vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο

 Ο Φαρσαλινός απλώς επανέλαβε το ότι συνιστά να αποφεύγονται σύρματα που περιέχουν νικέλιο σε οποιοδήποτε ποσοστό, καθώς αυτό είναι καταχωρημένο ως καρκινογόνο.
Και πως μπορουμε να δουμε αν οι αντιστασεις μας εχουν νικελιο και πιο συγκεκριμενα για τον ναυτιλο η 1.8 η 0.7 κλπ ?

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας

Τώρα άμα πω ότι το κράμα του ss περιέχει νικέλιο σε κάποιο ποσοστό τι θα γίνει άραγε;

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τίποτα δε θα γίνει, είναι γνωστό ότι περιέχει νικέλιο σε ποσοστό 10-14%.
Σαφώς χαμηλότερο από το 80%, δε νομίζεις; ;)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Εγώ πάντως πήρα σήμερα μια triple fused ni80 σήμερα.

Πέρα από την πλάκα, το paper που είχε εκδοθεί έλεγε πως με. Νι200 θες 17 ml για να φτάσεις το όριο που ορίζει ο fda, αν δεν κάνω λάθος στον οργανισμό. Οπότε αν εγώ κάνω 8 ml τσακίρ κέφι, μια χαρά είναι βάσει των ερευνών.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Δε διαφωνούμε, αλλά αν μπορείς να το αποφύγεις όσο γίνεται, γιατί όχι;
Εσύ κι εγώ πιθανότατα δε θα ατμίσουμε 17ml τη μέρα με νικελοχρώμιο, αλλά μερικοί μπορεί να φτάνουν και τα 40-50, ίσως και παραπάνω.

Άσε που το SS με έχει καταβολέψει με το αγαπημένο μου Replay. :D

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Αν κάποιος κάνει 50 ml τη μέρα, καλά θα κάνει να ανησυχεί και για τα συστατικά των αρωμάτων που καταναλώνει.

Προσωπικά, δεν υπερβαίνω τα 10ml ποτέ. Όχι, γιατί βάζω όριο, αλλά γιατί έτσι όπως ατμίζω έτσι βγαίνει.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Μια χαρά είναι και το ss. Και ίσως δίνει και καλύτερη γεύση σε σχέση με το Ni80.

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Και επειδή εκτός από mad είμαι και κ@λοπαιδι θα θέσω το εξής ερώτημα...
Τα πλεχτα SS τα κάνουμε dry burn τελικά? Ναι ή όχι?
...αρχίζω να τρέχω...

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Αν κάποιος κάνει 50 ml τη μέρα, καλά θα κάνει να ανησυχεί και για τα συστατικά των αρωμάτων που καταναλώνει.

Προσωπικά, δεν υπερβαίνω τα 10ml ποτέ. Όχι, γιατί βάζω όριο, αλλά γιατί έτσι όπως ατμίζω έτσι βγαίνει.
Κι εγώ κάπου εκεί κυμαίνομαι, αλλά μερικοί θέλουν ένα 60μελο SnV τη μέρα.

Σωστός για τα αρώματα, αλλά βάλε και το νικέλιο, βάλε και τις αλδεΰδες από pg και vg.
ΟΚ, προφανώς ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και τον ικανοποιεί, αλλά να μη λέμε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Προσωπικά το dry burn μου μειώνει την απόδοση του.Πάλι προσωπικά βρίσκω το 317L καλύτερο στην απόδοση της γεύσης απο το  316L&N80 και νομίζω οτι αργεί να μαυρίσει σε σχέση με το 316.
Ομαδικά,μάλλον είμαστε ολίγον off.... :)

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Τώρα άμα πω ότι το κράμα του ss περιέχει νικέλιο σε κάποιο ποσοστό τι θα γίνει άραγε;

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
....μη ζυγωσεις την περιφραξη μου...
θα σε γεμισω σκαγια. Τελος. 8)

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Ραντεβού στα τσιπουραδικα

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
δεν πίνω ρε.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Παιδιά, η άποψη του γιατρού για το πως πρέπει να είναι το άτμισμα, είναι γνωστή χρόνια και δεν πρόκειται να αλλάξει: ψηλές αντιστάσεις, σφιχτοί ατμοποιητές, πολλή νικοτίνη. Και πάνω σε αυτό το προφίλ δουλεύει.


Ορθώς κατά τη γνώμη μου, όταν είσαι γιατρός ο οποίος αναγνωρίζεται σε όλον τον κόσμο ως αυθεντία στη μελέτη του ατμίσματος, το προφίλ που πρέπει να προβάλλεις είναι α) εναλλακτικός τρόπος πρόσληψης νικοτίνης, β) πολλή νικοτίνη=λίγα ml=μικρότερη έκθεση σε πιθανώς ζημιογόνες ουσίες και εκπομπές, γ) ψηλές αντιστάσεις=χαμηλές θερμοκρασίες=μικρότερη πιθανότητα έκλυσης πιθανώς ζημιογόνων εκπομπών από το υγρό και το υλικό τροφοδοσίας. Δεν θα κοιτάξει τη χομπίστικη εκδοχή του ατμίσματος, αλλά το mainstream. 


Οι μελέτες που κάνει, δεν προορίζονται στο να πείσουν εμάς. Ούτε οι απόψεις του. Προορίζονται να πείσουν τους πολέμιους και τους καπνιστές/δυνητικούς ατμιστές. Δεν χρειάζεσαι μελέτη να σου πει ότι το άτμισμα σε 732W με 40ml τη μέρα, με 25% άρωμα και χρήση οχτάκλωνου σύρματος από πλουτώνιο πιθανώς αυξάνει την έκθεσή σου σε δυνητικά βλαβερές ουσίες περισσότερο από το να άτμιζες 18ρα νικοτίνη στα 11W του ταπεινού ναυτίλου. Το ξέρεις, το αγνοείς, γουστάρεις τη γεύση και τη φάση και δίνεις πόνο στον Gorgeαρό σου, ντουμανιάζοντας το σύμπαν. Και εγώ το ίδιο, δεν έχει να κάνει. 


Δεν μπορούμε όμως να τον λέμε out of date γι αυτό. Δεν πρόκειται να σου κάνει ποτέ μελέτη για την επιρροή που έχει το στακάρισμα στο staggered GTO TwinTurbo Fralien των 0.07Ω όταν ο αέρας εισέρχεται με συμπίεση άνω των 1.745bar στον ατμοποιητή. Ο ατμιστής που χρησιμοποιεί λίγο πιο παράξενο εξοπλισμό, δεν πρόκειται ούτε να αλλάξει σύρμα, ούτε στυλ επειδή το είπε ο γιατρός. Κατά κανόνα γνωρίζει και επιλέγει να μην το κάνει. Δεν είναι αυτός ο οποίος πάει να πείσει ο γιατρός. Και ακριβώς επειδή αυτός ο τύπος ατμιστή δεν έχει πρόθεση να κάνει κάτι τέτοιο, θεωρώ πως ο καλός μας γιατρός δεν έχει λόγο να βγαίνει σε τέτοιου είδους "εκπομπές". Είναι σαν να τον φωνάζεις να κάνει διάλεξη σε μια ατμοσυνάντηση. Ακόμα τον θυμάμαι στην πρώτη έκθεση στο Περιστέρι να μου λέει "τι είναι αυτά που ατμίζεις ρε Τρύφωνα, σκέτο διακετύλιο" για το Mr Malts Flurrys! Το Flurrys ρε ο βάνδαλος! Όπως καταλαβαίνετε, δεν με έπεισε. Και η παρουσία του σε τέτοια "σόου" περισσότερο απορίες δημιουργεί παρά φόβους κατευνάζει.


Με απλά λόγια, προσπαθεί να πείσει για το άτμισμα, όπως αυτό ορίζεται από το ισχύον νομικό πλαίσιο, το οποίο φυσικά έχει δεδομένα 2011! Και πολύ καλά κάνει.

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Δεν έχω προλάβει ακόμα να δω το βίντεο αλλά εδώ και καιρό θεωρώ ότι ένα πολύ αναγκαίο όπλο στη φαρέτρα μας και ως προς τους πολέμιους του ητ αλλά και για την υγεία μας, είναι να γίνει μια σοβαρή μελέτη για το ποιός είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος ατμίσματος. Ποιά είναι τα πιο ασφαλή υλικά, σε ποιές θερμοκρασίες, πότε και ποιές χημικές αλλοιώσεις(?) προκύπτουν μεταξύ hardware και υγρών που μπορουν να είναι επιβλαβείς κλπ κλπ, βάσει και εξελίξεων που υπάρχουν στον τρόπο ατμίσματος.
Ασχετα αν θα με ξεβολέψει ή θα μου θίξει το όποιο set up μπορεί να με ικανοποιεί τώρα. Τουλάχιστον θα μπορώ εν γνώσει μου να κάνω τις επιλογές μου είτε θέλω να είμαι συνετή είτε καμικάζι. Κι αν σε τελική προκύψει να αποτρέψουν ή και να μου απαγορεύσουν να είμαι καμικάζι, ε δεν θα τους ψέξω και για αυτό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4073 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias