vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

55 επισκέπτες, 2 χρήστες
gfilip, bloodlessz

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1995 στις: Μαρτίου 17, 2016, 18:02 »
Την αίσθηση του πρώτου ..δεν την έχω ξανανιώσει.

Θα συμφωνήσω στο "κάθε πέρσι και καλύτερα".

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1996 στις: Μαρτίου 17, 2016, 20:14 »
Άτιμο διακετύλιο...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1997 στις: Μαρτίου 17, 2016, 21:00 »
Το πήρα αλλά ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει όντως φαίνεται να είναι πιο ανοιχτό  σε χρώμα από το περσινό.Αν και μου φαίνεται λογικό αν έχω καταλάβει καλά.Το 4 ήταν βασισμένο στο mixology edition ενώ το 5 στην insignia series. Όπως και να έχει η δοκιμή θα γίνει πλάι πλάι με το περσινό και θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1998 στις: Μαρτίου 20, 2016, 09:12 »
Έφτασε λοιπόν άλλη μια πολυαναμενόμενη στιγμή, αυτή της δοκιμής της 5ης Έκδοσης του Castle Long Reserve. Τις δύο πρώτες δεν τις πρόλαβα αλλά ήμουν από τους τυχερούς που έχουν δοκιμάσει την έκδοση 2014 και την έκδοση IV του 2015. Ας πάμε λοιπόν να θυμηθούμε τις εντυπώσεις μου από αυτές τις δύο εκδόσεις, καθώς και από το απλό Castle Long στην πρώτη και στην Insignia έκδοση.

CLR MMXIV, 01/09/2014

CLR Edition IV, 24/05/2015

Mixology Edition Castle Long, 20/08/2014

Insignia Series Castle Long, 18/02/2016

Μάλλον δεν θέλει και πολύ κανείς για να καταλάβει πόσο μου αρέσει αυτό το υγρό... Σάββατο 19/03/2016 σήμερα και πρέπει να ομολογήσω ότι έχω το υγρό στην κατοχή μου από την περασμένη Τετάρτη, χωρίς καν να το έχω αποσφραγίσει. Άλλοι θα το πουν πειθαρχία, άλλοι ψυχαναγκασμό και οι περισσότεροι απλά ψυχασθένεια, εγώ όμως θα το πω απλά τελετουργία. Για ένα υγρό από το οποίο έχω τις υψηλότερες απαιτήσεις, νομίζω ότι η κατάλληλη στιγμή δοκιμής είναι μια ήρεμη ημέρα, χωρίς πολλές υποχρεώσεις και μετά από κατανάλωση άφθονου San Pellegrino. Καθαρίζει υπέροχα τις γεύσεις το άτιμο... Πριν καταλήξω στο ποιον ατμοποιητή θα χρησιμοποιήσω γι αυτή τη δοκιμή, έβαλα το υγρό στον Phenomenon Zest, στημένο με SS316 0.28mm σε TC Mode, στον KF3.1ES Clone, στημένο με Kanthal D 0.32mm και στον Tobecco KF4 στημένο με 0.28mm Kanthal D. Σε ποιον κατέληξα, θα το δούμε παρακάτω.

Το υγρό μας έρχεται στην παραδοσιακή συσκευασία, με το καθιερωμένο φυλλάδιο το οποίο μας μιλάει γι αυτό. Δεν έχουμε αριθμό παρτίδας, αλλά σύμφωνα με τις πληροφορίες, το δικό μου μπήκε στο βαρέλι την 5η Ιανουαρίου 2016 και εμφιαλώθηκε την 1η Φεβρουαρίου. Διπλή χαρά γιατί εμφιαλώθηκε την ημέρα της ονομαστικής μου εορτής! Το φυλλάδιο μας ενημερώνει για την διαφορά στην διαδικασία ωρίμανσης σε βαρέλι σε σχέση με τα άλλα δύο. Αυτό ωριμάζει κατά 60% σε αμερικάνικο δρύινο βαρέλι και κατά 40% σε chips από βαρέλι Oloroso Sherry. Δεν έχω καταλάβει αν αυτό σημαίνει ότι το 60% του χρόνου βρίσκεται σε δρύινο βαρέλι και για το υπόλοιπο 40% μεταγγίζεται σε δοχείο που περιέχει τα chips, ή αν το 60% του όγκου του υγρού πάει στο δρύινο και το 40% σε δοχείο με τα chips και μετά αναμειγνύονται. Τείνω προς το πρώτο φυσικά, μου φαίνεται πιο φυσιολογικό, αλλά και το δεύτερο, το ίδιο λειτουργικό είναι. Προσωπική μου άποψη, είναι επίσης ότι γι αυτή την έκδοση έχει φυσικά χρησιμοποιηθεί Insignia Series Castle Long, οπότε περιμένουμε διαφορές μόνο και μόνο από αυτό. Η μοναδική μου εμπειρία με κάτι που έχει ωριμάσει σε βαρέλι Sherry, είναι το Lagavulin 16YO Distiller’s Edition, ένα Single Malt πραγματική αποκάλυψη, το οποίο αξίζει κάθε ευρώ, για τους μυημένους φυσικά. Αρκετά όμως με τις οδηγίες, πάμε να δούμε τι λέει το υγρό για όλα αυτά.

Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, έρχεται ένα αλκοολικό άρωμα στη μύτη, με τεράστιο βάθος και ένταση. Αυτό συμπληρώνεται με καρύδα, βανίλια και ξύλο, όπως και με ένα άλλο άρωμα το οποίο δεν έχουμε συναντήσει ξανά σε υγρό αναπλήρωσης. Βασικά το έχουμε συναντήσει, αλλά ήταν σε ένα υγρό το οποίο πραγματικά προοριζόταν για ατμιστές που ξέρουν ακριβώς τι ψάχνουν. Πρόκειται για άρωμα τύρφης, την οποία είχαμε συναντήσει στο The Cellar Chivalry της El Toro. Πρόκειται για μια πραγματικά δυνατή μυρωδιά η οποία δεν έχει μέση κατάσταση. Ή την λατρεύεις, ή την απεχθάνεσαι. Όσο για το αμύγδαλο, με τέτοια ένταση στο άρωμα, δεν περίμενα να το συναντήσω στη μύτη. Θα δούμε τι έχει να μας πει και στη γεύση. Μετά από κάμποσες τζούρες στους τρεις ατμοποιητές μου, ένας έμεινε στα χέρια για να δω πιο αναλυτικά αυτή τη νέα πρόταση της καλιφορνέζικης εταιρείας.

Castle Long Reserve Edition V, 50/50, 6mg, Phenomenon Zest, 0.28mm SS316, 2.0mm SC, 0.56Ω TC, Drago Cotton.


Το υγρό είναι ένας συνδυασμός ψημένης καρύδας, ψητού αμύγδαλου, μαύρης ζάχαρης, γαλλικής βανίλιας, βανίλιας Μαδαγασκάρης, Kentucky Bourbon και δύο διαφορετικών δρυών (σ.σ. όπως αναφέρεται παραπάνω). Το αποτέλεσμα, είναι μία πραγματικά ξεχωριστή παραλλαγή του Castle Long, για να γιορτάσουμε την επετειακή πέμπτη Reserve έκδοση, στην τρίτο ετήσια επέτειο από τη δημιουργία του. Αυτή η τελευταία έκδοση, είναι προσωπική μας υπόθεση για προφανείς λόγους και η διαθεσιμότητα εξαιρετικά περιορισμένη όσον αφορά αυτή τη σπάνια υλοποίηση. Αυτά μας λέει η εταιρεία για το υγρό, και μιας και καλύψαμε την οσφρητική δοκιμή, πάμε αμέσως στην γευστική, αφού καταλήξαμε και στον ατμοποιητή. Το πρώτο που πρέπει να καταστήσω σαφές, είναι ότι δεν έχει την παραμικρή ομοιότητα με τις δύο προηγούμενες εκδόσεις που δοκίμασα. Το στόμα γεμίζει με ξύλο και νότες αλκοόλ από το πρώτο nanosecond της τζούρας, ενώ η τύρφη είναι παρούσα και πληθωρικά αισθητή σε όλα τα στάδια. Η καρύδα, άψογη σε ποιότητα όπως πάντα, συμπληρώνει με τις ψημένες νότες τις, ενώ στο τέλος της τζούρας, το στόμα γεμίζει με μια υπέροχη γλυκάδα και αρώματα βανίλιας. Η εκπνοή είναι βαριά και ξυλώδης, ενώ το αμύγδαλο υπάρχει μόνο ως μια στυφή αίσθηση που μένει στο τέλος, σαν να τρως μόνο την φλούδα του ένα πράμα. Η εισπνοή από τη μύτη, είναι τόσο δυνατή που πραγματικά δεν είσαι σίγουρος για το αν ατμίζεις ή πίνεις ένα βαρύτατο Single Malt. Αλκοόλ, που πραγματικά θυμίζει ουισκοειδές, ξύλο και καπνιστά αρώματα, δίνουν στη μύτη ένα μπουκέτο έντασης το οποίο με κάνει πραγματικά χαρούμενο που έχω την τύχη να δοκιμάζω αυτό το υγρό. Η ρινική εκπνοή, είναι παραδόξως πολύ ελαφριά και κρύβει καλά τα δυνατά στοιχεία του υγρού, αφού περιορίζεται σε μια γλυκιά αίσθηση και άφθονη καρύδα. Το χτύπημα είναι αρκετά πιο δυνατό από το αναμενόμενο, ενώ όσον αφορά την παραγωγή ατμού, είναι αυτό που λέμε textbook: ούτε παραπάνω ούτε λιγότερο από αυτό που θα περίμενε κανείς από ένα 50/50 υγρό. Σε σημείο να με κάνει να απορώ για το πόσο πυκνή είναι η αίσθηση στο στόμα. Καλά μέχρι εδώ, αλλά πρέπει να πούμε και τα αρνητικά. Και ξεκινάω με κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό σε ένα υγρό αναπλήρωσης, πόσο μάλλον όταν αυτό έρχεται με περγαμηνές και σε υψηλότατο κόστος: την επίγευση. Είναι άτονη, βραχύβια και στην ουσία σε κάνει να ξεχνάς ότι έχεις ατμίσει αμέσως. Περιορίζεται σε μία πολύ ελαφριά νότα ξύλου, και μία ευχάριστη στιφάδα. Τίποτα άλλο. Και επειδή είμαι σίγουρος ότι θα απασχολήσει πολλούς, η μάκα είναι μπόλικη!

Πριν προχωρήσω στο συμπέρασμά μου, πρέπει να πω ότι το υγρό είναι υπέροχο. Και πραγματικά με πιάνουν τα νεύρα μου όσο σκέφτομαι ότι θα μπορούσε να είναι ότι πιο τέλειο έχει μπει ποτέ σε ατμοποιητή, και απλά δεν είναι. Είναι κατά πολύ ανώτερο του Edition IV, αλλά πολύ κατώτερο του MMXIV. Και αυτό προφανέστατα οφείλεται στην αλλαγή της συνταγής του απλού Castle Long. Αν είχε χρησιμοποιηθεί γι αυτό το Castle Long του 2014, δεν νομίζω ότι θα υπήρχε άνθρωπος να πει κακό λόγο γι αυτό το υγρό, χωρίς τουλάχιστον να συλληφθεί ως παράφρων! Είναι από τις λίγες περιπτώσεις που θα μπορούσε κάποιος να νιώσει ζήλια για όποιον δεν είχε την τύχη να δοκιμάσει το παλιό Castle Long και το Reserve του 2014. Γιατί πολύ απλά δεν έχει μέτρο σύγκρισης. Αυτός, θα βρει το υγρό υπέροχο, χωρίς καμία απολύτως τύψη και με χαρά θα πληρώσει το ποσό που απαιτείται για την απόκτηση ενός μπουκαλιού. Οι υπόλοιποι, πολύ φοβάμαι ότι όσο και να χαρούμε ατμίζοντας αυτό το υγρό, όσο υπέροχο και να το βρούμε, πάντα θα έχουμε στο μυαλό μας εκείνη την ομολογουμένως απίστευτη έκδοση. Αν καταφέρναμε να την αποβάλλουμε, ίσως και να το απολαμβάναμε πραγματικά όπως του αξίζει. Έχοντας όμως αυτό στο μυαλό, πάντα κάτι θα λείπει. Και εμένα αυτό με αποτρέπει από το να νιώσω την πραγματική απόλαυση που θα έπρεπε να μου προσφέρει αυτό το υγρό. Δεν θα λάβω όμως αυτή την εντελώς προσωπική (μάλλον την εξαιρετικά περιορισμένη) άποψη. Αντιθέτως, θα το βαθμολογήσω σαν κάτι εντελώς ξεχωριστό. Και αυτό, μου δίνει 97/100, το οποίο θα ήταν 100 αν δεν είχαμε το θέμα της επίγευσης. Αν έκανα σύγκριση, δεν θα ξεπερνούσε το 85/100. Και αυτός είναι ένας τρόπος να κάνω μια έκκληση στην εταιρεία: επαναφέρετε την Mixology συνταγή του Castle Long, και μετά ρίξτε το στα δυο βαρέλια. Και μετά, δεν υπάρχει λόγος να έχετε οποιοδήποτε άλλο υγρό εκτός από αυτό... Για όποιον ενδιαφέρεται, μπορεί να βρει και τις αναλύσεις του υγρού στην παρακάτω εικόνα:

http://fivepawns.com/files/CLRtestResults.jpg


Αυτό όπως και όσα έχω κατά καιρούς γράψει, μπορείτε να τα βρείτε και στο blog μου.



Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1999 στις: Μαρτίου 20, 2016, 09:35 »
Φαντάζομαι πως οταν δουν τις πωλήσεις να πέφτουν θα κάνουν κάτι. Δεν εχω πάρει insignia παρα μόνο το gambit που ενώ δεν ειχα πάρει το παλιό μου φάνηκε διαφορετικό απ αυτο που ειχα δοκιμασει στο κατάστημα πριν καιρό. Εχω ενα κλειστό μπουκάλι grandmaster παραγωγής Μαΐου 2015 και ενα ανοιχτό ιδια ημερομηνίας και καμια δεκαριά ml castle long mixology! Ηθελα να παρω ενα πρόσφατα και πηρα το symmetry six που θα ήταν αυτο που ήξερα. Οποτε μετα απο ολα αυτα που ακούγονται απο five pawns μόνο black flag risen εχω σκοπό να παρω και το castle long κάπου κάπου.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2000 στις: Μαρτίου 20, 2016, 10:36 »
Αυτή η άτιμη σύγκριση με τις παλιότερες εκδόσεις μας "χαλάει" την απόλαυση.
Δεν ξέρω ποιός είναι πιο τυχερός, αυτός που έχει δοκιμάσει τις παλιές σειρές ή αυτός που δεν τις πρόλαβε :dontknow:. Και όχι μόνο για FP αλλά και για άλλες εταιρείες πχ HALO.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2001 στις: Μαρτίου 20, 2016, 14:33 »
Εγω χαιρομαι που στο χερι του Cruiser για την δοκιμη του CLR εμεινε ο Phenomenon Ζ! :))

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2002 στις: Μαρτίου 20, 2016, 14:57 »
Εγώ αποφάσισα σε αυτό το νήμα να μπαίνω μόνο όποτε πληρώνομαι.

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2003 στις: Μαρτίου 20, 2016, 15:06 »
@ Thenetpoet                                                                                                                                                                                                            Παραδειγμα εγω. Ισα που προλαβα τη mixology και τωρα την insignia. Tο Castle Long μου αρεσει και τωρα,αλλα το Grandmaster που μου βρωμαγε τοτε,το βρηκα πιο απολαυστικο τωρα. Παντως για να εχουν τετοια διαφορα οι παληες γευσεις απο τι τωρινες,αλλαξαν κατι. Τι κανει νιαου-νιαου στα κεραμιδια? Γατα που δοκιμασε διακετυλιο!! Ετοιμαζονται στον FDA απ'ο,τι φαινεται,ετοιμαζεται και η Five Pawns. Εξαλλου απο περυσι ειχε γινει ντορος και ενεπλακη και η εταιρεια με ανακοινωσεις διαψευσης. Τα γεγονοτα εχουν μια αλληλουχια,αλλα τουλαχιστον τωρα, μαλλον θα νοιωθουμε πιο ασφαλεις.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2004 στις: Μαρτίου 20, 2016, 15:32 »
[justify]Καλησπέρα, αγαπητέ φίλε Cruiser79.[/justify]
[justify]Διαβάζοντάς σε, κατάλαβα πως είναι τόσο σύνθετη η διαδικασία άτμισης κορυφαίων υγρών αναπλήρωσης όπου δύσκολα θα μπει σε αυτό το επίπεδο ένας οποιοσδήποτε ατμιστής (πόσο μάλλον κάποιος σαν εμένα που τώρα τα ανακαλύπτει). Τα βήματα που απαιτούνται μέχρι να φτάσω στο ιδανικό (και να μην ονειροβατώ πως θα γίνω ένας Cruiser79), πιστεύω πως είναι τα πρώτα, όμως και πάλι θα φτάσω μέχρι το δικό μου “επιθυμητό”. Δηλ. πώς να μην καταστρέψω ένα πολύτιμο αρωματικό-γευστικό σύνολο (πώς, πού, πότε). Από εκεί και πέρα το τέρμα. Ασφαλώς και δεν είναι μοιρολατρικό αυτό που λέω (άσχετα αν έτσι ακούγεται), όμως το πώς θα φερθώ σε ένα υγρό είναι η πρώτη σωστή διαδρομή μου, είτε σαν νεοεισερχόμενος, είτε σαν πιο έμπειρος ατμιστής.[/justify]


[justify]Με λίγα λόγια. Απλώς υποκλίνομαι.   [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2005 στις: Μαρτίου 20, 2016, 17:14 »
Φίλε JoeBarTeam, θεωρώ ότι ελάχιστα πράγματα χρειάζεται ένας ατμιστής για να μπορέσει να εκτιμήσει ένα σύνθετο και πολύπλοκο υγρό:
α) Πρέπει να έχει ατμίσει πολλά υγρά. Όχι γιατί έτσι κερδίζει μετάλλιο, αλλά γιατί μόνον τότε μπορεί πραγματικά να αναγνωρίσει και να εκτιμήσει την ανώτερη ποιότητα που πιθανόν προσφέρει ένα υγρό. Απλό παράδειγμα: Έστω ότι σήμερα παίρνεις το δίπλωμά σου και η οικονομική σου επιφάνεια σου επιτρέπει να αγοράσεις μια SLR McLaren Mercedes. Δεν οδηγάς άλλο αυτοκίνητο. Ξαφνικά, σου κλέβουν το εργαλείο, και καταλήγεις από τη στεναχώρια σου με ένα Leon Cupra 2007. Το ότι το Cupra σου φαίνεται πατίνι, δεν οφείλεται στο ότι δεν είναι καλό αυτοκίνητο, αλλά στο ότι με την SLR, ελάχιστα τετράτροχα μπορούν να συγκριθούν! Αν όμως είχες ξεκινήσει με ένα Punto, μετά με ένα Cupra και μόλις κέρδιζες το τζόκερ μετά από ενάμιση χρόνο τζακπότ διέθετες τα 600K€ για μια SLR, δεν θα την εκτιμούσες καλύτερα?
β) Πρέπει να το κάνει αφιερώνοντας χρόνο στον εαυτό του, να το αντιληφθεί ως μια επιβράβευση. Ή σε μια ιδιαίτερη στιγμή της ζωής του. Άλλο παράδειγμα: Έστω ότι και πάλι η οικονομική σου επιφάνεια, επιτρέπει το καθημερινό σου ποτό να είναι ένα McCallan 25YO. Στη σπέσιαλ στιγμή σου, όταν ξέρω γω θα παντρέψεις την κόρη σου ή θα γεννηθεί ο εγγονός σου, τι ουίσκι θα πιείς? White Horse? ;D
Έτσι είναι και με τα υγρά αναπλήρωσης. Δώσε σε νεοεισερχόμενο στο άτμισμα να δοκιμάσει CLR MMXIV (που το θεωρώ ανώτερο από τα δύο επόμενα) χωρίς να του πεις τι είναι ή πόσο στοιχίζει. Τι περιμένεις να ακούσεις ως σχόλιο? Άλλος θα πει "νταξ, καλό είναι, τίποτα σε Μάλμπουρο έχουμε?", άλλος θα πει "πολύ κάρβουνο ρε αδερφέ", άλλος θα πει "πολύ ωραίο" αλλά μέχρι εκεί. Γιατί αν δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης, είναι αδύνατον να εκτιμήσεις κάποια πράγματα (ή να γίνεις αρνητικός σε άλλα). Δεν είναι σύνθετη η διαδικασία, ούτε πρέπει να έχεις πάρει έγκριση από κάποιο μυστικό ατμιστικό society, ούτε να περάσεις ειδική τελετή μύησης για να ατμίσεις ένα σύνθετο υγρό. Ο καθένας μπορεί να το ατμίσει, αλλά δεν μπορεί κάποιος που δεν ακολουθεί τα δύο παραπάνω, να πάρει το μέγιστο από ένα τέτοιο υγρό. Και κακά τα ψέμματα, δεν πληρώνεις €37 απλά για να ατμίσεις. Αλλά για να πάρεις μία εμπειρία που δεν θα την πάρεις με κάτι άλλο.
Και το ξαναλέω, όσο κι αν έχω δηλώσει οπαδός της συγκεκριμένης εταιρείας και θα δοκιμάζω ασυζητητί ότι νέο βγάζει: Από το Edition V, δεν θα αγοράσω δεύτερο μπουκάλι. Είναι φανταστικό, τιτανοτεράστιο, εξωγήινο, αλλά όχι αυτό που περίμενα και θα ήθελα, έχοντας την εμπειρία δύο προηγούμενων εκδόσεων. Από το Edition IV, αγόρασα και δεύτερο. Θα πλήρωνα όμως όσο όσο για άλλο ένα MMXIV...

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2006 στις: Μαρτίου 20, 2016, 18:09 »
Έκανα κανα δυο ml κερασμένα απο το black flag risen enriched....αν και δεν εχω κανει πολλα υγρά Virginia αλλα της liqua που εχω κανει καμια σχεςη με το enriched. Αυτο ειναι μάλλον πιο κοντα στη γευςη του τσιγάρου με κάποιες νότες καφε στο βάθος. Δεν με χάλασε αλλα δεν ειναι υγρο που θα έκανα συχνά...για αλλαγή απο τα γλυκά όμως θα το ηθελα.

Off topic: κάπως ετςι ειναι τα δυο NET της landa? αν ναι να προτιμήσω αυτα που ειναι και στα μισά λεφτά



Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2007 στις: Μαρτίου 20, 2016, 18:18 »
[justify]@Cruiser79,[/justify]
[justify]δεν μπορώ να διαφωνήσω στο παραμικρό. Είναι σπουδαίο να σκέφτεται κάποιος έτσι, τόσο ανοιχτά και γενναιόδωρα. Επομένως, το πού, το πότε και το πώς, έχουν σύνδεση μεταξύ τους μέσα από ελάχιστα πράγματα, ώστε να εκτιμηθεί ένα σύνθετο και πολύπλοκο υγρό.[/justify]


[justify]Παρεμπιπτόντως, υπερπολύτιμο πράγμα οι αισθήσεις, και που πολλές φορές ξεχνάμε και δεν εκτιμάμε. Πριν 1 χρόνο σαν καπνιστής, μετά κι από ένα άσχημο κρυολόγημα, δεν είχα όσφρηση και γεύση για περίπου 20 ημέρες. Ακόμα και τις μέρες αυτές δεν σταματούσα το κάπνισμα. Παρ' όλη τη φαρμακευτική αγωγή, παρά τις καθησυχαστικές συμβουλές του γιατρού, ήταν φριχτή εμπειρία (καθαρός τρόμος). Έχω ακούσει περιπτώσεις που δια βίου έχασαν όσφρηση και γεύση. Ένας λόγος παραπάνω δηλ. που εκτιμώ όλες τις γεύσεις και αρώματα, όσο απλά ή σύνθετα κι αν είναι.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2008 στις: Μαρτίου 20, 2016, 18:49 »
Φίλε JoeBarTeam, θεωρώ ότι ελάχιστα πράγματα χρειάζεται ένας ατμιστής για να μπορέσει να εκτιμήσει ένα σύνθετο και πολύπλοκο υγρό:
α) Πρέπει να ... ... ...
β) Πρέπει να ... ... ...
γ) Πρέπει να του αρέσει ο παστουρμάς.  :lotpot:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2016, 21:28 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #2009 στις: Μαρτίου 20, 2016, 19:36 »
Σπύρο, όταν κάνεις link αποτελέσματα αναζήτησης, by default δεν σου ανοίγει παράθυρο με τα αποτελέσματα αλλά σαν να έχεις κάνει κενή αναζήτηση! (Δωρεάν μάθημα :))).

@JoeBarTeam
Αυτό με τη γεύση το πέρασα μικρός όταν είχα κατά λάθος πιει (μη γελάσετε) χλωρίνη (δεν φταίω εγώ που ένα ζώον την είχε σε μπουκάλι από νερό, ήταν Αύγουστος και είχα βγάλει σταλακτίτες από τη δίψα στο στόμα)! Είχα χάσει την αίσθηση του γλυκού και του ξινού για μέρες, αλλά ευτυχώς επανήλθε δριμύτερη...

Βρε λες να φτιάξω manual για επίδοξους δοκιμαστές?
"κεφάλαιο Α': Κάντε γαργάρες με χλωρίνη, περιμένετε καμιά 25ρια χρόνια, καπνίστε εν τω μεταξύ, έτοιμοι"... :idiot1:

@steve35

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω φίλε μου, το Virginia της Liqua είναι μόνο κατ' όνομα Virginia. Πιο πολύ με μίξη American, Traditional και RY4 της ίδιας εταιρείας μοιάζει. Τα δύο ΝΕΤ της Λάμδα, δεν έχουν καμία σχέση ούτε με το Liqua "Virginia" ούτε με το Enriched.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 19228 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 190700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1105240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286556 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 210132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro