνεται και δημιουργεί οξείδια του σιδήρου.
Κάθε ανοξείδωτο ατσάλι έχει διαφορετική αντοχή στην οξείδωση(με περισσότερο χρώμιο οξειδώνονται πιο δύσκολα), αλλά δυστυχώς όλα οξειδώνονται!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #376 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 14:38 »
Εννοώ ότι δεν οξειδώνεται στις συνθήκες που οξειδωνονται οι κοινοι χαλυβες. Κοινώς, θέλει κόπο. ;D
Για να έχουμε οξειδωση λόγω θερμοκρασίας, θα πρέπει να αναπτυχθούν πάρα πολύ υψηλές θερμοκρασίες, πάνω από 500 Κελσίου, πράγμα που δε συμβαίνει στο ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #377 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 15:18 »
500 βαθμούς στον αέρα θα εννοείς. Σε υγρά όμως με ένα σωρό ουσίες που μπορεί να δράσουν ως καταλύτες?

Ασχέτως με την παραπάνω διαφωνία μας που μόνο κάποιος ειδικότερος μπορεί να τη λύσει, με ενδιαφέρει αν κάποιος άλλος έχει παρατηρήσει ότι χρειάζεται αλλαγή βαμβακιού νωρίτερα σε σχέση με άλλα σύρματα.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #378 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 21:31 »
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που έγραψες takkat και ήρθε κι έδεσε με κάτι που παρατήρησα δύο μέρες τώρα.
Έστησα με SS έναν kl+ κι έφτιαξα αντίσταση 0,7 Ω. Τον έβαλα σε ένα μηχανικό και στο 1ο πάτημα του κουμπιού όλα καλά. Από εκεί και πέρα όλο το υπόλοιπο άτμισμα υποτονικό. Μόλις το άφηνα να κρυώσει όλα πάλι μια χαρά. Κατέληξα λοιπόν πως διπλασιάζει πολύ γρήγορα την αντίσταση λόγω θερμοκρασίας και πως μάλλον δε θα ξαναβάλω SS σε μηχανικό μοντάκι. Μόλις έστησα με kanthal το μηχανικό δουλεύει ρολόι.
Όμως... σε αντίθεση με το μηχανικό σε VW δουλεύει άψογα. Κι αυτό γιατί η πλακέτα μάλλον αυξομειώνει τα volt που δίνει ηια να φτάσει τα επιθυμητά Watt. Και να φανταστείς ότι έχω ένα απλό istick30.
Η πρότασή μου λοιπόν είναι:
Ναι TC και VW
Όχι μηχανικό και VV
Quoteάρω τον εαυτό μου γιατί θέλω να παραδεχτώ το λάθος μου. Έγραφα πως το ss δεν μου άρεσε για χρήση σε μηχανικό μοντ. Αναθεωρώ αυτή μου την άποψη. Την προηγούμενη φορά είχα γενικά προβλήματα με τους πόλους του κλ+. Πλέον που λύθηκαν, ξαναέστησα με ατσάλι και τον έβαλα στο μηχανικό. Ατμίζει φανταστικά. Άριστη απόδοση. Δε θα πω ότι υπάρχει τρομερή διαφορά με το κάνθαλ, υπάρχει όμως διαφορά. Νομίζω πως το ατσάλι αντέχει περισσότερο και στρώνει και η αντίσταση πιο γρήγορα. Για γεύση δεν είμαι σίγουρος, τις νιώθω πολύ κοντά. Όπως και να 'χει μάλλον όσο κάνθαλ έχω ακόμη θα το τελειώσω και δεν ξαναγοράζω. Μάλλον θα μείνω στο ατσάλι

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #379 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 22:58 »
ud ss 316L 28 ga(0.32mm) πρωτες εντυπωσεις: πεντακαθαρο και πανευκολο στο στριψιμο!Μολις  εφτιαξα αντισταση με 5-6 σπειρες σε 2,5mm kuro τραβηξα σπειρες για να ισαπεχουν και το εβαλα στον kfl+ και στο vtc mini!Μεχρι τωρα ολα πανε πριμα!Για να δουμε...!Αρχικη ρυθμιση 205 c στα 18 watt αλλα μου φαινεται θα ανεβω σε watt!
Αν εχει να προτεινει καποιος setup οχι μονο ελευθερα αλλα και πολυ καλοδεχουμενο!
Εχω πειραξει τα M1,M2 σε 0088 και 0092 αντιστοιχα αλλα προς το παρον χρησιμοποιω το default!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2016, 23:22 από robbinsrules »

Αποσυνδεδεμένος atmismos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πιο βίαιο στοιχείο της κοινωνίας είναι η άγνοια
    • Atmismos
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #380 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 23:58 »
Οι σελίδες του θέματος είναι πολλές για να διαβαστούν όλες, συγνώμη αν επαναλαμβάνω κάτι.  Σε θεωρητικό επίπεδο κι απ'όσο μπορώ να καταλάβω με την ελάχιστη μεταλλουργία που γνωρίζω είναι ότι το 316L κι όποιο άλλο ατσάλι θεωρείται κατάλληλο για ιατρικά χειρουργικά εργαλεία ίσως είναι το πιο ενδεδειγμένο.  Βέβαια μπορεί να υπάρχουν και καλύτερα κράματα από άποψης υγείας αλλά το ζητούμενο είναι να έχουν και μια σχετική μεγάλη αντίσταση ώστε να λειτουργούν ως τέτοια χωρίς να χρειαστεί να βάλεις 2 χιλιόμετρα τρίχα για άτμισμα.

Από τα κύρια 3 μέταλλα που χρησιμοποιούμε για αντιστάσεις όλλα εμπεριέχουν Νικέλιο και Χρώμιο.  Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει σκέτο τιτάνιο κάπου να μας πει κι εμάς πως.  Αυτό που έχει το 316L καλύτερο απ΄το 316 είναι ότι αντιστέκεται στην οξείδωση και άλλες ενώσεις σε υψηλές θερμοκρασίες.  Φαντάζομαι ότι τα ιατρικά εργαλεία ψήνονται μετά από κάθε χρήση σε κλίβανο για να αποστειρωθούν. 

Οξείδιο δεν σημαίνει κάτι κακό από μόνο του, το Χρώμιο 3 σε κάποιες ποσότητες είναι αναγκαίο, το Χρώμιο 6 είναι καραμπινάτο καρκινογόνο.  Του σιδήρου το βρίσκουμε στη φακή και το σπανάκι.  Για το Νι και το Τι δε ξέρω αρκετά.  Του χαλκού ξέρω και επαγγελματικά ότι σκοτώνει οποιασδήποτε μορφής ζωής, ούτε κατσαρίδα δε μένει όρθια. 

Προσέχουμε δηλαδή το συρματάκι και αφήνουμε τις βίδες και τα ηλεκτρόδια να εμπεριέχουν χαλκό και μπρούτζο, ελπίζοντας στην επιχρωμίωση να αντέξει.  SS παντού κι ας είναι και άσχημο, ούτε καν ανοδιομένο οτιδήποτε.  Τα περισσότερα SS δεν αντέχουν όταν καλυφθούν με οποιοδήποτε βάψιμο.

Αυτά γνωρίζω, αυτά λεώ.  Μακάρι το σύρμα της κουζίνας να είχε αρκετή αντίσταση, αυτό θα έβαζα, και βίδες σιδήρου να καταπιείς μερικές βδομάδες θα αντέξουν και θα φύγουν.  Το μολύβι είναι για πάντα, όπως υπάρχει μέσα στον καπνό και σε πολλά φυτοφάρμακα που τρώει το κατσικάκι μας.


Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #381 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 16:47 »
ακρίβώς αυτό είχα πάθει εγώ πρόσφατα  με kanthal!  noname  τυλιγμένο σε σακουλάκι , τον ρώτησα τι μάρκα είναι και μου είπε δεν ξέρω. Μεταλλική γεύση ότι και να έκανα , έτοιμος να πετάξω όλα τα υγρά μου και τους ατμοποιητές και μετά σκέφτηκα το σύρμα. Πήρα UD και είναι πολύ καλύτερο. Στα διάλα γύφτοι...

Αποσυνδεδεμένος geoman

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #382 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 17:15 »
Πολλές φορές η τσιγκουνιά δεν περιγράφετε. Για 1 με 2€ διαφορά στα δέκα μέτρα, που κάνεις 100δες αντιστάσεις, δεν παίζεις με αυτά τα πράγματα. Για λόγους υγείας αφήσαμε το τσιγάρο μην φτάσουμε στο άλλο άκρο.

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #383 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 17:28 »
Καλησπέρα :)
Όταν στήνουμε SS σε TC δεν μπορούμε να πυρώσουμε για να ελέγξουμε το coil αν δουλεύει σωστά?
Σε μια δοκιμή που το έκανα δεν πύρωνε και έβγαζε protection, οπότε το γύρισα σε power mode,
το πύρωσα, έβαλα βαμβάκι και υγρό και μετά το γύρισα σε TC και δούλευε σωστά!

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #384 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 18:05 »
Αφού σε tc κάνεις πάντα ανοιχτές σπείρες, έστω και λίγο, για ποιο λόγο να κάνεις dry burn;

Αυτό που κάνω εγώ τις ελάχιστες φορές που δουλεύω tc είναι να φτιάχνω ένα παράλληλο coil και μετά το "ξεβιδώνω" και καταλήγω με δύο ίδια coil ανοιχτά. Τα βάζω στον άτμο (ή μόνο το ένα αν στήνω μονή, whatever) και βάζω βαμβάκι. Ρίχνω υγρό και τότε κάνω fire ενώ φυσάω πάνω τους. Παρατηρώ το υγρό πάνω στα coil να καίγεται ομοιόμορφα και τέλος. Έτσι βλέπεις και ότι δουλεύουν σωστά και καις λίγο στην αρχή για να καθαρίσεις.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #385 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 18:59 »
σκεφτομαι να παρω το ss 316L για δοκιμη και επειδη δεν εχω tc για ss θα το δοκιμασω με vw.

Οσοι το δουλευετε ετσι και υπαρχει μια σχετικη εμπειρια τι διατομη συρματος προτεινετε και τι στησιμο ωστε να μην το φτανουμε το κοιλ πολυ στα ορια του (απο αποψη θερμοκρασιας) αλλα να υπαρχει και ικανοποιητικο ατμισμα

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #386 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 19:01 »
32mm μπορεις να παρεις

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #387 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 19:23 »
σκεφτομαι να παρω το ss 316L για δοκιμη και επειδη δεν εχω tc για ss θα το δοκιμασω με vw.

Οσοι το δουλευετε ετσι και υπαρχει μια σχετικη εμπειρια τι διατομη συρματος προτεινετε και τι στησιμο ωστε να μην το φτανουμε το κοιλ πολυ στα ορια του (απο αποψη θερμοκρασιας) αλλα να υπαρχει και ικανοποιητικο ατμισμα
Δουλεύει μια χαρά σε VW. Στήνω 30άρι σύρμα, στα 0.5Ω.

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #388 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 19:27 »
ευχαριστω κυριοι

λοιπον

*(απο steam engine)

με 0.32mm  -7- στροφες (spaced καλυτερα ??? ) λεω 0.32 γιατι μονο 28 awg βλεπω

0.6Ω περίπου απο οτι βλεπω 11 - 15 Watt καλα φαινονται να παιξω

κατι αλλο που θελει προσοχη ? (εχω διαβασει καποια ποστ απο το νημα) αλλα μπορει να μου διεφυγε κατι σημαντικο

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #389 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 20:31 »
Αυτο εννοουσα, οπως το λες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278528 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12828 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123705 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173047 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9645 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos