vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

536 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Jorge, camber, giorgos1999, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Xxristos

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα.φτιαχνω σκετο ry4double και θελω να προσθεσω μια κρεμωδης γευση αλλα οχι εντονη.είχα δοκιμασει το french vanilla απο tpa αλλα ηταν  πολυυυ εντονο.ξερει κάποιος να μου πρότεινει κατι λιγοτερο εντονο?

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Λιγότερο French Vanilla?

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Graham cheesecake.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Καλησπερα.φτιαχνω σκετο ry4double και θελω να προσθεσω μια κρεμωδης γευση αλλα οχι εντονη.είχα δοκιμασει το french vanilla απο tpa αλλα ηταν  πολυυυ εντονο.ξερει κάποιος να μου πρότεινει κατι λιγοτερο εντονο?
Κάνε μια έρευνα για το R-WHY της After-8. Έχει όλα τα στοιχεία του RY4D και επιπλέον αρκετά στοιχεία κρέμας.

Αποσυνδεδεμένος hlias bax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα σε ολους, εχω μπερδευτει με τις αναλογιες. υπαρχει στα ελληνικα καποιο σαιτ για συνταγες 10μελο, εχω capella αρωματα, ετσι ωστε να βλεπω τα μλ απο τα αρωματα,δηλαδη 1μλ απο αυτο 0,5 απο το αλλο κ.τ.λ. αλλα για 10μελα ωστε να μπω λιγο στο πνευμα. γιατι απο οτι βλεπω τα μλ αρωματα που λετε δεν αφορα τα 10μλ αλλα 100μλ, ευχαριστω για την βοηθεια σας

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
.... γιατι απο οτι βλεπω τα μλ αρωματα που λετε δεν αφορα τα 10μλ αλλα 100μλ, ευχαριστω για την βοηθεια σας
Δεν μιλάμε ποτέ για ml στις συνταγές αλλά για ποσοστό! Αρα αυτό που βλέπεις πχ 1% από το τάδε άρωμα δεν είναι 1ml αλλά 1% ανάλογα τα τελικά ml υγρού που φτιάχνεις! Αρα αν λέει 1% σημαίνει ότι: αν φτιάχνεις 100ml θα βάλεις 1ml αλλά αν φτιάχνεις 10ml θα βάλεις 0,1ml, αν φτιάχνεις 20ml θα βάλεις 0,2ml κλπ! ;)

Αποσυνδεδεμένος hlias bax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
ευχαριστω πολυ,για την βοηθεια, καποιο σαιτ στα ελληνικα με συνταγες capella υπαρχει,

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Όχι, άλλα σε αυτο αν βαλεις στο search το όνομα του αρώματος σου, θα σου βγάλει συνταγές χρηστών που το περιεχουν. Είναι λίγο δύσκολο να βρεις όμως μία έτοιμη συνταγή που να ταιριάζει ακριβώς στα αρωματά σου, είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να τσιμπήσεις κ κανένα από άλλη εταιρεία ή να πειραματιστείς με αυτά που έχεις βγάζοντας αποτελεσματα που μπορεί και να μη σε ικανοποιησουν. Ελπίζω να βοηθησα :)

Καλημέρα, στον χώρο που φτιάχνω τα υγρά μου και τα ωριμάζω έχω αρκετή ζέστη ειδικά με τους καύσωνες την προηγούμενη εβδομάδα ,  και έτσι αποφάσισα να τα ρίχνω στο ψυγείο όλα (βάσεις,αρώματα, nic, όλα) . Να πώ εδώ οτι το ψυγείο είναι στην πιο υψηλή θερμοκρασία γιατι δεν χρησιμοποιείται για τρόφιμα νερά κλπ (10-15 βαθμούς)

Αντιθέτως διαβάζω εδώ οτι κάποιοι για την ωρίμανση ζεσταίνουν σε 40 βαθμούς και σκέφτομαι μήπως τελικά είναι χειρότερο το ψυγείο και κάνει κακό αντι για καλό στο θέμα της ωρίμανσης.

Any ideas??


Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Έχοντας παρακολουθήσει το βίντεο του Παναγιωτόπουλου ( atmos lab) αλλά και βάσει κοινής λογικής και εμπειρίας, σε μεγαλύτερη θερμοκρασία, οτιδήποτε αναμειγνύεται/ομογενοποιείται πιο εύκολα άρα και γρήγορα (Βλ. ζάχαρη στον καφέ). Επιπλέον, τόσο η σκέτη βάση, όσο και η νικοτίνη έχουν αντιμικροβιακή δράση, οπότε δεν «χαλάνε» τόσο γρήγορα. Όσον αφορά το steeping, άρα, μάλλον τυχεροί είμαστε με τη ζέστη, γιατί θα έχουμε αποτέλεσμα πιο γρήγορα. Στην κατάψυξη/ψυγείο κάποιοι από μας βάζουμε τη βάση που υπολογίζουμε πως θα μείνει χρόνια καβάτζα (σίγουρα πάνω από εναν χρόνο)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Η θέρμανση ενέχει το ρίσκο της εξάτμισης. Αρκετά αρώματα δεν αντέχουν ούτε στους 40C.
Η ωρίμανση θέλει καλή αρχική ανάδευση και μετά υπομονη. 
Το ψυγείο πάντως δεν βοηθάει στην ωρίμανση.

Αποσυνδεδεμένος mikegrs

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Ποσο καιρο μπορει να διατηρηθει-αφου ανοιχτει- η γλυκερινη; Επειδη προκειται για μεγαλη ποσοτητα (1,6 λιτρα) και επειδη δε θελω να παει στα σκουπιδια, ποσο καιρο διατηρειται, πώς, και αν υπαρχει τροπος να μεγαλωσει ο χρονος διατηρησης της και πώς. Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Παρόμοια ποσότητα διατηρώ πάνω από χρόνο.
Στο ψυγείο, απλά για να μην τη βλέπει φως, αλλιώς σε σκιερό και δροσερό μέρος.

Αποσυνδεδεμένος Mr_OverdosE

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα μαγγες μου!νεος στην ιδιοκατασκευη υγρων μολις παρελαβα απο tpa ry4-kentucky bourbon-hazelnutt dx..οπως καταλαβενεται ειμαι των καπνικων δεν εχω καθολου εμπειρια απο diy τοσο καιρο ατμιζα τα "χορτα" της nobacco μεχρι που τα σιχαθηκα και αποφασισα να ασχοληθω με το μαγειρεμα,εχω γυρω στα 100ml βαση 30/70 pg vg με 12mg νικοτινη και αγορασα μηδενικη pg για να αραιωσω την παραπανω ριχνοντας λιγο την νικοτινη και την γλυκερινη,θα προσπαθησω δλδ να παω καπου 50-50 με νικοτινη 7-9(δεν ξερω τι θα μου βγει...)εχω δει καποιες συνταγες ολες ομως εχουν συν γευσεις απο αυτες που εχω,εγω για αρχη εχω αυτες τις τρεις και θα ηθελα τα φωτα σας με δοσολογιες-ωριμανσεις και γενικα οτιδηποτε θα μπορουσε να βοηθησει ωστε να μην παει το μαγειρεμα στον νεροχυτη,ευχαριστω εκ των προτερων και καλα ατμισματα!

Αποσυνδεδεμένος mikegrs

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Μια ερωτηση να κανω. Ανεμειξα pg και vg περιπου 50/50 (μου ειχε μεινει λιγο pg και την εβαλα παραπανω). Εφτιαξα για εμενα και τον κουνιαδο μου απο 825 ml και εβαλα νικοτινη 100αρα 54 ml για να βγει 6 περιπου mg. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οταν ανακατευτηκε η pg με τη vg, επειδη η Vg ειναι πολυ πηχτη δε φαινεται να διαλυεται καλα, μοιαζει με ζελε. Θελει δυνατο ανακατεμα; Πρεπει να βαλω και απιονισμενο νερο; Λεω να τη φυλαξω σε δροσερο με σκια μερος και να τη βαζω σε μπουκαλακια των 100 ml και απο εκει να φτιαχνω λιγα λιγα τα υγρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535945 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15408 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085250 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12