vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

260 επισκέπτες, 2 χρήστες
kostas..., mathimatikos1966

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος CRAZYRIDER70

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1275 στις: Ιουνίου 07, 2016, 18:44 »
επειδη τυγχαινει και εχω και cuboid θα διαφωνησω.... το ss mode στο δικο μου με την τελευταια version 3.δεκα βαλε και κατι δε θυμαμαι οχι μονο το καιει το βαμβακι αλλα του αλλαζει τα φωτα..Το TCR σε SS316L ειναι 088 παει και τελειωσε τωρα βεβαια θα μου πειτε εδω αλλοι πιστευουν ακομη οτι η γη ειναι επιπεδη ...αυτο ειναι αλλο πραγμα μεγαλα παιδακια ειμαστε και ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του και την υγεια του.....τα μοντακια μας ουτε αισθητηρα θερμοκρασιας εχουν ουτε κατι το σουπερ ειναι ......απλα μετρανε ΔΙΑΡΚΩΣ ΚΑΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ σε κλασματα  του δευτερολεπτου την ωμικη αντισταση του συρματος μας και με ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΗ ΤΙΜΗ ΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ TCR ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ΑΥΞΟΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΕΩΣ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΟΡΙΣΕΙ ΕΜΕΙΣ.Στην ουσια δηλαδη ειναι εξελιγμενα ωμομετρα που δουλεουν με ενα αλγοριθμο που σιγουρα δεν ειναι τελειος αφου οπως θα εχετε παρατηρησει και εσεις μετα τους 230 βαθμους κελσιου πολλες φορες και οσο ανεβαινουμε προς τα πανω τοσο θα μυρισει και θα καει το στεγνο βαμβακι μας!!!Δοκιμαστε σε ni200 ας πουμε και θα δειτε .....και ειπα νικελιο γιατι εκει δεν ειδα κανεναν να απορει για το tcr του κατασκευαστη που πρεπει να βαλουμε στο μοντ μας.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1276 στις: Ιουνίου 07, 2016, 20:33 »
CRAZYRIDER70, επειδή σε βλέπω πολύ απόλυτο και μπορεί να το γνωρίζεις καλά το θέμα, μπορεί να είναι αντικείμενο της δουλειάς σου ας πούμε και να έχεις και το βάρος της εμπειρίας στην πλάτη σου...θα σου πω οτι εγώ έχω κάνει το τεστ με το βαμβάκι που λες και το έκανα συγκριτικά με τιτάνιο που δεν υπάρχει και καμιά αμφιβολία για το TCR του, ενώ στο νικέλιο υπάρχει και μια διαφορά απο κατασκευαστή σε κατασκευαστή απο 600 σε 620.
Στο τεστ λοιπόν, στο τιτάνιο το βαμβάκι άρχισε να μου κιτρινίζει στους 230 βαθμούς. Δεν κάηκε, κιτρίνισε. Για να συμβεί το ίδιο στο ατσάλι (316L) της UD το μαύρο καρουλάκι συγκεκριμένα, έπρεπε να του βάλω TCR 110. Το TCR 110 λοιπόν στο συγκεκριμένο σύρμα, θεώρησα ότι είναι το σωστό του εφόσον είχε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα με το τιτάνιο. Φαντάζομαι οτι δεν υπάρχει αμφιβολία επι τούτου. Θα μου πεις ναι αλλά το mod σου μετρούσε σωστά τις αντιστάσεις? Είχες καλή αγωγιμότητα? Το στήσιμό σου ήταν εντάξει? Μαζί σου! Αλλά αν δεν μετρούσε καλά το ατσάλι, το ίδιο θα συνέβαινε και με το τιτάνιο. Οπότε η μόνη διαφορά είναι ίσως στη θερμοκρασία που κιτρίνισε το βαμβάκι και όχι στο TCR του ατσαλιού. Αν δεν σου φτάνει αυτό το παράδειγμα, σου έχω κάτι άλλο και θα ήθελα να μου το εξηγήσεις αφού είσαι τόσο σίγουρος οτι το TCR του SS316L είναι 88 και μόνο.
Παραθέτω δύο πινακάκια απο δύο διαφορετικές σελίδες που βρήκα με τις διάφορες συστάσεις που μπορεί να έχει το 316L αλλά και το 316. Θεωρείς οτι με αυτές τις διαφορές στη σύσταση, δεν μπορεί απο κατασκευαστή σε κατασκευαστή να έχει διαφορά το TCR? Αν όχι, επειδή τα πινακάκια που βρήκα είναι πολύ γενικά και ίσως να λέω χαζομάρες εγώ, γιατί στα NiFe σύρματα ας πούμε έχουμε διαφορές στο TCR, και μάλιστα πολύ μεγαλύτερες απο το ατσάλι, που εκεί έχουμε και απο τον κατασκευαστή του σύρματος τη σύσταση και όχι απο γενικές πληροφορίες και είναι διαφορετική απο κατασκευαστή σε κατασκευαστή! Φαντάσου οτι το NiFe30 της dicodes έχει TCR 320 ενώ της stealthvape αντίστοιχα 500 και της zivipf 520! Μεγάλη διαφορά!  :dontknow:

ΥΓ. Όλα αυτά τα λέω ύστερα απο αρκετό διάβασμα και πειραματισμούς και μόνο. Δεν έχω καμία επαγγελματική εμπειρία επι του θέματος και μπορεί όντως να λέω χαζομάρες! Μπορεί να είμαι και λάθος λοιπόν, οπότε αν πιστεύεις οτι ισχύει αυτό, καλύτερα να με διορθώσεις για να μην μπερδεύεται και κανένας άλλος! :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1277 στις: Ιουνίου 07, 2016, 20:44 »
Αν έβαλες το cuboid σε SS316 mode και χρησιμοποίησες SS316L, φυσικά και θα σου κάψει το βαμβάκι, καθώς το TCR που χρησιμοποιεί αυτό το mode, είναι 0120.

Για το Ni200, το οποίο είναι ένα κράμα με πολύ συγκεκριμένη σύσταση και το οποίο δεν έχει δείξει διαφορές από κατασκευαστή σε κατασκευαστή, δεν αναρρωτιέται κανείς γιατί πολύ απλά τα μοντάκια τα οποία χρησιμοποιούμε, φαίνεται να έχουν το σωστό TCR στην ενσωματωμένη λειτουργία. Τυχαίνει να έχω στην κατοχή μου ένα μοντ το οποίο παραβαίνει αυτόν τον "κανόνα" και θα το αναφέρω όταν θα γράψω αναλυτικά γι αυτό.

Το "L" το μόνο που δηλώνει είναι ότι περιέχει άνθρακα σε ποσοστό 0.03 μέγιστο, όταν το απλό SS316 περιέχει κατά μέγιστο 0.08 (ας με διορθώσει κάποιος πιο ειδικός αν κάνω λάθος). Όπως καταλαβαίνεις, είναι λογικό ότι αν οι περιεκτικότητες κυμαίνονται μεταξύ 0.016 (που είναι το ελάχιστο αποδεκτό για αυτό το κράμα) και 0.03 ανάλογα τον κατασκευαστή και/ή την παρτίδα, δύο τινά συμβαίνουν:
1) Πάλι ως SS316L θα χαρακτηριστεί
2) Το TCR θα διαφέρει, άρα δεν "πάει και τελείωσε" ότι το TCR του SS316L είναι 0088.

Εδώ φυσικά, δημιουργείται η απορία γιατί το ίδιο να μην συμβαίνει και με το απλό SS316, και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό, καθώς εδώ τα όρια παίζουν από 0,031 ως 0,08. Θεωρώ, εντελώς αυθαίρετα ίσως, ότι οι κατασκευαστές κινούνται στο άνω όριο.

Να πω ότι έχω δοκιμάσει όλα κι όλα 3 ατσάλινα σύρματα: SS316 αγνώστου πατρός (παίζει εξαιρετικά στο 0120), UD SS316L (0092) και το 316L του zivipf, το οποίο ατμίζω αυτή τη στιγμή σε TCR 0100.

@estrifan

ρε συ ψιτ, πάνω κάτω τα ίδια γράψαμε? :))

Αποσυνδεδεμένος CRAZYRIDER70

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1278 στις: Ιουνίου 07, 2016, 21:18 »
Παιδια δε θα ερθω σε αντιλογο με κανεναν σας απο εκει και περα ο καθενας μπορει να ατμισει οπως θελει και με οποιον τροπο θελει εδω καπνιζαμε ολοι μας τοσα χρονια γνωριζοντας τις συνεπειες αλλα εξακολουθουσαμε και το καναμε γιατι μας αρεσε,ουτε πιο εξυπνος εγω ειμαι απο εσας ουτε πιο εμπειρος το παιζω απλα ειναι ορισμενα πραγματα αυτονοητα!!!Δε θα μπω στη διαδικασια να αναπτυξω σεντονια γιατι ειμαι και ολιγον τεμπελης καλο σας βραδυ και keep vaping!

Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1279 στις: Ιουνίου 07, 2016, 21:25 »
Κριμα, γιατι παρακολουθουσα με μεγαλο ενδιαφερον τη συζητηση,  μπας και ξεστραβωθω για το tcr του ss 316l...  :(

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1280 στις: Ιουνίου 07, 2016, 21:28 »
@ CRAZYRIDER70
θα θέλαμε και την γνώμη σου αναλυτικά κι εμείς τα στραβάδια στο TCR γιατί όντως παίζει η περίπτωση να υπάρχει λάθος άποψη απο τους 2 συνατμιστές ανωτέρω.....
Αν έχεις την διάθεση και τον χρόνο βέβαια.....

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1281 στις: Ιουνίου 07, 2016, 21:31 »
Καταρχήν δεν κάνουμε αντίλογο. Κάνουμε διάλογο. :thumpup:
Δεύτερον, διαφωνώ οτι κάποια πράγματα είναι αυτονόητα. Όσο το έχω ψάξει εγώ, έχω πετύχει διαφορετικές τιμές TCR για το ατσάλι σε διάφορα site. Άρα ποιόν να πιστέψω τελικά? Προσωπικά εμπιστεύομαι μόνο τον κατασκευαστή που μου δίνει το σύρμα και το TCR του. Αν η zivipf όπως είπε ο Cruiser79 δίνει TCR 100 στο ατσάλι της, δεν έχω κανένα λόγο να βάλω 88. Αυτό όμως, είναι κάτι που εγώ θα θεωρήσω αυτονόητο.
Τρίτον κανείς δεν προσπαθεί να στην μπεί ή να το παίξει πιο έξυπνος. Αλλά αν δεν μας τεκμηριώσεις αυτό που λες, γιατί να σε πιστέψουμε? :dontknow:
Αυτή είναι και η έννοια του διαλόγου. Απόδειξέ μου οτι κάνω λάθος και θα το δεχτώ με ευχαρίστηση μάλιστα γιατί θα έχω μάθει το σωστό! :)

Αποσυνδεδεμένος michalis1269

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1282 στις: Ιουνίου 07, 2016, 22:07 »
Αν δεν έχετε τίποτε χειρότερο να κάνετε δείτε και φρίξτε. Άνθρωπος που δίνει κατευθύνσεις σε νέους ατμιστές να δουλεύουν το ss316L όχι σε 088 και 092 αλλά σε 296 :idiot1:.


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1283 στις: Ιουνίου 07, 2016, 22:16 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Να είσαι καλά βρε Μιχάλη. Αποθηκεύω το βίντεο για να βλέπω 5' κάθε βράδυ που θα κλείνω 14ωρο στο γραφείο να μου φτιάχνει η νύχτα!

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1284 στις: Ιουνίου 07, 2016, 22:20 »
Αν δεν έχετε τίποτε χειρότερο να κάνετε δείτε και φρίξτε. Άνθρωπος που δίνει κατευθύνσεις σε νέους ατμιστές να δουλεύουν το ss316L όχι σε 088 και 092 αλλά σε 296 :idiot1:.


Εντάξει ο κύριος λέει για το σύρμα της "ουντέ" κιόλας που μας ενδιαφέρει και τους περισσότερους...αλλά λυπήσου μας...μοιράσου μαζί μας τους χρόνους με τα καλύτερα σημεία...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1285 στις: Ιουνίου 07, 2016, 22:24 »
Αν κατάλαβα καλά , υπάρχουν διαφορετικές εμπειρίες με ίδια σύρματα και ρυθμίσεις .
Να ρωτήσω λοιπόν κάτι και ας μην έχω ασχοληθεί ποτέ με TC  :-[
Έστω ότι φτιάχνουμε  μία αντίσταση 0,5 Ω , ρυθμίζουμε σε συγκεκριμένο TCR ,και παίρνουμε το τέλειο αποτέλεσμα .
Μετά ,με τις ίδιες ρυθμίσεις ,φτιάχνουμε μια δεύτερη αντίσταση στα ίδια Ω , αλλά προσθέτουμε σε σειρά μια ακόμα 0,05 Ω που όμως παραμένει σταθερή , επειδή δε ζεσταίνεται, ή επειδή ζεσταίνεται πολύ λίγο. Τι αποτέλεσμα θα έχουμε ; Θα είναι πάλι τέλειο ;
Θέλω να πω……μήπως οι διαφορές που υπάρχουν, οφείλονται σε πιθανός κακή αγωγιμότητα του κυκλώματος από τον κονέκτορα ως την αντίσταση ;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 07, 2016, 22:31 από Diver »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1286 στις: Ιουνίου 07, 2016, 22:46 »
Και όχι μόνο  ;)
Βέβαια αν προσέξεις οι μεγαλύτερες διαφορές είναι στο ατσάλι περισσότερο απο κάθε άλλο σύρμα και ειδικά της UD που δεν δίνει και TCR. Είναι το σύρμα με τη μικρότερη μεταβολή αντίστασης και παίζουν πολλά ρόλο όπως το θέμα της αγωγιμότητας που είπες αλλά και το κατά πόσο εύκολα καταλαβαίνει το κάθε mod τις μικρότερες μεταβολές της αντίστασης του ατσαλιού και όχι μόνο...
Στο παράδειγμα που έθεσες συγκεκριμένα, επειδή ξεκινάς απο λάθος βάση να μετράς, δηλαδή αντί για αρχική αντίσταση σε θερμοκρασία δωματίου 0,5 Ohm, έχεις 0,55, θα έχεις καμιά 20ριά βαθμούς μεγαλύτερη θερμοκρασία απο την πραγματική. Οπότε είτε προσαρμόζεις τη θερμοκρασία, είτε κατεβάζεις λίγο το TCR, αν βέβαια δεν στο δίνει ο κατασκευαστής. Εγώ προσωπικά όταν ο κατασκευαστής μου δίνει TCR, το βάζω και δεν ξανασχολούμαι μαζί του. Αν έχω προβλήματα ψάχνω να εντοπίσω αλλού τις αιτίες.
Η διαφορά 0,05 Ohm δεν είναι μικρή πάντως, δεν φαίνεται τόσο στο ατσάλι γιατί συνήθως οι αντιστάσεις που φτιάχνουμε και που προτείνονται είναι πάνω απο 0,5 Ohm. Αν είχαμε τέτοια διαφορά στο νικέλιο ας πούμε, σε αντίσταση 0,10 Ohm, η πραγματική θερμοκρασία θα ήταν 320 βαθμοί αν ρυθμίζαμε 220 εμείς... :o

Αποσυνδεδεμένος michalis1269

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1287 στις: Ιουνίου 07, 2016, 22:56 »
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Να είσαι καλά βρε Μιχάλη. Αποθηκεύω το βίντεο για να βλέπω 5' κάθε βράδυ που θα κλείνω 14ωρο στο γραφείο να μου φτιάχνει η νύχτα!

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Να γελάς και να κλαις αδερφέ.  Αν διαβάσεις και τους διαλόγους μας στα σχόλια θα καταλάβεις γιατί το επόμενο του upload το ονόμασε 
"επίθεση στα βίντεό μου"
Στο θέμα μας. 
Παιδιά υπάρχει έλλειψη σε UD28ga ή έτυχε να μην μπορώ να το βρώ στην περιοχή μου?

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1288 στις: Ιουνίου 07, 2016, 23:09 »
............
Στο παράδειγμα που έθεσες συγκεκριμένα, επειδή ξεκινάς απο λάθος βάση να μετράς, δηλαδή αντί για αρχική αντίσταση σε θερμοκρασία δωματίου 0,5 Ohm, έχεις 0,55, θα έχεις καμιά 20ριά βαθμούς μεγαλύτερη θερμοκρασία απο την πραγματική. Οπότε είτε προσαρμόζεις τη θερμοκρασία, είτε κατεβάζεις λίγο το TCR, αν βέβαια δεν στο δίνει ο κατασκευαστής............

Η ερώτηση ήταν υποθετική, και δυστυχώς λάθος διατυπωμένη.
Έστω λοιπόν ότι ή δεύτερη είναι 0,45 Ω και οι απώλειες 0,05 Ω
Τι θα συμβεί ;

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #1289 στις: Ιουνίου 07, 2016, 23:19 »
Μάλλον πάλι πρέπει να το διατυπώσεις αλλιώς... :)
Τί εννοείς απώλειες? Στην αντίσταση? Στα Ohm? Για κάποιο λόγο το mod να διαβάζει λιγότερα Ohm απο τα πραγματικά?
Ε αν συμβεί αυτό θα έχεις μικρότερη θερμοκρασία απο την πραγματική... :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278665 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93002 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14329 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos