vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

561 επισκέπτες, 3 χρήστες
gfilip, dkostas, Sergios

Twitter

Cthulhu Hastur MTL RTA.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #450 στις: Αυγούστου 20, 2018, 09:57 »
Όχι, δεν βγαίνει.

Αποσυνδεδεμένος cakisgk13

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #451 στις: Αυγούστου 24, 2018, 15:58 »
Καλησπερα, εχω ενα θεμματακι με τον hastur, ειμαι κατοχος του εδω και 3 μηνες περιπου, ενω τοσο καιρο ολα καλα ολα ωραια....επαιζα 0.74ω σε 3αρι πυρηνα ολα καλα, μετα απο καιρο δεν ειχε καλη τροφοδοσια το βαμβακι, δοκιμασα αντισταση 1.10ω με πιο αφρατο βαμβακι τιποτα, δοκιμασα με πιο αερατο βαμβακι τιποτα δοκιμασα αλλες αντιστασης τιποτα δοκιμασα πιο χοντρο συρμα πιο λεπτο παλι τιποτα, μπορει να δουλεψει για λιγο κομπλε αλλα μετα απο λιγο παλι τα ιδια, εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταει?

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #452 στις: Αυγούστου 24, 2018, 16:16 »
Έχει αναφερθεί ξανά το ίδιο πρόβλημα μερικές σελίδες πίσω, επειδή έχει συμβεί και σε εμένα έλυσα την βάση ξεβιδώνοντας την βίδα τού πόλου και έκανα καλό πλύσιμο στα κομμάτια της βάσης, επίσης φρόντισα τα Hot Spots της αντίστασης και όλα πήγαν μια χαρά στα επόμενα στησίματα.
Δοκίμασέ τα αυτά και διάβασε και τις προηγούμενες σελίδες με το ίδιο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος cohones

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #453 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2018, 17:01 »
Για όσους (εκτός από μένα) που παίρνουν καμένο λόγω υποτροφοδοσίας. Χαζεύοντας τον hastur μου και παίζοντας λίγο, διαπίστωσα οτι βίδωνα το τζάμι πολύ σφιχτά από συνήθεια. Χαλαρώνοντας λίγο το σφίξιμο ο hastur τροφοδοτείται άψογα (όταν ξέσφιξα σιγά-σιγά είδα φυσαλίδες αέρα να δημιουργούνται)

:dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #454 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2018, 19:00 »
 Tι συρμα προτεινετε για τον ατμοποιητη αυτο; 

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #455 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2018, 19:18 »
Εγώ έχω απλό 316l, 28ga και είμαι ευχαριστημένος. Με ni80 δεν μου άρεσε καθόλου (γενικότερα δεν μου αρέσει αυτό το σύρμα).
Πιστεύω πως λόγω του περιορισμένου αέρα δεν μπορείς να βάλεις περίπλοκα σύρματα.
Νομίζω πως και με 30ga θα παίζει μια χαρά.
Σίγουρα και το κανθαλ θα αποδώσει, αλλά εγώ παίζω μόνο tc.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #456 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2018, 21:51 »
 Αυτο τον σκοπο ειχε η ερωτηση μου. Διαπιστωσα και εγω πως με το απλο κανθαλακι παιζει καλυτερα,σε αντιθεση βεβαια με αλλους τσιγαρισιους που εχω.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #457 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2018, 01:42 »
Μια χαρά παίζει και με τα περίπλοκα/περίτεχνα/εξωτικά σύρματα. Αρκεί να χρησιμοποιηθούν τα αεράτα πινς των 2,5 και 3,5 mm ( βέβαια, έτσι χάνεται και ο "τσιγαρίσιος" χαρακτήρας του ).

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #458 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2018, 14:05 »
 Γμτ, δυσκολευομαι να βρω ανταλλακτικο τζαμακι στην Θεσσαλονικη. Εχει κανεις υποψη του κατι;

Αποσυνδεδεμένος electroNick

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #459 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2018, 19:07 »
Κάτοχος και εγώ του hastur εδώ και μια βδομάδα,  θα συμφωνήσω με όλα τα θετικά που έχουν ειπωθεί. Καθόλου διαρροές και πάρα πολύ καλή γεύση. Τιμιοτατος για τα λεφτά του. 
Επίσης,  γνώμη μου,  το 3 x 0.8 reducer τα σπάει. Εντωμεταξυ δε χρειάζεται να ξεστησει κάποιος όλη την αντίσταση για να αλλάξει reducer. 
Εγώ είχα πάνω το 1.6. Ξεβιδωσα τη μία άκρη της αντίστασης,  τη σήκωσα λίγο ψηλά άλλαξα reducer,  ξαναβιδωσα το συρματακι και κομπλέ. 

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Επίσης να συμπληρώσω πως μια χαρά χωράει ο 24αρης πάνω στο κλασσικό Pico με ένα μικρό λιμαρισμα στο καπάκι. Αυτό ισχύει γενικά για 24αρηδες + Pico..

Στάλθηκε από το C5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 12:50 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #460 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2018, 11:00 »
Αφαίρεσα τελείως το pin της εισαγωγής αέρα, έστριψα αντίσταση με το πιο χοντρό σύρμα που έχω, 0,30mm (μου βγήκε 1,7Ohm, μάλλον έπρεπε να φτιάξω μικρότερη), ετοίμασα και σκέτη βάση 3mg (δεν είχα υπομονή να περιμένω να "ωριμάσει" κάποιο υγρό) και δοκίμασα ξανά πνευμονικές τζούρες, στα 15Watt. Κανονικές αυτή τη φορά, γιατί τις πρώτες φορές που επιχείρησα να τις δοκιμάσω από ατμοποιητή φίλου, μου ήταν τόσο "ξένη" η αίσθηση, που δεν έδωσα δεύτερη ευκαιρία.

Όμως με έτρωγε, έπρεπε κάποια στιγμή να δοκιμάσω :))
Έχω και τον Siren 2, δεν ξέρω ποιός από τους δύο -τέρμα ανοιχτός- είναι καταλληλότερος για πνευμονικές, διάλεξα τον hastur απλά και μόνο επειδή μου κάθεται καλύτερα αισθητικά.

Μην τα πολυλογώ, το τί γέλιο έριξα είναι απίστευτο. Ρουφούσα, ρουφούσα, ρουφούσα και τελειωμό δεν είχε :)) :)) :))
Φυσούσα τον ατμό, κι εκεί που πίστευα ότι τον είχα εκπνεύσει όλον, έβγαζα κι άλλον :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Στην αρχή ένιωσα ένα γδάρσιμο/κάψιμο στο λαιμό, αλλά μετά από 3-4 τζούρες δεν το καταλάβαινα καθόλου και φυσικά ούτε χτύπημα. Βέβαια μετά από αρκετές τζούρες σε σχετικά συντομο χρονικό διάστημα, αισθάνθηκα να έχω κάνει λίγο κεφάλι και το παράτησα...

Αυτό που μου έκανε εντύπωση -και για αυτόν το λόγο γράφω αυτό το ποστ- είναι ότι κατάλαβα την γεύση της σκέτης βάσης.
Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στον ατμοποιητή, ή απλά στην τεράστια ποσότητα ατμού που παράγεται και εισπνέουμε με τις πνευμονικές τζούρες,
αλλά θα φτιάξω και λίγο soho να δοκιμάσω.
Δεν νομίζω ότι είναι το δικό μου στυλ ατμίσματος, αλλά θα το δοκιμάσω.
Πάντως ο ατμοποιητήςχωρίς το pin εισαγωγής αέρα και με τις σωστές αντιστάσεις, σίγουρα κάνει και για πνευμονικές.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #461 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2018, 10:13 »
Έχω και τους δύο.
Ο Hastur, χωρίς κανένα pin, είναι αρκετά πιο αεράτος από τον Siren 2, αλλά και πάλι δεν είναι καθαρός πνευμονικός.
Εγώ τον έχω με το πιο μεγάλο pin, και θα έλεγα τις τζούρες "σχεδόν πνευμονικές".
Πάντως με νικοτίνη 4mg, μετά από υπομονή κάποιοων ημερών, καταλαβαίνω και αρκετό χτύπημα. Όχι σαν του Fodi βέβαια, αλλά είναι ικανοποιητικό, μου κάνει.

Και καλώς ήρθες στον κόσμο της σκέτης βάσης!  ;)
Υπάρχει γεύση όντως στην σκέτη βάση. Και δεν την χάνεις, διότι δεν συμβαίνει κορεσμός γεύσης που παρατηρείται στα αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος Ulaire

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #462 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2018, 06:46 »
Καλημέρα σας...ρε παιδιά μου βγάζει την αντίσταση τις τελευταίες 2 μέρες αντί για 0.77 1.1 Ωμ πως γίνεται αυτό και δεν φταίει το mod γιατί στους άλλους ατμοποιητες είναι κομπλέ!!!

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #463 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2018, 08:09 »
Φιλε πιο πανω,πνευμονικες στα 15.5 βατ με 1.7 αντισταση δεν υπαρχουν. Αντε να εκανες αερατη τσιγαρισια,γιατι ο hastun δυναμει γινεται και τετοιος. Και εγω μια περιοδο τον επαιζα με 0.5 + το πιο ανοιχτο πιν στα 24 βατ,αλλα οταν καθομουν με κατι φιλαρακια που στηνουν διπλη αντισταση που συνολικα εβγαινε στα 0.11 και κοπανημα στα 150 βατ(με 7αρα νικοτινη παρακαλω)αισθανομουν προσκοπακι.
 Τωρα τον δουλευω με το δευτερο μεγαλυτερο πιν,0.8 αντισταση τα 16 βατ και ειναι πολυ OK. Eιναι πολυ καλος ατμοποιητης ο hastur,δυο κλασεις πανω απο τους πολυδιαφημισμενους Siren& Ares

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #464 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2018, 09:42 »
Καλημέρα μου φίλε μου,

Αν ατμίζεις με εισαγωγή αέρα 1mm, 1,2mm & 1,4mm και ξαφνικά ατμίσεις τον hastur χωρίς κανένα pin, η τζούρα σου
φαίνεται τόσο άνετη, σαν να ανασαίνεις απλώς...
Ο ατμός πηγαίνει απευθείας κάτω, δεν μένει στο στόμα πρώτα, άρα νομίζω η τζούρα είναι πνευμονική.
Αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά για την διαφορά dl - mtl, διορθώστε με.

Επίσης δεν ισχυρίστηκα ότι ανακάλυψα τον τροχό... Η αναφορά στις πνευμονικές έγινε μέσα στα πλαίσια των δυνατοτήτων
του συγκεκριμένου ατμοποιητή, νομίζω ήταν αντιληπτό. Δεν επιχείρησα σύγκριση με πνευμονικούς rda διπλών και τετραπλών αντιστάσεων,
ξέρω ότι δεν παίζει σε αυτή την κατηγορία.
Απ' την άλλη όμως, τζούρα με 3,5mm εισαγωγή αέρα, αεράτη τσιγαρίσια δεν την λες...
Τουλάχιστον εγώ δεν κάπνιζα έτσι - αν πρέπει να γίνεται σύγκριση με την τζούρα του τσιγάρου !

Αλλά τελικά δεν έχουν και πολύ σημασία όλα αυτά, ο ατμοποιητής έχει αναμφίβολα διττό χαρακτήρα και μου φαίνεται αρκετά καλός
όπως κι αν τον χρησιμοποιήσεις. Τώρα δοκιμάζω και τον mini, φαίνεται εξίσου καλός και μόνο mtl...

[member=21453]Ulaire[/member] : φίλε μου αν έχεις βάλει μέχρι 0,30mm σύρμα, έλεγξε τιην αντίσταση αν έχει σφίξει καλά στις βίδες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172216 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10650 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364