vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2175 στις: Ιουλίου 12, 2016, 22:17 »
Επειδή ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο modbox 

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B01G6F8FPO/ref=mp_s_a_1_2?__mk_de_DE=ÅMÅZÕÑ&qid=1468273023&sr=8-2&pi=SY200_QL40&keywords=mod+box+set&dpPl=1&dpID=51HRyJzbRPL&ref=plSrch
Αξίζει ή αγορά?
Επίσης τη κεφαλές παίρνει?Από ότι διάβασα είναι OCC 0.5 αλλά βλέπω ότι υπάρχουν και OCC με περισσότερο ohm ,ποια ειναι ή διάφορα ?
Τέλος να ρωτησω ποια είναι ή διάφορα αν ατμιζεις στα 10 watt και αν ατμιζεις στα 30watt?Θα έχει περισσότερο ζωή ή κεφαλή με χαμηλά Watt ? 

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2176 στις: Ιουλίου 13, 2016, 12:45 »
Πολλές φορές η μη απάντηση από τους υπόλοιπους είναι η καλύτερη απάντηση.
Είναι ένα φτηνό κινέζικο μοντάκι που θα το βρεις alibaba, amazon και ebay. Δεν νομίζω να το έχει κάποιο μέλος και ούτε θα βρεις εύκολα ανταλλακτικά. Σ' αυτά τα χρήματα υπάρχουν πολύ πιο διαδεδομένες και αξιόπιστες προτάσεις.

Τα βατ που θα ατμίσεις εξαρτώνται από την κεφαλή του ατμοποιητή. Κάθε κεφαλή αναγράφει επάνω το εύρος λειτουργίας της. Κατά κανόνα οι κεφαλές που χρειάζονται περισσότερη ισχύ δίνουν περισσότερο ατμό αλλά καταναλώνουν γρηγορότερα μπαταρία και υγρό.

Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2177 στις: Ιουλίου 13, 2016, 19:33 »
Ευχαριστώ για την απάντηση !Στα 50 ευρώ σε σετ τι μου προτείνεις?Όταν λέω σετ εννοώ μπαταρίες ,ατμοποίηση και κουτί!Απλά κάτι να αγοράσω έτσι ώστε να θέλει μόνο υγρό και ανταλακτικες κεφαλες

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2178 στις: Ιουλίου 13, 2016, 20:06 »
Πάρε ένα istick pico + cubis pro + samsung 30q και θα έχεις και ρέστα 

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2179 στις: Ιουλίου 13, 2016, 20:35 »
Η ένα cuboid mini full kit , το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημενος,  και πολύ διακριτικό για βόλτες  ...
Α ! Εχω και το από πάνω  σετ. ...

Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2180 στις: Ιουλίου 13, 2016, 21:32 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,απλα υπάρχει κάτι εκτός απο joyeteck ατμοποίητη?Είχα κακία εμπειρία με την συγκεκριμένη εταιρεία!Είχα πάρει ένα ecom Twist και όλη την ώρα μου ερχόταν καμενη γεύση,λογικα γιατί ή μπαταρία έιχε πιο μεγάλη ισχύ από τον ατμοποίητη.Αυτη την στιγμή έχω μιαvision Spinner με Estrom Bdc ατμοποίητη..ούτε και με αυτή την επιλογή ατμοποιητη είμαι ευχαριστημένος 

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2181 στις: Ιουλίου 13, 2016, 21:48 »
Nautilus x, ή Smok TVF4 micro, υπάρχουν και σε κλώνους για οικονομία. ...

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2182 στις: Ιουλίου 13, 2016, 22:40 »
To ότι είχες κακή εμπειρία από ένα παλιό ατμοποιητή Joyetech δεν σημαίνει τίποτα. Μήπως οι υπόλοιποι ατμοποιητές της εποχής ήταν άριστοι;
Ούτε όμως και το αντίθετο σημαίνει τίποτα. Αν ήσουν ευχαριστημένος από ένα παλιό ατμο μιας εταιρίας δεν σημαίνει ότι όλα τα νέα της μοντέλα θα σε βολέψουν.

Κάθε ατμοποιητής έχει διαφορετική απόδοση. Κάποιους θα ευχαριστήσει, κάποιους θα απογοητεύσει. Άλλος θα δώσει καλύτερη γεύση, άλλος γεμίζει ευκολότερα,, άλλος είναι πιο στεγανός, άλλος πιο αεράτος.

Φυσικά θα ακούσεις πολλές και διαφορετικές γνώμες από τον καθένα γιατί θα σου προτείνει τον ατμοποιητή που χρησιμοποιεί και ταιριάζει στον ίδιο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα ταιριάξει σε σένα.

Αφού είσαι από Αθήνα κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά. Αρκετά έχουν στημένους ατμοποιητές για να δοκιμάσεις και να δεις τι βολεύει καλύτερα σε σένα.
 

Αποσυνδεδεμένος kostasfmx

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
    • computermods
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2183 στις: Ιουλίου 13, 2016, 22:54 »
Μακάρι να μπορούσα, τα 4 τελευταία χρόνια ζω στην Γερμανια.Τα φυσικά καταστήματα δεν είναι πολλά και δεν έχεις την επιλογή να δοκιμάσεις ατμοποιητες ή υγρά.Θα ήθελα να ρωτησω κάτι ακόμα,ποια είναι ή διάφορα μεταξύ του ατμοποίητη του cuboid που πρότεινε ο φίλος από τον cubis pro? Επίσης ποιες κεφαλές παίρνουν ?Τέλος ποια είναι ή καλύτερη αναλογία Ohmκεφαλης και Watt αν επιλεξω ανάμεσα στην δικιά σου σύνθεση ή στοcuboid? Αλλοι λένε 0.5 Ohm εχει μεγαλύτερη διαρκεια ζωής και τον δουλεύουν στα 18 watt αν δεν κάνω λαθος...Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Πως σας φαίνεται ή σύνθεση αυτή?
Aspire Nautilus Mini + istick Tc40 Watt?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2016, 23:09 από kostasfmx »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2184 στις: Ιουλίου 13, 2016, 23:23 »
Ο Cuboid mini και ο Cuboid Pro παίρνουν ίδιες κεφαλές και φυσικά ατμίζουν ακριβώς ίδια.
Ο Cuboid mini έχει χαμηλότερο ύψος και παίρνει 1ml περισσότερο γιατί εκμεταλλεύεται όλο το πλάτος του mod. Όμως αν τον χρησιμοποιήσεις σε άλλο mod το οπτικό αποτέλεσμα δεν είναι καλό (εξέχει η άκρη του 1-2mm)
O Cubis Pro είναι πιο ευέλικτος και μπαίνει σε όλα τα mod. Έχει καλύτερη ρύθμιση αέρα.

Οι κεφαλές 0.25, 0.5 όπως και Ni Ti είναι για πνευμονικές τζούρες και δουλεύουν σε ψηλά βατ.
Οι κεφαλές 0.6, 1.0, 1.5 είναι για τσιγαρίσιες και θα τις δουλέψεις σε χαμηλότερα βατ.
Κάθε κεφαλή γράφει επάνω το προτεινόμενο εύρος λειτουργίας αλλά μπορείς να το δεις και στο site της Joyetech.

Από προσωπική εμπειρία δεν νομίζω ότι κάποια κεφαλή κρατάει περισσότερο από τις άλλες. Κάνω σκέτη βάση και 8ml τη μέρα. Την 1.5 clapton την αλλάζω μετά 10-15 μέρες προληπτικά και όχι γιατί χάλασε, δηλαδή μετά από 80-120ml. Και οι άλλες κεφαλές τόσο μου πάνε. Φυσικά με αρώματα αυτά τα ml μειώνονται δραματικά αλλά αυτό ισχύει για όλες τις κεφαλές Το μεγαλύτερο ρόλο στην καταπόνηση της κεφαλής παίζουν τα υγρά που χρησιμοποιείς και τα κατάλοιπα που αφήνουν.

Εδώ είμαστε στα ηλεκτρονικά mod και off topic. Για ατμοποιητές ρώτα καλύτερα στα αντίστοιχα νήματα.

Edit: Είδα μετά το 2ο μήνυμα σου. Ο συνδυασμός αυτός είναι αρκετά καλός.



Αποσυνδεδεμένος LevenD

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2185 στις: Ιουλίου 18, 2016, 18:47 »
Καλησπέρα παιδιά, Δημήτρης εδώ.. σήμερα παρέλαβα τα καλούδια μου!!  ;)

Περιμένω τις απόψεις σας πάνω στο θέμα απόδοσης, ποιότητας & κομψότητας  :)



Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2186 στις: Ιουλίου 18, 2016, 19:03 »
εσυ πρεπει να μας τα πεις αυτα που τα παρελαβες..................αν εμεις δεν τα εχουμε πως θα εκφερουμε γνωμη.μονο για την εμφανιση μπορουμε να σου πουμε.καλοριζικα και καλοατμιστα :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος JeLaKos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2187 στις: Ιουλίου 19, 2016, 08:36 »
Εχω καποιες αποριες σχετικα με το συγκεκριμενο Mod μιας και το περιμενω.Στο σαιτ γραφει αυτα εδω και δεν εχω ιδεα τι σημενουν.
  • Suitable Atomizer: VT:0.05Ω-1Ω VW:0.15Ω-3Ω
  • Output Modes:VT/Ni/SS/Ti/TCR
Οι αντιστασεις που παρηγγειλα γραφουν αυτο εδω
RESISTANCE (MFG RATED)0.5 Ohm
σε ποια απο τις δυο παρακατω κατηγοριες με Ohm ανηκουν και ποια η διαφορα μεταξυ των δυο κατηγοριων?Επισης αν ξερει καποιος τι σημενουν τα Output Modes που γραφει.Ευχαριστω.

Αυτο ειναι το Mod
https://www.fasttech.com/products/3024/10018992/4985103-authentic-vaporesso-target-pro-75w-tc-vw-apv-box
Και αυτες οι αντιστασεις.
https://www.fasttech.com/products/4581101
Να σημειωσω πως απο Mod δεν εχω ιδεα.Εδω και περιπου εναν χρονο εχω το Swig LX και μονο τα βολτ μπορεις να αλλαζεις.

Από συγχώνευση
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 19, 2016, 11:30 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2188 στις: Ιουλίου 19, 2016, 09:39 »
Ήρθε η ώρα λοιπόν να αρχίσεις το διάβασμα!  ;)
Εν ολίγοις, 
VT=  Variable Temperature, δηλαδή έλεγχος  θερμοκρασίας.
VW= Variable Wattage, δηλαδή λειτουργία watt.
Output Modes: VT / Ni=Ni200=Νικέλιο/SS=ατσάλι/Ti=τιτάνιο/TCR=Σταθερά που εκφράζει την μεταβολή της αντίστασης με τη θερμοκρασία και μπορείς να βάλεις ότι (σχεδόν) τιμή θέλεις ανάλογα το σύρμα που έχεις και δεν αντιστοιχεί σε καμία απο τις προηγούμενες λειτουργίες.

Η κατηγορία που ανήκει η αντίσταση που μας ρωτάς, εξαρτάται απο το υλικό που είναι φτιαγμένη. Αν είναι φτιαγμένη με ένα απο τα υλικά που ανέφερα πριν στο output mode, πέφτει στην κατηγορία VT. Το suitable atomizer σου δείχνει απλά το εύρος των αντιστάσεων που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ανάλογα και το υλικό της αντίστασης. Δεν έχω το χρόνο να ψάξω τί είναι και που ανήκει η αντίσταση που ρωτάς αλλά όλο και κάποιος άλλος θα σου απαντήσει!  :)

Ξεκίνα με αυτή τη βάση και με λίγο διάβασμα θα τα καταλάβεις όλα!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος JeLaKos

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #2189 στις: Ιουλίου 19, 2016, 09:48 »
Ωραια ευχαριστω πολυ αδερφε και αυτα με βοηθησαν αρκετα.Απο οτι διαβαζω στο σαιτ οι αντιστασεις οι συγκεκριμενες ειναι Stainless Steel οποτε διαλεγω SS το κλειδωνω καπως εκει(ακομα δεν γνωριζω το πως)και ετοιμος :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62969 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3685 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 975 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem