vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #840 στις: Μαΐου 22, 2017, 17:06 »
Για τις κολοκυθόπιτες, τα κόμματα και τα χρώματα τα έχουμε ήδη πει νομίζω...

Ομολογώ πάντως πως δεν αντιλαμβάνομαι πώς συνδέονται τα ξύδια, τα κοψίδια, ο καφές και η θάλασσα με το κ.τ.

Δηλαδή όσοι ατμίζουν και δεν καπνίζουν καθόλου είναι δηλωμένοι vegans που πίνουν μόνο καφέ ντεκάφ και μπύρα χωρίς αλκοόλ; Δεν πηγαίνουν ποτέ διακοπές ή απλά προτιμούν το σκι και το snowboard απ΄το κολύμπι;

:dontknow:

Σωστά και θα στο παω ακόμη παραπέρα, όσοι δεν έβαλαν δηλαδή ποτέ καπνό η ατμό στο στόμα τους τρώνε πόρτα σε ταβέρνες και καφετέριες; Δεν απολαμβάνουν κοψίδια, καφέ ποτό η τα απολαμβάνουν λιγότερο; Προφανώς όχι. Όποτε η αδυναμία η επιθυμία του κάποιου δεν είναι παράλληλα κάποιου άλλου.. Θέμα επιλογών παιδιά τιποτε άλλο.. Ότι βολεύει τον καθένα αρκεί να μην προσπαθεί να επιβάλλει αυτήν την επιλογή σε διπλανό του γιατί προφανώς είναι διαφορετικός άνθρωπος


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #841 στις: Μαΐου 26, 2017, 13:59 »
Λοιπόν παιδιά, εντάξει παραδέχομαι ότι έγραψα κάτι βιαστικά και δεν το επικοινώνησα καλά, αλλά πάντα μιλούσα προσωπικά και δεν ήθελα να θίξω κανέναν και φυσικά ούτε καν ατμιστή, γιατί και εγώ ατμιστής είμαι απλώς έχω και αυτό το κουσούρι που δεν μπορώ να απαλλαγώ με συγκεκριμένες δραστηριότητες και (δυστυχώς) θέλω και το κ.τ. σε αυτές έστω και σε πιο περιορισμένη ποσότητα. Πιστεύω όμως ότι κάποιοι κάναν την τρίχα τριχιά που λέμε. Φυσικά και υπάρχουν άνθρωποι που απολαμβάνουν αυτές τις δραστηριότητες που έγραψα με άτμισμα. Όπως και αυτοί φυσικά που τα απολαμβάνουν με καθαρό αεράκι.

Πάντως δεν είμαι ο μόνος που ατμίζει και καπνίζει.. όποιος το λέει αυτό είναι υποκρισία. Απλώς εγώ προσωπικά εστίασα σε αυτές τις δραστηριότητες που κάμπτονται οι αντιστάσεις μου. Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο.

Απλώς για εμένα και μόνο εμένα προσωπικά αυτό που με ενδιαφέρει με το Iqos είναι να αντικαταστήσω το κ.τ. με αυτό επειδή προσομοιάζει επικίνδυνα στο κ.τ. Αντίστοιχα με κάλυπτε και το άτμισμα με τα ΝΕΤ υγρά αλλά ήταν πολύ μανούρα στο τέλος (αντιστάσεις, βαμβάκια, επισκευάσιμοι) και σε τελική έχω την αίσθηση ότι το iqos είναι αυτό ακριβώς. Net υγρό σε στερεά κατάσταση. Δεν το έγραψα ειρωνικά και μια χαρά διάβαζα τις αναλύσεις τότε του κ. Φαρσαλινού για αυτά και τα αποδεχόμουν γιατί σίγουρα η στάχτη είναι πιο βλαβερή στο τέλος.

Σε τελική η στάση μου και αυτό που έγραψα είναι μια στάση του "λιγότερο" βλαβερού - αλλά πάντα βλαβερού φυσικά σε σχέση με το άτμισμα.

Όπως και να έχει σήμερα το απόγευμα θα το έχω στα χέρια μου και θα γράψω εντυπώσεις.

Συγνώμη αν έθιξα κάποιον - δεν είχα τέτοιο σκοπό.


edit
Λοιπόν επανέρχομαι με την εμπειρία μου πλέον μετά από 5 ώρες με αυτό το πράγμα.

Η παραγωγή ατμού είναι ανύπαρκτη. Ούτε καν συγκρίνεται με το κτ. πόσο μάλλον με την την πιο σφιχτή αντίσταση στα 2+ ωhm. Το nicotine delivery είναι στο θεό. Με 5 "τσιγάρα" με το αναγκαστικό διάλειμμα για  φόρτιση για 5 λεπτά σε chain... vaping..smoking μετά από κάθε "τσιγάρο" όπως θέλετε πείτε το είδα αστράκια.

Η γεύση είναι ίδια με του γνωστού earthbrother. Εντελώς όμως. Είναι αυτή η γνωστή γεύση δαγκώνω το χώμα μετά την βροχή.


Είναι ξεκάθαρο ότι μιλάμε για συσκευή dry herb atomizer. Κάποιος εκεί στην Malrboro εμπνεύστηκε από τον αναπτήρα του αυτοκινήτου του - πότισε τσιγάρα με PG και ανέπτυξε και σύστημα για dry burn στην συσκευή..,

edit: Λοιπόν μετά από 3 ημέρες - έκοψα και το κάπνισμα - αλλά και το άτμισμα... - την εμπειρία μου περιγράφω. Δεν ξέρω αν θα κρατήσει αυτό αλλά είναι η πρώτη φόρα που πραγματικά δοκίμασα κανονικά τσιγάρο και το πέταξα με απέχθεια και πραγματικά δεν θέλω ξανά τα ντουμάνια του η.τ (γιατί μόνο DL ατμοποιητές χρησιμοποιούσα) ή μάλλον καλύτερα δεν μου λείπουν και τόσο. (Μου λείπουν όμως οι γεύσεις). Αυτά λάβετε τα υπ' όψη όπως θέλετε.

Βέβαια πριν γράψω αυτό διάβασα τις προηγούμενες 50 σελίδες πρώτα οπότε επιτρέψτε μου να μην επεκταθώ εκτός στοχευμένων ερωτήσεων σε όσους έχουν απορίες για το προϊόν γιατί όταν έγραψα χωρίς να διαβάσω τι είχε προηγηθεί ... εντάξει έτυχα επίκρισης δικαιολογημένης ή μη αλλά δεν είχα διαβάσει το context των γραφόμενων του νήματος.

καπνιστής - ατμιστής. 30/70 % τον τελευταίο καιρό.

Πολύ δυνατό χαρτί της συσκευής είναι ότι με κάποιον τρόπο μεταφέρονται μάλλον τα αλκαλοειδή του καπνού στην γεύση στο στόμα. Δεν σχολιάζω αν αυτό είναι καλό ή κακό. Απλώς το αναφέρω.


Eπίσης δείτε και αυτό https://www.nicocig.co.uk .. θυγατρική της PMI είναι από ότι διάβασα.
(το Link το βρήκα από vaping site blog σε vs/review του iqos για αποφυγή παρεξηγήσεων).

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2017, 20:28 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #842 στις: Μαΐου 29, 2017, 20:29 »
Άσχετα με ποιόν τρόπο, αν καταφέρεις να μην εισπνεύσεις κανενός είδους ατμό / καπνό, κράτα το έτσι!

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #843 στις: Μαΐου 29, 2017, 20:38 »
Μακαρι να εχει διαρκεια η αποχη σου απο ολα και να ενταχθεις στους πολλους πρωην ατμιστες που δεν εισπνεουν τιποτε πλεον παρα μονο καθαρο αερα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #844 στις: Μαΐου 29, 2017, 20:47 »
Καθαρό αέρα :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #845 στις: Μαΐου 29, 2017, 20:53 »
Ναι για σας τους Αθηναιους φαινεται ανεκδοτο, για μας ομως δεν ειναι :nope: .

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #846 στις: Μαΐου 29, 2017, 20:56 »
Ρε παιδιά από Αθήνα είναι ο άνθρωπος, τί θα αναπνέει αέρα Ξάνθης :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #847 στις: Μαΐου 29, 2017, 20:58 »
Αν διαβασεις προσεκτικα την μιαμιση σειρα που εγραψα θα συνειδητοποιησεις οτι μιλω γενικα για ολους και οχι για τον συγκεκριμενο μονο φιλο.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #848 στις: Μαΐου 29, 2017, 21:02 »
Έλα μωρέ, πλάκα κάνω. Προς Θεού δεν θέλω να παρεξηγηθεί κάποιος! Το σημαντικό είναι ότι σταμάτησε και μακάρι να το συνεχίσει και ακόμα πιό μακάρι(!) να το κάνουμε περισσότεροι :D

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #849 στις: Μαΐου 29, 2017, 22:03 »
γιατί να παρεξηγηθεί;....  :dontknow:
η αλήθεια είναι ότι κι εγώ μόλις ανεβαίνω καλάβρυτα...αρχίζουν οι ζαλάδες...
απο το οξυγόνο.... και το ρίχνω στα τσίπουρα κι είμαι στα ίσια μου... :)) :))

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #850 στις: Μαΐου 29, 2017, 22:06 »
Και όσο κι αν πιεις κοιμάσαι σαν πουλάκι και ξυπνάς με καθαρό κεφάλι  :yes:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #851 στις: Μαΐου 29, 2017, 22:37 »
Ναι για σας τους Αθηναιους φαινεται ανεκδοτο, για μας ομως δεν ειναι :nope: .
Εμφιάλωσε και ξεκίνα διάθεση. Δεν σε πιάνει και η TPD... ::)

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #852 στις: Μαΐου 31, 2017, 19:02 »
Αρχίσανε οι προσφορές ..... μάλλον δεν πιάνει στόχους !

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #853 στις: Μαΐου 31, 2017, 19:36 »
Δηλαδή στα κανονικά του έχει 70;


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #854 στις: Ιουνίου 22, 2017, 02:44 »
Δοκίμασα IQOS στα πλαίσια της έρευνας του Δρ. Φαρσαλινού.

Ελάχιστη χρήση, 12 τζούρες σε ένα 5λεπτο. Εντυπώσεις:

1. Πετυχημένη η τσιγαρίλα στο στόμα.
2. Σχεδόν ανύπαρκτος καπνός.
3. Πλήρης απουσία χτυπήματος στον λαιμό.
4. Ικανή ποσότητα νικοτίνης.

Συμπέρασμα: μάλλον σαν... γλειφιτζούρι τσιγάρο! :hmmm:
Ως καπνιστής θα έβρισκα γνώριμη/ανεκτή την γεύση αλλά παντελώς απογοητευτική την έλλειψη χτυπήματος.
Ίσως να με κρατούσε αν είχα πολλή υπομονή και δεν υπήρχε το άτμισμα. Αλλιώς δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63118 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3720 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1000 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560454 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem