vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Herc82

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
 Ευχαριστώ :thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Εφτιαξα το πρώτο μου DIY μόλις 10ml για δοκιμή με 10.7 % ποσοστό Smokey Caramel  σε 50/50 βάση με 12 mg νικοτίνη με κουνήματα και ανοίγματα καθημερινά.Πρώτη δοκιμή μετά από 5 μέρες (ξέρω ότι ήταν λίγος ο χρόνος αλλά δεν βαστιόμουνα) πρώτα συμπεράσματα  γεύση - επίγευση του ήταν μάλλον καλή αν και λίγο άτονη. Δεύτερη δοκιμή σήμερα (δηλαδή 10 μέρες από παρασκευή η γεύση πιο έντονη με επικράτιση των καπνικών στοιχείων. Και παρακαλώ σας γκουρούδες (από το γκουρού) μπορείτε να φωτίσετε ένα στραβάδι λέγοντας τη γνώμη σας στα ερωτήματα:
1.Μετά από 20 ημέρες η γεύση θα απομακρύνεται η θα πλησιάζει περισσότερο τη βάση ? πιό έντονο ? πιο άτονο ? εξαφάνιση των μη καπνικών και επικράτιση των καπνικών ή το αντίθετο ?
2.Επειδή λατρεύω το castle long που θεωρώ βασιλιά των γεύσεων (που έχω δοκιμάσει) η έκπληξη μου ήταν ότι η γεύση  του smokey caramel ναι του έφερνε (σταματήστε τα γέλια) κάπως. Ιδιαίτερα στο μέρος εκείνο των ξηρών καρπών και λιγότερο καραμέλλα και λιγότερο ακόμα καρύδα. Αναρωτιέμαι μήπως κανείς έχει να προτείνει τι άρωμα να προσθέσω ώστε να πλησιάσω περισσότερο τον βασιλιά. Εγώ προσεγγίζω ότι εφόσον καραμέλα και ξηροί καρποί ΟΚ (που βέβαια στη τελευταία δοκιμή είχαν περιορίσει την παρουσία τους) ίσως καρύδα ή βανίλια ή ουίσκυ περισσότερο κλείνω να προσθέσω μήπως Vanilla Bourbon καιτίποτα sweetener. Τι λέτε γευσιγνώστε μου ?

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
εγω θα σου απαντησω στην ερωτηση νουμερο 1.μετα τον μηνα θαναι πολυ καλυτερο το υγρο σου και στο διμηνο θα εκπλαγεις με την ενταση τυο αρωματος σου..τωρα οσο αφορα το δευτερο δεν ξερω.ειναι δυσκολο να προσεγγισεις ενα τελοιως διαφορετικο υγρο και μαλιστα πολυσυνθετο...απολαυσε το υγρο σου ως εχει!!!!

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Οπότε καλέ μου φίλε εφόσον στο δοκιμαστικό είμαι σχεδόν ικανοποιημένος προτείνεις στο υγρό που θα φτιάξω να μην αυξήσω το ποσοστό του αρώματος γιατί θα ενισχυθεί έτσι κι αλλιώς. Σε ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος eternalsidd

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα. Αγορασα μετα απο καιρο 3 RY4 της Liqua. Εκτος του οτι πλεον δεν μου αρεσουν πολυ, ειναι 6αρια. Οποτε για να μην τα πουλησω, πως μπορω να τα κανω 3αρια? Να ριξω 30ml μηδενικης βασης? Θα χαθει πολυ η γευση μετα την διαδικασια? Αααα υπαρχει περιπτωση με την αραιωση να φτιαξω καπως την αναλογια pg/vg μιας που πλεον το 70 pg μου ειναι παρα πολυ? Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Για να τα κάνεις 3άρια να προσθέσεις ίδια ποσότητα σε μηδενική βάση. Τώρα αν θες να βγεί ανεβασμένο το ποσοστό vg, πρόσθεσε μια ανάλογη μηδενική βάση. Είτε 100% vg είτε 70v/30p. Η γεύση είναι λογικό πως θα ατονήσει αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Η απάντηση σε όλα είναι ναι!! :D
Σίγουρα θα αδυνατίσει το άρωμα με την αραίωση, ακόμα δε περισσότερο εφόσον βάλεις περισσότερη vg για να αλλάξει τον λόγο pg/vg! Γενικά (για μένα) τα liqua είναι αρκετά "δυνατά" αρώματα άρα δεν νομίζω να σου αδυνατίσει υπερβολικά.

Αποσυνδεδεμένος eternalsidd

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω πολυ. Θα δοκιμασω ενα με 100% και ενα με 70/30. Ειναι δυνατα αλλα η αληθεια δεν με νοιαζει ποσο θα ατονησει η γευση, θα τα εχω για ωρα αναγκης..

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Τα Liqua έχουν έντονη γεύση, νομίζω πως θα σε ικανοποιήσουν και αραιωμένα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος gs85

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Έχει κανείς υπόψιν του κάποια συναγή που στην εισπνοή να δίνει γλυκιά γεύση καπνικών και στην εκπνοή κάτι από φρούτο;
Ανάλογο του supreme / superior αλλά όχι με καρύδα.


Αποσυνδεδεμένος eternalsidd

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα. Θελω να ρωτησω καποια πραγματα να δω που κανω λαθος ή αν οντως τα σκεφτομαι σωστα. Βλεπω στους υπολογισμους μου οτι αν εχεις μια βαση π.χ 100ml 70/30 vg/pg με 3mg νικοτινη και θες να φτιαξεις οτιδηποτε κατω απο 100ml δεν μπορεις να πετυχεις ακριβως την νικοτινη, σωστα? Αρα ολοι περα απο την premixed βαση σας χρησιμοποιειτε και σκετη vg ή pg με βαση μεγαλυτερης νικοτινης αναλογα τι θελετε να πετυχετε? Και μιλαω παντα για ποσοτητες διαφορετικες των 100ml οπου τα πραγματα ειναι απλα νομιζω. Επισης πριν αγορασω τα αρωματα μπορω να βρω καπου την pg που περιεχουν ή να μην δωσω τοση σημασια σε αυτο? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Μπορείς να φτιάξεις οποίο ποσοστό νικοτινης θες (και κάτω απτό 0.3%) χρησιμοποιώντας μηδενικες βάσεις σε συνδιασμο με νικοτινουχα. Τις αναλογίες PG/VG τις ρυθμίζεις με τη χρήση κατάλληλων βάσεων. Το άρωμα το θεωρείς σαν PG.
Θα ήθελες να μας πεις τι σκέφτεσαι να φτιάξεις να σου δώσουμε ένα παράδειγμα;

Αποσυνδεδεμένος eternalsidd

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Θελω να παρω μερικες βασεις pink mule π.χ οχι οτι παιζει ρολο. Θα ειναι 100 ml 70//30 και 3mg. Φτιαχνοντας ενα υγρο 30ml η νικοτινη θα παραμεινει ιδια? Γιατι εχω την εντυπωση οτι θα πεσει. Και περα απο την νικοτινη ομως οι αναλογιες vg/pg θα θελουν παλι φτιαξιμο. Αν καταλαβαινω καλα παλι θα χρειαστω και σκετη vg. Με λιγα λογια ρωταω τι μπορω να κανω με μια βαση γιατι αν αγορασω και σκετες vg τοτε χρησιμοποιω τα online εργαλεια και τα υπολογιζω μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Τα αρώματα θεώρησε ότι είναι 100% pg
Χρησιμοποίησε ένα online calculator απλα
Μην το κάνεις με το μυαλό σου

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Βασικός κανόνας είναι ότι αν θες να φτιάξεις κάτι με νικοτίνη Χ ΠΡΕΠΕΙ να έχεις αγοράσει βάση με νικοτίνη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ του Χ!!!
Ολα τα υπόλοιπα, όπως πολύ σωστά είπες, υπολογίζονται με τους DIY υπολογιστές!! ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93971 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix