vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

499 επισκέπτες, 6 χρήστες
kyrgiannis, dkostas, aalex, vasim, Lazy Dog, Stelan Patra

Twitter

Cthulhu Hastur MTL RTA.

Αποσυνδεδεμένος ako

  • ***
  • 831
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #435 στις: Αυγούστου 13, 2018, 19:04 »
Το hot spot είναι όταν κάποια-ες σπείρες ανάβουν (πολύ) περισσότερο από τις υπόλοιπες. Δεν ανάβουν ομοιόμορφα δηλαδή, με αποτέλεσμα να σου καίει το βαμβάκι και να παίρνεις καμμένο. Από τη στιγμή που δεν παίρνεις καμμένο, δεν έχεις hot spot.

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #436 στις: Αυγούστου 13, 2018, 19:13 »
Καμενο δε θα το λεγα αλλα με το περας ακριβως μιας μερας (με το tob red) μου ερχεται σχετικα αποτομα αισθημα ατσαλενιο. Αντιστασιλα. Δε ξερω πως να το πω και αν γινομαι κατανοητος... 

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #437 στις: Αυγούστου 13, 2018, 20:57 »
Ρε συ θοδωρη. Δεν λέω να μην γράψεις στο φόρουμ να ρωτήσεις. Αλλά το έχεις παραχεσει. Είμαστε εδώ για τις ερωτήσεις οποιουδήποτε. Αλλά όταν υπάρχουν τόσες σελίδες που έχουν απαντήσει όλες τις ερωτήσεις σου, καθώς και παρα πολλά βίντεο στο YouTube, μήπως να ξεκινούσες από εκεί ??

Λοιπόν, οτιδήποτε κάνει ο ατμοποιητη της σπυ είναι φυσιολογικό. Επειδή δεν ξέρεις να στήνεις τον ατμοποιητη θα αλλάζεις κάθε μέρα αντίσταση μέχρι να βρεις το στήσιμο του. Έτσι πάνε αυτά. Μετά θα γίνει πιο εύκολο και θα πας και δεύτερη μέρα. Μετά και Τρίτη. Άντε να βρεις και κανα πολύ καλό και να πας βδομάδα.

Από κει και πέρα. Πιάσε και δες βίντεο για το τι είναι τα hotspots και πως πρεπει να είναι η αντίσταση.

Just my 2cents :)

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #438 στις: Αυγούστου 14, 2018, 02:17 »
Το δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα, αφαιρείται ;

Αποσυνδεδεμένος thodoris7

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #439 στις: Αυγούστου 14, 2018, 07:54 »
Ρε συ θοδωρη. Δεν λέω να μην γράψεις στο φόρουμ να ρωτήσεις. Αλλά το έχεις παραχεσει. Είμαστε εδώ για τις ερωτήσεις οποιουδήποτε. Αλλά όταν υπάρχουν τόσες σελίδες που έχουν απαντήσει όλες τις ερωτήσεις σου, καθώς και παρα πολλά βίντεο στο YouTube, μήπως να ξεκινούσες από εκεί ??
Σοβαρα τωρα;
Αν θεωρεις οτι γραφω πολυ στο θεμα ή οτι ρωταω πολλα απλα μην παρακολουθεις το θεμα. Δεν βλεπω το λογο για ολη σου αυτη την επιθεση. Με εχουν βοηθησει εδω πολλα ατομα τα οποια και εχω ευχαριστησει και δεν εχουν παραπονεθει οτι τους κουρασα ειτε στο θεμα ειτε σε πμ και μου το λες εσυ για ποιο λογο; 
Φορουμ ειμαι. Αυτη ειναι η δουλεια του. Ρωτας-απαντανε.
Αυτα...καλημερα.
Το δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα, αφαιρείται ;

Απ οσο ξερω οχι. Το ειχα προσπαθησει αλλα φαινεται καπως σαν πρεσαριστο. 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #440 στις: Αυγούστου 14, 2018, 12:33 »
Λοιπόν, έχω ένα θέμα με τον Χαστούρη.

Τέσσερα μοντάκια: Δύο με DNA 75, ένα με DNA 75C και το eVIC Primo SE.
Τρεις άτμο: SIREN V2 24mm, FODI F2 22mm Και ο HASTUR 24mm.
Και οι τρεις με το ίδιο στήσιμο με SS316L. Στα 0,73 Ωμ SIREN και HASTUR, στα 0,78 ΩΜ ο FODI (λόγω του full wrap), σύμφωνα με το steam engine.

Τα μοντάκια (με διορθωμένη την εσωτερική αντίσταση), διαβάζουν και τα τέσσερα την αντίσταση στους SIREN και FODI σωστά, από 0,73 μέχρι 0,74 και από 0,78 μέχρι 0,79 για τον FODI. Αλλά με τον HASTUR γίνεται χαμός. Κανένα μοντάκι δεν μπορεί να τον διαβάσει σωστά. Όλα διαβάζουν αρκετά πάνω την αντίσταση. Στα 0,89 ΩΜ!
Τα DNA μοντάκια έχουν μόνο μια ρύθμιση εσωτερικής αντίστασης και είναι 0,004Χ80%=0,0032.
Δουλεύουν σωστά με όσους ατμοποιητές έχω δοκιμάσει.
Για να διαβάσουν σωστά τον HASTUR πρέπει να ανεβάσω την εσωτερική αντίσταση στο 0,1, πράγμα λανθασμένο που οδηγεί και σε λανθασμένο έλεγχο θερμοκρασίας.
Στο eVic Primo και στο ArcticFox, ακόμα κα να κατεβάσεις το shunt correction στο 85% (δεν έχει πιο κάτω), δεν διορθώνεται η ένδειξη. Πρέπει να ανεβάσεις και την εσωτερική αντίσταση από 0,004 στο 0,1 για να διαβάσει σωστά και, περιέργως, δουλεύει καλά σε έλεγχο θερμοκρασίας.
Η DNA, ίσως πιο ευαίσθητη, δεν δουλεύει με τόσο πείραγμα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #441 στις: Αυγούστου 14, 2018, 12:39 »
Mαύρος είναι ;
Aν ναι ... ετοιμάσου για ξύσιμο βαφής :yes:

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #442 στις: Αυγούστου 14, 2018, 13:39 »
Και να τον ξύσει μια διαφορά στην τιμή της αντίστασης θα την έχει πάντα...
Το ίδιο έκανα αλλά η τιμές είναι διαφορετικές σε διαφορετικά μοντακια

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #443 στις: Αυγούστου 14, 2018, 13:57 »
Eγώ έναν που έτρυψα κάτω απο την βάση ολόκληρο ενός φίλου πριν κανένα μήνα μου είπε οτι όλα κομπλέ και ο δικός μου ο ασημί δεν έχει παρουσιάσει κάτι τέτοιο με τις τιμές της αντίστασης.Προφανώς θα είναι στο κομμάτι...Και αυτού του είχε βγάλει την πίστη πάντως πάνω σε ένα pico25.Oλο new coil του έβγαζε :wall:

ΥΓ. Βγάλανε και καινούργιο batch χωρίς βαφή κάτω απο την βάση και με χοντρό oring να κρατάει το τζάμι στην θέση του
όταν το ανοίγουμε.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #444 στις: Αυγούστου 14, 2018, 14:37 »
Εϊναι ασημί ο δικός μου.
Πάντως αυτό το πρόβλημα με την βαφή του μαύρου το είχα διαβάσει και για να βεβαιωθώ ότι δεν έχει, έστω και ελάχιστη, επαφή το ποστ με την καμπάνα, άφησα την βάση "άσφιχτη" κατά μια στροφή. Τα ίδια.
Ενός συναδέλφου που έχει τον 22άρη, τα μοντάκια μου τον διαβάζουν κανονικά.
Άντε να τον τρίψω και εγώ μπας και...

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #445 στις: Αυγούστου 14, 2018, 15:53 »
Στο κυνήγι των mtl, αγόρασα και αυτόν.
Δεν έχω προλάβει να κάνω και πολλά για να πώ την γνώμη μου, απλώς μια παρατήρηση που ίσως είναι σχετική με το πρόβλημα του φίλου Λοξία :
Στο πρώτο στήσιμο με kanthal 0,25mm, ασυναίσθητα αρχισα να κινώ το περισσευόμενο σύρμα πάνω κάτω για να το κόψω -όπως είχα δει παλιούς ατμιστές να το κάνουν σε κάποια βίντεο- αντί να χρησιμοποιήσω το εργαλειάκι που έχω. Κουνιόταν όλη η αντίσταση παρόλο που οι βίδες ήταν καλά σφιγμένες !
Δεν την άλλαξα εκείνη την στιγμή γιατί πρόλαβα να κόψω ηδη το ένα ποδαράκι, αλλά στο μέτρημα η τιμή της είχε αλλάξει φυσικά. Όταν έστησα ήταν 1,75Ωμ και μετά το κούνημα, κι αφού έβαλα βαμβάκι και γέμισα το τανκ, είχε φτάσει 2,56Ωμ !

Μετά ήρθε και μια ωραία πλυμμήρα, μάλλον λόγω λάθους και στο βαμβάκι, οπότε τον έλυσα, αφαίρεσα την αντίσταση και δεν έχω φτιάξει καινούργια.

Δεν ξέρω πόσο λεπτό σύρμα μπορεί να δεχτεί αυτός ο ατμοποιητής, αλλά υπάρχει πιθανότητα να έχεις πάθει κάτι τέτοιο; Να παίζει η αντίσταση;

Αποσυνδεδεμένος Ulaire

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #446 στις: Αυγούστου 14, 2018, 15:57 »
Παιδιά το πρόσεξα και εγώ αυτό όπως και ότι οι βίδες κόβουν εύκολα τα λεπτά σύρματα!!!Γι'αυτό θέλει ίσα ίσα...

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #447 στις: Αυγούστου 14, 2018, 16:15 »
[member=21843]Babis V.[/member]

Μπα! εγώ χρησιμοποιώ 0,28 AWG (0,32 χιλ.), οπότε είναι πιο χοντρό από το 0,25και οι βίδες σφίγγουν καλά την αντίσταση χωρίς να τρέμει.
Πριν λίγο στην δουλειά, έφτιαξα μια νέα αντίσταση την βαμβάκωσα καλά, την πότισα αρκετά και χωρίς να βάλω την καμπάνα τα μοντάκια την διάβαζαν 0,89-0,90! Οπότε, κατέληξα ότι δεν φταίει η καμπάνα. Πιθανόν να έπεσα σε κομμάτι που η βάση, για κάποιον λόγο, έχει υψηλή αντίσταση.


[member=21453]Ulaire[/member]

Τα ποδαράκια της αντίστασης είναι καλά σφιγμένα στις βίδες και δεν είναι κομμένα.


Τέσπα, στο eVic Primo παίζει καλά -έτσι νομίζω- σε TC. Αλλά οι DNA δεν τον θέλουν καθόλου!

Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #448 στις: Αυγούστου 14, 2018, 21:53 »
Σοβαρα τωρα;
Αν θεωρεις οτι γραφω πολυ στο θεμα ή οτι ρωταω πολλα απλα μην παρακολουθεις το θεμα. Δεν βλεπω το λογο για ολη σου αυτη την επιθεση. Με εχουν βοηθησει εδω πολλα ατομα τα οποια και εχω ευχαριστησει και δεν εχουν παραπονεθει οτι τους κουρασα ειτε στο θεμα ειτε σε πμ και μου το λες εσυ για ποιο λογο;
Φορουμ ειμαι. Αυτη ειναι η δουλεια του. Ρωτας-απαντανε.
Αυτα...καλημερα.
Απ οσο ξερω οχι. Το ειχα προσπαθησει αλλα φαινεται καπως σαν πρεσαριστο.

Δεν σπυ έγινε καμία επίθεση. Ο λόγος είναι ξεκάθαρος. Ρωτάς για πράγματα που δεν αφορούν αυτο thread αλλά αφορούν γενικές αρχές στησίματος. Δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ που θέλω να διαβάσω για αυτόν τον ατμοποιητη και τα στησίματα του να βλέπω 15 posts δικά σου να ρωτάς τι είναι hotspot, ότι σου βγάζει ατσαλλίλα στην γεύση, η ότι τρως Καμμένο στις 24 ώρες,. Πρόσεξε, δεν είπα να μην ρωτήσεις, είπα να μην το παραχεσεις. Λες και δεν υπάρχουν αλλά 15 thread για αυτο ακριβώς το θέμα.

Και πίστεψε με, άμα σου είχε γίνει επίθεση θα το είχες καταλαβει.

Αποσυνδεδεμένος DarkSky

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Cthulhu Hastur MTL RTA.
« Απάντηση #449 στις: Αυγούστου 20, 2018, 04:18 »
Το δαχτυλίδι του airflow control, αφαιρείται στον 24άρη όπως και στον mini ?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172057 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35519 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364