vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, camber, Ribot, zamploutos, panoskapa, Jorge

Twitter

HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #285 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 09:13 »
Περιμένω και εγώ άλλο σύρμα.
Για να δούμε τι θα μας δείξει! :)

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #286 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 10:41 »
καλημερα παιδια το καπακι τις μπαταριας VT40 κουμπωνει παρα πολυ καλα και χωρις δυσκολια σε σχεση με αυτο που εχει το νανο..

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #287 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 11:26 »
μπορει δηλ. καποιος να παρει σκετο το καπακι του 40αρι για να μην εχει θεμα με την διαφημιζομενη ''πατατα'' νανο..

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #288 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 12:14 »
Παιδιά, το πρόβλημα στο nano είναι το πυκνό σπείρωμα που έχει όχι μόνον το καπάκι, αλλά φυσικά και το σώμα του μοντ.
Οπότε και το καπάκι του VT75  να πάρεις, θα έχεις πάλι την ίδια δυσκολία, αφού θα πάει να βιδώσει στο σώμα που έχει πολύ πυκνό σπείρωμα και αυτό. Η μόνη διευκόλυνση είναι το διαφορετικό "πιάσιμο" που έχουν τα δύο καπάκια. Το μαγνητικό αυτάκι στο nano, προσθέτει επί πλέον δυσκολία.

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #289 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 12:32 »
προς το παρων δεν ειχα καμια δυσκολια και για αυτο το ανεφερα..μπορει να ετυχε σε μενα.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #290 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 14:43 »
Ίσως το μαγνητικό καπάκι του nano να δημιουργεί το μεγαλύτερο πρόβλημα στο βίδωμα, όπως αναφέρουν και στα ξένα φόρα.
Οπότε το μη μαγνητικό καπάκι του μεγάλου, να διευκολύνει πολύ.

Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #291 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2016, 15:39 »
Παιδιά ξεχνάτε το σημαντικότερο.

Ο μεγάλος αδερφός έχει και μεγαλύτερης διαμέτρου καπάκι καθώς παίρνει μπαταρία 26650.

Του VT40 έχει ακουστεί ότι ταιριάζει μόνο...

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #292 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 19:44 »
Για πείτε μου κάτι ρε παιδιά μιας και "μπλέκω" πρώτη φορά με DNA και δεν τα κατέχω καλά τα χούγια της. Σε ότι άλλο μοντάκι έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα η μπαταρία του έδειχνε να κρατάει σταθερή την ισχύ της μέχρι το τέλος, μέχρι τη στιγμή που η εκάστοτε πλακέτα δηλαδή θα έκοβε εντελώς το ρεύμα στον ατμοποιητή. Εδώ όμως αισθάνομαι τη δύναμη της μπαταρίας να πέφτει αισθητά όταν το εικονίδιο της μπαταρίας εμφανίζει ακόμα 1 περίπου χιλιοστό "φορτίου" μέσα της και αν αποφασίσω να τη δουλεύω μέχρι να "αδειάσει" εντελώς το εικονίδιο, τότε τα τελευταία πατήματα του fire είναι αρκετά πιο υποτονικά από τα προηγούμενα. Σαν να δουλεύω μηχανικό mod δηλαδή και όχι ηλεκτρονικό που η πλακέτα του φροντίζει να μεταφέρει τη ρυθμισμενη σε αυτό ισχύ μέχρι το τέλος της μπαταρίας..

Αν βοηθάει αυτή τη στιγμή το λειτουργώ με 11 watts σε αντίσταση 0.77 kanthal (28ga σύρμα σε φαινόμενο ) και το mode είναι στο "power control watts". Ούτε κάποιο profile ούτε κάτι άλλο ρυθμισμένο από εμένα δηλαδή, μήπως δεν έχω βάλει το σωστό mode για kanthal και το δουλεύω όντως σαν "μηχανικό";
A, έχω ρυθμίσει στο escribe να κόβει τη μπαταρία στα 3ν ακριβώς..

Παρεμπιπτόντως, ενώ έχω σταθερή αντίσταση και ρυθμισμένα watts, τα volts στην οθόνη φαίνονται μηδενικά αν δεν έχω πατημένο το fire button. Λογικό μάλλον στην DNA ε;

Απλό kanthal δουλεύει κανείς εδώ; :D


Edit: να συμπληρώσω κάτι που θυμήθηκα μόλις, ίσως έχει να κάνει.. Στο escribe έχω αλλάξει τα εξής στοιχεία για τη μπαταρία.
- "max peek input current" από 35 στα 20
- "max subtained input current" από 28 στα 25
- "cell soft cutoff" από 2.75 στα 3V όπως είπα και νωρίτερα

Τα παραπάνω για τη μπαταρία μου που είναι η κλασική lg hg2.
Παίζει κάτι από αυτά να την "κόβει" αρκετά πιο νωρίς;
Όταν έρθει η φόρτιση στον opus εμφανίζονται γύρω στα 3.35v φορτίου κάθε φορά..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 20:01 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος Smoke Alarm

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
  • Το ατμισμα θέλει χρόνο και ρέγουλα !
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #293 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 22:43 »


Αγαπητέ  Makis
Σε  Power mode και σύρμα  kanthal έχω δοκιμάσει τρεις διαφορετικές  εταιρείες  .
28 & 30 AWG  από 9 έως 11 watt  σε 2.5 mm και εύρος αντίστασης  1.4 έως  1.8 Ωμ Στο σύρμα  της  UD πέρασα και το profile Kanthal  A1 και ο λόγος είναι ότι σαν σύρμα έχει μεγαλύτερη αντίσταση από τα άλλα λόγω προφανώς της πρόσμιξης  του με  άλλα μέταλλα σε ποσοστό που έχει . Δεν είχα κανένα πρόβλημα και είναι η πιο εύκολη σταθερή λειτουργία στο VT75.Σημειωτέο  ότι έχω τρεις μπαταρίες  26650 Efest 3500ma/ 30A τις οποίες τις φορτίζω πάντα με εξωτερικό φορτιστή της  XTAR .
Για τις ρυθμίσεις της μπαταρίας  αν θες μικρομετρικο έλεγχο(δεν είναι απαραίτητο) να κάνεις καλιμπραρισμα   να χρησιμοποιήσεις  το battery analyser  από την επιλογή  Options – User interface -Manufactuer.Θα χρειαστείς  τουλάχιστον έναν ατμοποητη με αντίσταση 20-40 W (dummy load).Θα κάνεις  το test και θα το αποθηκεύσεις  στο profile  του VT75 .
Εάν η μπαταρία σου είναι σε καλή κατάσταση τότε  πιθανώς  να έχει άλλη εσωτερική αντίσταση  από αυτή που διαβάζει το VT75 και θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το battery analyser.Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να δοκιμάσεις κάποια διαφορετική  ή άλλου κατασκευαστή.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #294 στις: Σεπτεμβρίου 23, 2016, 23:26 »
Η πλάκα είναι ότι αλλάζω συνεχώς μπαταρίες μέσα στο mod και δεν το κρατάω μονίμως με μια, αυτός είναι κι ο λόγος που προτιμώ μοντάκια με αποσπώμενες εξάλλου. Στο nano συγκεκριμένα θα κάνω μια αλλαγή μέσα στη μέρα (κι ας μην συμφωνεί και πολύ το καπάκι της  :)) ), στάνταρ αυτό.
Το θετικό είναι ότι χρησιμοποιώ τις ίδιες μπαταρίες πάνω κάτω, τρεις lg hg2 έχω και δυο Samsung 30Q έχω για την ακρίβεια. Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω και κατά πόσο θα βοηθήσει αυτό το "battery analyser" τελικά όταν οι μπαταρίες αντικαθίστανται συνεχώς..

Πάντως και στο escribe στο "mod" βλέποντας το διάγραμμα της μπαταρίας φαίνεται καθαρά ότι στο "τελείωμά" της πέφτει αρκετά και η ποσότητα των volts που μπορεί να δώσει, δεν τα καταλαβαίνω και πολύ όμως αυτά τα πράγματα οπότε μπορεί να κάνω και λάθος. Προ ολίγου άλλαξα και το "cutoff" στα 3.1v από τα 3, μπορεί να την κόβει λίγο πιο νωρίς αλλά ίσως και να "χαθεί" αυτό το σπαστικό διάστημα που εμφανίζεται λίγο φορτίο μπαταρίας στην οθόνη όταν εκείνη έχοντας πέσει αρκετά δεν μπορεί να αποδώσει τα ζητούμενα, θα δείξει. Το άλλο "σπαστικό" θα είναι το 3.40ν που θα βλέπω στην οθόνη του opus κάθε φορά που θα ρίχνω μια μπαταρία στην υποδοχή του αλλά οκ, αυτό παραβλέπεται.

Δεν μπορώ να το καταλάβω όμως, το vtc (και ότι άλλο mod έχω δουλέψει μέχρι σήμερα ) δουλεύει σταθερά μέχρι να κόψει εντελώς την παροχή ρεύματος κι όταν η μπαταρία μπαίνει στον φορτιστή οι ενδείξεις που βλέπω κυμαίνονται ανάμεσα στα 3.20 και 3.30 volts. Αυτό δεν μπορώ να το επιτύχω άραγε με το vt75; Αν βάλω το cutoff στα 2,9 δεν θα αποδίδει ενώ θα εμφανίζει λίγο ακόμα υπολοιπο μπαταρίας, αν το βάλω στα 3.1 θα την εμφανίζει πιο "σωστά" στην οθόνη του mod όμως στον φορτιστή θα μπαίνει με φορτίο άνω των 3.40..
Θα κάνω μια δοκιμή να φτιάξω κι ένα προφίλ με kanthal και βλέπουμε..  :)

Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #295 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 01:51 »
Φίλε Μακη το μοντακι σου είναι μία χαρα, ή εξήγηση γι αυτό που συμβαίνει είναι πολύ απλή.

Το vtc ελέγχει τα βολτ σε κατάσταση ηρεμίας και αναλόγως κόβει αν δει κάτω από 3.10βολτ.
Δηλαδή αν ή μπαταρία είναι στα 3.11 βολτ δίνει κανονικά την τζουρα, εσύ πατάς fire στα 30βατ ας πούμε, στιγμιαία τα βολτ όσο τραβας τζουρα μπορει να φτάσουν και τα 2.5 αλλά αυτό δεν το νοιάζει.
Μόλις αφήσεις το fire το vtc βλέπει σε ηρεμία 3.07βολτ και κλειδώνει.

Το dna από την άλλη του ρυθμίζεις το cell soft cut off το οποίο εδώ δουλεύει πάντα και κατά την διάρκεια της τζουράς.
Όταν λοιπόν ή μπαταρία σου ξεφορτιζει και πατάς fire η τάση πέφτει αλλά ως εκεί που επιτρέπει το cut off που ορίσες

Αν ας πούμε η μπαταρία σε ηρεμία είναι στα 3.50βολτ και εσύ ζητήσεις 50w τζουρα κανονικά με την πτώση τάσης θα έφτανε στα 2.60volt στιγμιαία η μπαταρία. Επεμβαίνει όμως το cut off και λέει δεν αφήνω την μπαταρία έστω και στιγμιαία να πέσει κάτω από 3βολτ οπότε εσύ μπορεί να ζητάς 50w εγώ όμως θα σου δώσω 40w.

Στην επόμενη τζουρα που ή μπαταρία είναι ακόμα πιο ξεφορτιστη για να μην πέσει κάτω από τα 3volt δίνει ακόμα λιγότερα βατ 35 ας πούμε κτλ κτλ....

Δεν έχει να κάνει με τα σύρματα λοιπόν..
Βάλε το cut off όπου πιστεύεις και μετά τρέξε ένα battery analyzer για να είναι αντικειμενική ή ένδειξη της στάθμης της μπαταρίας αν θες αλλά τρεχτο στα βατ τα οποία ατμιζεις, έτσι θα έχεις ακριβέστερο αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 02:10 από Angelo. »

Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #296 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 02:34 »
για το βιδωμα του καπακιου.εγω εχω το μεγαλο.το ιδιο ακριβως προβλημα ειχε και αυτο.και του εβαλα noalox.βουτυρο το βιδωμα απο τοτε.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #297 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 05:54 »


...Το dna από την άλλη του ρυθμίζεις το cell soft cut off το οποίο εδώ δουλεύει πάντα και κατά την διάρκεια της τζουράς.
Όταν λοιπόν ή μπαταρία σου ξεφορτιζει και πατάς fire η τάση πέφτει αλλά ως εκεί που επιτρέπει το cut off που ορίσες

Αν ας πούμε η μπαταρία σε ηρεμία είναι στα 3.50βολτ και εσύ ζητήσεις 50w τζουρα κανονικά με την πτώση τάσης θα έφτανε στα 2.60volt στιγμιαία η μπαταρία. Επεμβαίνει όμως το cut off και λέει δεν αφήνω την μπαταρία έστω και στιγμιαία να πέσει κάτω από 3βολτ οπότε εσύ μπορεί να ζητάς 50w εγώ όμως θα σου δώσω 40w.

Στην επόμενη τζουρα που ή μπαταρία είναι ακόμα πιο ξεφορτιστη για να μην πέσει κάτω από τα 3volt δίνει ακόμα λιγότερα βατ 35 ας πούμε κτλ κτλ....

Δεν έχει να κάνει με τα σύρματα λοιπόν..

Τώρα μάλιστα, κατανοητότατο! Περίπου κάτι σαν "μηχανικό" δηλαδή έχοντας όμως στα υπόψιν του και το cutoff που επιλέγω εγώ.!
Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι το "power control" mode στην DNA ήταν το αντίστοιχο "bypass" της joyetech να φανταστείς.. :laugh1:
..και ότι το cell soft cutoff αφορούσε αποκλειστικά και μόνο το πότε το mod θα σταματήσει εντελώς τη μπαταρία, το πότε τέλος πάντων θα της αφήσει τη μοναδική επιλογή να αφήσει το mod και να μπει στη φόρτιση.

Τσάμπα η ανησυχία λοιπόν, να είσαι καλά γι'ακόμα μια φορά φίλε! :)


Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #298 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 11:18 »
Το vtc ελέγχει τα βολτ σε κατάσταση ηρεμίας και αναλόγως κόβει αν δει κάτω από 3.10βολτ.
Δηλαδή αν ή μπαταρία είναι στα 3.11 βολτ δίνει κανονικά την τζουρα, εσύ πατάς fire στα 30βατ ας πούμε, στιγμιαία τα βολτ όσο τραβας τζουρα μπορει να φτάσουν και τα 2.5 αλλά αυτό δεν το νοιάζει.
Μόλις αφήσεις το fire το vtc βλέπει σε ηρεμία 3.07βολτ και κλειδώνει.
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
1. Αν η τάση της μπαταρίας πέσει κάτω από 2.9V με πατημένο fire το VTC βγάζει μήνυμα weak battery και χαμηλώνει την ισχύ. Δεν μπορεί να πέσει κάτω από 2.9V η μπαταρία υπό φορτίο.
2. Όταν η μπαταρία πέσει κάτω από 3.3V χωρίς να πατάμε fire τότε βγαίνει μήνυμα battery low αλλά βαράει κανονικά αν δεν πέσει υπό φορτίο κάτω από 2.9V.
3. Όταν η μπαταρία είναι κάτω από 3.3V χωρίς φορτίο και πέφτει κάτω από 2.9V υπό φορτίο τότε βγαίνει μήνυμα battery low lock και κλειδώνει.


Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #299 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2016, 11:28 »
Εξι μηνες το δουλεψα το vtc, του ηπια το αιμα. Αυτο με το 2.9V cut off δεν το ηξερα ομως! :thumpup:

Παντως για τα 3.3v τουλαχιστον στο δικο μου δεν ισχυε, δεν ξερω αν αλλαξε καποιο harware η εταρεια σε καποια φαση...

Για να μπει το lock επρεπε σε ηρεμια να πεσει κατω απο 3.10v

Το εβλεπα αλλωστε στον φορτιστη, παντα 3.09 - 3.11 επαιζαν οι μπαταριες οταν τις εβαζα μεσα.
Αν ισχυε οπως το λες στο νουμερο 3. θα ηταν γυρω στα 3.25v ας πουμε...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172312 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9416 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10758 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364