vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

374 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, maprix, pngtszs1976, dvelev, Aoratix, bloodlessz, Parolos

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris


Αποσυνδεδεμένος BAGELIS40

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #871 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 10:26 »
2 φιλαρακια που το αγορασαν ο ενας το κρατησε 2 εβδομαδες και ο αλλος στον μηνα περιπου με πολλα ζορια

Αποσυνδεδεμένος Atmogia

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #872 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 10:32 »
Εγω που ρωτησα μερικα ατομα που το εχουνε παντως μου ειπανε την ιδια απαντηση πηγανε σε αυτο γιατι το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι βλαβερο και τα λοιπα που διαβαζουνε κατα καιρους και με προβληματισε το ποσο ευκολα παραπληροφορειτε ο κοσμος για το ηλεκτρονικο τσιγαρο

Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #873 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 10:37 »
Συνάδελφος το κράτησε λίγες μέρες και μετά το παράτησε και ξεκίνησε πάλι το κανονικό.
Για ηλεκτρονικό δεν το συζητάει καν.
Η μακακια είναι διάσπαρτη στον αέρα μου φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #874 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 12:02 »
Φέτος το καλοκαίρι, σταματώντας σε ένα περίπτερο να αγοράσουμε τσιγάρα, μας σταμάτησε ένας κύριος να μας δείξει «το νέο υπέροχο IQOS». Ούτε που το είχα ξανακούσει, αλλά επειδή είχα ήδη σιχαθεί το κανονικό, τον άκουσα με πολύ ενδιαφέρον και δέχτηκα να το δοκιμάσω.
Η εμπειρία δεν ήταν ιδιαίτερα ευχάριστη. Βρήκα όλη τη διαδικασία μπελαλίδικη, αυτό το περίμενε να ζεσταθεί, φόρτισε τη συσκευή, φόρτισε τον φορτιστή της συσκευής. Δεν με ενθουσίασε επίσης το γεγονός ότι το κόστος του (χωρίς την αρχική απόκτηση της συσκευής) ερχόταν πιο ακριβά από όσο μου κόστιζε τότε το κανονικό τσιγάρο (έκανα στριφτό). Ακόμα πιο αρνητικό το γεγονός ότι οπτικά θύμιζε πολύ το τσιγάρο κι εγώ ήξερα από τον εαυτό μου ότι δεν το έκοβα λόγω συνήθειας. Το να έχω, εγώ προσωπικά, κάτι που μου θυμίζει τόσο πολύ αυτό που θέλω να κόψω, θα λειτουργούσε αρνητικά και θα αρκούσε μια αδυναμία της στιγμής για να πισωγυρίσω. Αλλά η πραγματική ταφόπλακά του ήταν η γεύση. Παρόλο που κάπνιζα χύμα καπνό κακής ποιότητας, το IQOS μου φάνηκε ακόμα πιο σιχαμένο. Σαν να άφησες ένα χαρτόκουτο δίπλα στη σόμπα. Η γεύση δεν έλεγε να φύγει από το στόμα μου και κόντεψε να μου φέρει αναγούλα.

Τότε θυμήθηκα το ηλεκτρονικό και πόσο πιο εύκολο μου είχε φανεί όταν είχα δει τις φίλες μου να ατμίζουν (πατάς το κουμπάκι, ρουφάς, γεια σας) συν τις άπειρες επιλογές στις γεύσεις. Το αγκάθι της υπόθεσης ήταν ότι καμία από αυτές δεν είχε κόψει το κ.τ., άτμιζε «συμπληρωματικά», το σταματούσαν το ξανάρχιζαν και είχαν κι από 3-4 συσκευές η καθεμία.
Μόλις γύρισα σπίτι έπιασα στο Skype έναν φίλο που ήξερα ότι ατμίζει χρόνια. Μου είπε όσα έπρεπε να μάθω, μου έδωσε σωτήριες συμβουλές και 4 μέρες μετά γυρνούσα σπίτι με πλήρη εξοπλισμό. 12 ώρες μετά ξεφορτωνόμουν τασάκια, αναπτήρες, χαρτάκια, φιλτράκια.
Ένα μήνα μετά ψαχνόμουν για αντικατάσταση του «εξοπλισμού» αλλά σε καμία περίπτωση δεν μου περνά από το μυαλό να ξαναγγίξω το τσιγάρο. Το κόστος μέχρι στιγμής είναι μεγαλύτερο από τον χύμα καπνό, αλλά κι αυτό θα αποσβεστεί στον πρώτο χρόνο, αφού τώρα στοκάρω αρώματα που όμως θα μου κρατήσουν για πολύ.

Τι καλά που θα ήταν να σε σταματούσαν στο περίπτερο για να σου δώσουν να δοκιμάσεις Η.Τ.!

Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #875 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 21:53 »
Εντάξει να γράψεις ότι δεν σου άρεσε η γεύση και τα λοιπά κατανοητό αλλά και υποκειμενικό. Αλλά το ότι είναι πιο απλό το η.τ. από το Iqos επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Βλέπεις στο ένα κοιτάς μόνο να είναι φορτισμένο και να πατήσεις μια φορά να ζεσταθεί το heat ενώ στο άλλο θες και να είναι φορτισμένο και να έχεις τα σωστά watt και να είναι γεμάτο γιατί αν φας "καψούλι" θα παρακαλούσες να είχες κ.τ. στο στόμα (βλέπε μελέτη κ. Φαρσαλινού από πάνω) και να έχεις μπαταρίες ή Powebank ή πρίζα (γιατί το iqos αντέχει πολύ) και χαρτοπετσέτες και αντιστάσεις και  μπουκαλάκια με υγρά αναπλήρωσης μαζί και πολλά άλλα.
Είπαμε τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια συσκευή μεγέθους κινητού και ένα πακετάκι με heats.
Κρατάω το πιο σημαντικό ότι ξεφορτώθηκες τα τασάκια και αυτό είναι που μετράει - έτσι δεν είναι?


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 14, 2017, 21:56 από gipsy »

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #876 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:03 »
εγω διαφωνω με τον Steve, στο θεμα χρηστικοτητα.
αυτο το περιμενε να φορτισει για να παρεις δεκα τζουρες κ αντε ξανα καθαρισε βγαλε τη γοπα κ ξαναβαλτο στο φορτιστη ειναι σκετη ταλαιπωρια.
στο η.τ. πατας κουμπι κ ατμιζεις με την μια.
στο ηλεκτρονικο, με τα σημερινα δεδομενα πλεον, εγω προσωπικα αντε να εχω μαζι μου ενα 10μελο υγρο κ μια εφεδρικη μπαταρια ετσι για να μη νιωθω την οποια ανασφαλεια δλδ.
φροντιζω βεβαια να φευγω παντα με γεματο ατμοποιητη κ φορτισμενη μπαταρια.

τα περι γευσης δεν τα σχολιαζω.. ειναι καθαρα υποκειμενικο.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #877 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:08 »
Προσφατα (ΔΕΘ) αφου δεν μπορεσα να πεισω μια φιλη μου να ξανα αρχισει το ητ (εχει μεινει με μια ego) μας σταματησαν στο περιπτερο του παπαστρατου κ μας λανσαραν το IQOS.Την επεισαν κ το πηρε.Εμαθε να το δουλευει αμεσος,αλλα ρε φιλε τι βρωμα ειναι αυτη που αφηνει στον αερα?Αμ το αλλο,πρεπει να κανεις τις 14 τζουρες μπαμ μπαμ κ δε μπορεις να το αφησεις ουτε 5 λεπτα πχ,ακομα κ το τσιγαρο το αφηνες στο τασακι κ το αναβες μετα απο κανα 2ωρο.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #878 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:12 »
Εκείνο το σχόλιο-πρώτη εντύπωση ήταν ενός καπνιστή που του έδειξαν μια φορά το IQOS κι είχε δει και μια φορά το Η.Τ. από φίλους. Δεν με ενδιέφερε να πείσω κάποιον να διαλέξει το ένα ή το άλλο, με ενδιέφερε εμένα προσωπικά ποιο θα μου φαινόταν πιο βολικό. Κι ενώ σήμερα ξέρω πως το ΗΤ έχει τα «ζόρια» του, πάλι βρίσκω πιο βολικό που έχω να φορτίσω μια φορά το μοντάκι κι όσο κρατήσει, παρά το άλλο. Κι άμα το πάμε έτσι, και στο IQOS πρέπει να έχεις μαζί σου powerbank. Ανάλογα πώς θέλει να το δει κάποιος  ;)

Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #879 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:14 »
Για την βρώμα δεν διαφωνώ ειδικά τα "πορτοκαλί" heats αν τα μυρίσεις την ώρα που τα ζεσταίνει είναι ..... να μην το γράψω.

Το πρόβλημά σας όμως παιδιά εδώ και σχετικά με το σχόλιο με τις 14 τζούρες και τον χρόνο (έπανα)φόρτισης είναι ότι σκέφτεστε σαν ατμιστές και έτσι το κρίνετε.

Δεν είναι έτσι όμως. Όταν κάποτε κάνατε κανονικό τσιγάρο ρουφάγατε 14 τζούρες σερί (όπως στο άτμισμα) ή σας έσβηνε από μόνο του το Malboro στο τασάκι? Κάνατε μήπως 5 κ.τ. τσιγάρα σερί? Γιατί αυτό κάνουμε στο η.τ. υποτίθεται...

 

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #880 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:18 »
Εγω προσωπικα επαιζε να ειχα κ 4 5 στριμενα τσιγαρα στο τασακι ιδιως αν καθομουν σε pc.Ωστοσο ναι αν δεν εχεις παει σε κατι αλλο,σιγουρα το συνηθιζεις.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #881 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:20 »
Για την βρώμα δεν διαφωνώ ειδικά τα "πορτοκαλί" heats αν τα μυρίσεις την ώρα που τα ζεσταίνει είναι ..... να μην το γράψω.

Το πρόβλημά σας όμως παιδιά εδώ και σχετικά με το σχόλιο με τις 14 τζούρες και τον χρόνο (έπανα)φόρτισης είναι ότι σκέφτεστε σαν ατμιστές και έτσι το κρίνετε.

Δεν είναι έτσι όμως. Όταν κάποτε κάνατε κανονικό τσιγάρο ρουφάγατε 14 τζούρες σερί (όπως στο άτμισμα) ή σας έσβηνε από μόνο του το Malboro στο τασάκι? Κάνατε μήπως 5 κ.τ. τσιγάρα σερί? Γιατί αυτό κάνουμε στο η.τ. υποτίθεται...

 
πως να σκεφτω? ατμιστης ειμαι, δεν ειμαι φουρναρης. :tongue_smilie:
στο κανονικο αν ειχες τα σεκλετια σου το πηγαινες "κοσα" με μια φωτια. 
μεχρι να το μπουχτισεις δλδ..
στο "Ιqτετοιο" οσο κ να το θες δε γινεται λεμε.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #882 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:21 »
Στριφτό έκανα, ποτέ δεν το κάπνιζα όλο μονομιάς. Τζούρα-άναμμα-τζούρα-άναμμα.

Αποσυνδεδεμένος giaderty75

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #883 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:23 »
Δεν μπορω να καταλαβω την πρεμουρα, και συγνωμη για την εκφραση, που εχετε ολοι σας για το iqos. Θα σας πω λοιπον και γω την δικη μου αποψη. Εδω και χρονια προσπαθω να κοψω το τσιγαρο. Και τι δεν εχω χρησιμοποιησει(nicorette, champix κτλ). Με τιποτα απο αυτα δεν καταφερα να απεμπλακω απο την αρρωστια του τσιγαρου. Αυτο που με βοηθησε περισσοτερο απο ολα ηταν το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Αλλα ακομα και με αυτο, το τσιγαρο τσιγαρο. Εδω και 2 μερες επεσε στα χερια μου το iqos. Και πιστεψτε με δεν ξανακαπνισα. Δεν νιωθω την αναγκη αυτου του καρκινοτσιγαρου. Βλεποντας ομως τοσα αρνητικα μηνυματα απο τα μελη του φορουμ αναρωτιεμαι αν γνωριζετε κατι που δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου. Γιατι αν το εξετασουμε ως προς την εμπειρια χρησης και το χτυπημα της νικοτινης ειναι οτι πιο κοντινο στο κανονικο τσιγαρο. Παρακαλω μελη που το χρησιμοποιουν καιρο να μας αναφερουν αν βλεπουν διαφορα στην υγεια τους

Sent from my SM-T230 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #884 στις: Οκτωβρίου 14, 2017, 22:26 »
πως να σκεφτω? ατμιστης ειμαι, δεν ειμαι φουρναρης. :tongue_smilie:
στο κανονικο αν ειχες τα σεκλετια σου το πηγαινες "κοσα" με μια φωτια.
μεχρι να το μπουχτισεις δλδ..
στο "Ιqτετοιο" οσο κ να το θες δε γινεται λεμε.
Πως δεν γίνεται? Ή το ρουφάς σε 15 τζούρες όπως ένα κ.τ. ή το αφήνεις να "καεί" στο "τασάκι" σε 6 λεπτά. Δεν καταλαβαίνω το επιχείρημα σας.

Τι θα πει είμαι ατμιστής δεν είμαι φούρναρης. Και εγώ υπάλληλος είμαι αλλά υπήρξα καπνιστής πριν γίνω ατμιστής...Εσύ γεννήθηκες ατμιστής?:hmmm:

Ναι δεν προσομοιώνει "στριφτό" αλλά αν το πάμε έτσι δεν είναι κάτι που δεν λύνεται με ένα firmware update π.χ.
Πάντως για να μην με παρεξηγηθώ να δηλώσω από τώρα ότι δεν είμαι κανένας seller του iqos - ατμιστής είμαι απλώς αντικατέστησα το κ.τ. με το iqos και είμαι πλέον περιστασιακός ατμιστής.
Απλώς ως κάτοχος και των 2 μπορώ να απαντήσω σε ερωτήσεις - πρόθυμα :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3649 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 953 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem