vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Perfumer's apprentice

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #780 στις: Ιουνίου 24, 2015, 20:58 »
Πριν λίγες μέρες έκανα ένα δεκάμελο με 16 σταγόνες Cubano Type... Λέω... Δε ρίχνω και 2 σταγόνες M-Type να δω τι θα γίνει?


Το ατμίζω από χθες, αλλά όχι συνέχεια...
Χθες έλεγα... "Κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει...", σήμερα όμως είπα... "Ωπ εδώ είμαστε!!! Virginia!!!"


Έχει μετατραπεί σε ένα ωραιότατο Virginia.


Εννοείται ότι θα βάλω δεκάμελο να ωριμάζει για μήνα!!! Edit : Μπορεί να αλλάξει...


Δοκιμάστε το... Σε όσους αρέσει το Virginia, το Gina, νομίζω ότι θα σας αρέσει! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 24, 2015, 21:08 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #781 στις: Ιουλίου 08, 2015, 01:30 »
να ρωτησω,θελω να φτιαξω το strawberrys cream & vanilla custard σε 30μελα,ποσες σταγονες πρεπει να βαλω; εννοω πια ειναι η προτεινομενη δοσολογια;

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #782 στις: Ιουλίου 08, 2015, 02:21 »
Strawberries and Cream Flavor: 10-12%
Vanilla Custard: 8-10%

Δε ξέρω τι στόμιο έχουν τα μπουκαλάκια που έχεις για να προτείνω σταγόνες.
Πχ στα δικά μου από e-dym νομίζω 20 σταγόνες = 1ml. Δεν θυμάμαι σίγουρα,
γιατί προτιμώ πιο ακριβής μεθόδους. Ογκομετρικούς σωλήνες, πιπέτα, σύριγγες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #783 στις: Ιουλίου 08, 2015, 03:36 »
Απο τη στιγμη που μιλαμε για τοσο μεγαλα ποσοστα αρωματος δε νομιζω οτι εχει νοημα να μετρησεις σε σταγονες.
Για το Strawberries and Cream θα προσθεσεις 3 - 3.5ml αρωμα σε 26.5 - 27ml βαση και για το Vanilla Custard 2.5 - 3ml αρωμα σε 27 - 27.5ml βαση.
Βεβαια αυτα ειναι τα προτεινομενα, εσυ μπορεις να προσθεσεις βαση ή αρωμα αναλογως ποσο εντονο σε αρωμα θες το υγρο σου.

Αποσυνδεδεμένος MRxrisimos

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #784 στις: Ιουλίου 09, 2015, 15:03 »
Καλησπερα και απο μενα..πριν λιγο πηρα δυο αρωματα της TPA..Το Vanilla custard και το peach...επειδη θα τα φτιαξω τωρα θα θελα να μου πειτε ποσες σταγονες να βαλω στα 10ml..¨λεει 10-20%..εγω λεω να βαλω 10% αλλα ποσες σταγονες περιπου ειναι αυτο?ειναι μπλε πλαστικα μπουκαλακια των 10 μλ με λεπτη πιπετα..και κατι αλλο που προσεξα τωρα ..η βανιλια κρεμα περιεχει καποια ουσια λεει ακετιονη καπως ετσι..τι γινεται με αυτη,θα χουμε θεμα?ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #785 στις: Ιουλίου 09, 2015, 20:25 »
Φίλε μου η TPA είναι μία σοβαρή εταιρεία αρωμάτων (όχι ότι δεν είναι οι άλλες). Υπάρχει μία λίστα στην οποία μπορείς να ψάξεις και να βρεις ποιά αρώματα έχουν βλαβερές ουσίες ή όχι. Το λίνκ:

http://e-liquid-recipes.com/flavors/warnlist

Για το Vanilla custard γράφει ότι περιέχει Acetoin and Acetyl Propionyl. Επίσης γράφει ότι είναι ύποπτο για σπασίματα - ραγίσματα πλαστικών τανκ. :(

Το peach της TPA δεν είναι στην warning list.

Για τις ουσίες Acetoin and Acetyl Propionyl μπορείς να ανατρέξεις σε νήματα στο παρόν φόρουμ για να ενημερωθείς ή και στο google.
Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη για το Vanilla custard δεν το έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα γιατί μου αρέσουν μόνο τα καπνικά.
Αν θα το χρησιμοποιούσα θα το είχα σαν δεύτερο άρωμα σε μίξεις και σε πολύ χαμηλό ποσοστό (κάτω του 2%) ;)

Για την ανάμειξη τώρα.
Για σύνολο 10ml με άρωμα 10% θα βάλεις:
90% βάση + 10% άρωμα (33 σταγόνες),
δηλαδή 9ml βάσης + 1ml άρωμα (33 σταγόνες).
Έχω υπολογίσει 1ml = 33 σταγόνες για τα μπουκαλάκια της TPA

Από κάτω παραθέτω ένα λινκ για να μπορείς να υπολογίζεις τις μίξεις των υγρών σου:

http://diy-mixing.com/?recipe=12778

Καλά μαγειρέματα.  :))



Αποσυνδεδεμένος MRxrisimos

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #786 στις: Ιουλίου 10, 2015, 12:52 »
Ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις πληροφοριες..τα δοκιμασα σημερα με 20στ. στα 10μλ και ειναι πολυ καλα..πλουσια γεματη γευση..οσο για αυτες τις ουσιες το εψαξα και δεν ειναι καλες για τον οργανισμο ..γιατι μας τα δινουνε ομως ?το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ επικινδυνα η απλα ενταξει να προσεχουμε και λιγο?αυτο δεν εχω καταλαβει..παντως πολυ καλα αρωματα...ειχα θεμα πολυ καιρο τωρα με αλλα αρωματα..μου βγαινανε πολυ ατονα πολυ αγευστα...αυτα ειναι τερμα καλα..

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #787 στις: Ιουλίου 10, 2015, 12:58 »
Τα αρώματα δεν προορίζονται μονο για ατμιση αλλα και για βρωση ...ζαχαροπλαστικη επι το πλείστον. ..λενε οτι για βρωση δεν υπαρχει θεμα αλλα στην ατμιση ναι υπσρχει... τωρα το ποσο μεγαλο ή μικρο ειναι το προβλημα στην ατμιση θα δειξει ο χρονος...

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #788 στις: Ιουλίου 14, 2015, 20:38 »
Το λοιπον.....ειπα να ξεκινισω να φτιαχνω δικα μου αρωματα ...εχω επιλεξει συμφωνα με τα δικα μου γουστα 3 γευσεις απο tpa.
 1) Strawberries and Cream
 2) Fruit Circles
 3) Gummy Candy
 Εχει δοκιμάσει κανεις να μου πει εμπειρίες?? ειμαι φρουτακιας τι να κανουμε...!!

Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #789 στις: Ιουλίου 14, 2015, 22:23 »
Ωραίες επιλογές. Από τα λίγα που γνωρίζω το Gummy Candy είναι περισσότερο για να το αναμίξεις με άλλα αρώματα. Το strawberries and cream περίπου 8-10% , ενώ το fruit circles παίζει αναλόγως του πόσο σου αρέσει το λεμόνι. Το έχω χρησιμοποιήσει σε κάποιες συνταγές στο 1% και τα σκέπασε όλα οπότε θέλει προσοχή σε μίξεις.


Το gummy όχι σε πλαστικό τανκάκι.

Αποσυνδεδεμένος gourom

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #790 στις: Ιουλίου 15, 2015, 12:13 »
καλημερα σε ολους!επειδη εχω μπερδευτει λιγο ποια ειναι η ιδανικη αναλογια για το M-TYPE?

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #791 στις: Ιουλίου 15, 2015, 12:38 »
εγω το βαζω με πολυ προσοχη ... μια σταγονα στα 10 μλ .... ειναι πολυ δυνατο και ιδαιτερο καπνικο αρωμα ... αλλοι βαζουν 3 και 4 σταγονες ....
σε συνταγες μου αν εχω πανω απο 3 αρωματα ... μπορει να βαλω και καμια σταγονα παραπανω αλλα παλι με ρισκο να μην μου αρεσει ... αλλα αν το πετυχεις ειναι πολυ καλο καπνικο

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #792 στις: Ιουλίου 15, 2015, 12:55 »
Κώστα, σε άκουσα που το πρότεινες για τη lady beca και πήρα ένα μπουκαλάκι. το άνοιξα, το μύρισα και μου έφεραν αιθέρα.
Η μπόχα που ανέδυε το μπουκαλάκι μου θύμισε εποχές 2011-12 και κάτι κινέζικα έτοιμα που τα έφαγε ο νεροχύτης και μου έκαναν μήνυση από την εταιρία αποχέτευσης.
Λες σε έτοιμο και ώριμο υγρό να είναι κάπως καλύτερο; Με μεγάλη αραίωση βέβαια.
Με ποιο σκεπτικό το βάζεις σε κάποια συνταγή μαζί με άλλα, ως συμπλήρωμα; Για να δώσει πιο τραχύ καπνικό τόνο;
Το έριξα στη συνταγή σου, αφού πρώτα άτμισα λίγα μλ (υπέροχα!!!) αλλά έχω την αίσθηση ότι περισσότερο μου άρεσε χωρίς αυτό.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #793 στις: Ιουλίου 15, 2015, 13:06 »
ναι το βαζω με πολυ προσοχη για να δωσει ενα κλικ πανω στο καπνικο να το γεμισει σε γευση .. πολλες φορες το βαζω για να τονωσω ενα αλλο καπνικο που ειναι αδυναμο αλλα ουσιαστικο σε μια συνταγη ... μερικες φορες το βαζω για να σπασω την γλυκαδα σε ενα καπνικο αλλα χωρις να την εξαφανισω .. ΑΛΛΑ  οπως ειπα .. μια σταγονα το πολυ στα 10 μλ ... πολλες φορες ακομα και μια σταγονα στα 30 μλ κανει δουλεια

Στο LadyBeca  χρειαζεται να ειναι εκει που ειναι για να δωσει ενα πουσ στην συνταγη ακομα και αυτες οι 2 σταγονες δινουν αρκετα στο υγρο ( αν νομιζεις οτι δεν σου αρεσει απλα το αφαιρεις)... με τον καιρο γινεται καλυτερο μεσα σε σε ενα υγρο το m type βεβαια χρειαζεται προσοχη στις δοσολογιες του...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2015, 13:11 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος gourom

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #794 στις: Ιουλίου 15, 2015, 13:10 »

εγω το βαζω με πολυ προσοχη ... μια σταγονα στα 10 μλ .... ειναι πολυ δυνατο και ιδαιτερο καπνικο αρωμα ... αλλοι βαζουν 3 και 4 σταγονες ....
σε συνταγες μου αν εχω πανω απο 3 αρωματα ... μπορει να βαλω και καμια σταγονα παραπανω αλλα παλι με ρισκο να μην μου αρεσει ... αλλα αν το πετυχεις ειναι πολυ καλο καπνικο
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σε αναγωγή επι τις εκατό τι ποσοστό είναι;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312804 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix